www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Ce Chitara Bass?


Guest catalindinuion
 Share

Recommended Posts

Guest catalindinuion

So people,

 

 

Mereu m-am intrebat ce este asa captivant sa canti pe bass. Adica cand ma gandesc sa-mi iau o chitara pe care sa cant doar bass pare putin aiurea. Eu nu sunt genul care sa aiba formatie sau altele, si daca as fi un basist amator, care canta doar pentru el singur acasa de ce as alege chitara bass? Adica de ce as alege sa cant numai "nuante" de bass si sa nu iau orice alta chitara cu care pot canta o carca de melodii.

 

Deci, basistilor, de ce ati ales chitara bass? Ce atrage asa de mult la ea?

Link to comment
Share on other sites

So people,

 

 

Mereu m-am intrebat ce este asa captivant sa canti pe bass. Adica cand ma gandesc sa-mi iau o chitara pe care sa cant doar bass pare putin aiurea. Eu nu sunt genul care sa aiba formatie sau altele, si daca as fi un basist amator, care canta doar pentru el singur acasa de ce as alege chitara bass? Adica de ce as alege sa cant numai "nuante" de bass si sa nu iau orice alta chitara cu care pot canta o carca de melodii.

 

Deci, basistilor, de ce ati ales chitara bass? Ce atrage asa de mult la ea?

Intra pe youtube si scrie bass guitar. Urmareste cat mai multe videouri , de la basisti celebri pana la amatori. Vezi ce si cum se canta pe bas. Incearca sa urmaresti in melodii si linia de bas.

Cred ca o sa-ti dai seama si singur dupa asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu nepoliticos, dar daca tu nu vezi utilitatea unui asemenea instrument nu inseamna ca ea nu exista.

 

Da, daca asculti metale, te cam intrebi "unde-i bass-ul, ca eu nu-l aud in mix". Dar exista si alte genuri muzicale, unde bass-ul chiar se aude ...

 

De ex, sambata am fost la un concert de jazz intr-un club ... nu mi-a venit sa cred ce "groove" avea individul de la contrabas. Canta omul ala la contrabas mult mai bine decat multi chitaristi.

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
Nu vreau sa fiu nepoliticos, dar daca tu nu vezi utilitatea unui asemenea instrument nu inseamna ca ea nu exista.

 

Da, daca asculti metale, te cam intrebi "unde-i bass-ul, ca eu nu-l aud in mix". Dar exista si alte genuri muzicale, unde bass-ul chiar se aude ...

 

De ex, sambata am fost la un concert de jazz intr-un club ... nu mi-a venit sa cred ce "groove" avea individul de la contrabas. Canta omul ala la contrabas mult mai bine decat multi chitaristi.

 

Nu vad utilitatea in a canta singur acasa, asa cum am vazut pe altii. Stiu ca multe melodii suna ca un cur fara chitara bass.

 

Ce vroiam sa aflu este: Cum de ati ales chitara bass la inceput? Ca sunt sigur ca nu a atras faza cu trupa pentru ca aia vine dupa ceva timp.

Link to comment
Share on other sites

Da, daca asculti metale, te cam intrebi "unde-i bass-ul, ca eu nu-l aud in mix". Dar exista si alte genuri muzicale, unde bass-ul chiar se aude ...

 

Serios? Ascult metale de destul de mult timp, si am observat dintotdeauna linia de bass. Is o raritate sau vorbesti tu ca sa te afli in treaba?

 

 

Sau, asta e chiar construita pe bass, si prima parte e chiar draguta:

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
Serios? Ascult metale de destul de mult timp, si am observat dintotdeauna linia de bass. Is o raritate sau vorbesti tu ca sa te afli in treaba?

 

 

Sau, asta e chiar construita pe bass, si prima parte e chiar draguta:

 

Man, nu te ataca. Fiecare isi spune parerea tocmai de aceea se numeste forum.

Link to comment
Share on other sites

De ce bass? Linia de bass, joasa, ritmica, puternica ma incanta. Acum cativa ani, inainte sa incep cu chitara, voiam sa ma apuc de bass, cred asta e motivul pentru care prefer acordajele foarte joase (A standard), cant mult pe doza neck si folosesc un amp de bass. Si imi doresc un bass neck-thru, dar am de asteptat cel putin 2 ani. O sa raman, bineinteles si la chitara.

