www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Coil Split Pe Ibanez Apex2


Adi M
 Share

Recommended Posts

Buna ziua!

 

Sunt incepator in ceea ce priveste montajele electronice la chitara, asadar doresc sa va cer niste sfaturi.

 

Ma intereseaza sa cumpar chitara Ibanez Apex 2, insa singurul dezavantaj ar fi de configuratia dozelor si schimbatorului. Acum am un Epiphone G400 cu Seymour Duncan in locul ambelor doze AlNiCo, iar configuratia HH cu schimbator in 3 pozitii nu ma satisface prea mult. Superbe sunetele, pe toate 3 pozitiile, insa as mai vrea cateva optiuni, si pentru ceva mai gen single coil.

 

Asadar, PAF-urile de pe Apex se pot imparti si as putea monta in locul potentiometrului de volum unul push-pull, pentru ca pe o pozitie sa fie configuratia actuala (neck, ambele, bridge), iar in cealalta pozitie sa fie, de exemplu, jumate de neck, cate o jumatate din fiecare si jumate de bridge?

 

Si, ca generalitati, unde as putea gasi un astfel de potentiometru si cam care ar trebui sa fie specificatiile lui?

Iar in ceea ce priveste dozele, stiam (posibil sa ma insel) ca unele doze duble au un fir in plus si numai acelea se pot imparti. Gresesc?

 

 

O alta varianta ar mai fi sa cumpar o alta chitara, Ibanez RG7321, cu HH si schimbator in 5 pozitii. Cu dozele din fabrica nu astept mari performante si diferente pe cele 5 pozitii, insa daca schimb dozele, poate obtin ceva mai mult. Si intrebare: orice doze duble se pot conecta cu un schimbator in 5 pozitii, sau la fel, trebuie fire in plus?

 

Va rog nu aruncati cu noroi, am zis ca sunt incepator si pozele si schemele de pe Internet nu prea m-au edificat pentru ca nu le inteleg prea bine, de aceea as vrea raspunsuri punctuale si cat mai clare.

 

 

Multumesc,

Adi

Link to comment
Share on other sites

as mai vrea cateva optiuni, si pentru ceva mai gen single coil.

Poti incerca ambele doze in serie sau paralel in antifaza, daca nu sunt "splittable". Mai poti incerca si un filtru trece-inalte.

 

stiam (posibil sa ma insel) ca unele doze duble au un fir in plus si numai acelea se pot imparti. Gresesc?

Trebuie sa fie cu trei fire sau patru, ca sa ai acces la ambele bobine.

 

schemele de pe Internet nu prea m-au edificat pentru ca nu le inteleg prea bine

Fa un efort si invata semnificatia lor pentru ca e foarte simplu si altfel nu prea ajungi nicaieri.

Recomand Guitar Electronics for Musicians (o poti gasi si PDF): explica acolo foarte clar cum sta treaba cu dozele.

Link to comment
Share on other sites

Bine, multumesc pentru raspuns.

 

Sunt convins ca trebuie sa inteleg schemele electronice si chiar am de gand sa invat cate ceva in domeniu, insa acum eram atat de curios sa aflu raspunsul, ca nu aveam rabdare sa studiez mult pentru a-l putea da singur, sper sa intelegeti :)

 

Din nou multumesc, si mai astept raspunsuri de la posesori de Apex si nu numai, daca stiti exact daca Dimarzio PAF7 se pot imparti.

 

O zi buna!

Adi

Link to comment
Share on other sites

Bine, multumesc pentru raspuns.

 

Sunt convins ca trebuie sa inteleg schemele electronice si chiar am de gand sa invat cate ceva in domeniu, insa acum eram atat de curios sa aflu raspunsul, ca nu aveam rabdare sa studiez mult pentru a-l putea da singur, sper sa intelegeti :)

 

Din nou multumesc, si mai astept raspunsuri de la posesori de Apex si nu numai, daca stiti exact daca Dimarzio PAF7 se pot imparti.

 

O zi buna!

