www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ipad


Guest Valek
 Share

Recommended Posts

dar nici macar cool nu e :) offf.. iphone e mai cool, ca macar poti vorbi la el..

 

chestia asta a lor are probleme majore de interactiune cu tot ce inseamna lumea it. vrei sa stochezi ceva... te costa un time-capsule sau mai stiu eu ce device wireless. adica dublu.

 

vrei sa citesti sd.. pai iti trebuie adaptor. ok.. dar nu.. ca pentru adaptor iti tre si dock. o much for portability.

 

vrei sa instalezi un office. nu poti, ca nu e in app store.

 

vrei sa folosesti un proiector sau un monitor.. huh? inca nu exista adaptoare.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

N-ati inteles nimic :) De fapt Apple incearca sa ne convinga (si mi-e teama ca va reusi) ca viitorul unui computer este doar ca terminal de accesare a unor servicii online. Bineinteles ca acum nu va dati seama ca va trebuie asa ceva :)

 

IPad-ul este 100% un produs de accesare de media + internet. NU este un computer. Greu de spus daca e util, sau ce utilitate se va dezvolta ulterior in jurul lui. Mie mi se pare cool pentru ceea ce este el, daca as avea acum optiunea poate m-as gindi mai bine, in loc sa iau macbook, as lua un mac mini + ipad.

Link to comment
Share on other sites

mi se pare trist ca in loc sa facem producatorii sa fie customer-oriented ne fac ei pe noi sa devenim niche-oriented.

 

e ca si cum ar veni un producator de chitare acum sa zica.. domne... chitara ta de acum nu mai rezoneaza.. ci canta sample-uri preinregistrate... si... daca ceilalti producatori urmeaza trendul (ca apple e un trend-setter, whether we like it or not), ne trezim ca nu conteaza ce vrem noi sa folosim, ci ce vor ei sa vanda.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu

e exact ceea ce face un telefon putin mai scump(desigur, nu decat ipdaul)...sa luam ca exemplu un corby sau un ks 360, numai ca i-am montat un bartai ecranu pe el. Nimic smecher nu stie sa faca...Scump si degeaba, asa cum ne-a invatat apple:> In afara de macbook, cu parere de rau o spun ca n-au facut nimic bun

Link to comment
Share on other sites

Nu sint aparatorul Apple, si nici fanboy. Sint perfect de acord ca au un talent unic de a impune trenduri care nu sint neaparat consumer-oriented.

Dar...

 

mi se par complet deplasate comparatiile cu un telefon (btw, nici nu e asa de scump comparativ cu un smartphone), pentru ca acest device NU E UN TELEFON. Pe un telefon nu ai nici 10% din calitatea experientei media pe care o ai cu acest device. Acesta este punctul lui forte.

Coparatia cu HP iar nu mi se pare corecta, pt ca, din nou, acest device nu este un tablet PC.

 

Si eu aveam asteptari mai mari de la acest mult asteptat tablet, dar nu pot spune neaparat ca sint dezamagit

Link to comment
Share on other sites

Oare la anu' ce dracovenii inutile vor mai scoate? "Noua Iguitar de la Apple, 4 doze humbucker (2X2 pt cei care stiu faza XD), suna Les Paul, Stratocaster, SG, V, Dinky, etc. numai prin descararea unei aplicatii care va costa doar 100$. are forma sferica si nu necesita corzi. Va costa 1500 $." Serios acum, nu am nimic cu ei dar prea multe idiotenii au scos.

Link to comment
Share on other sites

iPad nu are urmatoarele:

 

- USB

- Multitasking

- Camera

- HDMI

- OLED screen

- GPS

- Keyboard

- 16:9 aspect ratio

 

 

= useless. No usb? No multitasking? Wtf.

 

 

Are A-GPS daca am vazut bine.

Link to comment
Share on other sites

Lipsa de port USB si de multitasking mi se pare cea mai deranjanta (pina si telefonul meu are un inceput de multitasking). Poate si din cauza ca il compar cu netbookul meu, iar iPad nu e un netbook. E un.. device care se conecteaza la netbook. Face un singur lucru in acelasi timp, iar daca il face la perfectie, isi va gasi probabil cumparatori. In America :)

Link to comment
Share on other sites

Cata inversunare :)

De ce insistati sa il comparati cu un laptop sau cu un telefon cand, in mod evident, este altceva. Este un dispozitiv dintr-o clasa nou.

