www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Unde Gasim D'addario, In Bucuresti?


Guest BlindBob
 Share

Recommended Posts

Guest BlindBob

Salut. Caut niste corzi pentru chitara electrica "D'Addario Flatwound Chromes". Am fost pana acum la Muzica(tipa nici nu stia despre ce vorbesc), la Senia si la Guitarshop. Nu am gasit asa ceva. Ma puteti ajuta?

Link to comment
Share on other sites

Guest BlindBob
vinde un tip pe forum asa ceva, are 2 seturi de .010.. cauta anuntul, sunt luate de pe corzi.ro

in magazine nu am gasit flatwounds niciodata. cica ar fi avut la mcmusic la un moment dat..

 

 

Mersi, dar eu am nevoie de setul de jazz (11-50 cu wound G) deci...

Link to comment
Share on other sites

apeleaza cu incredere la colegul nostru de pe forum @ Gyzmo, pe www.corzi.chitara.ro si vei fi, cu siguranta, multumit! :)

Subscriu! E un om foarte serios!

P.s. poate te indruma inspre ceva mai bun, ca eu unul am avut niste experiente nasoale cu d'addario si mi-am jurat ca nu mai cumpar. De curand am cumparat de la @ Gyzmo niste seturi de Dean Markley 11-52 vintage reissue care sunt absolut superbe( si vin 7 corzi in set - ai coarda G si wound si plain).

Bafta!

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest logos sau eros

Circula pe piata o gramada de corzi contrafacute; in general pretul lor este mult mai ieftin. Pentru a nu fi inselati va rog aruncati o privire pe acest ghid de recunoastere a unui produs contrafacut de la D'addario. - link

Link to comment
Share on other sites

Circula pe piata o gramada de corzi contrafacute; in general pretul lor este mult mai ieftin. Pentru a nu fi inselati va rog aruncati o privire pe acest ghid de recunoastere a unui produs contrafacut de la D'addario. - link

 

Ai luat de undeva din sursele mai sus mentionate corzi D'addario contrafacute?

Link to comment
Share on other sites

legat de ce vinde colegul Gyzmo, nu incape indoiala de calitatea corzilor si de seriozitatea lui ca vanzator, eu primeam corzile din USA de la frate-miu, acuma de cand il stiu pe Gyzmo el este sursa mea de corzi, pe langa mine mai sunt si altzi colegi de forum care cumpara de la el si toata lumea e multumita. Ca sa faci o mare afacere cu corzi contrafacute trebuie sa cumperi ori un container din China, ori sa te lipesti la cine aduce un containe sa-tzi dea si tzie spatziu pentru o anumita cantitate, chinezi nu vand la bucata, numai la cantitate mare daca vrei sa iei. Acuma sincer nu cred ca la noi se complica careva la astfel de tansport, poate cei de la magazinele mare care au rulaj mare sau ceva distribuitor care sa bage in mai multe magazine, ca persoana fizica din start nu ai cum sa faci o mega afacere din asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest logos sau eros
Ai luat de undeva din sursele mai sus mentionate corzi D'addario contrafacute?

 

Eu am cumparat de la - american music. Au fost foarte ieftine, fata de restu magazinelor, dar nu stiu in ce garaj au facut corzile, au fost foarte nasoale si dupa 2-3 zile trebuia sa le schimb ca nu mai puteam canta pe chitara. :)

Pana atunci mi-am cumparat de la alta firma, tot pe net, iar corzile erau ok si n-am avut probleme de genul, dar cand am vazut ca pot lua mai ieftin m-am aruncat ca prostul la corzi ieftine si m-am ars. Eu va sugerez sa cumparati corzi doar de la dealeri autorizati.

Edited by logos sau eros
Link to comment
Share on other sites

Guest logos sau eros
Cand te referi la dealeri aautorizati te referi cumva la Muzikia?

 

Daca te uiti la D'addario pe site sunt 3 firme care aduc corzi de la ei, printre care, da, e si Muzikia, dar eu ma refeream in general la orice tine de instrumente si accesorii. Cel mai bine e sa fie cumparat de la dealeri, pentru ca ei aduc direct de la producator.

Acuma fiecare face cum crede ca e mai bine pentru el si in functie de buget. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Black18
Daca te uiti la D'addario pe site sunt 3 firme care aduc corzi de la ei, printre care, da, e si Muzikia, dar eu ma refeream in general la orice tine de instrumente si accesorii. Cel mai bine e sa fie cumparat de la dealeri, pentru ca ei aduc direct de la producator.

