www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Faceti Atunci Cand Se Rup Corzile Pe Scena?


Guest junkie
 Share

Recommended Posts

Nu de multa vreme am inceput sa cant cu trupa pe scena, mai urmeaza si alte concerte. Oricum recent am inceput sa ma gandesc ce as putea sa fac daca se rupe o coarda pe scena :) .

 

Desigur indicat ar fi sa am o chitara de rezerva, si corzile sa nu fie prea vechi, dar se mai intampla, si in mijlocul unui cantec e mai greu sa schimbi chitara.

Link to comment
Share on other sites

Eu intodeauna am cel putin doua chitari. in rest trupa trebuie sa fie pregatita oricand sa salveze situatia... sa intre in solo de tobe... de bas... sa tina o line sau un bridge in continuare pana se remediaza problema. Vocalul poate sa spuna povesti in timp ce tobarul si basistul tin in continuare linia de vers sau ceva mai light...

 

Sau... "stati pe loc, nu plecati pana isi schimba chitaristul chitara!" :)

 

Asa nu: http://www.youtube.com/watch?v=lbIMflflauI :)

Link to comment
Share on other sites

am inceput sa ma gandesc ce as putea sa fac daca se rupe o coarda pe scena :) .

 

 

pai hai sa te rezolv, raspunsul este: nu ar trebui sa te preocupe asta, asta ar trebui sa ti fie ultima grija, iar daca ti se intampla

vocalistul ar trebui sa intretina publicul pana iti schimbi tu coarda facand glume pe seama incidentului. ce zici e ok?

:)

 

pai hai sa te rezolv, raspunsul este: nu ar trebui sa te preocupe asta, asta ar trebui sa ti fie ultima grija, iar daca ti se intampla

vocalistul ar trebui sa intretina publicul pana iti schimbi tu coarda facand glume pe seama incidentului. ce zici e ok?

:lol:

 

 

Edit: TB_TM, mi ai luat o inainte :)

Link to comment
Share on other sites

TB_TM mersi ca mi'ai amintit de clipul ala :)) deci pana la urma faci haz de necaz si mergi mai departe :> si romanii sunt buni la asta :)

Link to comment
Share on other sites

Nu de multa vreme am inceput sa cant cu trupa pe scena, mai urmeaza si alte concerte. Oricum recent am inceput sa ma gandesc ce as putea sa fac daca se rupe o coarda pe scena :) .

 

Desigur indicat ar fi sa am o chitara de rezerva, si corzile sa nu fie prea vechi, dar se mai intampla, si in mijlocul unui cantec e mai greu sa schimbi chitara.

Faci ce se vede in imaginea ta de user . Lumea crede ca asa era programat.

 

 

Daca nu ai alta chitara faci semn la trupa , te bagi dupa boxa daca nu ai altceva schimbi corda rupta si canti mai departe .Sa ai la tine scule ,lanterna ..manivela ptr actionat cheia rapid...etc .Tester cu afisaj luminos ptr acordat .

 

"Si mai termina omule cu undele acestea negative " LOL .

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am patit-o odata mai demult cu coarda rupta live. Daca ai fixed bridge, ai sansa sa termini piesa chiar si cu coarda rupta... mai e cum e cu schimbatu' corzilor... dar pt. cei care au Floyd Rose instalat (myself included) e mult mai nasol. Mi-am patit-o asa acu' vreo cativa ani si nu aveam chitara de rezerva, noroc ca am putut imprumuta repede una si nu a fost nevoie sa stau s-o schimb.

 

In alta ordine de idei, in ceea ce ma priveste, cred ca e mai bine sa incerci sa anticipezi si sa previi ruperea unei corzi vs. unei situatii in care trebuie sa te confrunti cu faptul deja implinit - mai ales live. Chiar daca nu intorci banii cu lopata sa-ti permiti sa ai corzi noi pe chitara inainte de fiecare show... exista o serie de lucruri pe care le poti face ca sa eviti acest eveniment neplacut:

 

1. Schimbi corzile cu vreo cateva zile inainte de concert, in cazul in care nu le-ai mai schimbat de mult. Daca le pui cu vreo cateva zile inainte, ai ocazia sa vezi "cum stau" pe chitara, daca le-ai pus bine, daca totul e in regula, ai timp si sa le intinzi bine fara sa le fortezi, etc.

