www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Transport Chitara Avion 2010


alinnitu
 Share

Recommended Posts

Salve!

 

Stiu ca s-a mai discutat pe forum, si am citit comentariile si experientele altora in privinta transportului unei chitari cu avionul.

 

Motivul pentru care deschid topicul, consta in faptul ca de ce ceva timp s-au schimbat unele reguli de tranzit si in regimul bagajelor ce ar putea afecta posibilitatea de a lua drept bagaj de mana chitara.

 

Asadar.... pentru cei care ati calatorit in ultimul timp ~2010, cu chitara in spate pe aripi de avion... cred ca multi dintre noi am putea beneficia din experientele voastre - bune/rele, cu ce companie ati zburat, cum s-au raportat in privinta chitarii, probleme - comentarii etc. sunt mai mult decat binevenite.

 

Pe mine ma intereseaza in special Lufthansa pentru un zbor din SUA catre Romania cu escala la Frankfurt... cei care ati mai fost de curand, as aprecia daca ati scrie cateva cuvinte despre experienta respectiva.

 

P.S.: e mai bine sa previi decat sa tratezi.

Link to comment
Share on other sites

Salut, tocmai ce am plecat cu Blue Air in Valencia (catre Covaci). Nu are nimeni treaba cu tine si nici nu trebuie sa dai bani. Te porti natural si atat. Cand te intreaba daca ai bagaj de mana , le arati chitara (in husa) si laptop-ul (daca e cazul) si atat. Daca dai de unul care comenteaza (in cazul ca urmeaza sa te imbarci intr-un avion mai mic) s-ar putea sa-ti ceara sa o predai la scara avionului, o pun baietii intr-un loc special, unde nu pateste nimic. O primesti de la ei cand urmeaza sa te dai jos (deci nu la banda de bagaje). Am zburat mult si cu multe companii si in multe directii si cu tot felul de avioane. Motivul calatoriilor a fost tot timpul deplasarea catre un concert sau cantonament de lucru la disc. Deci, mereu am luat chitara cu mine in avion fara sa dau bani.

 

In cazul extrem (adica dai de un incuiat bou increzut...f rar) ii spui ca nu se poate pune in cala ca este un instrument fragil si extrem de scump (cateva mii de euro). Daca bagajele tale (inclusiv chitara) nu depasesc limita de greutate impusa de compania respectiva, te pupa undeva. Nu are voie sa-ti ceara bani !

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Alecs1q

Discutand despre ORICE companie de zbor, la check-in nu o sa-ti zica nimic, sau o sa-ti dea o eticheta ca sa predai chitara la scara avionului. Iei eticheta, apoi dupa check-in o bagi in buzunar si urci cu chitara in avion.

La Lufthansa, de la scara avionului veneau la mine si-mi ziceau direct (fara sa intreb eu) ca au un loc pentru chitara in avion (primul loc pt bagaje deasupra scaunelor), la Wizzair a trebuit sa le explic eu unde sa o puna, dar m-au lasat cu ea inavion fara probleme.

Asa cum s-a zis si mai sus, nu te iei dupa ei, le zici ca e o chitara de mii de euro si ca la o groaza de zboruri te-au lasat cu ea in avion si etc etc.

Oricum multe companii aeriene s-au invatat cu astfel de pasageri, nu esti primul care vrea sa urce cu chitara in avion, indiferent de companie.

Link to comment
Share on other sites

foarte interesante si utile experientele celor care au postat.

nu am inteles legat de ce explica brokenstrings: adica la check in nu o declari...dar ce faci can treci prin poarta aia de control si la care tre sa pui si cureaua si monezile in cos :) sa nu sune ceva metal pe tine ...aici nu mie clar.

 

experienta mea cu Lufthansa - anul trecut vroiam sa imi aduca un priten chitara din SUA, a sunat la ei ( i-am trimsi poza cu ea in case cu ea in in gig bag, cu ea fara case - pe care el le-a trimis la Lufthansa) si ei i-au spus ca in nici una din variante nu poate sa o duca ca bagaj de mana.

i-am explicat sa ii spuna sa o puna stewwardesele in cabina lor, tot nimic, a vrut sa isi puna laptopul la bagaj de cala si sa duca numai chitar ala mana tot nimic.

 

o fi dat de bau bau, a pus prea multe intrebari, nu stiu ce sa zic.

ideea in situatia aceea era ca nu vroiam sa dau peste 2000 $ pe o chitara ca apoi sa ii zica ca nu o paote lua cu el ...

