www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nelamurire


Guest hcv
 Share

Recommended Posts

Cant la chitara de vreo 5 luni si am inceput sa iau recent si ceva lectii in particular.

Profesorul mi-a spus ca nu-mi tin bine degetul mare si m-a pus sa -l tin mult mai jos, in spatele neck-ului. M-am obisnuit sa-l tin deasupra, putin indoit.

Problema e ca daca incerc sa fac cum mi-a fost sugerat nu pot lua un acord, o nota nimic, am precizie si viteza = 0., plus ca degetul involuntar se duce acolo unde o fost obisnuit. Sugestii ?

Link to comment
Share on other sites

faci cum este tie comod si incearca asa sa canti,sau sa inveti

 

daca merge asa,dai sa mearga

 

multi artisti renumiti au faze cu prinderi de coarda,poziti sau chiar metode care la locul lor nu sunt chiar ortodoxe , si ce?

 

sa canti sanatos,de asta e vorba

 

cheers

Link to comment
Share on other sites

Pai chestia e ca degetul mi-l pozitionez in functie de ce cant. Cand vreau sa am o extensie mai mare si sa cant ceva de genul

E----------

B----------

G--------7-

D-----11---

A---9------

E-7--------

 

degetul normal ca imi coboara automat, dar pentru cantece mai usoare si acorduri nu vad de ce m-as chinui cu asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ce vrea sa zica profesorul tau e sa tii mana in pozitia chitaristului de clasica.

 

Cam asa:

TNP-classical.jpg

gtr_position01.jpg

 

Modul cum esti tu obisnuit e bun pentru benduri, ptr ca tine loc de o contraforta, cand incerci sa ridici coarda, asta e o tehnica ptr chitara electrica.

Diferite chitare cer diferite moduri de cantat. Daca principala ta chitara este o chitara clasica atunci cel mai bine e cum ti-a aratat profesorul e mult mai comod asa, desi sa nu iti fie frica sa experimentezi si altfel. Nu mai pui ca nu toti avem mainile la fel. Unii au degetele lungi si subtiri, altii scurte si groase. Vezi cum iti este si tie mai comod.

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

Canta cum iti este tie mai bine nu cum iti sugereaza altul. Probabil ce vrea sa zica profesorul tau e sa tii mana in pozitia chitaristului de clasica.

 

Asta mi-a sugerat dar nu ma simt confortabil asa. Dar nici nu pot sa ma duc sa-i spun ca nu vreau sa fac cum imi recomanda el.

Edited by hcv
Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Tine degetul asa cum ti-a spus profesorul de chitara. Si eu studiez chitara clasica de multi ani, mi-a fost greu si mie, dar iti spun ca numai de castigat vei avea.

 

Vei vedea in timp cum elementele tehnice iti vor fi tot mai usoare de executat.

In plus, cum spunea profesorul meu..."N-o tine asa ca nu-i lopata!"

 

 

 

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.