www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Transport Chitara Avion 2010


alinnitu
 Share

Recommended Posts

De curand am fost la Tokyo cu Aeroflot, companie ruseasca. Acolo mi-am cumparat o chitara electrica si cand m-am intors m-au lasat sa o iau ca bagaj de mana fara sa platesc in plus chiar daca dimensiunile treceau lejer de 115 cm insumati, asa ca daca aveti nevoie sa zburati in Asia si sa va intoarceti cu o chitara sau sa plecati la drum cu a voastra, va recomand Aeroflot :D. Nu au cel mai dragut echipaj si ai senzatia cateodata ca esti servit de catre cineva care ar vrea sa-ti dea o bucata dupa ceafa, dar este ieftin, confortabil si trateaza instrumentele muzicale precum bagaje de mana. Singurul lucru pe care trebuie sa il specific este ca nu a fost in case, ci doar o husa soft cu burete de vreo 5-7 mm.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

a mai calatorit cineva intre timp cu Lufthansa si a transportat vre-o chitara electrica in soft case cu el ?

 

La sfarsitul lui Octombrie, am zburat cu Lufthansa de la Los Angeles la Frankfurt si de la Frankfurt la Torino. In ambele zboruri m-au lasat cu chitara (in hardcase in forma de chitara) la bagaj de mana. In plus mai aveam si un rucsac.

Salutare! Ai mers la risc? Cum a fost? Eu am de primit o chitară din Londra, și nu știu cum să fac, ori să merg după ea ori să îmi fie trimisă în țară...orice sfat m-ar ajuta.

 

Daca nu ma insel, ar trebui sa fie curieri care aduc pachete din Londra. Sunt aceeasi oameni care transporta persoane in microbuz din Romania la Londra si invers. Dupa parerea mea e cea mai buna metoda de a trimite o chitara. Stii sigur ca nu ajunge busita. Eu am trimis vreo 4 chitari din Italia in Romania si toate au ajuns in stare perfecta. Te costa si mai putin decat posta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salu!eu am venit din Suedia cu Wizzair,am demontat ch,(OLP) l-am inpachetat separat corpul si separat griful,le-am pus in geanta mare care putea sa fie max 33 kg(exact nu mai stiu dar e aproape)si acasa am remontat toata chitara si l-am reglat asa a fost totul oke.Figura asta nu tine cu un Gibson dar cu un Fender e perfect----intr-o jumate de ora demontezi ,invers cam o ora ,dar nu ai comlicatii si stres ca oare ce-a fi la check-in;-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare . @Zoltan : si eu ma gandisem la varianta demontata ca doar incapea un telecaster in bagajul de cala .. insa era deja prea plin .

 

Asadar ... experienta de ieri cu Tarom pe directia Amsterdam - Bucuresti . 

 

Aveam la mine bagaj mare de cala , un ghizdan de laptop si chitara electrica e era intr-un soft case subtire . 

Am ajuns la check in , am inregistrat bagajul de cala , m-am plimbat umpic pe acolo si am intrebat-o pe o tanti de acolo daca imi trebuie si eticheta de bagaje de mana . Mi-a zis ca nu .

Apoi am mers la security check . Am inceput sa-mi insir ce aveam prin ghiozdan ... laptopul incarcatoare etc ... si la final am dat chitara . 

Tanti de acolo s-a uitat la mine si nu stia ce e cu ea ... si i-am zis ca e mica si ca incape . Mi-a zis ca o da la un alt angajat direct ca nu poate sa o treaca pe la raze . 

Dupa controlul corporal ... aveam deja emotii cu chitara ....

Surpiza . Era un negru tanar zambaret si se bucura ca eu calatoream cu chitara si a zis ca totul e in regula . 

Apoi la imbarcarea in avion nu am avut nici o problema . Am urcat , am intrebat stewardesa daca are un loc special . Mi-a raspuns ca nu , dar e ok sa o pun in locul destinat bagajelor , situat deasupra capului . 

Am aterizat in Bucuresti in regula . Chitara intacta . 

 

Concluzie : Zbor TAROM : Amsterdam->Bucuresti       OK de transportat o electrica :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Freatele meu a zis ca tre sa iau un bilet intreg pt.ch. dar nu a mai fost nici timp nici bani --asa ca a ramas varianta romaneasca cea mai ieftina --demontarea--insa totusi am avut o surpriza -))am pierdut capacul de la spuma de ras si acasa cind am scos ch.din geanta totul a fost white snow -deci atentie la spray-uri :-)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.