Adi

Orice doza de chitara se poate desface in cucati daca vrei .

 

Un Humbucker cu doua bobine alaturate are un fir de legatura intre cele doua bobine respectiv cele doua fire care la unele tipuri pot fi accesate si din exterior ca sa cablezi tu cum doresti.

 

Aici se poate dezizola si se lipeste un fir de lipitura existenta si se izoleaza( nu se intrerupe legatura) , asa vei avea trei fire la doza .

daca acest fir care-i montat suplimentar de tine il pui la masa printr-un comutator ai rezolvat treaba ptr ca pui o bobina in scurt deci ramane doar o singura bobina .Asa ai singlecoil .

 

Nu este nevoie de potmetru cu comutator , sunt foarte slabe ca si fiabilitate si sunt scumpe nu merita banii.Mai bine pui un comutator miniatura sau doua.Se poate cu un comutator caz in care ambele doze le poti "splita" concomitent.Daca pui cate un comutator la fiecare doza poti splita separat pe care doresti.

daca esti atent la videouri vei vedea ca foart emulti au mini comutatoare pe langa potmetre .

 

S-a mai discutat de cateva ori pe rgc.ro ,cauta in forum si vei gasi si linkuri la site-uri cu explicatii,scheme,poze dar si aici sunt opuse desene cu explicatii.

 

Iata un desen explicativ

\

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, citisem despre varianta cu mini comutatoarele care ar fi mai recomandate decat potentiometrele cu comutator, insa m-am gandit ca trebuie data o gaura pentru fiecare, si daca la partea de electronica am sanse nu prea greu sa gasesc pe cineva priceput, la partea cu gauritul nu as risca...

 

Si o intrebare legata de una din metodele sugerate de d. Arpi: Daca dezizolez un conductor de la doza si-l impart in 2, scazandu-i grosimea, nu o sa ii creasca rezistenta si as putea avea probleme de aici? Sau m-am gandit prea departe si complicat...

 

Si din nou v-as ruga daca imi puteti spune cateva specificatii tehnice pentru potentiometre cu comutator (stil push-pull), precum si mini comutatoare. Si daca gasesc la un magazin de electronice asa ceva.

 

Multumesc.

 

P.S. Am mai sondat putin forumul si am gasit asa ceva: http://www.guitarelectronics.com/product/W...me0Tone001.html Sa inteleg ca ar trebui sa procedez intocmai? :)

Sau asa http://www.guitarelectronics.com/product/W..._Coil_Taps.html daca este sa aplic metoda cu mini comutatoare individuale? :)

 

 

OK, am mai gasit si destule informatii aici http://dimarzio.com/site/#/pickups/ la PAF7, inclusiv diagrame pt montaje.

 

Ma declar multumit, raman doar nelamuririle de mai sus, scrise aldin si apoi, chestiune de gusturi, daca sa aplic coil split pe o chitara de mahon, sau sa merg catre ceva din tei (basswood)...

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Si o intrebare legata de una din metodele sugerate de d. Arpi: Daca dezizolez un conductor de la doza si-l impart in 2, scazandu-i grosimea, nu o sa ii creasca rezistenta si as putea avea probleme de aici? Sau m-am gandit prea departe si complicat...

 

Asta e cam complicat ptr mine .

 

Conductorul daca ii scazi diametrul (sectiunea) la cat poti tu fara sa se rupa nu are efect in legatura cu rezistenta dozei in acest caz.Gandeste-te ca firul din bobina are diametrul de 0,005 sau 0,007 maxim 0,01 si are lungimea de multi zeci de metri ca sa ajunga la aprox 7000 Ohmi o bobina . Conductoarele externe de conexiune sunt mult mai groase si rezistente ptr a nu se rupe la montare.

 

Ce se schimba este impedanta (rezistenta in curent alternativ) al dozei.In curent continu rezistennta de la aprox 16Kohm scade la jumatate adica vre-o 8KOhmi. dar cam aceasta este rezistenta unei doze singlecoil.Scade si impedanta si marimea semnalului furnizat fata de humbucker.dar este normal.

