Dhany

Help - Sfat Achizitionare Chitara

Recommended Posts

Salut Cyfer!

Sunt nou pe forum si vreau sa apelez la tine pentru un sfat profesionist.

Vreau sa imi achizitionez o chitara si din cate am studiat si auzit imi place sunetul la chitarele Ovation, in special m-am gandit la asta din link:

http://www.soundcreation.ro/chitare-electr...-ax-id4060.html

Acum as vrea sa stiu parerea ta si sfatul tau ca si chitarist si muzician profesionist: este buna?, merita banii?, pe ansamblu are rost sa investesc in ea?

Multumesc si astept raspunsul tau!

Salut Cyfer!

Vreau sa imi achizitionez o chitara si din cate am studiat si auzit imi place sunetul la chitarele Ovation, in special m-am gandit la asta din link:

Acum as vrea sa stiu parerea ta si sfatul tau ca si chitarist si muzician profesionist: este buna?, merita banii?, pe ansamblu are rost sa investesc in ea?

Nu pot sã-ți rãspund la toate întrebãrile, pentru cã nu mi-ai spus:

- care este nivelul tãu

- ce tip de muzicã vrei sã cânți

- în ce condiții vei cânta cel mai des

Pânã când îmi rãspunzi, poți citi și sfaturi generale pentru achiziționarea unei chitare.

Imi cer scuze ca nu am precizat:

- sunt de nivel mediu;

- eu cant electroacustic in trupe (fara distorsion, fara delay-uri, fara alte efecte...), imi place solistica stil flamenco, Al Dimeola, mai cant si jazz, blues (dar la nivel de beginner aceste stiluri - vreau sa studiez mai mult); de asemenea cant pe open chords mult, si ritmic (cum se zice: "zdranganit" :) )

- cant de regula in conditii de interior pe scena (daca am prins eu bine sensul intrebarii).

pai daca e real ce scri tu acolo, mi se pare cam puerila cererea ta de a primii un sfat daca merita sau nu chitara aia a fii cumparata, pentru ca la nivelul asta deja ar trebuii sa sti si tu macar atata. Intrebarea mea ar fii nu cumva le infloresti aiurea sau incerci o bagare in seama cu cyfer?

In primul rand nu ti-am cerut tie sfatul (nici nu te cunosc), am cerut la un muzician profesionist, in al doilea rand nu sunt chiar asa de expert in chitare, mai am mult de invatat, poate tu esti un expert, si te felicit pe calea asta.Daca vrei sa ma ajuti cu ceva, astept bucuros orice colaborare, daca nu... stii raspunsul!

Multumesc!

In primul rand nu ti-am cerut tie sfatul (nici nu te cunosc), am cerut la un muzician profesionist, in al doilea rand nu sunt chiar asa de expert in chitare, mai am mult de invatat, poate tu esti un expert, si te felicit pe calea asta.Daca vrei sa ma ajuti cu ceva, astept bucuros orice colaborare, daca nu... stii raspunsul!

Multumesc!

Probabil cand o sa fiu si eu un muzicean profesionist o sa am curajul sa-tzi dau un sfat, pana atunci prefer sa stiu raspunsul.

pai daca e real ce scri tu acolo, mi se pare cam puerila cererea ta de a primii un sfat daca merita sau nu chitara aia a fii cumparata, pentru ca la nivelul asta deja ar trebuii sa sti si tu macar atata. Intrebarea mea ar fii nu cumva le infloresti aiurea sau incerci o bagare in seama cu cyfer?

offf.. scuze de offtopic dar... daca tot ai inceput:

i = ii

ii - i

exemple:

scri -> scrii (eu scriu, tu scrii, el scrie)

a primii -> a primi (infinitiv)

a fii -> a fi (infinitiv)

ar trebuii -> ar trebui (conditional-optativ, care cere forma de infinitiv)

sa sti -> sa stii (eu stiu, tu stii, el stie)

ar fii -> ar fi (confitional optativ, care cere forma de infinitiv)

exceptii: pai, si, incerci.

sper ca iti vor fi utile.

i = ii

ii - i

exemple:

Ai sa te faci profesor de romana. Omu a intrebat de o chitara. Puteai sa-l sfatuiesti tu cu privire la lucrul acela. In orice caz intrebarea ii era adresata lui Cyfer. Poate ca a scris si el la repezeala. Nu va mai luati de lume! Probabil ca a invatat si el sa conjuge verbe in scoala generala. :)