 

2. Daca canti des live, e in interesul tau sa ai corzile (si tot echipamentul de altfel) in cea mai buna stare. Iti recomand sa stergi corzile cat mai temeinic si atent dupa fiecare prestatie, ca sa elimini efectul oxidant al transpiratiei si uleiurilor de pe maini asupra corzilor. Poti, in acest sens, sa te orientezi si inspre anumite produse comerciale pentru intretinerea corzilor. Eu nu folosesc asa ceva din cauza ca nu-mi place senzatia palpabila care o dau aceste produse, dar altii jura ca merita fiecare banut, asa ca poti sa incerci un GHS Fast Fret, sau daca nu, am inteles ca Ernie Ball produce ceva spray cu silicon sau ceva de genul asta.

 

3. Poti sa te orientezi inspre niste corzi mai rezistente, gen Elixir sau GHS (eu, spre exemplu, cant pe GHS-uri, si rezistenta lor e tocmai unul dintre motivele pt. care le folosesc. Urasc sa schimb corzi prea des; si sunt ieftine si bune.)

 

Mult noroc, si... Mi intins! :)

Link to comment
Share on other sites

Ce Faceti Atunci Cand Se Rup Corzile Pe Scena?

 

Asta-i intrebarea .La asta se raspunde .Nu?

 

Se rup corzile pe secena ,asa una dupa alta sau deodata ,cate o coarda la 5 minute ?sau e totuna ....

 

Paganini a terminat un recital pe o singura coarda , deci ar fi o rezolvare.

Deci ma pot acorda in cateva secunde si se poate termina piesa .

 

De obicei nu facem nimic ca nu se rup asa corzile , poate se rupe una dar n-am mai patit .

 

Idea ar fi ca daca ai vibrator e nasol pentru ca devine falsa chitara .Cu chitarele fara vibrator te scoteai , dar rar s-a intamplat la cantat .Nici nu tin minte daca mi-sa rupt vreodata in concert sau pe orice scena .Acasa exersand am mai rupt corzi vechi care erau tocite/oxidate sau slabite la calus.( eu intind tare din corzi )

 

Un concert nu solicita nici pe departe corzile cat sunt solicitate acasa cand exersezi ore intregi un lick.

Un concert tine 90 minute din care 80% nu se fac benduri deci fata de cantat benduri 4 ore aproape fara intrerupere acasa este altceva.

Link to comment
Share on other sites

Ce Faceti Atunci Cand Se Rup Corzile Pe Scena?

 

Termini piesa daca poti. Daca nu, te opresti si iei alta chitara. Daca n-ai alta chitara, schimbi coarda.

 

Altceva nu ai ce face, you're pretty much fucked.

 

Eu in postul de mai sus am incercat doar sa dau cat mai multe informatii utile. Dar daca aia-i intrebarea, la aia raspundem!

Link to comment
Share on other sites

Termini piesa daca poti. Daca nu, te opresti si iei alta chitara. Daca n-ai alta chitara, schimbi coarda.

 

Altceva nu ai ce face, you're pretty much fucked.

 

Eu in postul de mai sus am incercat doar sa dau cat mai multe informatii utile. Dar daca aia-i intrebarea, la aia raspundem!

 

Am inteles .

 

Omul a intrebat si el asa ...

Doar ma-m gandit ca este haios sa raspundem la ce a intrebat omul........si fiecare spune ce face atunci cand....

La asta de fapt pot raspunde cei la care s-au rupt corzile pe scena (sau macar o coarda).Mie poate mi-sa rupt odata dar nu tin minte .In schimb acasa am mai rupt cum am descris si parca la o repetitie doua .Am patit cu corzi Suoer Bulett cumparate de la noi dintr-un magazin (*nu spun numele firmei ca nu cred ca erau ei de vina) cum am montat corzile pe Strat in timpul acordajului pocc s-a dus inelul de la capat apoi pocc la inca o coarda ,atunci am fost ingrozit a doua zi aveam concet si...nu am avut curaj sa trag de vibrator si nici sa fac benduri ca de obicei a fost stresant.dar am avut noroc nu s-au rupt .

 

Iar daca e in mijlocul piesei sau la inceputul piesei este totuna daca-i la sfarsitul piesei e mai bine .Daca ai chitara a doua langa statie in doua secunde ai schimbat chitara .

 

Asa ca mi-am pus si eu de cateva ori intrebarea de ce se rup corzile mai ales acasa (ca sa te streseze intrebarea ce o sa fac daca se rupe in concert ).Si cred ca concluzia prezentata mai sus ar fi aproape de realitate..

Link to comment
Share on other sites

Nu am rupt nicioadat o coarda in timp ce cantam. S-a intamplat insa sa scap patentul peste corzi in sala de repetitii, dar aveam un set de rezerva. Daca s-ar rupe in timul unui concert... Am o singura chitara si aia e cu floyd.