 

 

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Putini au fost basisti din "prima". E ideal sa inveti chitara si apoi bassul. Iti va fi mult mai usor sa-i intelegi pe colegii de trupa. Majoritatea celor care au devenit basisti au fost nevoiti din lipsa de personal sa puna mana pe bass si nu l-au mai lasat dupa aia. Chestiunea e alta. Nu orice chitarist are "har" de basist. Aici e smecheria. Basul e altceva, si nu e simplu deloc, e "cojones-ul" trupei. Ca exemplu, ce ar fi RHCP fara bass-ul lui Flea???? Si muuuuuulti cei care canta la bass, nu se multumesc doar sa tina liniar partea de joase a acordurilor.

 

http://www.youtube.com/watch?v=YlwYd5C4BAs...feature=related

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
So people,

 

 

Mereu m-am intrebat ce este asa captivant sa canti pe bass. Adica cand ma gandesc sa-mi iau o chitara pe care sa cant doar bass pare putin aiurea. Eu nu sunt genul care sa aiba formatie sau altele, si daca as fi un basist amator, care canta doar pentru el singur acasa de ce as alege chitara bass? Adica de ce as alege sa cant numai "nuante" de bass si sa nu iau orice alta chitara cu care pot canta o carca de melodii.

 

Deci, basistilor, de ce ati ales chitara bass? Ce atrage asa de mult la ea?

 

Hei, un foarte bun subiect :)

 

Sa sti ca si eu ma intrebam si ma intreb de ce aleg basistii basul. Nu stiu de ce dar mi-se pare un instrument ciudat si monoton ... imi da senzatia ca oamenii care canta la bass sunt inchisi in ei, nu foarte sociabili, ascund un secret ... sunt misteriosi.

Pe mine bassul ca si intrument ma sperie, sa canti o linie melodica pe bass fara acompaniamente e sinsitru :)

Alt lucru care l-am obsevat e ca bassistii buni stiu sa cante pe mai multe instrumente (fata de chitaristi sau bateristi)

Si mi-se pare mie sau basistii sunt de obicei mai grasuti? Nu stiu de ce majoritatea tipilor mai plinuti care ii cunosc eu canta toti la bas.

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Super tare afirmatia....coincidenta sau nu, pe majoritatea pe care-i stiu au burtica!

Daca iti vine sa crezi ca si mie-mi place bassul(in felul meu ciudat shred crap useless) si am si eu burtica :) si tipul ala la care am cantat pe bass, e FOARTE cu burtica :)

Hehe! Da ma, daia si Malmsteen are ton, ce fender ma, ala si pe scandura cu cuie sa cante si pune pe burta si are sustain :), nici nu ma mir ca face linia de bass in studio la toate melodiile mai noi

Link to comment
Share on other sites

Hei, un foarte bun subiect :)

 

Sa sti ca si eu ma intrebam si ma intreb de ce aleg basistii basul. Nu stiu de ce dar mi-se pare un instrument ciudat si monoton ... imi da senzatia ca oamenii care canta la bass sunt inchisi in ei, nu foarte sociabili, ascund un secret ... sunt misteriosi.

Pe mine bassul ca si intrument ma sperie, sa canti o linie melodica pe bass fara acompaniamente e sinsitru :)

Alt lucru care l-am obsevat e ca bassistii buni stiu sa cante pe mai multe instrumente (fata de chitaristi sau bateristi)

Si mi-se pare mie sau basistii sunt de obicei mai grasuti? Nu stiu de ce majoritatea tipilor mai plinuti care ii cunosc eu canta toti la bas.

In Timisoara?

Kamocsa Bela , Nae Tarnozi ,Mircea Marcovici, care din pacate ne-au parasit inainte de vreme au fost basisti recunoscuti si nu erau de loc grasi.

Johnny Bota,Mosoarca Gheorghe ,Dan Oros ,Rica Marcu,Zoli Kovacs, Victor Miclaus,Theo Grosmuck.Joe de la Quo Vadis ( uni sunt mai solizi dar nu grasi ),Matzy ....,Caran...,Muky Szabo e si el mai plinutz dar nu gras....Pista de la Survolaj ( a-mi scapa numele de familie) ,Iani Mester , inca un basist Mester de la ansamblul de folclor ..,si mai sunt cativa i-mi scapa numele s-al trecem si pe Kappl Jozsi , pe Breazu de la Celelelte Cuvinte ,Basistul de la Cargo ....mai cunosc cativa dar i-mi scapa numele .

 

Unul singur care a fost solid binefacut sportiv care s-a ingrasat dupa 30 de ani Mihai Ciuchitu .

Ordinea din"" lista ""este dupa cum mi-am amintit de cate un basist nu contine nici o categorisire toti sunt sau au fost buni basisti.Mai sunt si alti basisti pe uni nu-i cunosc dar grasi chiar ca nu-mi amintesc .

