www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alternative Pentru Conectarea Chitarii La Pc


Guest FlorinM
 Share

Recommended Posts

Guest FlorinM

Salutare,

 

Am nevoie de un sfat pentru conectarea chitarii la PC. Dupa un pic de cautare am pe lista urmatoarele alternative :

 

1. placa de sunet interna cu suport ASIO : http://www.pcfun.ro/componente-pc/placi-de...l-creative-labs

 

2. placa de sunet externa : http://www.esound.ro/Fast-Track-R,p-7639.html

 

3. efecte : http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=506

 

Ce mi-ati recomanda pentru obtinerea unei latente cat mai mici ?

 

Multumesc pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Cred ca depinde si ce calculator ai ...

Pentru latente ff mici procesorul desigur cu toate ca nu stiu ce poate M-Audio ala ...

Link to comment
Share on other sites

Guest FlorinM

Computerul este capabil, Intel Core2Duo E8400 3GHz si 8GB RAM DDR2 800 MHz.

 

Placa de sunet este una integrata pe placa de baza si nu ma astept sa fie cine stie ce.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

La asa PC ti-ai luat placa integrata? :) Glumesc

Pai sincer sa fiu eu as merge pe (un) procesor, DAR, mi-as lua si o placa de sunet.

De ce?

Cu procesorul tin sa cred ca poti scoate tonuri mai bune iar cu placa vei inregistra :)

Daca ai bani cauta-ti un procesor bun si o placa acceptabila.

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Acum multe procesoare au iesire USB si pot fi utilizate si ca interfata audio, deci nu tre' sa-ti mai pui problema calitatii placii de sunet.

Oricum daca iti iei placa de sunet "obisnuita" iti va trebui si preamplificator separat, dar asta se rezolva mai usor.

Eu sunt mereu pro ampsim-uri software si alte asemenea dar e clar ca daca investesti intr-un procesor poti face aproximativ acelasi lucru dar nu mai esti legat de PC.

Link to comment
Share on other sites

Guest FlorinM

Placa integrata reda multumitor muzica si de aceea n-am simtit nevoia sa o schimb.

 

Deci inteleg ca daca merg pe procesoruld e efecte de la DigiTech scap de problema latentei.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am nevoie de un sfat pentru conectarea chitarii la PC. Dupa un pic de cautare am pe lista urmatoarele alternative :

 

1. placa de sunet interna cu suport ASIO : http://www.pcfun.ro/componente-pc/placi-de...l-creative-labs

 

2. placa de sunet externa : http://www.esound.ro/Fast-Track-R,p-7639.html

 

3. efecte : http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=506

 

Ce mi-ati recomanda pentru obtinerea unei latente cat mai mici ?

 

Multumesc pentru ajutor.

 

De fapt ce vrei sa faci ? Ce treaba ai tu cu latentza ?

 

Canti acum si se inregistreaaza peste 3 secude sau 1 minut ...si care-i treaba ta , nu te interesaza .Doar daca te grabesti este deranjant sa astepti 1 minut dupa fiecare "take"" pana poti sa asculti rezultatul.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
De fapt ce vrei sa faci ? Ce treaba ai tu cu latentza ?

 

Se refera la faptul ca atunci cand canti prin PC raspunde cu o mica "intarziere" sunetul.

Sper ca la asta se refera ... sa nu ma bag degeaba :)

Link to comment
Share on other sites

Se refera la faptul ca atunci cand canti prin PC raspunde cu o mica "intarziere" sunetul.

Sper ca la asta se refera ... sa nu ma bag degeaba :)

Cand ? Tu auzi in monitor semnalul direct , si playback-ul BT-ului sau ce ai in DAW daca vrei.

 

Deci auzi BT-ul canti peste si se inregistreaza pe HDD din partea mea si peste 10 secunde etc....Dupa cand asculti playback din DAW totul este in sincron perfect daca ai setat totul bine (44,1;48;96;sau 192 KHz pe 16;24;32 bit se controlaza sa fie identic atat in DAW cat si swelectie ptr placa de sunet ,Unele placi de sunet +unele DAW se seteaza singure pe default 44,1/16 bit ( de ex.) .Plus placile trimit o semnatura cod la DAW asa ca acesta stie exact cat sa corecteze ptr "latenza"/decalaj ce poate sa apara din cauza timpului playback + D/A+mixaj+efecte .

 

In cazul cand se foloseste impreuna cu un MIXER EXTERN si efecte routate in toate felurile intern+ PC(soft ) sau/si efecte de pe placa de sunet plus se fac return la Track-uri in mixerul extern in acest caz trebuie latenta ZERO la tot sistemul nu numai la placa .

