www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cafeaua In Muzica


CiocanelBloodyCIocanel
 Share

Recommended Posts

nu sunt consumator de cafea sau de Devin Townsend, da cred ca merita mentionat albumu lui care se numeste Ziltoid The Omniscient.

 

premisa albumului? Ziltoid e un extraterestru genial care va distruge pamantul daca nu i se aduce cea mai buna ceasca de cafea. :)

 

ZILTOID! ZILTOID!

 

Bring me a cup of your finest coffee!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cofeinoman prezent. Chiar acum beam o cafea. A doua pe ziua de azi. Inca 4 la facultate, si inca una, seara acasa. Da, stiu, o sa mor.

 

Intr-un avion, se aude vocea pilotului : "Dragi pasageri, va vorbeste capitanul vostru. Am ajuns la altitudinea de croaziera, puteti sa va desfaceti centurile de siguranta, stewardesele o sa va serveasca in curind cu mincare si bauturi, va mai anunt ca o sa avem un zobr placut, fara turbulente, si - BAGA-MI-AS ! ". Se opresc difuzoarele, avionul trage brusc stinga, toti pasagerii urla de spaima. Peste 2 minute se redreseaza si avionul si iar se aude vocea pilotului : "Da, deci va vorbeste din nou capitanul vostru. Am ajuns la altitudinea de croaziera, puteti sa va desfaceti centurile de siguranta, stewardesele o sa va serveasca in curind cu mincare si bauturi, va mai anunt pe aceasta cale ca-mi cer mii de scuze, dar sunt maro pe pantaloni. Am scapat cafeaua pe mine." La care unul din pasageri : "Si eu sunt maro pe pantaloni, bai boule, dar in alta parte"

post-2884-1268732031_thumb.jpg

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Nu ºtiu dacã e vorba aici despre cafea sau despre videoclipuri cu cafea, da' ma doare capu' de-mi puºcã ºi de-abia ma pot uita pã monitor .

Citii io asearã niste comenturi d-ale unor amici pa Facebook despre cafa de dimineațã, despre aport energetic, compensãri prin alte cele, etc etc... ªi îmi zic : "Ia sã trag io o-ncercare !"

ªi-azi de dimineațã, în loc de cafã îmi fãcui un ceai... pã la 11, ora la care ar fi a treia cafã, o guma de mestecat... ªi io-te-aºa sã fãcu ora douã ºi mã simt ok. Da' nu ºtiu ce-o fi cu piticu' ãla care stã pe tavan ºi fâlfâie din aripi... ºi mã doare capu' de-mi puºcã. Da' n-am nimic ! ...Mã duc sã-mi iau un Antinevralgic... Ce mã 'nerveazã piticu' ãla... Io pe la cinci dupã-masã ar fi sã beau a patra cafã... Oare m-o durea capu' ºi mai tare ? Sau mai apare un pitic ?...

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa fii om sanatos la cap si la trup, si curat cu sufletu, deci daca te lasi de cafea dintr-o data nu mere.

 

tre sa scazi doza treptat. :D

 

poti incerca ceaiure negre cu cafeina: Formosa Oolong, Yerba Mate, English shit... si tot asa... si eu le mai inlocuiesc... dar nu renunt la niciuna.

 

pe mine ma enerveaza gay-ii care tot baga in fata doar caracteristicile proaste ale cafelei, pentru ca evident are si foarte multe beneficii. pana la urma si sexu are parti proaste, de la boli venerice si faptul ca iti consumi mii de calorii, la relatii, sau mai rau... copii! :P

 

gear talk: sau iti iei o presa franceza si iti faci ice coffee. iti pui de seara cafea, pana dimineata se extrage, apesi si voala... alta aroma / mai putina cofeina.

 

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa fii om sanatos la cap si la trup, si curat cu sufletu, deci daca te lasi de cafea dintr-o data nu mere.

 

tre sa scazi doza treptat. :D

 

poti incerca ceaiure negre cu cafeina: Formosa Oolong, Yerba Mate, English shit... si tot asa... si eu le mai inlocuiesc... dar nu renunt la niciuna.

