• Announcements

• Cosu

Noul RGC.ro   21/04/17

RGC.ro ruleaza acum cea mai noua versiune a Invision Power Board. Versiunea anterioara a Invision Power Board nu mai primeste actualizari de scuritate, acesta fiind motivul principal pentru care am facut upgrade-ul. Functionalitatile cu care sunteti obisnuit ( chatul, sistemul de feedback/rating pentru tranzactii) sunt in continuare functionale dar e posibil ca modul prin care pot fi accesate sa fie usor diferit.   O parte din datele stocate in baza de date trebuie reprocesate si este posbil ca unele informatii sa nu fie imediat disponibile (ratinguri, mesaje private, semnaturi). Reprocesarea va dura aproximativ o zi.   Va rugam sa ne semnalati daca intampinati probleme in a utiliza siteul aici: Cateva modificari/noutati La adaugarea de feedback pentru o tranzactie este necesar sa mentionati un topic. Topicul introduce tastand in casuta aferenta titlul si apo selectand topicul respectiv. In postari se poate folosi caracterul @ urmat de numele unui utilizator pentru a atrage atentia utilizatorului respectiv. In functie de setari, utilizatorul va primi o notificare sau un email. Functia Activity Stream (https://forums.rgc.ro/discover/?do=create) permite crearea de cautari personalizate (topicuri create, postari recente etc).   Va multumim pentru intelegere!   RGC.ro  
Darkwish

Nevoie Mare De Un Sfat!

10 posts in this topic

Salut Cyfer :) Am si eu nevoie de 2 sfaturi din partea ta. In curand o sa cumpar o chitara acustica pentru un prieten,iar tipul este stangaci,iar eu fiind mai incepator(cant de 6 luni,dar studiez chitara dpdv tehnic de 4 luni), ma gandeam ca in loc sa ii iau o chitara acustica pt mana stanga,as putea sa cumpar o chitara acustica pt mana dreapta,apoi sa ii schimb corzile?Exista vreo diferenta?

Iar al doilea sfat pe care ti-l cer este legat de mn: In curand o sa imi iau o chitara electrica(prima mea chitara electrica,pana acum am cantat pe clasice si acustice),eu cant mai mult rock/metal si eram curios daca ai putea sa imi recomanzi un tip de chitara(ST,SG,Les Paul),stiu ca diferenta de sound este facuta de doze,si vroiam sa stiu ce sa iau: o chitara cu 2 humbuckere,sau 3 singel coil-uri?

Multumesc anticipat pt raspuns :)

Pai,jimmy hendrix canta pe chitara normala,si inversase corzile,deci se poate.Dar nu suna chiar la fel ca si una cu aceasi configuratie[dpdv al dozelor lemnului etc]cu una left handed.[aia e pentru chitara electrica]la acustica probabil,o sa te deranjeze,nut`ul,dar si aia s`ar putea rezolva.

Chitara electrica[forma] ti`o alegi tu,in functie de fonduri[cati bani esti dispus sa dai pe ea],Dozele,conteaza foarte mult de model etc.Poti sa o iei cu single coil`uri,si dupa sa`i pui "minihambuckere".Vazusem pe thomann de cumparat.Dar,repet.Depinde,de sound`ul care o sa vrei sa il optii.Poti sa canti si sa faci sa sune aproximativ la fel o chitara cu 3 singlecoil`uri ,la fel ca si cu una cu hambuckere.Repet.Depinde foarte mult de ton`ul care vrei sa`l obtii,si ce vrei sa canti.Nu prea ai ce face cu hambuckere pt blues de exemplu.