 

Salve!

 

Stiu ca s-a mai discutat pe forum, si am citit comentariile si experientele altora in privinta transportului unei chitari cu avionul.

 

Motivul pentru care deschid topicul, consta in faptul ca de ce ceva timp s-au schimbat unele reguli de tranzit si in regimul bagajelor ce ar putea afecta posibilitatea de a lua drept bagaj de mana chitara.

 

Asadar.... pentru cei care ati calatorit in ultimul timp ~2010, cu chitara in spate pe aripi de avion... cred ca multi dintre noi am putea beneficia din experientele voastre - bune/rele, cu ce companie ati zburat, cum s-au raportat in privinta chitarii, probleme - comentarii etc. sunt mai mult decat binevenite.

 

Pe mine ma intereseaza in special Lufthansa pentru un zbor din SUA catre Romania cu escala la Frankfurt... cei care ati mai fost de curand, as aprecia daca ati scrie cateva cuvinte despre experienta respectiva.

 

P.S.: e mai bine sa previi decat sa tratezi.

Link to comment
Share on other sites

Eu la ultimul zbor cu wizz am dat de o dobitoaca care mi-a spus ca daca vreau sa imi iau chitara trebuie sa platesc un LOC in plus . I-am spus ca de cand duma asta , caci cu 2 saptamani in urma am venit cu 2 chitari si nu a zis nimeni nimic . Noroc ca era cineva cu mine si am lasat chitara in Romania.

 

Cred ca pana la urma strategia lu Dudu e cea mai buna si am sa o folosesc si eu pe viitor !

Link to comment
Share on other sites

ok,ma gandeam ca si ei te intreaba de sanatate legat de volum etc.

 

bine de stiut metoda ta, merge daca e chitara ta si sta cineva sa o duca inapoi acasa in caz ca nu merge varianta

 

dar daca o cumpar din sua si nu o poate aduce un priten , ce naiba fac, o las acolo (exceptand cazul in care platesc 800 $ shipping + taxe in tara , cum am facut anul trecut)

 

vad ca varianta asta cu intrebatul dinate nu prea merge...pritenul meu a suant si la Delta si la inca 2 companii nu mai reitn nici unele nu i-au raspusn pozitiv la solicitarea asta

 

 

Nu, ei sint politia de frontiera, nu-i intereseaza cit, ci ce cari. Chitara inca nu e pe lista neagra :)
Link to comment
Share on other sites

Cand am venit spre USA, am plecat din Munchen cu UNITED AIRLINES si imi aduc aminte perfect un tip care a urcat in avion cu chitara insa nu a pus-o in "dulapul" "stewardezelor" ci a tinut-o langa el..locul era la geam si a lasat-o acolo rezemata.

 

Sper sa fie tot asa si cu lufthansa... daca mai sunt chitaristi cu experiente legate de lufthansa is f interesat sa le citesc

 

Apropos de intrebat dinainte... cei de la Lufthansa de aici mi-au spus ca depinde de cat de full e avionul, de cat de amabil e echipajul si mi-au mai zis ca e bine totusi sa am un hard case "just in case"...

Link to comment
Share on other sites

Mai baieti, e foarte util threadu' asta. Eu cand am calatorit cu avionul nu am prea avut probleme... am bagat-o in compartimentul ala mare de bagaje de deasupra capului. La check-in a fost totul ok, m-au lasat sa trec cu ea.

 

In alta ordine de idei, feriti-va de companiile Malev si Carpatair. Mie mi s-au furat lucruri din bagajele de cala.

