www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pozitia Penei


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest space

teoretic,pana trebuie sa fie perpendiculara pe coarda...fara sa fie inclinata...

bineinteles fiecare isi poate personaliza stilul de a tine pana si de a lovi coarda dupa cum ii place si cel mai important,dupa cum ii suna lui bine...(in functie de comoditate,relaxare,etc)...

Link to comment
Share on other sites

Pana perpendiculara pe coarda? Hm. Ce sa zic... de cat timp canti?

La mine pana isi modifica pozitia mereu in functie de ceea ce vreau sa obtin, dar acum daca stau si ma gandesc chiar nu-mi dau seama cum fac, ca totul vine de la sine. Iti dai seama ca nu ma gandesc, stai frate cum tin pana si faze de-astea

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Eu cant de vreo 2 ani jumate... si pana de curand ziceam acelasi lucru ca si tine. Mi-am dat totusi seama ca lasand totul sa vina de la sine, pana ajungea in niste pozitii de-a dreptu tampite, care imi nenorocesc si tehnica si tonul...

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Kinda offtopic.. unde pot vedea cate la cate batai pe secunda am ajuns ?

Ar fi util un link ceva (si pentru bataile mele si pentru chestia cu pana :))

 

Tu canti cu metronom, da?

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristu88

cred ca am gasit solutzia la problema cu pana.........vedetzi imaginea ...........eu m-am invatzat sa o tin exact ca in imagine si a fost supertare.........ai si viteza, potzi forma harmonics ff usor, si potzi lovi cu usurinta un acord.........aceeasi pozitzie am vazut-o si la Hetfield.......:)

post-820-1143303009_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest Iliescu

Eu tot ce va pot spune e ceea ce am vazut la George Patranoiu (si ... vorba aia). Omu tine pana (... cartela, in fine) la un unghi care pe mine m-a speriat in prima faza; ceva in jurul a 70 de grade fata de corzi, adica foarte inclinata si credeti-ma ca tipu ajunge la niste viteze de panatie de zici ca nu-i adevarat. Acum, nah, el e cine e si nu sunt prea sigur ca e un exemplu bun pentru restu lumii :) .

 

Traiasca Georgica !!!

Link to comment
Share on other sites

Eu tot ce va pot spune e ceea ce am vazut la George Patranoiu (si ... vorba aia). Omu tine pana (... cartela, in fine) la un unghi care pe mine m-a speriat in prima faza; ceva in jurul a 70 de grade fata de corzi, adica foarte inclinata si credeti-ma ca tipu ajunge la niste viteze de panatie de zici ca nu-i adevarat. Acum, nah, el e cine e si nu sunt prea sigur ca e un exemplu bun pentru restu lumii :) .

 

Traiasca Georgica !!!

 

Ala nu stie. De-aia nu-i aici si nu-si da cu parerea. Dar sunt aici niste baietasi care stiu. :)

Link to comment
Share on other sites

Imi vine greu sa cred ca "standardul acceptat" e doar cel cu pana perpendiculara pe corzi. Daca faci tremolo picking pe 2-3 corzi...mie mi s-ar parea (nah, poate pt ca sunt incepator) absolut imposibil fara sa "inclin" pana - adica ajung sa "mangai" cu cantul penei corzile.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Uite o noua dilema pe care o am ( si s-ar putea sa o aiba si altii)

Care e pozitia optima pentru atingerea unei viteze superioare in panatie?

Voi cum atacati coarda? Pana este paralela cu corzile sau exista o usoara inclinare a ei ?

Fiecare isi dezvolta o panatie proprie pt ca fiecare avem o forma diferita la maini.Exista poate si moduri cum nu ar trebui sa se paneze dar..asta nu inseamna nimic...L>ati vazut pe Marty Fridman?In timp ne dam seama singuri cum ar trebui sa panam ca sa obtinem ce vrem....in cazu in care suntem autodidacti.

Link to comment
Share on other sites

Uite o noua dilema pe care o am ( si s-ar putea sa o aiba si altii)

Care e pozitia optima pentru atingerea unei viteze superioare in panatie?

Voi cum atacati coarda? Pana este paralela cu corzile sau exista o usoara inclinare a ei ?

viteza superioara carei viteze.lol , proportional mai tare (strangi intre degete ) cu cresterea vitezei , nu mai inclinata ci degetele mai elastice ca pana sa culiseze usor la tensiunea mai mare ( rezistenta mai mare la impactul cu coarda cand din cauza vitezei mai mari nu poti mentine constant o " adancime" optima a varfului penei sub nivelul corzilor.) .Daca nu tii "tare " pana ea se va deplasa intre degete si se schimba drastic pozitia de prindere si nu intotdeauna ai posibilitatea de a o "scoate" din nou mai "afara" ( ca pisica ghearele lol). Nu se inclina pana ci se tine tare dar elastic ea va ceda si se va " inclina" cat este necesar.

