www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scheme De Preamplificatoare Si Amplificatoare


Guest bhu-bhu11
 Share

Recommended Posts

Guest bhu-bhu11

Salut!

Intrebarea mea se refera la faptul ca am un amplificator si vreau sa il modific dar pentru asta imi trebuie schema lui. Am cautat pe net dar nu gasesc ceea ce caut, o schema de Mesa Boogie Express 5:50 2x12. Ma puteti ajuta?

 

Multumesc anticipat...

Link to comment
Share on other sites

Guest bhu-bhu11

Multumesc mult gigimarga :) ...sper sa gasesc ca ma chinui de ceva timp sa caut schema si sper sa fie pe aici pe undeva.thanx again :) toate cele bune

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Uite inca un link aici http://www.tubefreak.com/tubefreak.html

Dar poti sa ne spui ce anume vrei sa modifici ???In sensul ca ce ai dori in plus ca sunet?Daca vrei o modificare radicala a sunetului nu vei putea obtine decat daca

schimbi si componentele esentiale.Altfel, orice ai schimba nu faci decat sa atenuezi sau sa amplifici anumite frecvente dar sunetul ca structura va ramane acelasi.

Parerea mea este ca ar trebui sa fi cu mare bagare de seama.Cred ca ar trebui sa nu te bazezi numai pe ureche pentru ca in momentul in care oboseste

poate produce confuzii majore.Masuratorile sunt sfinte.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Guest bhu-bhu11

Nu doresc sa schimb ca sunet la el nimic... ma rog, cel putin deocamdata. In schimb vreau ca din 2 canale sa pot face 4.Amplificatorul are 2 canale cu 2 moduri pe fiecare canal, vreau ca modurile alea sa fie canale sa le pot schimba din footswich.Iar ca sa pot face asta imi trebe schema, sa imi dau seama daca pot face asta.Inteleg ce zici si iti multumesc pentru sfat si am sa tin cont de el daca voi avea vre-odata de gand sa schimb ceva la sound.Multumesc!

 

PS: daca mai are cineva sugestii sunt binevenite. Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

salut !

 

nu stiu sa te trimit exact catre un site anume.... dar daca ai o conexiune buna la internet si timp destul, iti recomand sa cauti insistent chiar si pe site-urile care nu promit nimic... special...

 

pot sa-ti spun ca am dat peste un site acum vreo 7 luni care avea tot ce-ti puteai imagina in materie de scheme de MESA BOOOGIE, dar care nu avea nimic care sa-ti indice ca vei gasi scheme de ampuri de la aceasta firma in el....

 

totul este sa ai rabdare...

 

si inca ceva... incearca sa cauti un site care este de fapt un forum SPECIAL DEDICAT MESA BOOGIE.

 

unul dintre astea:

 

http://mesaboogieampforum77319.yuku.com/

 

http://forum.grailtone.com/

 

cred ca aici gasesti ceva indicii... intreaba-i pe oamenii de acolo....

 

bafta. Marcian

Link to comment
Share on other sites

vreau ca modurile alea sa fie canale sa le pot schimba din footswich

 

Pentru asta nu-ti trebuie nici schema nici cunostinte avansate de electronica: identifici comutatoarele implicate si le inlocuiesti cu relee corespunzatoare. Bineinteles iti mai trebuie si drivere pt. relee (desi depinde), footswitch cu cate butoane ai nevoie si conectica intre ele.

Daca nu te descurci singur sigur gasesti un electronist sa te ajute.

Link to comment
Share on other sites

Guest bhu-bhu11

Multam fain!

 

Sincer mie imi e frica sa umblu la el.Am ceva cunostinte dar cand e lucrul meu si stiu cat am muncit pt el imi cam pierd increderea in mine si prefer sa apelez la altcineva.am sa rog un prieten sa ma ajute cu chestia asta pentru ca a mai reparat amplificatoare.Eu la amplifuri nu am umblat pana acum. Si din acest motiv caut schema ca poate daca ma uit pe ea imi dau seama de ce este pe acolo.

 

Multumesc pentru sfaturi. Topic-ul ramane deschis (din partea mea) pana cand am sa o gasesc.Cand gasesc schema anunt.Multumesc inca odata celor care au postat!