Link to comment
Share on other sites

Am zburat cu Lufthansa la NY in ianuarie si ,e drept ca nu am avut chitara,ci un head.I-am explicat frumos aluia la check-in la Otopeni ca nu exista alta varianta decat sa-l iau la bagaje de mana,fiindca el costa peste 3 mii de euro si e fragil,are lampi in el. A zis "am inteles,e o piesa de epoca.de colectie",am incuviintat si m-a lasat cu el.In avionul care ducea la Frankfurt (Airbus 318) nu incapea in locul de bagaje,asa ca stewardesa l-a pus in spate la ei. La Frankfurt m-au pus sa-l scot din nou din geanta in care-l bagasem,l-au mai scanat odata si l-au dat cu un praf care sa arate daca e explozibil.In avionul care trece apa (Airbus 320) incapea lejer la bagaje deasupra si n-a zis nimeni nimic,desi zborul era full.La intoarcere,americanul care l-a scanat mi-a zis "nice amp,dude",dar altul mai ciufut m-a pus sa-l scot iar din geanta ca sa-l dea cu praf,si,spre uimirea mea a zis"I know Fuchs amps,they are made here in Jersey" (la inapoiere am decolat de pe Newark,care e in statul New Jersey,la un tunel distanta de NY ).Legatura am avut-o insa din Dusseldorf,de unde s-a zburat cu unul din avioanele mele preferate,Bombardier CRJ 100,care e o chestie mica pt 40 de pasageri,dar care urca la fel de sus si zboara la fel de repede ca un jet mare.In compartimentl de bagaje mi-a incaput greu haina,iar headul nu avea loc nicaieri,nici in spate la ei.Dupa o parlamentare de 5 minute mi l-au bagat in toaleta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Black18

frumoase raspunsuri......de curand plec si eu in ro...mai exact 10 11 apr ....si as vrea sa iau avionul....din madrid...cine stie aprox la majoritatea companiilor...cate kg ai voie pt bagaj si care e mai bun sa imi pot lua chitara....si amp.... :) sper sa nu patesc , ca altii...(un amp cabinet 2 x12")ibantbx150r

Edited by Black18
Link to comment
Share on other sites

Din cate am citit, chitara in husa nu reprezinta in general o problema.

Exista vreo sansa sa urci in avion cu chitara in toc, chiar daca platesti o suma suplimentara, dupa cum spunea broknstrngs, sau o sa fii nevoit sa o lasi pentru cala?

 

Intreb pentru ca as dori sa o transport in toc.Nu am incredere in manipulatorii de bagaje si stiu ca bagajele din cala se mai ratacesc uneori.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ok, am înțeles cã de cele mai multe ori, sã urci în avion cu chitara ca bagaj de mânã nu e o problemã, dar are cineva experiențã cu instrumente mai mari?

De exemplu un bas sau o clapã... sunt considerabil mai mari ºi mai voluminoase decât o chitarã.

Basul în toc e imens.

Are cineva experiențã cu asta?

Mulțumesc!

Eu plec cu trupa în Austria ºi avem douã chitare, un bas ºi o clapã.

Mergem cu BlueAir.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
8.5 BAGAJUL DE MANA

 

8.5.1 Aveti dreptul la un singur bagaj de mana care nu poate depasi 7 Kg si dimensiunile 55 cm x 40 cm x 20 cm. In plus aveti dreptul sa luati un laptop, ale carui dimensiuni sa nu depaseasca 55 cm x 40 cm x 20 cm.

Daca bagajul dumneavoastra de mina depaseste aceste dimensiuni si greutatea specificata, atunci acesta trebuie transportat ca Bagaj de Cala.

Pentru cursele Suceava-Viena, Viena-Suceava, Suceava-Venetia, Venetia-Suceava, Suceava-Roma, Roma-Suceava, Bucuresti-Cluj, Cluj-Bucuresti, Bucuresti-Timisoara, Timisoara-Bucuresti, Bucuresti-Florenta si Florenta-Bucuresti fiecare pasager poate transporta un bagaj de mana care nu poate depasi dimensiunile 50cm/20cm/14cm.

 

8.5.2 Instrumentele musicale ce nu pot fi considerate periculoase datorita formei sau volumului, pot fi transportate ca bagaj de mana, respectand prevederile articolului 8.5.1. In cazul in care instrumentul muzical nu se incadreaza in dimensiunile si/sau greutatea prevazute, pentru a asigura transportul in cabina aeronavei, pasagerul va trebui sa achite contravaloarea unui loc, in limita disponibilitatilor.

 

Acest paragraf lasã loc unor interpretãri. Cred cã cel mai bine e sã te informezi direct de la ei. Eu am fost cu BlueAir de curând, cu un 737, și o chitarã cu toc nu prea mai avea loc în cabinã decât "la picioare", situație care nu prea cred cã ar fi fost agreatã de cãtre echipaj.

Link to comment
Share on other sites

Acest paragraf lasã loc unor interpretãri. Cred cã cel mai bine e sã te informezi direct de la ei. Eu am fost cu BlueAir de curând, cu un 737, și o chitarã cu toc nu prea mai avea loc în cabinã decât "la picioare", situație care nu prea cred cã ar fi fost agreatã de cãtre echipaj.