 

uita un video , nu cant repede dar sunt passaje mai miscate se vede ca nu schimb nimic la pozitia penei .

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=857733&t=1522

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

viteza superioara carei viteze.lol , proportional mai tare (strangi intre degete ) cu cresterea vitezei , nu mai inclinata ci degetele mai elastice ca pana sa culiseze usor la tensiunea mai mare ( rezistenta mai mare la impactul cu coarda cand din cauza vitezei mai mari nu poti mentine constant o " adancime" optima a varfului penei sub nivelul corzilor.) .Daca nu tii "tare " pana ea se va deplasa intre degete si se schimba drastic pozitia de prindere si nu intotdeauna ai posibilitatea de a o "scoate" din nou mai "afara" ( ca pisica ghearele lol). Nu se inclina pana ci se tine tare dar elastic ea va ceda si se va " inclina" cat este necesar.

 

uita un video , nu cant repede dar sunt passaje mai miscate se vede ca nu schimb nimic la pozitia penei .

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=857733&t=1522

superfain man , bv.

Edited by dau.bine
Link to comment
Share on other sites

Auzi karpi, da tu faci numa downstroke ?

 

Uita-te mai atent ca la pasajele mai rapide face alternate.

 

 

 

@karpi Am vazut pe Acid Planet ca bannerul tau este cu Piata Unirii din Timi. Eshti din Timisoara cumva?

Link to comment
Share on other sites

Auzi karpi, da tu faci numa downstroke ?

 

Apropos de aceasta "intrebare" , hehe

 

Depinde de accent , videoul este de rezolutie slaba si nu vezi cand trag in sus miscarea e mai scurta si mai rapida ca sa agat coarda si sa nu am diferenta prea mare de accent . Sunt multi ce nu vad in fata mea la 0,5 m ( nu glumesc ) .Si daca mai dau si cu degetele chiar nu se vede ce fac , asta-i problema cand trebuie sa arat cuiva cum sa execute panatia.

Videoul practic l-am tras ptr cativa prieteni americani care erau curiosi sa vada cum cant in pozitii fara multe miscari aiurea , si cum nu stiam sa le explic am pus un video .Acum multi au scris ca au inteles si mi-au furat "marea taina". Dar multe nu se vad.Nici nu am vrut sa maresc viteza caci cu webcam nu se vedea nimic .Sunt 30 imagini pe secunda dar vad ca nu este destul , ma refer la varianta necomprimata a videoului respectiv vedeam si pe monitor cand am tras ca se contopesc miscarile .

 

Sa faci numai downstroke ar fi cel mai bine pentru controlul tonului dar la viteza mai mare nu poti . Cand cant la bas de multe ori cred ca nu mai ajung la finalul piesei cand trebuie sa cant cu pana si NUMAI downstroke ca sa se auda clar si accentuat fiecare ton , lovitura in sus este mult mai slaba si in consecinta trebuie sa lovesti asimetric .In plus nu ai "cursa" maini asa de "larga" ca si la downstroke asa ca trebuie sa ageti pana mai "tare" si sa tregi de ea cu viteza mai mare ca sa ai cam acelasi volum si accent. Este foarte greu downstroke-ul si din cauza ca estomparea nu se face cu degetele ci tot cu pana , cea ce devine aproape imposibil la viteza mai "mare", mai ales la boogie ( soufle) caci nu estompezi din directia opusa in miscarea naturala de revenire a maini ( a panei) ci trebuie sa revi deasupra corzi si sa pui pana pe coarda , apoi iarasi "iei avant si loversti coarda ...si tot asa . Ai invidiez pe bassisti care fac chestia asta cu numai downstroke la viteza mare si constant un concert intreg.

 

Mr Jackson , raspunsul acesta nu a fost ptr tine ci pentru cei care sunt mai la inceputuri si nu inteleg inca despre ce vorbim.Asa ca e mai binesa explic mai detailat.

 

Uita-te mai atent ca la pasajele mai rapide face alternate.

 

 

 

@karpi Am vazut pe Acid Planet ca bannerul tau este cu Piata Unirii din Timi. Eshti din Timisoara cumva?

