www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dean Candillac 1980 Cb


Guest shad0w
 Share

Recommended Posts

Hello. Am mai strans ceva bani si pot spune ca am gasit chitara pe care o voi alege http://www.thomann.de/de/dean_guitars_cadillac_1980_cb.htm :) . Imi poate spune cineva cum e chitara daca are asemenea chitara.Din description pare ok si e mult mai buna decat washburnu x10 acela. Well astept pareri despre chitara. O zi buna.

 

Nu am pus mana pe chitara aceea,insa am cantat pe alte deanuri,la care mi s-a parut cam gros gatul(eu fiind obisnuit cu unul mai subtire).E strict problema de gusturi ;)Si intre asta si x10 categoric x10 parerea mea.:)

 

Nu am pus mana pe chitara aceea,insa am cantat pe alte deanuri,la care mi s-a parut cam gros gatul(eu fiind obisnuit cu unul mai subtire).E strict problema de gusturi ;)Si intre asta si x10 categoric x10 parerea mea. :)

 

pS:La banii astia te poti uita si la un epi les paul custom :lol:.

Link to comment
Share on other sites

vezi te rog si diferenta de pret, sa nu mai zic de caracteristici...

 

X10

* Basswood body

* Bolt on maple neck

* Rosewood fingerboard with dot inlay

* 24 frets

* 25.5" scale

* Fulcrum vibrato bridge

* Gloss finish

* 5-way blade switch

* Washburn HSS pickups

* Die cast tuners

* Colors: Metallic Cherry, Black, Metallic Blue, Metallic Grey

 

eu am cumparat una cu 120euro

 

Dean Guitars Cadillac 1980 CB E-Guitar, Mahogany Body, Mahogany Neck, Rosewood Fretboard, 2 Dean High Output Humbucker, Tune-o-matic Bridge, Dean Stop Tailpiece, Grover Machine Heads, 22 Frets, Scale 64,75cm, Color Classic Black

 

Cred ca nu exista comparatie :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Dean-ul direct fara alte rahaturi, sunt rugatzi cei care nu au pus mana pe chitara sau nu se prea pricep sa nu se mai bage sa dea sfaturi aiurea dupa ochi si dupa ureche, pentru ca omul asta va da nishte bani pe chitara care o va cumpara si nu merita ca din cauza unui bagator in seama dupa sa stea sa sufere ca s-a ghidat dupa parerile diverselor persoane, Wash-ul respectiv iese din discutie din start, Dean-ul in general nu este o firma pe crae sa o recomand, dar modelul asta chiar este ok, cu un eventual schimb de doze potzi sa ai o chitara cu care sa-tzi faci treaba la nivel serios, dozele ei sunt si ele ok dar au output-ul foarte mare si va fluiera repede.

Link to comment
Share on other sites

Dean-ul direct fara alte rahaturi, sunt rugatzi cei care nu au pus mana pe chitara sau nu se prea pricep sa nu se mai bage sa dea sfaturi aiurea dupa ochi si dupa ureche, pentru ca omul asta va da nishte bani pe chitara care o va cumpara si nu merita ca din cauza unui bagator in seama dupa sa stea sa sufere ca s-a ghidat dupa parerile diverselor persoane, Wash-ul respectiv iese din discutie din start, Dean-ul in general nu este o firma pe crae sa o recomand, dar modelul asta chiar este ok, cu un eventual schimb de doze potzi sa ai o chitara cu care sa-tzi faci treaba la nivel serios, dozele ei sunt si ele ok dar au output-ul foarte mare si va fluiera repede.

 

Da de alea active ce mai zici ca au output-ul de cel putin 2 ori mai mare decat astea pasive cu output "mare"? :)

Output-ul mare e pentru distoarse si nenorociri,daca vrei sa canti blues...da trebuie schimbate...sa ai un sunet mai cald/plin

Link to comment
Share on other sites

Da de alea active ce mai zici ca au output-ul de cel putin 2 ori mai mare decat astea pasive cu output "mare"? :)

Output-ul mare e pentru distoarse si nenorociri,daca vrei sa canti blues...da trebuie schimbate...sa ai un sunet mai cald/plin

NU inteleg faza cu dozele active, ma intrebi pe mine ceva sau what? Amice nu am facut nici o comparatzie intre dozele active si cele de pe aceasta chitara, eu i-am zis la om la ce sa se astepte de la aceasta chitara in privinta dozelor, deci nu inteleg ce ai vrut sa spui sau sa aflii. Tu crezi ca noi nu stim pentru ce este output-ul mare sau ce putem canta sau nu cu ele? putin pe langa subiect comentariul tau, sau poate nu am inteles eu exact ce incercai sa zici.

Link to comment
Share on other sites

NU inteleg faza cu dozele active, ma intrebi pe mine ceva sau what? Amice nu am facut nici o comparatzie intre dozele active si cele de pe aceasta chitara, eu i-am zis la om la ce sa se astepte de la aceasta chitara in privinta dozelor, deci nu inteleg ce ai vrut sa spui sau sa aflii. Tu crezi ca noi nu stim pentru ce este output-ul mare sau ce putem canta sau nu cu ele? putin pe langa subiect comentariul tau, sau poate nu am inteles eu exact ce incercai sa zici.

