www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Inteleg


Guest elvisdaniel
 Share

Recommended Posts

Guest elvisdaniel

pe guitar shop diferenta este de 185 lei

 

cd 100 e mai scumpa decat cd60

Edited by elvisdaniel
Link to comment
Share on other sites

Guest Alexi256

fender oricum au un control al calitatii destul de prost.

poti sa gasesti o chitara mult mai buna la un pret mai mic decat una la pret mai mare

comparatie:squier classic vibe si fendermim

Link to comment
Share on other sites

Concluzia : merita mai degraba cd100 decat cd60 ?

 

Diferenta nu poate fi mare intre cele doua .Dar oricare cumperi trebuie sa duci un tamplar sau un lutier sa vada lemnul .Sau macar sa te interesezi cat mai exact la ce trebuie sa fi atent.

 

In acest caz diferenta nu-i mare dar pot sa fie si instrumente la pret redus din cauza unor defecte sau pur si simlu se elibereaza depozitul si vrea sa scape de marfa.In acest caz probabil poate sa difere pretul + TVA-ul de la o perioada la alta.

 

Ca si exemplu mi-a trebuit o placa grafica cu iesire SVideo si m-a costat aproape ca una de doua trei ori mai buna si mai noua cu de patru ori mai multa memorie video si procesor propriu mai destept.Aceasta placa depasita avea pretul neschimbat de cand sta in magazin .

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Diferenta se justifica in calitatea lemnului. Pot avea ambele fete de molid (spruce), eclisele si spatele din mahon, dar sunt multe standarde de calitate pentru lemn. Iti dau un exemplu: o fata (molid) de chitara clasica am cumparat si la 20 de lei...dar poti cumpara si la 1000 de lei. Si in specificatii scrie tot molid.

Link to comment
Share on other sites

Diferenta se justifica in calitatea lemnului. Pot avea ambele fete de molid (spruce), eclisele si spatele din mahon, dar sunt multe standarde de calitate pentru lemn. Iti dau un exemplu: o fata (molid) de chitara clasica am cumparat si la 20 de lei...dar poti cumpara si la 1000 de lei. Si in specificatii scrie tot molid.

 

Exact de acea m-am reintors ca am uitat sa precizez ca nu-i totuna de unde din bustean este debitat lemnul ptr gat si cat de dese sunt nervurile drepte si paralele ale placi de rezonanta din molid .

iar cea ce nu se vede ar fi cat de uscat este lemnul .

ma mai scris odata , am citiot un articol in legatura cu calegerea si cumpararea unei chitare din magazin.

 

Unul din sfaturi a fost sa nu cumperi niciodata o chitara proaspat sosita din fabrica , lasa sa stea in magazin un an si vezi dupa acea daca mai este chitara sau elice de avion.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.