www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diy Sustainer


karcsika
 Share

Recommended Posts

buna

 

am citit prin posturile mai vechi si amgasit un post a lui tamasflex

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=166140

 

sustainer :)

 

nu pot permite un original,incerc pe plan diy

 

exista documentati pe forumuri de diy in engleza,nu multe dar sunt,insa nu inteleg chiar tot,si la unele chiar nu sunt mentionate elemente pe care un incepator nu site.

 

daca este cineva care a construit sau poate sa vine cu idei sa discutam despre acest topic e bine venit

 

 

este piesa instrumentala al lui formatiei Bikini -Temesvari vasarnap (duminica timisoreana).

legendarul chitarist este Daczi Zsolt (rip) a fost cel mai buni si virtuos chitarist din ungaria. A folosit un Kramer sustainer in clipul ce am amintit mai sus.

Link to comment
Share on other sites

O s aincerc sa iti dau cateva hinuturi (nu ca eu as stii prea multe) dar cel mai important este driverul care pentru versiunea de care cred ca vorbesti trebuie sa aibe o impedanta de aprox 8 OHM pentru a pute afi pus in iesirea unu LM.

O sa incerc sa gasesc documentatia, iar driverul este practic o doza single coil pe care bobinezi tu un numar de spire... cate.. scrie tot acolo.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Da am vazut,multumesc Gabi.

 

Un lucru un inteleg,partea de output de unde ne vine? deci la schema "originala" output e din circuitul de sustainer.Iar cum ai zis,pickupul nostru merge in ampliful mic ce ->pickup(drive) -> produce campul. Dar semnalul de iesire luam tot de la pickupul(normal)?

Link to comment
Share on other sites

Era un astfel de thread pe un forum care momentan imi scapa. Avea zeci de pagini in care se prezenta in detaliu procesul de dezvoltare si testare a unui astfel de sistem. Circuitul nu-i nevoie sa fie complex, se poate cu un Ruby.

Pe scurt, informatiile exista. "Simplu" evident ca e sa cumperi gata facut dar la cat costa unul vs. cat costa materialele & manopera nu e si convenabil.

Link to comment
Share on other sites

foarte misto cantarea..

 

cu sustainerul din pacate nu pot sa te ajut :|

 

Nu mi-se pare ca ar avea altceva decat volum /putere si feedback de la boxa.

 

Nu tine nici un sunet prea lung in acest video !

 

Am vazut la MTV concert David Bovie , acolo unul din chitaristi la una din piese avea "sustainer" cu bobina de excitatie si suna incontinu fara oprire.DAR nu mai ai atac ca lumea .Si cu statia la" maxim" cu putere mare trebuie sa te indepartezi de boxa ca sa scapi de feedback daca vrei definitie mai buna la solo ptr atac mai clar.daca pleci de langa boxa la dublul distantei la care ai fost anterior puterea acustica sesizata este cu 6dB mai mica deci daca ai avut feedback mutandu-te pe scena la o distanta dubla nu mai ai feedback si nu mai intra sunetul in "sustain'.Cu pozitia de pe scena poti controla acest efect.

Efectul electronic ce vrei tu sa faci este pentru a realiza acest efect de feedback fara wattaj mare sau chiar fara amplif ca sa poti trage direct in mixer in studio sau acasa direct in PC fara sa deranjezi pe altii .

 

Sustainer exista si pedala ,un fel de compresor/expandor ce se regleaza automat si tine si sunetul clean luuung.O problema ar fi zgomotul , trebuie sa ai un sunet foarte curat altfel cum crsete timpul de "sustain" va cresyte si zgomotul care devine comparabil cu semnalul in scadere dat de doza.

din aceasta cauza este mai convenabila faza cu bobina de excitatie semnalul de chitara fiin incontinuu la maxim asa zgomotul este mic fata de semnalul util.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

buna

 

am citit prin posturile mai vechi si amgasit un post a lui tamasflex

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=166140

 

sustainer :)

 

nu pot permite un original,incerc pe plan diy

 

exista documentati pe forumuri de diy in engleza,nu multe dar sunt,insa nu inteleg chiar tot,si la unele chiar nu sunt mentionate elemente pe care un incepator nu site.

 

daca este cineva care a construit sau poate sa vine cu idei sa discutam despre acest topic e bine venit

 

 

este piesa instrumentala al lui formatiei Bikini -Temesvari vasarnap (duminica timisoreana).

legendarul chitarist este Daczi Zsolt (rip) a fost cel mai buni si virtuos chitarist din ungaria. A folosit un Kramer sustainer in clipul ce am amintit mai sus.

 

Eu lucrez la un sustainer acum....mai am de bobinat driverul....te tin la curent cu evolutia lucrurilor.....

Link to comment
Share on other sites

http://www.projectguitar.com/tut/sustainer.htm am gasit asta.

 

Scuzati ,dar aici unde avem outputul? vad ca dupa amplif merge la piezo firul cald -sau cum este?

 

(am reusit sa fac rost de un piezo,dintr un telefon vechi,folosit mai demult intro chitara acustica)

Link to comment
Share on other sites

Da, acolo "driver-ul" e un element piezo. E o alta varianta pe care eu unul n-am intalnit-o in practica si nici n-am mare incredere in ea.

Apropos de "pentru a realiza acest efect de feedback fara wattaj mare sau chiar fara amplif ca sa poti trage direct in mixer in studio sau acasa direct in PC fara sa deranjezi pe altii .":

 

Si mai are Eleven Rack un efect de feedback; e un demo pe YouTube dar nu-l mai gasesc.

Link to comment
Share on other sites

erau si niste metode de calcul sau niste tabele in functie de grosimea sarmei aflai rezistenta pe metru

 

Rezistenta = rezistivitatea * (lungimea conductorului / aria suprafetei sectiunii sale transversale)

http://en.wikipedia.org/wiki/Resistivity#Explanation

Gasesti acolo si tabelul cu rezistivitatile diverselor materiale.

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand sa folosesti un single coilpe care sa bobinezi sarma pana la 8 ohm ... cred ca erau si niste metode de calcul sau niste tabele in functie de grosimea sarmei aflai rezistenta pe metru... ceva de gen.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

Pai exact la asta ma gandeam...am un single coil cu magneti ceramici si cu polii din fier, probabil...ideea e ca nu stiu daca sa bobinez doza pe toata inaltime ei, adica asa cum a fost bobinata initial, sau numai pe 3-4 mm, cum am vazut pe niste forumuri....o avea treaba cu intensitatea campului indus?

Link to comment
Share on other sites

parca ar da un boost bzzzului

Se amplificã zgomotul care existã deja. Nu te-ar ajuta o componentã cu mai puțin zgomot inerent, care e de alt tip (fâsâit—white noise). Dar se aplicã recomandãrile generale: ecraneazã chitara, nu cânta lângã surse de EMI etc.. Dacã ai doze single coil e mai dificil, evident.

Presupun cã bufferul e alimentat din baterie sau dintr-o sursã stabilizatã ºi filtratã suficient.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.