Paragraful respectiv spune cã oficial nu poți sã iei cu tine o chitarã.

În calã, limita e de 100 cm și tocul meu e mai mare de atât, nu mai vorbesc de cel de bas sau de clapã.

Dacã le luãm în huse cu noi în avion, s-ar putea sã nu ne lase cu ele, pentru cã suntem prea mulți cu instrumente.

Hm, complicat...

Link to comment
Share on other sites

cand am fost la ziua chitarelor la buc, avem un rucsacel doar ca bagaj de mana, mi l-au verificat sa vada daca nu cumva e mai mare decat limita trecuta mai sus...desi rucsacul se vedea clar pe el ca e pitic ca dracu :lol:

in modelul ala cu care am fost la buc, clar nu incapea o chitara cu toc, era foarte ingust locul de bagaje

o opine: intreaba-i daca poti lua chitara in toc si in varianta la cala sa alegi "delivery at aircraft"... asta mi se pare in cazul de fata poate cea mai utila varianta - in felul asta chitara va sta la cala, dar o duci la mana pana la urcare in avion (cand o pun baietii in cala) si cand cobori o iei la mana. :)

 

Paragraful respectiv spune cã oficial nu poți sã iei cu tine o chitarã.

În calã, limita e de 100 cm și tocul meu e mai mare de atât, nu mai vorbesc de cel de bas sau de clapã.

Dacã le luãm în huse cu noi în avion, s-ar putea sã nu ne lase cu ele, pentru cã suntem prea mulți cu instrumente.

Hm, complicat...

Link to comment
Share on other sites

Am ramas dator cu experienta mea cu Lufthansa....zbor Washington - Frankfurt - Bucuresti....

 

1. Cred ca cel mai bine e sa te informezi cu cateva zile inainte de plecare la aeroport... de preferat e sa vorbesti cu "superintendent/supervizor"-u lor, sa-i explici situatia, sa-l aburesti ca e f scumpa, ca e vintage, blablabla, si sa vezi ce spun. De asemeni, e bine sa mintiti frumos si sa le spuneti ca mergeti de mult cu respectiva companie si ca ai mai fost cu chitara (merita incercata si strategia asta)

2. Conteaza mult compania cu care zbori... daca nu e low-cost sansele sa o poti lua in avion sunt mult mai mari. In avion o poti pune ori in dulapul stewardezelor, ori in cabina pilotilor, dar cel mai degraba in spatele ultimului rand de scaune. Eu acolo am preferat sa o pun, pt ca statea mult mai fixa decat in dulap.

3. O alta strategie utila e sa astepti intr-o zona apropiata de poarta, ca sa te poti plasa in grupul care face pre-boarding (batrani in carucioare, familii cu copii mici...). In general nu zic nimic daca te vad cu chitara, considera ca esti cu "special needs", si in felul asta te asiguri ca nu iti vei bate capul cu o situatie de aglomeratie din cauza altor bagaje.

4. Daca vrei sa o pui in avion, ar cam trebui o husa soft si nu hard-case... in general hard-case-ul cam depaseste marimile acceptate si s-ar putea sa te oblige sa pui chitara la cala. Daca totusi se intampla, neaparat tre insistat sa-i faci check-in la poarta, astfel incat sa o duci singurel la cala si sa nu lasi gorilele sa puna mana pe ea.

5. Orice ar fi, oricat de batut in cap ar fi personalul, un zambet, o atitudine politicoasa si perseverenta va pot scoate din situatie. Insistati sa vb cu comandantul daca nu si nu, sau chiar abortat el insusi atunci cand soseste pt imbarcare (cam cu o ora inainte de decolare..aproximativ)

 

Sper sa ajute si relatarea mea...

God save... the air travelling guitars :)

Link to comment
Share on other sites

io, din experienta personala, nu recomand sa vorbiti sau sa intrebati inainte la aeroport. in primul rand trebuie sa stiti ca echipajele, din orice tara, fac bani cu cala (pentru cine vrea sa ma contrazica, sunt autorizat in airport management security la Federal Aviation Administration cu diploma de la US Dept of State pe conventia de la Chicago si urmatoarele)

la prima plecare in state am adus de acolo o mare combina audio (doua boxe uriase, sertar de 3 CD-uri, etc.). colegii mei care aveau si ei cumparaturi, au intrebat in aeroport si au trebuit sa plateasca cate 98 usd pentru fiecare bagaj suplimentar, plus ca a trebuit sa dea la cala ce mai aveau (desktopuri cu monitoare CRT).