 

Da , daca ai chef si timp uita te la Video , am pe pagina lui JohnnyLennon , Timisoara Postcards e pe undeva pe primele locuri ( se uita lumea ca e frumos le place , centrul ...Piata Victoriei...Piata Uniri). Piese improvizate de la Jazz Club si de la The Note , au fost si de la Club 30 de la ziua lui Adi Barar , dar au reclamat uni ca sunt coveruri si le am dat jos , am tras cu trupa prietenilor si mei EffectBlues Band , tineri talentati dar cam ocupati , hehe e varsta si mai este si o piesa de la repetitie cu \Dixi Krauser si cu Mario Florescu inainte de festivalul Plai )

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?video...6646&T=3615

 

prietenul meu JohhnyLennon a facut filmarea cu un aparat de amatori si eu am facut muzicile ptr cele cu timisoara ca sa aratam americanilor ca nu traim in pestera , hehe .Sunt inca simple montajele acunma se documenteaza si invata prietenul cum se face un filmulet de prezentare .Mie mi--e mai usor eu `dau numa cu parerea , hahaha ca si la fotbal .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca e bine sa atingi corzile doar cu putin din varful penei

cu cat folosest mai mult din pana cu atat e mai greu sa dai daca vrei viteza tre sa atingi puti cu pana corzile si capeti o viteza foarte mare pentru ca nu mai tre sa iti folosesti muschii si pentru forta, doar pt viteza.

pana o tii bagata calumea intre degetul aratator si degetul mare, lovirea o faci din in cheietura dar trebuie sa ai grija sa nu faci flagiolete cu degetul mare(asta e partea grea). Parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca e bine sa atingi corzile doar cu putin din varful penei

cu cat folosest mai mult din pana cu atat e mai greu sa dai daca vrei viteza tre sa atingi puti cu pana corzile si capeti o viteza foarte mare pentru ca nu mai tre sa iti folosesti muschii si pentru forta, doar pt viteza.

pana o tii bagata calumea intre degetul aratator si degetul mare, lovirea o faci din in cheietura dar trebuie sa ai grija sa nu faci flagiolete cu degetul mare(asta e partea grea). Parerea mea :)

 

da, dar dak atingi daor cu varful penei risti sa nu atingi coarda sau k sunetul sa fie foarte slab...plus k asa:-s dai aproape in gol, dak dai doar cu varful..

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

da, dar dak atingi daor cu varful penei risti sa nu atingi coarda sau k sunetul sa fie foarte slab...plus k asa:-s dai aproape in gol, dak dai doar cu varful..

 

Te-ai gandit tu bine asa...

Link to comment
Share on other sites

QUOTE(obogz @ Sep 30 2006, 04:47 PM)

 

eu zic ca e bine sa atingi corzile doar cu putin din varful penei

cu cat folosest mai mult din pana cu atat e mai greu sa dai daca vrei viteza .........

 

hehe , cat e vaful de unde pana unde e varful varf ?si care varf ca de obicei sunt trei ,

 

coarda musai "agatata"..."ciupita" altfel nu suna caci nu se misca destul , apoi trebuie "ciupita ferm " si nici mai mult nici mai putin decat "trebuie" ca sa ai "ton" ,... cat trebuie "??? , sa zic o abertatie apropiata ...de doua ori diametrul corzi ?? acest lucru al experimentezi , depinde de multe ..grosime coarda , tensiunea corzi grosime pana , elasticitatea prinderi intre degete etc...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am si eu cateva intrebari legate de subiect.

coarda musai "agatata"..."ciupita" altfel nu suna caci nu se misca destul , apoi trebuie "ciupita ferm " si nici mai mult nici mai putin decat "trebuie" ca sa ai "ton" ,... cat trebuie "??? , sa zic o abertatie apropiata ...de doua ori diametrul corzi ?? acest lucru al experimentezi , depinde de multe ..grosime coarda , tensiunea corzi grosime pana , elasticitatea prinderi intre degete etc...

Teoretic n-ar trebui agatata cat sa iti dea volumul si tonul pe care il vrei? Adica sa zicem sa canti inceputul melodiei cu pana intrand foarte putin sub coarda, iar cand vrei sa cresti volumul, pur si simplu sa o lasi sa "intre" mai mult? Intreb ca am observat ca asa se intampla, si as vrea sa stiu daca merita exersat.

 

Si inca o problema. E grav daca tin pana cu 3 degete? Adica o tin intre aratator si degetul mare, iar mijlociul il tin pe marginea ei. Pot sa il tin si doar cu doua, dar parca asa am mai multa siguranta si control.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.