 

Exista un fel de compensator cu arc ( nu mai tin minte ce nume stiintifico-fantastic are) care cica daca se rupe o coarda ar trebui sa compenseze tensiunea lipsa .Dar un prieten care a cumparat a spus ca nu functioneaza .sa fiu sincer nu am avut rabdare sa incerc sa vad ce se intampla cuu dispozitivul caci era demontat ( fiind nemultumit a demontat dupa ce a incercat) .M-am gandit ca poate nu tine acordajul dar ramane totusi mai aproape si nu este nevoie numai de un usor reglaj ptr a fi acordat .( pana termini piesa si schimbi chitara sau...)

Link to comment
Share on other sites

Acu' e si cum iti e norocul...

 

Exemplu de ghinion : set nou de Elixir pus pe o acustica (acustica vocalului)... montate ca la carte, intinse bine cu 2 repetitii inainte.

 

Probe de sunet, totul ok, se strange lumea, urcam pe scena, prima piesa e din sol. Trupa da sol (cu moment dinala lung pe care se zice buna seara..)

 

"Bine v-am gasit, noi suntem ... bla bla.." si da sa inceapa piesa (care are intro doar cu chitara rece).. la primul acord, zdrang! se rupe coarda sol... Rasete si nebunii... o luam de la capat.. trupa da sol, iar buna seara etc. Vocalul incepe piesa fara sol trece de intro, la refren se rupe Si-ul...

 

Ne oprim si alegem alta piesa, pe motiv ca prima e cu ghinion.

 

p.s. Tot concertul s-a cantat fara Sol si Si...

 

@ karpi

 

Se numeste tremsetter... si reglat ok ajuta foarte mult. Daca il setezi sa stea teapan, daca se rupe orice coarda de la Sol in sus (Sol Si sau Mi subtire), ramane aproape acordata (testat pe proprie piele, cu corzi de 0.09, chitara cu floyd rose de la mama lui)

 

Orice e mai gros de cele mentionate, e fufu...

 

Downside-ul e ca daca il reglezi foarte tensionat, faci muschi incercand sa dai un dive-bomb sau un pull-up mai serios, si nu mai ai nici posibilitatea de a face flutter.

Link to comment
Share on other sites

Se numeste tremsetter... si reglat ok ajuta foarte mult. Daca il setezi sa stea teapan, daca se rupe orice coarda de la Sol in sus (Sol Si sau Mi subtire), ramane aproape acordata (testat pe proprie piele, cu corzi de 0.09, chitara cu floyd rose de la mama lui)

 

Orice e mai gros de cele mentionate, e fufu...

 

Downside-ul e ca daca il reglezi foarte tensionat, faci muschi incercand sa dai un dive-bomb sau un pull-up mai serios, si nu mai ai nici posibilitatea de a face flutter.

 

 

SAlut

Mai este un sistem Tremol-No care fixeaza tremoloul indiferent ca e normal sau Floyd rose

 

 

dar sa revin la topic eu am patit asta la un concert la Oradea aveam vre-o 2000 de oameni si mi-a puscat coarda RE, nasol dar am terminat piesa noroc ca aveam Fenderul si nu s-a dezacordat daca era charvelu puteam sa uit cantat. Cu Charvelu mi-a puscat sistemul de prindere a coardei de pe Floyd noroc ca era doar repetitie

Link to comment
Share on other sites

Nu de multa vreme am inceput sa cant cu trupa pe scena, mai urmeaza si alte concerte. Oricum recent am inceput sa ma gandesc ce as putea sa fac daca se rupe o coarda pe scena :) .

 

Desigur indicat ar fi sa am o chitara de rezerva, si corzile sa nu fie prea vechi, dar se mai intampla, si in mijlocul unui cantec e mai greu sa schimbi chitara.

 

hahaha..daca e mai greu sa schimbi chitara,atunci te pui in fund si incerci sa schimbi coarda :)

 

Solutie:chitara de rezerva(cea mai rapida si eficienta solutie) sau alt chitarist de rezerva pana schimbi tu chitara :)

Link to comment
Share on other sites

 

La 2:47 o sã observi cã bassistul are o coardã ruptã . A cântat aºa vreo juma' de concert. :)

 

Dacã ți se rupe coarda când ai o reprezentație live cel mai bine ar fii ca bassistul ºi bateristul sã ținã un ritm chill , iar vocalul sã menținã atmosfera . Poate un mic solo la bass dacã bassistul se pricepe :)

Link to comment
Share on other sites

 