Pai,jimmy hendrix canta pe chitara normala,si inversase corzile,deci se poate.Dar nu suna chiar la fel ca si una cu aceasi configuratie[dpdv al dozelor lemnului etc]cu una left handed.[aia e pentru chitara electrica]la acustica probabil,o sa te deranjeze,nut`ul,dar si aia s`ar putea rezolva.

tu cate luni de experienta ai ? :):)

ontopic: nu se poate, pentru ca pragusul unei chitari acustice este dintr-o bucata iar inclinarea lui nu poate fi modificata decat daca il schimbi in intregime. in cazul in care nu faci asta, chitara va falsa grosolan de la tasta 5 in sus.

la o electrica se poate face asta pentru ca poti sa modifici inclinarea pragusului insa nici acolo nu e foarte indicat sa faci asta si iti trebuie oricum pricepere la setarea unei chitare. s-a putea sa fi nevoit sa umbli si la truss rod.

salut!

referitor la chitara acustica pentru prietenul tau, atentie ca daca optezi pentru un cutway si inversezi pozitia... o sa fie un cutway degeaba :) de ce nu iei direct un left-handed si gata?

referitor la chitara ta, metal = humbucker, in general.

forma corpului e o chestiune de preferinte, dar totusi exista o amprenta a sunetului, un lp fiind foarte pretabil pentru riffuri, un sg oferind un acces foarte bun la freturile superioare... totusi, incepator fiind, nu vei fi atat de receptiv la diferentele de sunet, mai ales ca exista diferente semnificative de sunet intre o chitara entry-level si o chitara profi, chiar avand aceeasi forma.

single-coil nu prea are rost sa incerci daca vrei sa canti cu distors, din cauza ca vei avea mai mult zgomot de fond, iar sunetul nu va fi atat de plin. in schimb, daca vrei un crunch sau clean, single-coilul ofera un sunet mai 'cald' sau mai 'moale' decat un humbucker.

asta zic eu. acum asteptam sa intervina si cyfer :)

Humbuckerele nu-s pentru blues?!?!?! :)

Probabil nenea B.B. King nu stia el ce face, saracul... el si atati altii care canta blues DOAR pe chitari cu humbuckere... ma rog, sa raman ontopic. Orice chitara facuta pentru dreptaci prezinta anumite probleme daca vrei sa o folosesti ca stangaci. In primul rand, la orice chitara cu pragus (nut) simplu cu cate un sant taiat pentru fiecare coarda trebuie scos acel pragus si intors (aici e de lucru, in general pragusul e lipit in pozitia lui). Dupa aia vine problema dozelor. La Stratocaster doza dinspre cordar (bridge) e inclinata fata de celelalte, si asta cu un scop. Daca inversezi chitara, nu mai obtii acelasi sunet. Am vazut ca s-a dat domnul Hendrix ca exemplu, el cauta un anume ton, si pe langa asta mai era si ambidextru, adica el cand canta cu dreapta folosea o chitara pentru stangaci inversata, si cand canta pe stanga folosea una pentru dreptaci inversata. Daca rezolvi toate problemele astea, ramane inca o dilema... daca iei chitara cu tremolo (de orice fel) ce faci cu maneta care ramane deasupra corzilor, in loc sa stea sub, cum ar fi normal? Se poate inlocui, dar aici e chiar foarte mult de lucru, trebuie refacuta toata gaura pentru tremolo, s.a.m.d. Cel mai bine e sa iei o chitara si sa o folosesti asa cum a fost proiectata. Daca esti stangaci, iei o chitara pentru stangaci si nu mai ai probleme. In cazul acusticelor, @onrewind zice foarte bine, daca iei cu cutaway (scobitura in corp ca sa ajungi la tastele mai dinspre capatul grifului) atunci ce faci daca vrei sa o intorci?

Sugestia mea ar fi asta... mergi in toate magazinele de muzica de care stii si ia toate chitarile care se incadreaza in bugetul tau. Ia si cu doze single coil, ia si cu humbuckere, si vezi care cum suna. Ia si chitari mai scumpe, vezi care e diferenta intre una ieftina si una scumpa, si dupa ce te decizi ce iti place tie, aia sa si iei. In final asta conteaza, ce iti suna tie bine. Si pentru prietenul tau, ia una pe stanga, il scutesti de multe batai de cap.

