www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cu Chitara


Guest Radu22
 Share

Recommended Posts

Am o problema cu chitara electrica:Se aude in boxa amplificatorului un bazait si nu stiu ce sa fac.Daca pun degetul pe fir(este dezizolat la o portiune,dar e alimentat la 5V)nu se mai aude la fel de tare acel bazait.Aveti vreo idee?Exista vreun filtru care sa "stearga" bazaitul?(Daca da,dati o schema ceva,pt ca ma pricep la circuite imprimate)

 

 

 

 

HELP ME PLS!

Link to comment
Share on other sites

E un amplificator facut de mine intr-o carcasa de boxa.Acesta e alimentat cu un incarcator de telefon fara impamantare la 5V.Firul care pleaca din chitara este prins de un jack care duce la amplificator(dar nu asta e problema,pt ca era bine izolat acolo).La jack-ul ala pun eu degetul si nu mai bazaie asa tare.Vezi pozele poate te lamuresti si poate imi poti da o solutie ca sa inlatur acel bazait.

 

Aici e schema amplificatorului meu:

Link to comment
Share on other sites

am ciocan de lipit.cum crezi ca as fi putut face un circuit fara ciocan/pistol de lipit

 

Astept in continuare pareri despre cum as putea inlatura bazaitul.

Link to comment
Share on other sites

Guest only_me

nu prea ma pricep eu la electronica dar din cate stiu mai exista si scheme care nu sunt 100% bune.adica nu sunt testate si probabil au niste calcule gresite.

inca ceva cu ce mufa conectezi chitara la amplificator... de 3.5? cand chitara este cu iesire-intrare de 6.3?cum ai facut asta?

repet nu ma pricep daca am gresit imi pare rau :)

Edited by only_me
Link to comment
Share on other sites

Si, cel mai important, izoleaza firele , de prereferat cu ceva care izoleaza si undele radio, eventual si cele magnetice.

Apoi, cauta un amp mai mare cu un dif de macar 8". Ideal pentru inceput ar fi o boxa cu 2 dif-uri in serie si un amp de 50W made in china, gasesti pe la magazinele de electronice. Eu cantam pe asa ceva la sala de repetitii, nu aveam amp-ul pe atunci.

E chestia din stanga. 2 intrari MIC IN, volum pt fiecare intrare in parte, bass, medii, inalte, echou, delay.

 

 

EDIT: Cabinetul e home-made. Si... ce mi-a crescut parul de cand e facuta poza....................

post-12031-1265348758_thumb.jpg

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Nu are legatura neaparat. Eu nu folosesc impamantare si nu am absolut nici un zgomot de fond, decat la volum foarte mare (unde ma aud oricum si cei de la 2 blocuri distanta cand cant).

 

Problema tipului e: traf slab, amp slab, difuzor mic si slab. Pastrez recomandarea facuta in postarea mea precedenta.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

pai am un difuzor de 4 ohm,iar in schita aia zicea ca trebe unu de 8 ohm.Puterea amplificatorului este mai mica de 1 Watt.Asta e problema?

Link to comment
Share on other sites

1) scoate jack-ul de la boxa si pune o mufa-mama jack mono (din aia mai mare, spun asa ca sa fiu sigur ca pricepi);

2) ia-ti un cablu jack-jack bine ecranat, mono(tot cu mufe din alea mari)

3) daca "bazaitul" se opreste si atunci cand atingi corzile, nu ai un fir conectat unde trebuie in chitara.

 

 

Astept mai multe detalii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.