www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lampi Pentru Amp De Chitara


Guest razvan_the mohawks
 Share

Recommended Posts

Guest razvan_the mohawks

vreau sa stiu daca lampile care se gasesc acum de vanzara ( Tesla ,sovtek) is mai bune decat cele militare rusesti vechi. vreau sa schimb lampile de pe valveking ( 4 6L6 si 3 12ax7)

Link to comment
Share on other sites

First thing first rusii ca atare nu au facut 12ax7 au facut 6n2p si 6n1p care sunt asemanatoare dar se alimenteaza numai la 6.3v, iar 6L6 ... poate 6P3S-E ...

Acum daca doresti sa faci astfel de moficicari, la tuburile de preamp va trebuii sa modifici legaturile de filament iar pinul 9 sa il pui la masa (asta pentru tuburile 6n2 si 6n1) iar la tuburile 6P3S cred ca trebuie modificata negativarea...

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

First thing first rusii ca atare nu au facut 12ax7 au facut 6n2p si 6n1p care sunt asemanatoare dar se alimenteaza numai la 6.3v, iar 6L6 ... poate 6P3S-E ...

Acum daca doresti sa faci astfel de moficicari, la tuburile de preamp va trebuii sa modifici legaturile de filament iar pinul 9 sa il pui la masa (asta pentru tuburile 6n2 si 6n1) iar la tuburile 6P3S cred ca trebuie modificata negativarea...

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

6P3S nu prea scot ce puteau 6L5 GC Special cu care erau dotate unele statii acestea si ca viata tineau parca de 6 ori mai mult decat tuburile normale( dupa reclama de pe documentatia statiilor)La statiile folosite in overdrive trebuie tuburi ce au viata lunga .Asemenea tuburi au fost in Bassman 10 precum si in niste statii de teren BUYER franceze ce a avut basistul nostru.Tuburi de schimb i-a trimis tata din germania .Nu stiu daca se mai fac dar in orice caz tuburile militare trebuiau sa fie si ele cu viata lunga si de calitate.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

vreau sa stiu daca lampile care se gasesc acum de vanzara ( Tesla ,sovtek) is mai bune decat cele militare rusesti vechi. vreau sa schimb lampile de pe valveking ( 4 6L6 si 3 12ax7)

 

 

parerea mea este ca in ziua de azi se fabrica numai bazaconii sau se vind bazaconii

 

lampile rusesti se gasesc relativ usor si sunt si ieftine

numai sa gasesti lampi fabricate sub 1980,acelea sunt fabricate cu substante care acum nu sunt ecologice

poti cumpara cu incredere si tuburi fabricate in China,chinezii au linii de fabricatie de la rusi si materiale din vest

tot vestul a vrut sa scape de ce nu este ecologic ,chinezii au cumparat vagoane de materiale

 

lampile rusesti care au terminatia vu EV sau E sunt facute pentru armata ,au o durata de viata mai mare si sunt si mult mai stabile in timp

6L6 se pot inlocui cu 6P3C-E ( 5000 de ore de functionare ! garantate de rusi,nici cea mai a dracu EL34,6L6,KT nu are durata cit cea ruseasca)

12ax7 se poate inlocui cu 6H2P-EV 10000 de ore de funcitonare

inlocuirea se poare face cum a descris dark rain

se muta firele la filamente si se REGLEAZA CURENTUL DE MERS IN GOL!

asta sa o faca cineva cu experienta ,altfel .....

 

mare grija ca pe multe lampi noi fabricate la rusi (Sovtek,Silvanya,eLECTROHARMONIX,etc) o sa mai gasesti scris de ex Fender

e marketing,12ax7Sovtek/ Fender(marca cica este garantul calitatii) este de fapt 6H2P chioara,febricata acum ,o gasesti cu 45..65lei/buc ,nu este nici mai buna sau mai proasta decit un 6H2P care se gaseste pe toate drumurile

12ax7 are filamentele la 4/5/9

6H2P,6H1P,6H6P au filamentele la 4/5

 

 

 

 

am scris cam mult dar asta este ,pe unii care au idei preconcepute nu ii poti schimba!

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.