www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Prima Chitara


Sixpounder
 Share

Recommended Posts

Salut!

Vreau sa ma apuc sa invat sa cant la chitara si m-am uitat pe mai multe site-uri si am ajuns la 2 variante pentru prima chitara:

1) Cruiser RV-800

2) Dean Vmntx Dave Mustaine sig

-Cruiser-ul are tremolo si e mai ieftin dar firma nu prea e cunoscuta

-Vmntx-ul e facut de o firma mai respectata (Dean) dar e mai scump (am vazut ca cineva pe forum vindea cu 900-1000 RON)

Care dintre acestea 2 le-ati alege pentru cineva care vrea sa se apuce de cantat Speed metal, Thrash, Melodic-Death si Death?

Sau daca vreti, puteti face recomandari pana in 900-1000 RON (de preferat model flying V, nu imi place mie forma "clasica" a

chitarelor electrice dar daca cunoscatorii vor spune ca ar fi mai bun decat acestea 2, atunci voi intelege.)

 

Multumesc anticipat :)

PS : Si o idee pentru un amp tot pentru metal mai extrem daca imi puteti da , deocamdata am gasit amp link ca e Marshall si are cam tot ce trebuie

Cruiser RV-800 Dean Vmntx Dave Mustaine sig

Edited by Sixpounder
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact cum e Cruiser RV-800....dar Deanu ala am vrut sa il iau si eo,dar in cele din urma nu mi-a placut asa mult cum se aude...

 

Da un search pe youtube cu numele marcii chitarii...si sigur gasesti niste video's cu sound-ul chitarii ...Vezi care iti e pe plac

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexi256

again marcketingul,forma si brandul isi fac treaba

tu crezi ca daca te apuci de electrica o sa poti sa canti din prima bodom,kalmah...etc

tu crezi ca daca ei(chitaristii din aceste formatii)au formele alea de chitara "mai metal" inseamna ca o sa gasesti la bani putini o chitara buna de genu?

nu, alea sunt overrated grav(publicitatea si manipularea vorbesc)

mai bine iti cauti o chitara normala care sa fie usoara la mana si sa sune decent.nu lasa brandul si forma sa fie ghid

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei neaparat sa alegi una din cele 2 chitare alese de tine, mergi pe Dean fara nici un dubiu. Tremolo-ul ala de pe Cruiser mai mult ca sigur o sa-ti dea batai de cap cu setupul si acordatul dupa ce tragi putin de el. In legatura cu ampul, o sa fii dezamagit de orice ti-ai lua la un pret mic. La ce vrei tu sa "canti", mai bine mergi pe un procesor bagat prin PC, sau printr-un amp ieftin. Cu timpul o sa-ti dai seama in ce directie o vei lua in ceea ce priveste stilul de muzica si sound-ul pe care vrei sa-l obtii. O sa fie greu, dar ideea e sa faci ceea ce-ti place mai mult.

 

In afara de cele 2 chitare de mai sus, ai putea sa incerci cam orice chitara cu humbuckere de la mica publicitate care se incadreaza in bugetul tau.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Vreau sa ma apuc sa invat sa cant la chitara si m-am uitat pe mai multe site-uri si am ajuns la 2 variante pentru prima chitara:

1) Cruiser RV-800

2) Dean Vmntx Dave Mustaine sig

-Cruiser-ul are tremolo si e mai ieftin dar firma nu prea e cunoscuta

-Vmntx-ul e facut de o firma mai respectata (Dean) dar e mai scump (am vazut ca cineva pe forum vindea cu 900-1000 RON)

Care dintre acestea 2 le-ati alege pentru cineva care vrea sa se apuce de cantat Speed metal, Thrash, Melodic-Death si Death?

Sau daca vreti, puteti face recomandari pana in 900-1000 RON (de preferat model flying V, nu imi place mie forma "clasica" a

chitarelor electrice dar daca cunoscatorii vor spune ca ar fi mai bun decat acestea 2, atunci voi intelege.)

 

Multumesc anticipat :)

PS : Si o idee pentru un amp tot pentru metal mai extrem daca imi puteti da , deocamdata am gasit amp link ca e Marshall si are cam tot ce trebuie

Cruiser RV-800 Dean Vmntx Dave Mustaine sig

 

 

Daca esti incepator iti recomand sa-ti cumperi o chitara cu forma " clasica " , un L.P. , strat .... Chitarile flying V sunt facute sa fie cantate in picioare , ca incepator tu vei canta mai mult sezand iar chitara nu va fi comoda , va trebui s-o tii destul de ciudat , daca vrei o chitara Havy gasesti si modele mai comode de cantat pe scaun cu look agresiv cum ar fii asta http://www.senia.ro/index.php/produs/detal...-electrica/8693 , . In legatura cu amp ala nu stiu ce sa zic de obicei ampurile din pack -uri nu sunt ok, oricum va trebui sa-ti cumperi o pedala de distors ca sa canti metal .Bafta!! :)

Link to comment
Share on other sites

Daca esti incepator iti recomand sa-ti cumperi o chitara cu forma " clasica " , un L.P. , strat .... Chitarile flying V sunt facute sa fie cantate in picioare , ca incepator tu vei canta mai mult sezand iar chitara nu va fi comoda , va trebui s-o tii destul de ciudat , daca vrei o chitara Havy gasesti si modele mai comode de cantat pe scaun cu look agresiv cum ar fii asta http://www.senia.ro/index.php/produs/detal...-electrica/8693 , . In legatura cu amp ala nu stiu ce sa zic de obicei ampurile din pack -uri nu sunt ok, oricum va trebui sa-ti cumperi o pedala de distors ca sa canti metal .Bafta!! :)

 

Ok mersi de raspunsuri , am sa vad poate iau chitara lui Skeleton dar atunci ce amp pentru metal ati recomanda care sa ajunga pana in 700 RON? (sau poate si o pedala de distors :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.