www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Old Reghin


picnic
 Share

Recommended Posts

Salut, daca tot a inceput sezonul reconditionarilor de chitare vechi, am urmat exemplul altor colegi de pe forum si m-am apucat de lucru.

Chitara este un Reghin vechi, copie LP, pe care vreau sa o readuc la "viata".

Am demontat-o, am dat fret-urile jos si vreau sa ma apuc de slefuit.

Am sa mai postez pe masura ce avansez in lucru.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest catalindinuion
Salut, daca tot a inceput sezonul reconditionarilor de chitare vechi, am urmat exemplul altor colegi de pe forum si m-am apucat de lucru.

Chitara este un Reghin vechi, copie LP, pe care vreau sa o readuc la "viata".

Am demontat-o, am dat fret-urile jos si vreau sa ma apuc de slefuit.

Am sa mai postez pe masura ce avansez in lucru.

 

Hehe, cool. Dintr-o chitara mare ai facut 2 mai mici :) Glumeam.

 

Cum ai scos freturile?

Link to comment
Share on other sites

Salut, daca tot a inceput sezonul reconditionarilor de chitare vechi, am urmat exemplul altor colegi de pe forum si m-am apucat de lucru.

Chitara este un Reghin vechi, copie LP, pe care vreau sa o readuc la "viata".

Am demontat-o, am dat fret-urile jos si vreau sa ma apuc de slefuit.

Am sa mai postez pe masura ce avansez in lucru.

 

ca idee, sa stii ca astea au fost cele mai bune instalatii electrice montate pe chitarele de tip reghin. singurul lucru care mai trebuie adaugat este un switch cu 3 pozitii pt doze. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

ca idee, sa stii ca astea au fost cele mai bune instalatii electrice montate pe chitarele de tip reghin.

 

 

Din pacate nu pot sa-ti dau dreptate in ceea ce priveste calitatea dozelor.

Dupa ce am desfacut o doza am avut surpriza sa consatat ca bobinajul este "izolat" cu o banda de hartie care seamana cu cea igienica, magnetul nu este fixat de suport, iar de impregnare cu rasina sau ceara nici urma...

Oricum nu vroiam sa pastrez dozele, poate sa folosesc doar carcasele lor.

Link to comment
Share on other sites

Guest perfect6012

Am ºi eu o întrebare... Nu cred cã postez bine aici, dar nu are rost sã deschid alt topic. Am ºi eu un Reghin vechi, din '78... E în stare destul de bunã, mai ales pentru o începãtoare ca mine. Problema este cã distanța între corzi ºi freturi e prea mare... Trebuie modificat ceva la grif? ªi dacã da, cum? Cã tata zice cã nu merge... Mi-e chiar greu sã cânt pe ea. Aºa trebuie sã fie? I-am schimbat corzile dupã ce am primit-o, dar aºa era ºi înainte, ºi acum.

Link to comment
Share on other sites

Guest Pacalici
Am ºi eu o întrebare... Nu cred cã postez bine aici, dar nu are rost sã deschid alt topic. Am ºi eu un Reghin vechi, din '78... E în stare destul de bunã, mai ales pentru o începãtoare ca mine. Problema este cã distanța între corzi ºi freturi e prea mare... Trebuie modificat ceva la grif? ªi dacã da, cum? Cã tata zice cã nu merge... Mi-e chiar greu sã cânt pe ea. Aºa trebuie sã fie? I-am schimbat corzile dupã ce am primit-o, dar aºa era ºi înainte, ºi acum.

Ce tip de chitara e?Daca e electrica verifica sa nu ai griful indoit.Nu stiu ce ai putea face mai mult.Doar sa schimbi bridge-ul.Daca e acustica verifica bridge-ul iar daca e ok atunci trebuie micsorata inaltimea saddle-ului (e in bridge...chestia alba si lunga :)) ) dar ai grija ca poate fi treaba destul de delicata..nu vrei sa il faci prea mic ca o sa iti atinga corzile freturile si o sa bazaie.Mai bine o duci la cineva care se pricepe.