Acuma fiecare face cum crede ca e mai bine pentru el si in functie de buget. :)

 

 

scz pt topic...voi ati folosit d"addario pt metale?.....sunt mai bune ca earnie ball ?eu pana acum numai earnie am folosit si ghs

Link to comment
Share on other sites

te-am intrebat doar pentru ca vad ca la fiecare cand ii recomanzi ceva, recomanzi de la Muzikia, exact cum facea si Pishta ( pistacio aici pe rgc) , sigur nu esti ceva angajat la Muzikia?

Da, Daddario potzi folosii si pentru rock mai dur, acuma depinde de preferintze, dar sunt multzi chitaristi de metale grele care folosesc firma asta, soundul de metal greu nu este dat special de o anumita firma de corzi, conteaza si dimensiunea corzilor folosite ( marimea ), dozele de pe chitara, chitara, amplif, pedale, etc ( am dat detaliile astea ca sa nu sara cumva un critic de pe forum si sa-mi atraga atentzia ).

Edited by Tintin
Link to comment
Share on other sites

Guest logos sau eros
te-am intrebat doar pentru ca vad ca la fiecare cand ii recomanzi ceva, recomanzi de la Muzikia, exact cum facea si Pishta ( pistacio aici pe rgc) , sigur nu esti ceva angajat la Muzikia?

Da, Daddario potzi folosii si pentru rock mai dur, acuma depinde de preferintze, dar sunt multzi chitaristi de metale grele care folosesc firma asta, soundul de metal greu nu este dat special de o anumita firma de corzi, conteaza si dimensiunea corzilor folosite ( marimea ), dozele de pe chitara, chitara, amplif, pedale, etc ( am dat detaliile astea ca sa nu sara cumva un critic de pe forum si sa-mi atraga atentzia ).

 

 

 

Interesant spionaj pe RGC. :)

 

Chiar nu conteaza pe cine prefer sau recomand, eu am cumparat de la ei si au fost tot timpul ok, de aceea recomand Muzikia, si voi recomanda in continuare, iar faza cu "sigur nu esti ceva angajat la Muzikia?" ma dezgusta. Si ce daca Pishta ( pistacio) a recomandat Muzikia, e treaba lui, acuma dupa cum observ tu te ocupi cu spionajul cine, ce, cand, cum, dece, etc. recomanda pe cineva si asta e destul de nasol ca se intampla asa ceva pe un forum unde fiecare are voie sa-si spuna parerea sau s-a recomande pe cineva. Pana la urma e alegerea celui in cauza de unde cumpara si ce alege, sau e obligat sa cumpere sau sa aleaga doar de la un anumit magazin?!?!?

 

Oricum, eu dau doar sfaturi si incerc sa ajut si pe altii in a lua o decizi, nu fac propaganda pro Muzikia.

 

O zi placuta si sper sa nu mai fie faze de spionaj ca sunt penibile.

Link to comment
Share on other sites

nu e spionaj man, stai relaxat, te-am intrebat frumos. Pishta a fost ok si este ok, te-am intrebat de curiozitate, sunt si angajatzi de la Mc Music din Tm aici pe forum, doar ca pe cel la care ma refer nu a facut niciodata propaganda pro Mc Music. Eu nu am nimic cu Muzikia, dar prefer sa recomand colegii de forum cu care am avut contact si de care sunt multumit, tu prin faza la care ai facut referintza legat de cumpararea corzilor mai ieftine care sunt contrafacute nu ai facut decat ai lasat oarecum un semn de intrebare in legatura cu, corectitudinea celor care vand corzi de chitara aici pe RGC si nu sunt cumva magazine specializate, atata tot. Chestia fiind neadevarata deoarece totzi colegi care au cumparat corzi de la userul Gyzmo au fost foarte multzumitzi si colaboreaza in continuare cu el. Deci nu are nici o legatura cu spionajul, este doar o chestie de camaraderie. La fel recomand si chitarile second hand de la colegii de forum in locul cele noi din magagazin, deoarece mai bine dai jumate din cat face in caz ca nu e cea ce vrei de fapt ca incepator si dupa o vinzi cam tot cu atata, decat sa dai cat costa in magazin si dupa sa o vinzi pe la jumatate de pretz, acuma sper ca ai inteles exact si nu o sa mai gandeshti ca este vorba de spionaj sau cine stie ce interese ascunse.