Asa ca nu stiu care-s cei majoritar grasi cunoscuti de tine din Timisoara care canta la bas poate ca sunt cativa si nu-i cunosc dar sunt in minoritate .

 

 

In legatura cu cantatul la bas este o arta si in afara de acompaniat intr-o trupa/orchestra.

 

Este destul sa asculti Jaco Pastorius pe 4 corzi ca sa doresti sa devii ""bass guitar hero""

 

Am mai pus link cu un basist care canta piese numai pe chitara bas pe toate tipurile de la 4 corzi la 7 si 8 corzi ""extended bass"".Atat de frumos canta ca devii gelos pe ce poate omul.

Si eu as fi cantat la bas , am si cantat mult dar atunci cine canta la chitara ?

Dar ca sa canti bine si la bas trebuie sa aloci timp ptr exersat in plus asa ca ramane un vis sa ajung sa cant ca si Pastorius de exemplu .Nu ne referim la partea artistica de interpretare ci doar la partea tehnica si rezistenta care fara exercitii zilnice nu le poti sustine.

 

In rest mai toti basisti au cantat sau canta si la chitara doar ca ii fascineaza sunetul balansul ...groove-ul plus si alte posibilitati de exprimare atat tehnice cat si muzicale oferite de bas.

 

 

,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

In Timisoara?

Kamocsa Bela , Nae Tarnozi ,Mircea Marcovici, care din pacate ne-au parasit inainte de vreme au fost basisti recunoscuti si nu erau de loc grasi.

Johnny Bota,Mosoarca Gheorghe ,Dan Oros ,Rica Marcu,Zoli Kovacs, Victor Miclaus,Theo Grosmuck.Joe de la Quo Vadis ( uni sunt mai solizi dar nu grasi ),Matzy ....,Caran...,Muky Szabo e si el mai plinutz dar nu gras....Pista de la Survolaj ( a-mi scapa numele de familie) ,Iani Mester , inca un basist Mester de la ansamblul de folclor ..,si mai sunt cativa i-mi scapa numele s-al trecem si pe Kappl Jozsi , pe Breazu de la Celelelte Cuvinte ,Basistul de la Cargo ....mai cunosc cativa dar i-mi scapa numele .

 

Unul singur care a fost solid binefacut sportiv care s-a ingrasat dupa 30 de ani Mihai Ciuchitu .

Ordinea din"" lista ""este dupa cum mi-am amintit de cate un basist nu contine nici o categorisire toti sunt sau au fost buni basisti.Mai sunt si alti basisti pe uni nu-i cunosc dar grasi chiar ca nu-mi amintesc .

Asa ca nu stiu care-s cei majoritar grasi cunoscuti de tine din Timisoara care canta la bas poate ca sunt cativa si nu-i cunosc dar sunt in minoritate .

 

Cred ca ce spunea DoomShadow a fost mai mult o gluma... o constatare mai "funny". Normal ca nu toti basisti is grasi sau grasuti... Jesus...

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
In Timisoara?

Kamocsa Bela , Nae Tarnozi ,Mircea Marcovici, care din pacate ne-au parasit inainte de vreme au fost basisti recunoscuti si nu erau de loc grasi.

Johnny Bota,Mosoarca Gheorghe ,Dan Oros ,Rica Marcu,Zoli Kovacs, Victor Miclaus,Theo Grosmuck.Joe de la Quo Vadis ( uni sunt mai solizi dar nu grasi ),Matzy ....,Caran...,Muky Szabo e si el mai plinutz dar nu gras....Pista de la Survolaj ( a-mi scapa numele de familie) ,Iani Mester , inca un basist Mester de la ansamblul de folclor ..,si mai sunt cativa i-mi scapa numele s-al trecem si pe Kappl Jozsi , pe Breazu de la Celelelte Cuvinte ,Basistul de la Cargo ....mai cunosc cativa dar i-mi scapa numele .

 

Unul singur care a fost solid binefacut sportiv care s-a ingrasat dupa 30 de ani Mihai Ciuchitu .

Ordinea din"" lista ""este dupa cum mi-am amintit de cate un basist nu contine nici o categorisire toti sunt sau au fost buni basisti.Mai sunt si alti basisti pe uni nu-i cunosc dar grasi chiar ca nu-mi amintesc .

Asa ca nu stiu care-s cei majoritar grasi cunoscuti de tine din Timisoara care canta la bas poate ca sunt cativa si nu-i cunosc dar sunt in minoritate .

 

A nu, nu eu ma refer la cei care chiar ii cunosc personal. Stiu si eu ca nu toti basistii sunt grasi.