Edited by Pacalici
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ce tip de chitara e?Daca e electrica verifica sa nu ai griful indoit.Nu stiu ce ai putea face mai mult.Doar sa schimbi bridge-ul.Daca e acustica verifica bridge-ul iar daca e ok atunci trebuie micsorata inaltimea saddle-ului (e in bridge...chestia alba si lunga :) ) ) dar ai grija ca poate fi treaba destul de delicata..nu vrei sa il faci prea mic ca o sa iti atinga corzile freturile si o sa bazaie.Mai bine o duci la cineva care se pricepe.

 

Cum mai decurg lucrarile:d?

Link to comment
Share on other sites

ca idee, sa stii ca astea au fost cele mai bune instalatii electrice montate pe chitarele de tip reghin. singurul lucru care mai trebuie adaugat este un switch cu 3 pozitii pt doze. :)

 

 

Cred ca gresesti . acest tip cu hardware Schaller cred ca aveau instalatia cea mai potrivita.Plus corp mahon .gat paltin +rosewood ,gatul lipit .

 

Iar mai tarziu chitare asemanatoare cu cea prezentata i topic au fiost cu dozw tip humbucker ..doze late cu capac negru .

 

Acestea cu dozele cu steaua polara nu erau apreciate .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am mai avansat din lipsa de timp.

Mi-am luat insa cheite si doze.

Pe pozitia "neck"puteai sa lasi o doza din care a fost pe chitara , daca nu ai o doza speciala de neck nu suna de nici un fel .

Iar daca "split"-ezi doza de la neck ce rost a avut sa cumperi una humbucker ?

 

Ca sa ai o oarecare prezenta ai nevoie de singlecoil la neck .

 

Cred ca aceste doze care au fost pe chitara ta nu erau apreciate deoarece nu aveau un "brand" toti cautau sa aiba "ceva "' original din WEST iar aceste doze noi le ziceam ca-s bulgaresti cred ca din cauza ca au aparut si pe chitarele ""Orfeu"" ,deci si pe atunci au existat "'mituri' SI FARA INTERNET.

 

Daca canti Jazz cu ton infundat e OK humbucker pe neck ,altfel nu se poate folosi numai cu distors caz iun care apar armonice pe medii si inalte din distorsiune din care filktrezi tu un ton .Iar daca sunetul nu mai este de la doza nu va mai avea nici unsound specific .Adica un sound de sunet distorsionat filtrat unde nu mai conteaza doza.

 

De fapt conteaza volumul dozei , deoarece ptr anumite distorsionatoare ai nevoie de volum mai mare al semnalului .Adica doza sa dea semnal mare .Acest lucru este OK ptr fabricantii de pedala ca sa nu trebuiasca amplificare mare deci pot folosi componente active mai ieftine cu zgomot mai mare .ETC..s-a tot scris despre aceste lucruri.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pe pozitia "neck"puteai sa lasi o doza din care a fost pe chitara , daca nu ai o doza speciala de neck nu suna de nici un fel .

 

 

Dozele sunt de pe un Epiphone, 650R pe neck si 700T in bridge.

 

Dozele originale nu le pot folosi, sunt sub orice critica (am o poza mai sus), ar fi pacat de munca depusa pentru reconditionare.

Link to comment
Share on other sites

Dozele sunt de pe un Epiphone, 650R pe neck si 700T in bridge.

 

Dozele originale nu le pot folosi, sunt sub orice critica (am o poza mai sus), ar fi pacat de munca depusa pentru reconditionare.

Do din poza este OK doar sa scufunzi in ceara topita bobina cu magnetul ca sa nu mai ai feedback acustic si este OK.

Daca te deranjeaza aspectul de cutie cromata poti sa dai cu spray negru .Oricum chitara reconditionata ar avea o oarecare valoare istorica numai cu instalatia proprie.

Link to comment
Share on other sites

salut din poze arata cam profunda fisura aia in neck poket probabil griful a fost lovit sau stranse prea tare holsuruburile ca sa ai o legatura solida intre corp si gat trebuie rezolvata in rest totul e ok ma bucur sa vad ca e cineva care are curajul sa faca o retastare bine ar fi sa nu arunci instalatia electrica originala pt ca nu se stie peste un timp cat va valora cand vor fi foarte rare bafta multa

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.