 

Mai toate placile noi PCI sau USB au latenta Zero ( aproape ) in rest "latentza"poate sa intervina din prelucrarea realtime daca programele de efecte soft ale plugin-urilor de la DAW sunt lente respectiv CPU insuficient de rapid RAM insuficient si alte de astea PC-iste,

 

La MIDI poate sa apara latenta tot din cauza timpului necesar realizarii sintezei sunetului asta simti daca vrei sa canti in realtime pe o clapa folosind MIDI din PC .Daca folosesti intr-un sequenter MIDI aici se poate "face" slide la tonuri ca sa aduci in sincron trackurile mixte audio si MIDI sau diferitele instrumentele MIDI care au complexitate diferite la sintetizare....

 

Deci de obicei la placile moderne nu ele baga latenza ci softul si altele...

 

Cel care a intrebat cred ca nu stie ce vrea de fapt ci doar intreaba si el ca a auzit sau a citit undeva ca exista latentza.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest FlorinM

Problema este cea semnalata de DoomShadow.

 

Nu am decat chitara electrica si atat. O conectez la PC iar efectele le aplica un software. Problema este aparitia unui delay intre momentul in care cipesc coarda si cel in care sunetul este redat pe computer.

 

Din cate m-am documentat se datoreaza unei placi de sunet slabe.

 

Multumesc.

Edited by FlorinM
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Cand ? Tu auzi in monitor semnalul direct , si playback-ul BT-ului sau ce ai in DAW daca vrei.

Cel care a intrebat cred ca nu stie ce vrea de fapt ci doar intreaba si el ca a auzit sau a citit undeva ca exista latentza.

 

Nu e chiar asa. Nu stiu daca ati incercat DAR cand bagati o chitara DIRECT in PC prin Guitar Rig sau Amplitube si canti exista o latenta considerabila daca nu folosesti Asio4all si o placa bunicica.

 

Exemplu: Prima oara cand am auzit ca se poate canta la PC am conectat chitara si am incercat direct in Guiter Rig. Orice cantam se auzea mai intai la rece si lua cateva ms pana ce semnalul chitarii era procesat de soft si auzeam sunet.

 

Si DA foarte corect ati spus ca latenta e de la program !!!! Cand bagi chitara in spate la microfon si dai drumul la sunet nu exista o latenta care sa se simta (cel putin de mine)

 

FlorinM folosesti Asio4all?

Eu cand aveam placa integrata (inainte sa o ard :) )aveam latenta si cu Asio4all dar acuma ii cantabil :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

E adevarat ce zice Arpi, cand inregistrezi cel mai indicat e sa monitorizezi hardware, inainte sa ajunga semnalul la PC.

Insa daca folosesti ampsim-uri software gen Guitar Rig e imposibila varianta asta. Nu mai e vorba de inregistrare ci procesare. In Timisoara poate n-a ajuns aceasta tehnologie :) Glumesc, desigur.

 

@FlorinM: ASIO4ALL ai incercat, ca solutie temporara macar?

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
In Timisoara poate n-a ajuns aceasta tehnologie. Glumesc, desigur.

 

@FlorinM: ASIO4ALL ai incercat, ca solutie temporara macar?

 

Da-i edit, da repede nu asa ... :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Dar tu de ce tot vrei sa canti pe PC?

Eu fug ca de "ala rau" de asta. Toata viata mea am cantat pe PC (ma rog de 3 ani :)) si m-am scarbit.

Sfatul meu ia-ti pedale in fiecare luna cate una si iti faci un sunet superb :)

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Guest FlorinM

Pentru ca sunt incepator si nu am inca cunostinte destule ca sa ma joc cu echipamente.

 

Asa pe PC este si mai putin costisitor si am o libertate destul de mare sa experimentez.

Link to comment
Share on other sites

pe PC este si mai putin costisitor

 

Daca "uiti" sa platesti softul, cred si eu :) Desi exista si pachete gratuite, de la Simulanalog, AcmeBarGig, Voxengo etc.

 

In rest, nu-l asculta pe DoomShadow: daca el n-a reusit sa scoata astfel un sunet bun nu inseamna ca altii nu pot. Cat despre interfata de la NI, exista alternative mai ieftine din aceeasi categorie ("speciale" pt. instrument).

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Nu poate un soft sa inlocuiasca un amplificator :)

Crede-ma ca de 3 ani tot scot sunete :) si tot nu ma incanta ... e acelasi sunet digital sec. Amplitube mi-se pare mai ok dar guitar rig ... nu stiu ce sa zic.

E ca si cum ti-as spune tie ca nu iti plac sarmalele pentru ca nu le fierbi cat trebuie si de fapt tie nu iti plac :) ... deloc

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate
Computerul este capabil, Intel Core2Duo E8400 3GHz si 8GB RAM DDR2 800 MHz.