Edited by Tintin
Link to comment
Share on other sites

UUuUUuuUuu...... se vorbeste despre mine! :)

 

Stai chill n-am mai scris nimica despre muzikia. Oricum n-am nici un castig financiar de pe urma forumului. :)

 

Daca aveti probleme cu muzikia atunci sa nu sariti pe mine, nu eu conduc firma, eu doar vand. :lol:

 

Din cate am citi mai sus, forumistul logos sau eros n-a spus nimica rau despre forumistii care vand corzi pe site, el a spus un nume de firma de unde a cumparat, asa ca mai reciteste ce a scris si ai sa vezi ca n-are nimica cu Gyzmo. Oricum si eu am adus corzi din america cand nu era nici un magazin de genu in TM si stiu foarte bine ca nu se poate trai din asta, poate doar iti scoti banii si un mic castig care daca nu-i investesti atunci ii bei sau mananci. :lol:

 

Have a nice day! :)

Link to comment
Share on other sites

Hei Pishta, salutare in primul rand. Daca este sa fim la subiect, cel ce a deschis postul a cerut variante sa cumpere corzi din Bucuresti, in nici un caz de la Muzikia din Timisoara asta ca sa fim fix pe tema postului. Din Bucuresti mai multi colegi de forum au recomandat serviciile colegului nostru de forum Gyzmo, unde dintr-o data apare un user care arunca bomba cu, corzile contrafacute si da ca si reper Muzikia, asta nu numai aici in post si la ceva husa , etc. Deci cine a fost corcodel aici?

Link to comment
Share on other sites

Guest logos sau eros
Hei Pishta, salutare in primul rand. Daca este sa fim la subiect, cel ce a deschis postul a cerut variante sa cumpere corzi din Bucuresti, in nici un caz de la Muzikia din Timisoara asta ca sa fim fix pe tema postului. Din Bucuresti mai multi colegi de forum au recomandat serviciile colegului nostru de forum Gyzmo, unde dintr-o data apare un user care arunca bomba cu, corzile contrafacute si da ca si reper Muzikia, asta nu numai aici in post si la ceva husa , etc. Deci cine a fost corcodel aici?

 

 

Am un gust amar in legatura cu RGC, asta doar din cauza Spionului TinTin, care acuma dezvaluie ca la deranjat si postul cu husa de bas. :)

 

Omule, eu am dat niste indicii si sfaturi. Indicii pentru corzi a fost sa-l avertizez pe cel care cumpara sa aiba grija de unde si ce cumpara, n-am atacat pe nimeni de pe forum. Acuma daca ajut un forumisc cu un sfat de unde poate sa-si cumpere husa atunci inseamna ca am facut ceva gresit? Daca nu spun locul de unde poate sa cumpere atunci cum vrei sa-l ajut?

 

Mai bine uitate in farfuria ta si lasama pe mine sa ajut oameni cu sfaturi si indici cum vreau eu, nu sunt obligat sa fac cum vrei tu. Daca ai ceva cu cei de la Muzikia spunei lui Pishta direct, eu ti-am spus ca n-am nimica personal cu ei, doar ca am cumparat de la ei si au fost ok la servicii. Eu ii recomand din experienta si ii voi recomanda in continuare. Daca vrei sa vezi toate posturile mele care vor fi atunci spune-mi sa-ti trimit si tie un link cu postul.

 

Pa

 

 

Imi cer scuze de la forumistul care a creat acest topic, n-am avut intentia sa fie asa discutii penale pe topicul tau, am vrut doar sa te previn ca sunt si anumite firme care aduc corzi false in Romania si sa ai grija cand cumperi si de la cine pentru ca poti sa-ti faci o idee gresita despre anumite modele, firme care produc corzi.

 

Imi cer scuze si de la Gyzmo. N-am spus nici o data ca aduci corzi contrafacute si nu vreau sa descurajez oamenii sa cumpere corzi de la tine, e foarte fain ca faci asta, eu am spus de o anumita firma ca au corzi contrafacute, de la care eu am cumparat si m-am tepit.

 

Imi cer scuze de la TinTin, n-am vrut sa-ti creez asa un interes asupra mea incat sa ma urmaresti sa vezi ce postez si pe cine recomand.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Amice, nu era nimeni nimic cu tine, poate esti doar paranoia. Ai fost pe langa subiect de la bun inceput, omul a cerut contacte pentru Bucuresti nu pentru Timisoara de unde cumperi tu, deci nu te mai victimiza aiurea, postul tau cu husa l-am vazut inainte de discutiile de pe acest post, deci toate schemele cu teoria conspitatziei nu stau in picioare. Cu ocazia asta nu-ti mai dau alta satisfactzie la alte prostii ce le vei debita in legatura cu spionajul industrial, cu Pishta nu am nimic deci nu mai introduce aiurea in discutzie combinatzi si permutari, il stiu pe om, am precizat ca este foarte ok. Sa fii sanatos, scuze de la tine nu am de ce sa-mi cer, nici macar sub forma de gluma cum ai incercat tu.