 

pe mine ma enerveaza gay-ii care tot baga in fata doar caracteristicile proaste ale cafelei, pentru ca evident are si foarte multe beneficii. pana la urma si sexu are parti proaste, de la boli venerice si faptul ca iti consumi mii de calorii, la relatii, sau mai rau... copii! :P

 

gear talk: sau iti iei o presa franceza si iti faci ice coffee. iti pui de seara cafea, pana dimineata se extrage, apesi si voala... alta aroma / mai putina cofeina.

 

 

:lol:

 

Bade ! Eºti sigur ? Nu mã fã , cã de n-o fi aºa , jar mãnânci ! :P

 

Nu ! Chestia e cã am experiența de la lãsatul de fumat ! Ani de zile, n-a mers nimic , nici bomboane, nici Nicoreturi, nici țigãri electronice, nimic...

A funcționat doar ºoc ºi dintr-o datã... Boom ! You're off ! B)

 

Cred cã ºi la cafã tot aia ar merge.... Nu zic cã e mare pericol cafeaua, fiecare îºi dozeazã consumul cum considerã, da' io am ajuns cam la 4-5 pe zi... ªi nu cafele bune. Nessuri d-alea, bre, la 3 lingurițe bucata... ªi dacã seara merg la vreun amic ºi mai are în filtru niºte cafã rãmasã de dimineațã , "ªo pã ea !"

 

Cam asta e ! Stai sã caut ºi-un clip, ca sã nu fiu de porc...

 

Hai, sãnãtate la toatã lumea !

 

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa fii om sanatos la cap si la trup, si curat cu sufletu, deci daca te lasi de cafea dintr-o data nu mere.

 

Asta se zice si despre fumat. Eu m-am lasat brusc, neplanificat. N-am nici pe naiba, si inainte aveam zile in care fumam aproape 2 pachete Azi am iesit la o bere cu un amic fumator; mi-a oferit tigari, am refuzat fara ca acest lucru sa ma afecteze in vre-un fel. Maine se face o saptamana de cand nu fumez.

Acum despre cafea: nu consum des, trece cateodata si o luna de zile fara sa beau, dar cateodata beau 3-4 la rand. Imi amintesc ca prin ianuarie 2009, am fumat intr-o noapte intr-una, si la fiecare 2 tigari am baut un ness; dupa multe drumuri la toaleta (consum excesiv de lichide), nu reuseam sa adorm. Am baut 400ml de vodka pentru a adormi si m-am trezit dupa mai bine de 12 ore, nici nu stiam ce zi e. Ca sa continui despre vicii, nici cu alcoolul nu (mai) exagerez de prin martie, cand am baut o cantitate de vodka ce ar fi suficienta pentru a calma orientul mijlociu (mi-a ajuns).

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

La ramurel a avut timp sã se instaleze bine dependența. Aºa cã intervine sevrajul. Draugr probabil cã nu are prea mulți ani de cafea la activ. ªi eu pot renunța la cafea ºi funcționa destul de bine, deºi prefer sã nu. Câteodatã mai fac pauzã pentru cã ajung ºi eu la mai multe cafele pe zi. Aºa parcã mai uitã organismu de ea ºi se aprinde din mai puține încercãri. De alcool m-am lãsat ºi eu de multe ori dupã câte un abuz de câte un tip de bãuturã.

 

Iar asta cu inspirația e cea mai miºto, beau o cafea, zic cã mã apuc de muncã ºi mã trezesc cu ºase corzi în mânã.

 

Rãmurel, mai e o chestie cu controlu'... ºi eu am probleme de control, de mult zic cã mã las de multe, dar greu, cã altfel corpu suportã multe. http://www.psychologytoday.com/blog/do-the-right-thing/201109/impulse-control-why-is-it-harder-ever

 

Neagrã sã vã fie, domnilor! (fie cã e espresso scurt sau cafea lungã) :P

Link to comment
Share on other sites

Neagră să vă fie, domnilor! :P

 

Na, fie şi neagră, da' măcar să fie pân-la genunchi...

 

 

Nu-i uşor, da' încercăm... ziua doi... Mă uit la de-astea , sa văd dacă poci...

 

http://www.youtube.com/watch?v=Hgbxp8-koZk

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.