 

Placa de sunet este una integrata pe placa de baza si nu ma astept sa fie cine stie ce.

 

 

Ehe cat te joci :) ! Cel mai bine e sa iti iei amp :) Eu mi-am luat unu' modest la 700RON (merita toti banii) , un VOX :) . Adica, e mult mai bine pe amp decat pe PC(laptop), sincer, pt. ca am incercat pe amandoua :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nu poate un soft sa inlocuiasca un amplificator :)

Crede-ma ca de 3 ani tot scot sunete :) si tot nu ma incanta ... e acelasi sunet digital sec. Amplitube mi-se pare mai ok dar guitar rig ... nu stiu ce sa zic.

 

ia baga un pic urechea aici. toate piesele sunt trase cu Guitar Rig 3, iar primele 3 sunt masterizate intr-un studio "profesional"...mie mi se pare ca suna chiar destul de autentic.

ghici ce...miracolul masterizarii :lol:

nu spun ca poti compara un amp "adevarat" cu un simulator software, insa, de cele mai multe ori, dupa o masterizare de calitate, nu-ti mai dai seama prin ce ai tras :)

pe langa asta, unii folosesc chiar pentru situatii LIVE Guitar Rig sau alte softuri similare...si obtin rezultate foarte bune :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E adevarat ce zice Arpi, cand inregistrezi cel mai indicat e sa monitorizezi hardware, inainte sa ajunga semnalul la PC.

Insa daca folosesti ampsim-uri software gen Guitar Rig e imposibila varianta asta. Nu mai e vorba de inregistrare ci procesare. In Timisoara poate n-a ajuns aceasta tehnologie :) Glumesc, desigur.

 

@FlorinM: ASIO4ALL ai incercat, ca solutie temporara macar?

 

Vad ca nu prea esti atent .Am scris exact cea ce ar trebui sa intelegi ,omul a intrebat ceva aiurea despre latentza ( ca a auzit el la OTV probabil) .

Am descris cand poate sa apara latenta deranjanta din ce a ajuns prin Timisoara .Doar trebuie citit.

 

Asio4all la unele placi ajuta la altele nu iar altele nu sunt compatibile caci nu s-a facut "accelerator" ptr ele trebuie controlat pe site-ul respectiv.

Am incercat si eu de curiozitate asio4all si abea am scapat dupa ce a trebuit sa dezinstalez apoi sa reinstalez windows si toate programele.Dar am auzit ca la unele placi a ajutat .Eu tot placi Creative am avut si nu am avut nevoie de latenta mai mica de 2ms .Am incercat asio4all cu sunetul de pe placa de baza si o placa yamaha , dar nu era OK .Aveam nevoie ptr un pian MIDI sa aiba atac mai mare si mai prompt .

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca sunt incepator si nu am inca cunostinte destule ca sa ma joc cu echipamente.

 

Asa pe PC este si mai putin costisitor si am o libertate destul de mare sa experimentez.

 

De fapt tu nu vrei sa inveti sa canti ci vrei sa te joci cu efecte ?

Pune-te invata muzica si exerseaza la chitara .

 

80% din chitaristi de pe rgc,ro din cauza ca se joaca cu efecte nu invata sa cante !

 

Sa ajungi dupa cativa ani sa incerci sa canti si sa nu auzi ca este fals ca iesi din timing este ceva de groaza ,Acei cativa ani sunt definitiv pierduti.Nu se pot recupera anii pierduti! Nu mai poti sa mergi inca odata la gradinitza si nici in clasa a I-a ,tot asa si in viata.

Daca doar vrei ca in timpul liber sa faci ceva este OK decat sa stai la birt .

 

Din aceasta cauza se invata incepatorii la chitara acustica ca sa nu se joace cu efecte ci sa invete sa cante la instrument .Dupa ce cunoste ce si cum si singur va fi in stare sa cante si la electrica si sa utilizeze si efecte in mod inteligent .Nu in loc de cantat ci ca sa inbogateasca modul de exprimare.

 

Toti cred ca mai au timp ...nu este timp/Fiecare lucru trebuie facut la timpul sau . Asa si studiile trebuie sa se termine pe la 23-24 de ani ,Dupa asta nu prea mai ai timp.Sau renunti la absolut totul ca sa incepi o viata noua,,,,,dar,,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Care este cea mai simpla solutie(si cea mai ieftina) sa pot sa folosesc chitara electrica in conditiile in care nu am amplificator, si nici o placa de sunet buna care sa aiba suport ASIO? Exista vreun device minune la un pret mic care sa scoata un sunet cat de cat ok? Ma intereseaza doar sa nu existe zgomot de fond(care in prezent se aude foarte enervant cand conectez chitara la calculator).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.