Link to comment
Share on other sites

Si o intrebare legata de una din metodele sugerate de d. Arpi: Daca dezizolez un conductor de la doza si-l impart in 2, scazandu-i grosimea, nu o sa ii creasca rezistenta si as putea avea probleme de aici? Sau m-am gandit prea departe si complicat...

 

Asta e cam complicat ptr mine .

 

Conductorul daca ii scazi diametrul (sectiunea) la cat poti tu fara sa se rupa nu are efect in legatura cu rezistenta dozei in acest caz.Gandeste-te ca firul din bobina are diametrul de 0,005 sau 0,007 maxim 0,01 si are lungimea de multi zeci de metri ca sa ajunga la aprox 7000 Ohmi o bobina . Conductoarele externe de conexiune sunt mult mai groase si rezistente ptr a nu se rupe la montare.

 

Ce se schimba este impedanta (rezistenta in curent alternativ) al dozei.In curent continu rezistennta de la aprox 16Kohm scade la jumatate adica vre-o 8KOhmi. dar cam aceasta este rezistenta unei doze singlecoil.Scade si impedanta si marimea semnalului furnizat fata de humbucker.dar este normal.

 

Bun, banuiesc oricum ca aceste metode au mai fost aplicate cu succes, deci probabil ca nu voi fi eu cel care face experimentul cu aceasta metoda. Ramane doar sa aplic metoda "ca la carte".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

sper ca nu ti-ai mutilat chitara. eu am gasit o solutie super ca sa am un range mult mai mare de sunete la un apex2. in 10 minute poti scoate suruburile din doze cu o surubelnita si te-ai facut cu 2 single coiluri superbe. scoate doza din neck si pune-o invers ca sa ai single coilul cat mai aproape de neck si vei scoate din apex un sunet de neck de telecaster de n-o sa -ti vina sa crezi. sunt geniale PAF-urile :) desurubezi jumate de humbucker si-ti suna practic a ceva foarte foarte aproape de P90. ....sau neck de tele. in functie de cat de mult ii iei din volum. cu cat vei reduce volumul din buton vei da de niste inalte foarte misto.

cu switchul in middle position iti iese si un sunet de jazzmaster superb :)

si chiar cu single coilul din brindge iti va tine distorsul pe coarda a 7-a fara niciun fel de problema cat sa canti si death. eu asa-mi tin apex-ul de un an in configuratia asta cu 2 pseudo- single coiluri si pot trece de la death la ton bright - surf rock fara niciun efort.

Edited by spud
Link to comment
Share on other sites

sper ca nu ti-ai mutilat chitara. eu am gasit o solutie super ca sa am un range mult mai mare de sunete la un apex2. in 10 minute poti scoate suruburile din doze cu o surubelnita si te-ai facut cu 2 single coiluri superbe. scoate doza din neck si pune-o invers ca sa ai single coilul cat mai aproape de neck si vei scoate din apex un sunet de neck de telecaster de n-o sa -ti vina sa crezi. sunt geniale PAF-urile :) desurubezi jumate de humbucker si-ti suna practic a ceva foarte foarte aproape de P90. ....sau neck de tele. in functie de cat de mult ii iei din volum. cu cat vei reduce volumul din buton vei da de niste inalte foarte misto.

cu switchul in middle position iti iese si un sunet de jazzmaster superb

si chiar cu single coilul din brindge iti va tine distorsul pe coarda a 7-a fara niciun fel de problema cat sa canti si death. eu asa-mi tin apex-ul de un an in configuratia asta cu 2 pseudo- single coiluri si pot trece de la death la ton bright - surf rock fara niciun efort.

 

Mersi, nu am făcut absolut nimic la chitară. Dacă te uiţi, topicul a fost început acum mult timp, cînd eram tentat de asemenea modificări, dar mi-a trecut.

 

Mulţumesc pentru idei, oricum, poate am să le încerc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.