Edited by lightfrets

Ma bag si eu ca musca-n lapte. :) Chitara in sine e excelenta (parere pur subiectiva). Dar dupa parerea mea (din nou :) ) nimeni nu ar putea sa te sfatuiasca adecvat ce chitara trebuie sa iti cumperi o data ce ai ajuns la un anumit nivel. Depinde doar de tine. Ce canti, cum canti, ce vrei sa canti. Ce vrei sa canti si nu iti raspunde chitara adecvat, ce sound vrei. Orice chitara isi are pretul in mare parte justificat. Depinde doar de tine. Eu te sfatuiesc sa incerci orice chitara inainte de a o cumpara. Banii sunt justificati, dar sunt chestiuni subiective care pot deveni problematice (cum ti se potriveste grifful, comoditatea ergonomica, etc.) daca nu incerci chitara sa vezi compatibilitatea ei cu stilul tau de a canta.

i = ii

ii - i

exemple:

nu toata lumea are timp sa o lungeasca si latzeasca aiurea la un citro, cand esti la job si mai arunci un ochi la viteza si tastezi la repezeala printre alte ferestre deschise nu mai stai sa verifici ce si cum. Astea le-ai scris din cap sau sunt copy-paste de pe google? nu de alta dar cu sigurantza nu esti genul de premiant in care pozezi. Vezi c am o tema de facut la gramatica, ma ajutzi? De fapt mai bine nu, ca vad ca esti Emo si poate intelegi ceva greshit din toate astea.

Wanderer a pus punctul i, asta am incercat sa spun la inceput ca la un nivel mediu si daca ai cantat in mai multe trupe live cum precizezi, trebuia sa stii si tu aceste chestii.

Edited by robertimis

Salut Cyfer!

Imi cer scuze ca nu am precizat:

- sunt de nivel mediu;

- eu cant electroacustic in trupe (fara distorsion, fara delay-uri, fara alte efecte...), imi place solistica stil flamenco, Al Dimeola, mai cant si jazz, blues (dar la nivel de beginner aceste stiluri - vreau sa studiez mai mult); de asemenea cant pe open chords mult, si ritmic (cum se zice: "zdranganit" :) )

- cant de regula in conditii de interior pe scena (daca am prins eu bine sensul intrebarii).

Salut,

Cred cã faci o afacere bunã. În general chitarele Ovation stau bine la capitolul „playability”, deci e mai ușor de cântat pe ele decât pe alte acustice. Cele mai multe au un setup bun direct din fabricã.

Am vãzut cã modelul respectiv are corpul de tip deep contour. Asta înseamnã cã vei avea un volum/sound decent și atunci când nu ești amplificat.

Piața seteazã prețul, deci dacã aceastã chitarã costã $700 în US, acesta este cel mai probabil și prețul corect. Cum $700 înseamnã aprox 2100 RON, dacã o cumperi în România cu 2350 RON, e ok.

Totuși, dacã te uiți pe ebay, ai sã vezi cã o gãsești „used” la un preț de aproximativ $500, sau chiar sub. Însã dacã mai adaugi prețul transportului ($100-$120) și alte taxe, nu faci mare economie.

si cam ca in toate topicurile de acest gen,scenariul e asemenea: un user pune o intrebare la cineva apt sa ii raspunda,altul vine cu critica dura la adresa societatii meschine si incapabila sa-i inteleaga geniul,alt user vine sa critice incorectitudinea gramaticala a postarii,si altii 30 comenteaza subiectul!

acuma ,sa revenim la caii nostri: Cyfer o zis ca e buna dpdv tehnic,economic.Dar lucrul este vazut din prisma ta,deci urmeaza sa pui tu mana pe ea si sa o incerci dupa gust. La un nivel mediu ar cam trebui sa stii ce fel de reactie astepti din partea chitarei atunci cand canti si cam ce sunet doresti de la ea.

si cam ca in toate topicurile de acest gen,scenariul e asemenea: un user pune o intrebare la cineva apt sa ii raspunda,altul vine cu critica dura la adresa societatii meschine si incapabila sa-i inteleaga geniul,alt user vine sa critice incorectitudinea gramaticala a postarii,si altii 30 comenteaza subiectul!

acuma ,sa revenim la caii nostri: Cyfer o zis ca e buna dpdv tehnic,economic.Dar lucrul este vazut din prisma ta,deci urmeaza sa pui tu mana pe ea si sa o incerci dupa gust. La un nivel mediu ar cam trebui sa stii ce fel de reactie astepti din partea chitarei atunci cand canti si cam ce sunet doresti de la ea.

