www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Grx90


Guest Valy18
 Share

Recommended Posts

Nu iti recomand sa mai investesti in ea. Si, la uma urmei, conteaza mai mult amp-ul pe care canti si pedalele pe care le folosesti decat dozele chitarii.

Am un coleg de clasa care are tot un Gio, un Zoom G2 si un amp Peavey de 50W. Si-a pus doze Seymour Duncan (toate 3 l-au costat in jur de 850 ron), se simte diferenta, dar el nu e multumit si mi-a spus ca il dezavantajeaza lemnul din care e facut corpul, are un ton prea neutru. Tipul e un chitarist mai mult decat bun, dar e hotarat sa nu mai bage bani in scule decat daca isi gaseste o trupa si o sa iasa ceva bun.

Link to comment
Share on other sites

Nu iti recomand sa mai investesti in ea. Si, la uma urmei, conteaza mai mult amp-ul pe care canti si pedalele pe care le folosesti decat dozele chitarii.

Am un coleg de clasa care are tot un Gio, un Zoom G2 si un amp Peavey de 50W. Si-a pus doze Seymour Duncan (toate 3 l-au costat in jur de 850 ron), se simte diferenta, dar el nu e multumit si mi-a spus ca il dezavantajeaza lemnul din care e facut corpul, are un ton prea neutru. Tipul e un chitarist mai mult decat bun, dar e hotarat sa nu mai bage bani in scule decat daca isi gaseste o trupa si o sa iasa ceva bun.

 

Ce zici de grx20 maestre? E si mai ieftina, nu-i asa?

http://www.youtube.com/watch?v=dLrVitkxzHA

 

In loc sa discutati despre materiale ( de constructie... :) ) sau din auzite, mai bine ati pune mana sa studiati. Credeti oare ca un GIBSON, FENDER de mii de euro v-ar imbunatati prestatia? Ma indoiesc...

Edited by Calin ILIE
Link to comment
Share on other sites

Ca "bank acount" am avut 13 mil.

Am luat modelul asta ca imi este comod, si ma inteleg perfect cu el.

Pe viitor o sa pun cateva inregistrari cu ea (ca idee ce poate mititica)

 

CALIN | In loc sa discutati despre materiale ( de constructie... ) sau din auzite, mai bine ati pune mana sa studiati. Credeti oare ca un GIBSON, FENDER de mii de euro v-ar imbunatati prestatia? Ma indoiesc...

 

Adevar graiesti.

Link to comment
Share on other sites

O descriere scurta: lemn slabut, calitate a prelucrarii sub orice critica, electronica proasta, hardware jalnic, neck bun.

 

Esti sigur ca ai pus mana vreodata pe vreun GRX90 ? (chiar GRX20 sau GRX40)

 

1. Cum ai caracteriza electronica asta de e proasta?

2. Ce-are lemnul? - e tei american (Tillia americana) cu fata de artar...

3. Ce neglijente la prelucrare ai observat?

4. Ce minusuri are hardware-ul?

 

 

 

... :)

 

Eu le-am intors pe toate partile si imi par geniale pentru pretul lor ( Sa mor yo! :) ... nu zic sa fac reclama... )

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

ibanez GRX90 un prieten are si e super incantat de ea la pretul la care a luato

si isi face treaba foarte bine pt o chitara electrica

:) awesome :)

Edited by mboyeu
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ceva normal sa existe mai multe puncte de vedere. Depinde de preferinte. Nu imi place tipul de bridge, utilizarea excesiva a tremolo-ului duce la imediata dezacordare a chitarii, iar dozele imi par cu un output foarte mic, dar sunt decente ca ton totusi. Cat despre tei, nu-mi place deloc cum suna.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Esti sigur ca ai pus mana vreodata pe vreun GRX90 ? (chiar GRX20 sau GRX40)

 

1. Cum ai caracteriza electronica asta de e proasta?

2. Ce-are lemnul? - e tei american (Tillia americana) cu fata de artar...

3. Ce neglijente la prelucrare ai observat?

4. Ce minusuri are hardware-ul?

 

 

 

... :)

 

Eu le-am intors pe toate partile si imi par geniale pentru pretul lor ( Sa mor yo! :lol: ... nu zic sa fac reclama... )

 

Ascultati-l ca stie ce zice.Eu am Grg 121 si e mai buna ca orice epi special 2 sau squier bullet...

Finishu' e foarte bun si nu va inteleg la ce va referiti astia care spuneti ca e prelucrat sub orice critica?nu era cnc-u' ascutit si au ramas aschii pe margini? :) Cat despre basswood e un lemn foarte bun dupa parerea mea si a multor altora.

Eu am o versiune cu bridge fix si poate de aia sunt multumit de cum tine acordajul,dar nu cred ca la alea cu tremolo e chiar asa rau.

La inceput(dupa mult timp de cascat ochii la ce scriu unii pe rgc) eram foarte nedumerit daca merita sau nu...Pana nu am probat am preferat sa nu imi fac o parere negativa.Lucru valabil pentru multi dintre voi care huliti orice nu e peste un anumit pret.Decat sa cititi reviewuri pe net(Care,culmea,majoritatea sunt bune) mai bine mergeti si probati :lol: .(in unele cazuri e mai mult snobism decat realitate)

 

Sa o canti sanatos Valy,sa te bucuri de ea,sa devii mare chitarist sa le inchidem gura tuturor celor care au alergie la cuvantul "GIO" :)

 

OFF topic: Nu cred ca am mai avut vreodata un post asa de lung :lol: .

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.