Amice, deja ma iei de sus,ai facut o afirmatie incorecta si te-am corectat. Am doze active pe 2 chitari,pe alta DImarzio X2N cu cel mai mare out-put(pasiv) din tota gama dimarzio,o chitara cu doze washburn cu cel mai mare output de la ei...si nici una nu imi intra in microfonie (sa te citez:"fluiera repede")decat daca vreau eu :)

Nu cred,sunt sigur ca tu cel putin, nu ai idee ce face o doza cu output-ul mare.Nu dozele sunt problema,dar imi e lene sa stau insir aici de unde vine..bla bla bla... :)

 

On topic: Pot sa iti zic deja:Felicitari pentru Dean! E o alegere buna pentru ceea ce vrei sa canti :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Culmea e cã dozele active au rãspuns în frecvențã mai liniar, deci sunã de fapt "mai plin". Iar toate pe care le-am vãzut sunt îngropate în epoxy, deci slabe ºanse sã aparã feedback mecanic. Prin natura lor sunt ºi mai puțin sensibile la feedback magnetic (în caz cã vrea cineva sã cânte cu dozele la 2cm de difuzor). Despre aceste chestiuni s-a mai discutat.

În plus, "output-ul mare" e acolo dacã ai nevoie de el. Dacã nu, existã controale de volum.

Link to comment
Share on other sites

Culmea e cã dozele active au rãspuns în frecvențã mai liniar, deci sunã de fapt "mai plin". Iar toate pe care le-am vãzut sunt îngropate în epoxy, deci slabe ºanse sã aparã feedback mecanic. Prin natura lor sunt ºi mai puțin sensibile la feedback magnetic (în caz cã vrea cineva sã cânte cu dozele la 2cm de difuzor). Despre aceste chestiuni s-a mai discutat.

În plus, "output-ul mare" e acolo dacã ai nevoie de el. Dacã nu, existã controale de volum.

 

 

Corect! :)

Link to comment
Share on other sites

Amice, deja ma iei de sus,ai facut o afirmatie incorecta si te-am corectat. Am doze active pe 2 chitari,pe alta DImarzio X2N cu cel mai mare out-put(pasiv) din tota gama dimarzio,o chitara cu doze washburn cu cel mai mare output de la ei...si nici una nu imi intra in microfonie (sa te citez:"fluiera repede")decat daca vreau eu :)

Nu cred,sunt sigur ca tu cel putin, nu ai idee ce face o doza cu output-ul mare.Nu dozele sunt problema,dar imi e lene sa stau insir aici de unde vine..bla bla bla... :)

 

On topic: Pot sa iti zic deja:Felicitari pentru Dean! E o alegere buna pentru ceea ce vrei sa canti :)

Ce treaba am eu cu dozele tale active man? eu nu am zis ca dozele alea sunt cu output mai mare decat cele active, nu am facut nici o precizare de fel si nici macar cea mai simpla legatura intre cele pasive sia ctive, eu i-am zis la om ca dozele de pe chitara asta au output mai mare decat alte doze normale ( pasive) si sa se astepte sa fluiere, nimic mai mult. Deci nu te inteleg deloc, nici cu ce mai corectat tu pe mine si nici cu duma ca te iau de sus, pai daca trebuie sa fac deja a 2-a oara aceasta precizare e clar ca ori nu ai citit calumea , ori nu ai inteles ce am scis sau ce am vrut sa spun, de explicatiile tale ma pot lipsii asha ca nu e nevoie sa te mai obosesti sa-mi explici ceva, daca te-a deranjat ceva sau ai o [robl;ema personala cu mine si eu nu stiu e alta treaba, pentru alea exista PM. Acum legat de chitara, daca iti place forma ei man, potzi merge linistit pe acest model, este si foarte frumos si este si bun, asta referitor la raportul de pretz\calitate ca sa nu sara iara careva sa ma corecteze cu cine stie ce chestie.

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

deja suntem offline.

Ok, trebuia sa iti raspund mai pe scurt si sa nu fac comparatii cu dozele active,ca te-ai pierdut in detaliile mele. Uite si raspunsul: NU FLUIERA! (de la sine)

ok, 10x. probabil fluieram eu incercand sa ma acompaniez in momentul in care incercam acest model. :)

Singura chestie care conteaza din aceste comentarii, este ca aceasta chitara merita cumparata.

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

nu era chitara mea si nu erau sculele mele, am fost doar sa o incerc, atac bun, sustain, dar fluiera foarte repede, atata tot. Tu ai incercat modelul asta sau vorbim iara pe parelele facute de 2 chitari cu active si mai una cu nu stiu ce? nu de alta dar sa stim ca vorbim aceashi limba si nu ma mai incurc eu in explicatzii prea elaborate pentru procesorul meu mai slabutz.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.