www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pian Digital


Fimfarum
 Share

Recommended Posts

Salutari,

 

Am (re)ajuns pe site cautand pe internet informatii care m-ar ajuta in a lua o decizie de achizitie :) . Din restul topicurilor am vazut ca as putea primi sfaturi de la oameni care stiu mai multe ca mine, asa ca in limita timpului si dispozitiei m-as bucura daca m-ati indruma.

 

Am 25 de ani, cant la chitara de multi ani si am cochetat o vreme si cu instrumente traditionale (fluier, caval). Pana acum am fost autodidact, si deci am avansat incet si cu efort. De ceva vreme insa m-am decis sa invat sa cant la pian, pentru care probabil voi apela la un profesor.

 

Initial am ezitat intre a cumpara o pianina sau un pian digital. As prefera pianina din cauza vibratiei naturale, dar o pianina in stare buna este mai scumpa, si necesita si intretinere. Asa ca m-am orientat spre un pian digital, care reproduce suficient de bine sunetul si feelingul pianului.

 

Problema insa este spre ce anume sa ma orientez... ca informatii:

1. bugetul este undeva pe la 2500 lei, ar putea fi mai mare in masura in care diferenta merita.

2. desi am mai cantat cu altii (trupe), pianul il voi folosi acasa pentru bucuria mea.

3. nu am o ureche foarte pretentioasa, dar este importanta calitatea sunetului.

 

Pana acum ezit intre: Yamaha YDP 140 si Behringer EG2180-BK. Sunt dispus si la alte variante.

 

Deoarece cunostintele mele sunt limitate in domeniu, va rog sa argumentati mai detaliat.

 

Multumesc pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

Intre cele 2 personal as opta pentru yamaha, partial pentru ca imi este familiara marca, si parca am o garantie a calitatii mai mare. De altfel, chitaristii de pe forum iti pot spune de chitarele behringer mai multe, din ce am inteles nu sunt prea bine vazute. Sigur, asta este valabil doar daca nu poti sa asculti si sa testezi. De preferat este sa probezi inainte, ca numai tu iti dai seama care iti place mai mult.

 

Ca alternative ar mai fi casio privia, si yamaha dgx 630 cred in cam aceeasi gama de pret, nu stiu sigur.

Link to comment
Share on other sites

Bergenbier prefer doar la halba. Nu ca instrument. On topic: in aceeasi situatie eram si eu pana de curand in ceea ce priveste pianul digital. Voiam ceva decent (sa sune cat de cat a pian, asta ma interesa in primul rand). Dupa ceva research si cateva teste am ajuns la urmatoare concluzie -in sfera de pret 2000 -3000 de ron, nimic nu bate Yamaha, cel putin la capitolul sunet de pian. Initial si eu am cautat ceva cu taste "grele" gen pian, insa am ajuns la concluzia ca mi-s suficiente doar tastele mari. Mi-am cumparat o Yamaha DGX 530 si vreau sa zic ca suna cum vreau eu. Iti atasez un mp3, nu-s Chopin, dar invat.

PS Inca ceva, totusi daca vrei sa dai un ban, de ce nu iti iei un pian care are mai multe tonuri, conectica usb si suport midi? Pe mine, de exemplu, ma ajuta pt backing, chiar tanjeam de mult sa pot sa imi fac singur backingul!

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiam ca behringer se ocupa cu asa ceva, daca ma bazam doar pe ce chitari am incercat... oricum de asta ezitam si eu. Din ce am citit pe net si am ascultat, yamaha intr-adevar suna cel mai bine. Cumva in limita aceea de pret ar mai fi si Hemingway, dar parca are un sunet mai digital (poate ma insel)... tocmai ceea ce nu vreau.

 

Ca si optiuni nu ma intereseaza prea multe... minimul este metronom, suport midi si cateva tonuri... ceea ce majoritatea au. M-am gandit si eu daca sa iau tastele grele de la pian, sau nu... dar cantand destul de mult la chitara mi-ar placea sa am aceeasi diferenta.

 

Practic din ce am vazut si am ascultat pana acum, mi-a placut cel mai mult Yamaha YDP 140, dar este si mai scumpa. Pe de alta parte cunostintele mele in domeniu sunt foarte limitate, motiv pentru care si intreb :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.