La 2:47 o sã observi cã bassistul are o coardã ruptã . A cântat aºa vreo juma' de concert. :)

 

Dacã ți se rupe coarda când ai o reprezentație live cel mai bine ar fii ca bassistul ºi bateristul sã ținã un ritm chill , iar vocalul sã menținã atmosfera . Poate un mic solo la bass dacã bassistul se pricepe :)

Asa ceva , toata lume-i "off" nu se mai poate /hehehehe

 

Ce Faceti Atunci Cand Se Rup Corzile Pe Scena?,

 

Daca canti singur de ex ????????????? tu esti Paco de Lucia sau Joe Pass , Greg How si altii

 

si nu "Ce a-ti face cand se rup corzile pe scena" sau Cum preveniti ...........

Link to comment
Share on other sites

Eu prind direct inelul corzii in sadle pentru a evita ceea ce spui tu.

 

 

nu stiu dar in general la inel cedeaza mai repede de obicei prind inelu in cheitza si partea libera in sadle si infasor pana se intinde coarda , astfel nu mai cozile alea libere la cheite si am vazut ca tin mai mult asa, folosesc de obicei GHS sau BLUE Steel si ma tin si 3-4 luni asta in conditiile care le intretin cu Fast freet .

Link to comment
Share on other sites

Mi s-a intamplat prin 98 la un concert sa mi se rupa o cheitza de acordaj a corzii RE de pe un bass reghin nou (!). Am cantat restul de 3 melodii pe cele ramase refacand din mers liniile de bass. Nu stiu de ce dar publicul a apreciat la nebunie asta, vazand coarda atarnand de bass. Chestia e sa nu te panichezi si sa ai capacitatea de a merge mai departe, macar sa termini piesa, apoi in pauza poti sa faci ceea ce s-a descris deja mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

La ultimul concert, acum pe 7 februarie, mi s-a rupt La-ul la jumatatea concertului (dupa 2 ore :) ). Si nu am avut nici o coarda de schimb. Am cantat aproape 2 ore fara La, fiind nevoit sa prind power chord-urile cu degetul mic pe Mi iar cvinta si octava cu aratatorul cu 2, respectiv 3 corzi mai jos. M-am descurcat onorabil (cu gherlele de rigoare desigur :) ). Ideea e sa nu-ti pierzi calmul si sa rezolvi situatia cat mai elegant, fara sa pierzi din sound sau sa modifici liniile, pe cat posibil. Trebuie sa think fast. :) Si sa fii pregatit pentru orice situatie dinainte de concert.

Link to comment
Share on other sites

La ultimul concert, acum pe 7 februarie, mi s-a rupt La-ul la jumatatea concertului (dupa 2 ore :) ). Si nu am avut nici o coarda de schimb. Am cantat aproape 2 ore fara La, fiind nevoit sa prind power chord-urile cu degetul mic pe Mi iar cvinta si octava cu aratatorul cu 2, respectiv 3 corzi mai jos. M-am descurcat onorabil (cu gherlele de rigoare desigur :) ). Ideea e sa nu-ti pierzi calmul si sa rezolvi situatia cat mai elegant, fara sa pierzi din sound sau sa modifici liniile, pe cat posibil. Trebuie sa think fast. :) Si sa fii pregatit pentru orice situatie dinainte de concert.

 

Din ce spui rezulta ai avut un concert de aproape 4 ore.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu dar in general la inel cedeaza mai repede de obicei prind inelu in cheitza si partea libera in sadle si infasor pana se intinde coarda , astfel nu mai cozile alea libere la cheite si am vazut ca tin mai mult asa, folosesc de obicei GHS sau BLUE Steel si ma tin si 3-4 luni asta in conditiile care le intretin cu Fast freet .

Deci inca odata ptr cei mai slabi cu intelesul unui text:

 

Ce Faceti Atunci Cand Se Rup Corzile Pe Scena?

Link to comment
Share on other sites

E simplu iti iei un set de corzi si in caz ca-ti pusca vreo coarda desfaci frumusel pachetelul si incepi procedura de restringuire (ca sa utilizez expresii de jargon aflate-n trend), ceri pauza cu scuzele de rigoare.

Nu de multa vreme am inceput sa cant cu trupa pe scena, mai urmeaza si alte concerte. Oricum recent am inceput sa ma gandesc ce as putea sa fac daca se rupe o coarda pe scena :) .

 

Desigur indicat ar fi sa am o chitara de rezerva, si corzile sa nu fie prea vechi, dar se mai intampla, si in mijlocul unui cantec e mai greu sa schimbi chitara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.