Link to comment
Share on other sites

... Imi cer scuze si de la Gyzmo. N-am spus nici o data ca aduci corzi contrafacute si nu vreau sa descurajez oamenii sa cumpere corzi de la tine, e foarte fain ca faci asta, eu am spus de o anumita firma ca au corzi contrafacute, de la care eu am cumparat si m-am tepit. :)

 

 

Ok, apologies accepted ... sau mai pe romaneste ... nu-i bai. Lumea stie ca eu-s pacifist si nu am nimic cu nimeni. Ba mai mult, evit sa intru in polemici de acest tip.

 

Daca veti citi printre randuri, @pistacio a spus un lucru foarte adevarat. Fara urma de indoiala. Nu am sa-l repet, ci fac trimitere la "printre randuri" :)

 

Cat despre a arunca o anatema asupra unora, si aici vorbesc in general, se stie ca daca cineva o face, ar fi bine sa fie si argumentata; nu de alta dar vestile rele si criticile circula mult mai bine decat laudele. (a nu se interpreta drept perdaf pentru posturile de mai sus, fiecare e liber sa recomande pe cine vrea el, fara nicio suparare, fara nicio retinere. Eu cred ca initiatorul topicului va sti sa aleaga. Fiind din Bucuresti, mie mi-e clar ca va prefera optiunile din imprejurimi)

 

Linkul dintr-unul din posturile de mai sus, pentru a deosebi daddario fake de cele reale mi se pare cea mai utila recomandare, si intaresc cu aceasta ocazie recomandarea si insusirea sfaturilor companiei producatoare. Personal, nu am pus mana niciodata pe corzi contrafacute, nici nu stiu cum arata, dar cine lucreaza cu asa ceva...ar trebui aratat cu degetul (ca sa nu zic de un shpitz in c*r), insa cu argumente.

 

Asadar, fiti cu OKS (ochii-cat-sarmalele) cand cumparati.

 

initiatorului acestui topic nu ii pot sugera decat ca in Buc se gasesc fara probleme aceste corzi, just google it.

 

Gyzmo

Link to comment
Share on other sites

sa imi fie cu iertare caci intrebarea e adresata lui Gyzmo...

si sa stearga d-nii administratori daca i-am ofensat cu ceva sau am incalcat una din legi... :)

...dar sclavia moderna vad ca ne orbeste si de aceea stam cu spatele la soare.

pentru ce sfantu ar fi necesar sa primim chitanta pt un set de corzi? sa fim buni cetateni integrati in sistem !?

sa plateasca omul taxe, ca as spune organizarea sociala a sec 21, omu tre iobagit pana crapa, sa fie STATUL (a se citi o mana de oameni)

fericit si prosper.

 

hai sa luam un scurt ex la analiza:

un cetatean simplu ca mine isi ia anul trecut o chitara din sua, da 2000 $ si apoi plateste statului 500 $ ca asa sunt legile capitaliste...

continuarea povestii...cetateanul simplu are rate apoi la banca 330 lei lunar pe 3 ani ca sa dea o suma grasa la final in total

totul pentru o chitara cu care cetateanul se simte bine cantand acasa.

 

unde e logica si necesitatea chitantei (a se citi - taxe impozite etc)d-nul Cosu?

 

 

 

Gyzmo oferi chitanta/factura pentru corzi ?
Link to comment
Share on other sites

imi permit un scurt reply si cu asta inchei postarile mele la acest subiect pentur a nu supara pe nimeni

 

Logica ne omoara d-nu' inginer, pe noi si pe cei care gasesc 'logica" acestui sistem :)

 

si imi pare tare ilustrativ aici ... “It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.” - Jiddu Krishnamurti

 

numai bine!

 

Taxele si impozitele platesc pensiile, alocatiile , serviciile gratuite (educatia, sanatatea), etc. .
Link to comment
Share on other sites

imi permit un scurt reply si cu asta inchei postarile mele la acest subiect pentur a nu supara pe nimeni

 

Logica ne omoara d-nu' inginer, pe noi si pe cei care gasesc 'logica" acestui sistem :)

 

si imi pare tare ilustrativ aici ... “It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.” - Jiddu Krishnamurti

 

numai bine!

Nu e nevoie sa imi raspunzi acid sau superior si sa te faci ca nu intelegi :) Ma enerveaza ca trebuie sa scriu lucruri atat de evidente.

Sistemul functioneaza (cat de cat) atata timp cat majoritatea joaca dupa aceleasi reguli (sau le schimba!). Altfel se numeste anarhie.

 

Eu am pus o simpla intrebare si nu am comentat in nici un fel asupra marfurilor vandute de el. Nu am de unde sa stiu si personal nu ma intereseaza.

Link to comment
Share on other sites

Guest BlindBob

Nu inteleg de ce sunt permise aceste discutii off-topic. Eu am intrebat un lucru, am primit raspuns. Se poate inchide topic-ul va rog?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.