Si pe youtube am vazut mai multe filmulete cu basisti grasi, acuma Doamne fereste nu am nimic cu cei mai grasuti sau basistii din potriva mi-se par simpatici :)

 

Si eu as fi cantat la bas , am si cantat mult dar atunci cine canta la chitara ?

 

He, he :)

Link to comment
Share on other sites

And there we have, ladies and gentlemen !

 

De la zero la derizoriu in 14 posturi.

Oricum topicul era cam aiurea din start (de ce se apuca oamenii de bass ?? Nu stiu, poate ca le place instrumentul si-i inteleg rolul intr-o formatie ?? )

 

Dar mai nou aflu ca bass-ul e ciudat si monoton, iar cei ce-l aleg sunt niste grasi antisociali.

Nu va e un pic jena sa aberati ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Edit: Am scris ceva mai devreme pentru Legion dar nu cred ca merita atata atentie.

 

Enjoy:

 

 

L-am luat de la deseu :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ce spunea DoomShadow a fost mai mult o gluma... o constatare mai "funny". Normal ca nu toti basisti is grasi sau grasuti... Jesus...

Eeee , eu am inteles ca din cei din jurul tau ii cunosti ..hehe .si chiar ma tot gandeam care-s aia grasii.

 

Totusi majoritatea chitaristilor/basistilor care apar pe scene nu sunt grasi .dar cativa sunt durdulii .Mai ales ca-s tineri ,dar si cei in varsta majoritatea nu s-au ingrasat.

 

Oricum daca sunteti chitaristi solo trebuie sa invatati sa cantati si la bas ca sa va inregistrati singuri acasa si sa va faceti BT-ul.Apoi ca sa explici unui basist ce doresti in piesa ta trebuie sa pricepi si tu ce se poate si cum la o chitara bas pe o scena live .\Ce sune ce nu sune in anumite conditii ce se poate simplifica ce trebuie simplificat etc...

 

 

Ptr initiatorul topicului ..

 

De obicei chitaristi incepatori canta ipreuna si cand unul din ei este mai bun la chitara celalalt trece sau la chit ritm sau la bas .Apoi cand incepe sa se prinda cum e cu basul nu-l mai lasa.Cum am scris ai foarte nmult de lucrat ca sa fii un bun basist.Trebie sa tii fondul la trupa intreaga din toate punctele de vedere,

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Oricum daca sunteti chitaristi solo trebuie sa invatati sa cantati si la bas ca sa va inregistrati singuri acasa si sa va faceti BT-ul.Apoi ca sa explici unui basist ce doresti in piesa ta trebuie sa pricepi si tu ce se poate si cum la o chitara bas pe o scena live .\Ce sune ce nu sune in anumite conditii ce se poate simplifica ce trebuie simplificat etc...

 

Da clar, si nu numai chitaistii solo, parerea mea e ca daca iti place muzica inveti cam orice instrument. Personal mi-ar place sa am acasa si bas si tobe (electrice pentru ca stau la bloc) si orga electrica/sintetizator ceva :)

Eu am "cantat" la bas dar nu ma atrage, asta probabil pentru ca nu stiu ce sa fac cu el mare lucru :) daca as sti sa cant precum un artist consacrat ceva s-ar schimba situatia.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
pt ca basistii sunt mai bine dotati implicit au mai multe fete. plus fiind mai putini sunt si mai destepti. orice fraier poate fi chitarist.

 

Te-ai exprimat gresit. Orice fraier poate sa-si CUMPERE chitara. Nu sa fie chitarist :)

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
And there we have, ladies and gentlemen !

 

De la zero la derizoriu in 14 posturi.

Oricum topicul era cam aiurea din start (de ce se apuca oamenii de bass ?? Nu stiu, poate ca le place instrumentul si-i inteleg rolul intr-o formatie ?? )

 

Dar mai nou aflu ca bass-ul e ciudat si monoton, iar cei ce-l aleg sunt niste grasi antisociali.

Nu va e un pic jena sa aberati ? :)

 

Nu esti atent deloc. Incearca sa citesti ce am scris eu.

Link to comment
Share on other sites

De obicei chitaristi incepatori canta ipreuna si cand unul din ei este mai bun la chitara celalalt trece sau la chit ritm sau la bas .Apoi cand incepe sa se prinda cum e cu basul nu-l mai lasa.

 

Stiu ca pare ciudat, dar ma apuca des sa iau chitara in mana si sa o cant ca si cum ar fi un bass. In schimb, nu ma preocupa deloc anumite chestii dupa care multi chitaristi inebunesc: tapping, solo-uri rapide etc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.