 

Aventaje: dimensiuni si greutate foarte reduse, battery life mare, portabilitate, usurinta in utilizare.

 

Este un dispozitiv pentru accesat media. Poti citi ziarul fara sa cumperi ziar, poti sa te dai pe net, poti sa vezi un film, poti scrie un e-mail sau un document etc. si toate aste mult mai usor decat o poti face cu alte dispozitive mobile.

 

Dezavantaje: lipsa unui port USB, a unui card reader... Intr-adevar, cam nasol.

Link to comment
Share on other sites

Apple cred ca plateste jurnalisti de IT ca sa creeze starea asta de anticipare inaintea oricarei lansari. Rahat.. din primavara toti isi dadeau cu parerea 'oare cum va fi, verde sau albastru, mare sau mic, rotund sau in forma de stea?'.. de juma de an primele stiri din Science/Tech la Google News sunt despre tableta Apple. Daca au descoperit unii inca o planeta si a ajuns stirea a 4a nu am aflat din cauza reclamei mascate in articole.

 

Btw, lol, in momentul asta toate stirile din sectiunea Science/Tech de la GN sunt despre Apple... sincer, deja e prea mult.

Link to comment
Share on other sites

Oare la anu' ce dracovenii inutile vor mai scoate? "Noua Iguitar de la Apple, 4 doze humbucker (2X2 pt cei care stiu faza XD), suna Les Paul, Stratocaster, SG, V, Dinky, etc. numai prin descararea unei aplicatii care va costa doar 100$. are forma sferica si nu necesita corzi. Va costa 1500 $." Serios acum, nu am nimic cu ei dar prea multe idiotenii au scos.

 

cu toate astea tot exista o gramada de oameni in stare sa doarma nopti intregi in fata magazinelor doar pentru a putea fi printre primii care cumpara un produs nou apple.

si eu cunosc fanatici de genul asta care au jumatate din casa tapetata cu produse apple. daca e pasiunea omului sa dea bani pe chestii pe care probabil nu le va folosi asta e...

probabil cu totii ne-am cumpara chestii de genu daca ne-ar da banii afara din casa.

eu sigur as face-o daca as avea un excedent de bani... doar pentru ca intr-adevar sunt produse de calitate.

Link to comment
Share on other sites

Cata inversunare :)

De ce insistati sa il comparati cu un laptop sau cu un telefon cand, in mod evident, este altceva.

 

Este un dispozitiv pentru accesat media. Poti citi ziarul fara sa cumperi ziar, poti sa te dai pe net, poti sa vezi un film, poti scrie un e-mail sau un document etc. si toate aste mult mai usor decat o poti face cu alte dispozitive mobile.

 

pai eu toate astea le fac. de pe laptopul meu. culmea, a costat usor sub pretul cerut de astia pe varianta cea mai scumpa. chiar si in afara "biroului" pot naviga. iar ca si confort si mobilitate, nu mi se pare mult peste un laptop

Edited by moises
Link to comment
Share on other sites

Guest soldatu'

iPad e un mare iNothing. Ce mama dracului sa faci cu el? Vrei sa vorbești la telefon -> o faci cu telefonul. Vrei sã intri pe net de aiurea -> intri de pe laptop, netbook sau chiar telefon. Vrei muzicã, ai un mp3 player sau poți folosi telefonul, cd-playerul din mașinã, etc. Vrei cãrți în format electronic, iei un ebook reader.

 

iRahatul ãsta mi se pare chiar nefolositor. Și sper cã în buna tradiție a Apple, device-ul va fi locked și nu poți instala fãrã jailbreak decât rahaturi din App Store.

 

Dar având în vedere procentajul de oameni care nu gândesc și care-și cumpãrã Apple doar ca sã fie "cool", mã aștept sã se creeze o isterie a cumpãrãrii de iBullshituri de-astea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.