www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cascade Channel Mod


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Este normal sa sune mai tare pe calea modificata decit cea clasica deoarece modarea a adus in plus un etaj de amplificare si nivelul semnalului a crescut.Daca iti place cum suna atunci totul este ok. :)

 

Cand am zis tare m-am referit la faptul ca suna misto, dar am observat ca suna si putin mai tare.As vrea sa ii pun un switch pe fata, ma gandesc in locul unei mufe de la low input ca sa il pot aduce inapoi la normal cand am nevoie pentru ca primul canal are acum prea mult bass si nu mai suna ca inainte.Are ceva daca scot o mufa de la low input, probabil cea de la canalul 2?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ok.Dezgrop aceasta discutie pentru a va pune urmatoarea intrebare.Dupa cum stiti mi-am facut modificarea la amp, suna bestial, imi place, dar live am intampinat urmatoarea problema.Nu ma aud cand fac solistica asa ca m-am gandit daca as putea sa imi fac modificarea asta sa fie comutata prin footswitch?Ce ar trebui sa fac?Aaa, si inca ceva.Modificarea este eficienta doar pe canalul al doilea, iar pe circuitul stock eu cant pe canalul 1.As putea cumva sa fac ca atunci cand cuplez modificarea aceasta sa fie tot pe canalul 1?Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Ok.Dezgrop aceasta discutie pentru a va pune urmatoarea intrebare.Dupa cum stiti mi-am facut modificarea la amp, suna bestial, imi place, dar live am intampinat urmatoarea problema.Nu ma aud cand fac solistica asa ca m-am gandit daca as putea sa imi fac modificarea asta sa fie comutata prin footswitch?Ce ar trebui sa fac?Aaa, si inca ceva.Modificarea este eficienta doar pe canalul al doilea, iar pe circuitul stock eu cant pe canalul 1.As putea cumva sa fac ca atunci cand cuplez modificarea aceasta sa fie tot pe canalul 1?Multumesc anticipat.

 

 

Releu comandat cu un switch printr-un i cablu .

 

Iar cu auzitul ai nevoie de putere ..altfel nu ai cum sa te auzi pe scena .

 

Ce boxa ai ? ...ridici boxa la inaltimea capului tau si stai langa ...insa ce aud ceilalti din trupa ..????????

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Releu comandat cu un switch printr-un i cablu .

 

Iar cu auzitul ai nevoie de putere ..altfel nu ai cum sa te auzi pe scena .

 

Ce boxa ai ? ...ridici boxa la inaltimea capului tau si stai langa ...insa ce aud ceilalti din trupa ..????????

 

Pai si unde gasesc un asemenea releu?Si cum arata?Imi poti posta un link?

 

Nu puterea e problema.Eu ma aud, dar am nevoie atunci cand fac solistica de ceva mai mult.Pentru ritm la unele melodii imi ajunge gainul oferit de circuitul stock si atunci cand fac solistica sa schimb pe circuitul modat.De asta am nevoie.

 

Am un Marshall 1960AX.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.