Pe un forum românesc se vorbește limba românã. Cã nici americanii nu sunt în stare sã-și scrie corect limba e altã poveste, prostia e rãspânditã, dar acasã facem curãțenie.

in afara de fina subtilitate a majoritatii... ma izbeste o curiozitate:

eu sunt de nivel mediu, dar habar nu am cum suna o groaza de chitare.

daca ma uit pe youtube, gasesc clipuri in care o aria suna mai bine ca un gibson.

daca ma duc prin magazine, nu gasesc decat unele tipuri de chitare, restul fiind disponibile la comanda sau de pe diverse siteuri online.

daca pun un topic pe rgc, majoritatea reply-urilor sunt "la nivel mediu trebuie sa stii"

si aici la mine intervine logic fail.

but then again.. hey, that's just me

logic fail,ilogic fail. Tu nu stii ce iti vrea inima? sau daca dai pe o chitara 4000 de dolari ti se pare ca suna mai bine decat una la 3999?

poate unuia ii place sa se auda mai cristalin,poate ii place sa o simta altfel in mana,altuia ii place sa fie mai percusiv sunetu... nu dupa preferinta iti alegi o chitara?

Prima(a 2-a) chitara sa zicem ca ti-o cumperi din motive pur didactice,nu prea ai tu notiuni si pareri formate...dar dupa un anumit timp de practica,cam te hotarasti asupra unui sunet dorit( vezi topicul in legatura cu tonul,unde is alte mii de contradictii),asupra unui model ergonomic.

Edited by SkullpturA

ce ma bucur ca exista topic-ul asta pe forumul lui Cyfer.Scuze Dhany,nu vreau sa-ti "hijack-uiesc" therad-ul dar chiar acum sunt si eu in cautarea unei acustice...si un sfat de la Cyfer ar fi grozav pentru ca stilul care vreau sa-l abordez e delta blues(fingerstyle).Deci ceva sa sune in stil Lightnin Hopkins,Skip James,Robert Johnson.As vrea sa incerc si slide pe ea ,ceva mai incolo.Numai ca bugetul meu nu e asa mare...pana in 1000roni. Din poze Hopkins si Skip James foloseau un dreadnought.Pe mine ma ispitesc niste jumbo-uri de la ibanez:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1786

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1599

Diferenta intre cele doua e ca una are spatele din mahon si cealalta din artar.

Deci as vrea o chitara sonora,sa sune bine in drop tunnings...cu basi bine definiti...bine stiu ca e important aici si daca folosesti thumbpick .

In rest nu ma intereseaza daca e electroacustica sau nu,ce doza are.Voi canta cu ea numai acasa,neamplificat.

Multumesc!

in afara de fina subtilitate a majoritatii... ma izbeste o curiozitate:

eu sunt de nivel mediu, dar habar nu am cum suna o groaza de chitare.

daca ma uit pe youtube, gasesc clipuri in care o aria suna mai bine ca un gibson.

daca ma duc prin magazine, nu gasesc decat unele tipuri de chitare, restul fiind disponibile la comanda sau de pe diverse siteuri online.

daca pun un topic pe rgc, majoritatea reply-urilor sunt "la nivel mediu trebuie sa stii"

si aici la mine intervine logic fail.

but then again.. hey, that's just me

Vorbesc in numele meu cand spun ca: nu m-am referit la sunetul chitarii. Am specificat ca pretul ii este justificat. :) M-am referit strict la chestiuni subiective. Cum ar fi cat de usor iti este tie sa canti pe ea, daca esti obisnuit sa canti pe alt tip de chitara (cu griff mai subtire, mai gros, mai lejer, mai dur, etc.). Am patit sa cumpar o chitara care si in ziua de azi imi place cum suna, dar gatul inca ma chinuie. :) Si de atunci nu mai cumpar nici o chitara pana nu pun mana pe ea.

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1786

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1599

Diferenta intre cele doua e ca una are spatele din mahon si cealalta din artar.

Deci as vrea o chitara sonora,sa sune bine in drop tunnings...cu basi bine definiti...bine stiu ca e important aici si daca folosesti thumbpick.

In rest nu ma intereseaza daca e electroacustica sau nu,ce doza are.Voi canta cu ea numai acasa,neamplificat.

Multumesc!

Scuze de interventie. O alta diferenta intre cele 2 chitare este ca SGT630 are solid top si cealalta nu.