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu schema de la ampurile Mesa Express, dar in principiu sint doua variante - cineva cit de cit priceput in electronica o va identifica fara probleme pe cea corecta:

 

1. Switch-urile de pe fata sint chiar in circuitul de semnal, asta inseamna ca va trebui sa faci o adaptare cu relee care sa fie comandate de un footswitch extern, pentru ca nu poti sa prelungesti circuitul prin care trece semnalul pina la footswitch si inapoi

2. Switchurile sint doar o comanda pentru un releu sau un ldr care este in circuitul de semnal. In cazul asta e simplu, pur si simplu te legi cu un footswich extern la acel switch intern si comanzi de la distanta

Link to comment
Share on other sites

Guest Ion din Buzau

Bun... am gãsit niºte microfoane mai vechi de pe la cãºti (bunicele, de altfel, pânã la proba contrarie) ºi vreau sã mã joc un pic cu ele, ºi cu o chitarã acusticã. Bãnuiesc cã am nevoie de un preamplificator, nu? ªtiți sã îmi reomandați o schemã de preamp pentru un microfon?

Link to comment
Share on other sites

Guest bhu-bhu11

Salut!

 

Cu schemele inca acum incep si eu sa ma prind pe unde sa le gasesc( scheme de amplificatoare) ,scheme de preamp de microfon nu stiu. Microfonul emite un semnal care de altfel e prea mic ca sa poata fi perceput de difuzoare sa fie transformate in sunet. Asa ca ai nevoie de un preamplificator care face lucrul asta. De preferat un mixer cu preamp incorporat ca sa ai si niste reglaje la dispozitie ( gain, inalte, medii, joase si volum). Mai simplu e sa iei o doza (preamp pentru chitara acustica) asta daca vrei sa amplifici , sa inregistrezi chitara acustica cu calculatorul. Preamp-ul de chitara se incorporeaza in chitara si transformi chitara acustica in electro-acustica. Varianta a 2-a e ceva mai iefina. Asta daca vrei sa te joci cu chitara. In Buzau gasesti preamp de chitara la Dacia( winmarkt) la parter.

 

 

Bafta! Si sper sa gasesti solutia cea mai buna pt tine!

Link to comment
Share on other sites

Guest Ion din Buzau

Nu vreau sã stric chitara, de-asta m-ar interesa, mai degrabã, un preamp de microfon. Plus cã nu intenționez neapãrat sã fac ceva ultra-profesionist, mai degrabã ceva între joacã ºi experiment, de-asta m-ar ajuta mai mult o schemã.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Intrebarea mea se refera la faptul ca am un amplificator si vreau sa il modific dar pentru asta imi trebuie schema lui. Am cautat pe net dar nu gasesc ceea ce caut, o schema de Mesa Boogie Express 5:50 2x12. Ma puteti ajuta?

 

Multumesc anticipat...

http://images.google.com/images?hl=en&...t=0&ndsp=18

 

cauta pe aici poate gasesti

 

Dar .Este o statie de putere mica asa ca trebuie s-o pui pe un stativ ridicata "langa ureche" deci nu-i nici o problema sa schimbi si manual ce ai de schimbat.

Daca dai volum mai mare ptr overdrive din final o poti ridica numai atat cat sa ajungi cu mana sa reglezi , oricum trebuie sa stai pe aproape ca s-o auzi .

 

Invatati sa cautati cu Google

 

Google ......alegeti ....Google.com in english ....comutati pe "imagini" si intriduceti in search : " intitle:Mesa Boogie schematic "

 

Google search basics: Basic search help

 

http://www.google.com/support/websearch/bi...p;answer=134479

 

de ex schimbi pe "Google.com in english" apoi pe "imagini" ..siaici introduci in search : " intitle :Mesa Boogie schematic"

 

asa vei gasi mai repede si mai usor cea ce cauti .

 

Nu am gasit inca schema de MBExpress in Mesa Boogie Heaven

 

http://www.schematicheaven.com/mesaboogie.htm

 

ete scris cu albastru si nu are inca schema .

 

Dar cum a scris colegul nostru Marcian pe forumuri se poate sa dai de schema .

 

Introduci in Google ...Mesa Boogie Express Forum ....sau Mesa Boogie Forum

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest bhu-bhu11

Multam fain Karpi!

 

Cate o data presupunem ca lucrurile complicate isi au rezolvarile si raspunsurile in lucruri la fel de complicate si nu mai vedem solutia simpla. Multumesc de sugestie :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.