eu m-am dus la check-in fara imensa mea geanta cu combina, am dat bagajul (adica alte doua valize, ca aveam dreptul la doua valize cu un total de 82kg si un bagaj de mana) si cioara femeia de culoare m-a intrebat daca am bagaj de mana. i-am zis ca da, ca e la colegi si ca incape in cos. m-a trimis dupa el, sa vada ea cu ochii ei negri daca incape. dupa ce mi-a cerut de doua ori sa ii aduc bagajul de mana, i-am spus ca nu vorbesc engleza, sa aduca un translator de romana (zburam cu taromul la vremea aia, ca avea cursa NY-Chicago).

am lasat-o vorbind si am plecat, mi-am recuperat marea geanta (cam 130x60x60cm) si m-am dus la avion (Airbus 310) si cand am urcat, un baiat amabil a vrut sa mi-o ia si sa o puna intr-un loc sigur, fara bani, fireste. l-am refuzat, i-am zis ca nu se atinge nimeni de combina mea, ca stau in picioare cu ea pana la bucuresti. ajuns inauntru printre ultimii, am vorbit cu o stewardesa si am mutat 7 bagaje ca sa eliberez cea mai mare cutie de bagaje, am inghesuit-o cu greu acolo, si am venit cu ea la bucuresti.

ce am facut la urmatoarea plecare nici nu va mai povestesc, ca eram deja dibaci, aduceam si o barca in avion :)

totusi, trebuie sa retineti ca merge orice poveste buna: ca duceti obiectul unui var care are cancer, ca aveti auditia vietii la studiourile X, ca ati dat ultimii bani pe bilete (asta a mers la Lufthansa) si ca nu aveti bani de bagaj suplimentar, ca sunteti bolnav si mergeti sa va operati in strainatate, etc, etc.

oricum, nu va povestesc asta ca un descurcaret care s-a facut de ras pentru cativa dolari, ci pentru ca stiu si vreau sa intelegeti ca oricum echipajele fac o gramada de bani cu cala si nu numai. iar cei din aeroport si oricine are tangenta cu ei, stiu povestea asta. iar regulile lor sunt facute doar ca sa mai scoata bani de la clienti.

 

asa ca tupeu si bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest m1ckey

anu asta in iarna am venit cu Iberia din Madrid , pur si simplu am lasat chitara la cineva, am aratat bagajul de mana si cel de cala si apoi m`am imbarcat linistit...am pus chitara in locul bagajului de mana,pt ca a incaput si nu m`a intrebat nimeni nimic..

Link to comment
Share on other sites

Experienta TAROM-pe 29 martie am pleacat pe ruta Frankfurt-Bucuresti , bagajul de mana=o chitara acustica in portul ei (hard case), am declarat-o ca atare la check-in, nu m-a intrebat nimeni de ea, am urcat in avion, un cuplu de ciobanei italieni au ocupat tot compartimentul de bagaje (mi-au luat-o inainte, altfel eram eu gigi), am rugat o stewardesa sa ma ajute, mi-a depozitat chitara intr-un compartiment al lor cred, extrem de amabila, deci toata stima pentru ai nostri

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Pentru ca am trecut recent prin asta dezgrop topicul si confirm toate cele spuse mai sus. KLM bucuresti - amsterdam , bagaj de mana + chitara. Am primit o eticheta la check-in pe husa de la chitara si la intrarea in avion m-am dus frumos la o stewardesa si i-am pasat chitara sa o puna unde stie ea mai bine. La debarcare am ridicat chitara cu multumiri si zambete. Curat uscat si fara discutii.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 8 months later...

Vin si eu cu povestea mea de acum o ora. M-am dus la check in cu chitara in case si laptopul. Si au zis ca nu o pot lua ca bagaj de mana. E vorba de Lufthansa aici. Am explicat frumos ca e foarte scumpã (pretul in mii de euro) si ca e fragila si a nu pot risca sa o țin nesupravegheata. Insa am avut ghinionul sa dau de o idioate care a zis ca nu si m-a pus sa plãtesc bagaj in plus 90 de euro(asta doar la dus) ca sa o pot lua. Insista sa spunã ca avionul e full si ca nu e loc in dulapurile de deasupra scaunelor si ca nu intra dar dulapurile sunt suficient de mari ca sunt câte 2 unite si ca nici excepții nu pot face in situația asta. Sper ca la întoarcere sa fie mai bine

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.