Diferentele de sunet sunt subiective dar humbucker-ele au un avantaj clar la metale si alte genuri distorsionate: mai putin zgomot. Pe clean sau overdrive usor e mai putin deranjant bazaitul single coil-urilor.

eu sunt stangaci si pot confirma toate problemele de mai sus.

in afara de clasica obisnuita unde nut-ul e (mai) drept (probabil nici la aia nu e drept perfect, ca nu prea ar avea cum), pe acustica (mai ales cu cutway) sau pe electrica e un chin sa canti invers.

poti sa mergi la orice magazin de muzica, mai ales daca esti din buc (dureaza mai putin) alegi o chitara si dai comanda...simplu.

Salut Cyfer :) Am si eu nevoie de 2 sfaturi din partea ta. In curand o sa cumpar o chitara acustica pentru un prieten,iar tipul este stangaci,iar eu fiind mai incepator(cant de 6 luni,dar studiez chitara dpdv tehnic de 4 luni), ma gandeam ca in loc sa ii iau o chitara acustica pt mana stanga,as putea sa cumpar o chitara acustica pt mana dreapta,apoi sa ii schimb corzile?Exista vreo diferenta?

Iar al doilea sfat pe care ti-l cer este legat de mn: In curand o sa imi iau o chitara electrica(prima mea chitara electrica,pana acum am cantat pe clasice si acustice),eu cant mai mult rock/metal si eram curios daca ai putea sa imi recomanzi un tip de chitara(ST,SG,Les Paul),stiu ca diferenta de sound este facuta de doze,si vroiam sa stiu ce sa iau: o chitara cu 2 humbuckere,sau 3 singel coil-uri?

Multumesc anticipat pt raspuns :)

+1 @Felix

Felix e un chitarist de mânã stângã experimentat, așa cã e cel mai avizat în a rãspunde la astfel de întrebãri.

Ca o concluzie, pentru a fi folositã pe stânga, o chitarã pentru mâna dreaptã necesitã ajustãri mai mult sau mai puțin complicate. Cel mai probabil va fi nevoie de un lutier, implicit o anumitã sumã de bani. Nu știu care e situația în privința disponibilitãții chitãrilor acustice de mânã stângã, dar eu zic cã mai bine iei direct una de mânã stângã. La nivelul ãsta nu are rost sã te complici cu ajustãri. Asta ai face dacã ai avea o chitarã foarte valoroasã de mânã dreaptã pe care nu vrei sã o schimbi deși ești stângaci.

Mai existã și posibilitatea neortodoxã de a cânta left hand upside down. În acest caz corzile sunt setate pentru mânã dreaptã, dar se cântã pe stânga. Existã destui chitariști celebri care cântã așa: Albert King, Doyle Bramhall 2nd, Otish Rush, Dick Dale, Coco Montoya, Bob Geldof. Evident existã avantaje ºi dezavantaje în aceastã abordare. Un avantaj practic este cã prietenul tãu va putea lua orice chitarã de mânã dreaptã, sã o întoarcã ºi sã cânte invers :)

În legãturã cu întrebarea ta, diferența între douã chitãri nu este fãcutã doar de doze. Chitãrile ST, SG sau Les Paul sunã diferit chiar ºi neamplificate pentru cã sunt construite diferit, cu lemne diferite. Am scris un articol pe rgc despre alegerea unei chitãri. Ai sã vezi acolo cã sunt amãnunte mai importante în alegerea unei chitãri ºi nu doar tipul dozelor.

Discutând strict despre tipul de doze, dozele humbucker au un output mai mare decât cele single coil ºi au capacitatea de e reduce zgomotul de fond. Aºa cã sunt prima alegere pentru cei care cântã metale ºi au nevoie de un gain foarte mare. Ai putea opta pentru un SG sau pentru un ST cu o dozã humbucker în bridge.