www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mutat de la "Scule --> [chitara]ESP M-1000"


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

JRRShop transporta in Romania ? Cat te-au costat transportul si vama ?

 

Nume echipament : ESP LTD Deluxe M-1000FM

 

Pret : 900$ + transport si vama

 

De la cine a fost cumparat : www.jrrshop.com

 

Caracteristici :

- Corp de artar ( maple ) cu flamed maple top, vopsita in negru transparent cu o tenta albastra;

- Constructie neck-thru body;

- Scale 25.5"

- Grif din artar, fretobard din palisandru ( rosewood );

- 24 extra-jumbo frets, abalone neck & headstock binding, abalone arrowhead inlays;

- 2 doze active EMG 81 alimentate cu o baterie de 9V;

- Knobs: 1xvolume, 1xtone;

- 3-way pickup switch;

- Punte Floyd Rose Original;

- Reverse headstock;

 

Arata absoult superb, in poze nu se poate vedea cum trebuie finish-ul... E facut la mare arta. Flamed maple top-ul se vede exact cat trebuie, iar binding-ul si inlay-urile din abalone stralucesc fara sa fie kitch.

 

E perfect echilibrata si foarte comfortabila. Poate putin mai grea decat ma asteptam. Grif-ul este de forma Thin-U, destul de subtire, dar totusi ai de ce prinde. Este foarte putin mai gros decat grif-ul de pe KH-2 si este vopsit pe spate, lucru care nu afecteaza cu nimic alunecarea mainii pe el fiind finisat excelent. Din chitarele pe care am avut ocazia sa le incerc pana acum mi se pare cel mai rapid si comod grif, iar accesul la tastele mici este excelent.

 

Puntea e exact cum imi doream sa fie. Chitara sta acordata intotdeauna, reglajele de fine tuning, intonatie, inclinatie si actiune se misca foarte cursiv, e solida si

se comporta excelent si la cele mai agresive dive-uri.

 

Knob-urile sunt de calitate foarte buna si switch-ul la fel, doar ca mi-a luat un timp sa ma obisnuiesc cu el pt ca e 3-way si eu eram obisnuit cu 5-way.

 

I-am facut cateva tweak-uri minore ca s-o fac exact cum vroiam: i-am instalat straplock-uri Dunlop, i-am schimbat corzile ( evident ), am coborat actiunea, am setat inclinatia puntii si intonatia.

 

Cum suna :

Reputatia dozelor EMG 81 este binemeritata. Doza din bridge are foarte mult punch. Sunetul este extrem de precis, si nu se pierde in amestecul de instrumente, ci taie prin el. Armonicele zboara din ea fara probleme, naturale, artificiale, pinched, oriunde pe grif... ceva mai greu in cea mai inalta octava dar oricum mult mai bine decat la orice alta chitara pe care am incercat-o. La soloistica rapida in legato-uri ( hammer/pull ) dozele au o caracteristica putin asemanatoare cu YJM-ul lui Cosu, dar ceva mai moderat. Cu mai mult atac si punch, dar tot se simte frumos si cursiv.

 

Frecvente... In Koch se aud toate perfect, se pot obtine sunete foarte colorate. Dozele n-au probleme in nici o gama de frecvente. Sustain-ul este lung si consistent. In schimb cand am incercat-o cu zoom 505II-ul direct in calculator practic a disparut low-end-ul si sunetul a devenit superficial. Dozele sunt facute pentru amplificator sau pedala care pot sa le modeleze semnalul  ca lumea. Mi se pare chiar ca suna mai bine cu zoom-ul in calculator dozele de la M-252, chiar daca si in acest setup sunetul de la emg este mai clar. Greu de spus aici...

 

Clean se comporta mai bine decat ma asteptam. Cu doza din bridge sunetul este intr-adevar destul de "poingy", cam ca in live-urile de la Metallica ( Sanitarium la Rock-Am ring ), dar dupa ce m-am jucat putin cu EQ-ul din amp a devenit un sunet chiar foarte placut. Doza din neck suna foarte bine pe clean, ceva mai adanc decat cealalta, dar fara ca sunetul sa-si piarda definirea. In combinatie cele 2 nu mi se par impresionante, dar nu suna rau deloc. Am citit prin unele locuri ca au tendinta sa distorsioneze putin semnalul la volume mari... Mie nu mi s-a intamplat, si am cantat tare :)

 

Suna bine si la altceva decat metal. Am fost uimit cat de aproape am putut sa ajung de sunetul lui Deep Purple. Nu stau foarte bine la sunete de blues si jazz in schimb. Nu ca nu se pot obtine, dar totusi dozele au putin cam mult "bite" pentru stilurile astea.

 

Din cauza ca sunt active, dozele sunt extrem de silentioase, nici urma de zgomot.

 

Per total un sunet puternic, foarte bine definit

 

Parti rele:

E putin mai grea decat imi doream, dar oricum foarte comfortabila.

Are nevoie de amplificare sanatoasa, nu se comporta bine cu pedale de efect ( ma rog, cu Zoom-ul ), dar nu consider asta chiar a fi o parte rea. 

Faptul ca are doze active atrage dupa sine necesitatea bateriilor, dar din cate am auzit le "mananca" foarte incet atata timp cat nu uiti sa scoti cablul din ea cand nu canti.

 

Impresie generala: 10/10

Link to comment
Share on other sites

vere maftei de ce nu citesti ce scrie in regulamentul sectiunii scule ?

Posturile vor trebui aprobate inainte de a fi publice. aprobarea se va face in maxim o zi de la postare.

Posturile legate de probleme/ intrebari despre sculele ce apar aici vor fi mutate in sectiunea Despre chitara iar cele offtopic vor ajunge in Sandbox

Link to comment
Share on other sites

Vere maftei, chiar a trebuit sa-mi citezi toata monstruozitatea de review ca sa ma intrebi cat au costat transportul si vama? :)

 

Oricum, raspunsul este : putin sub 200$ ( spre 100$ fiecare ), nu stiu exact pentru chitara pentru ca a venit impreuna cu alte cateva chestii care nu erau pentru mine si e greu de zis exact.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.