www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ceva Mai Rapid Decat Malmsteen...


soiuz
 Share

Recommended Posts

Lasati faza asta cu sportul, eu il admir pe Marius mult ca si eu sunt cu dastea, si stiu ce e aia sa canti 300-320 bpm,e greu, nasol de greu, mai ales fara incalzire si repetitie multa a melodiei in cauza si fara o anumita stare mentala si fara prea mult practice zilnic,SI! melodii intregi, nu numa exercitii cromatice cum fac eu. Nu e vb neaparat de cat d fast esti fizic, ci cat de bine stii melodia :D si ce tehnica ai in abordarea notelor,pentru ca, tinand degetele ft ft aproape de grif, faci 300 bpm si nu pare FIZIC rapid din cauza tehnicii, dar in acelasi timp trebuie melodia bine bagata in capsor. Daia tot timpu exersez d la 170-320 max cu metronomu chestii cromatice :lol: .Plus , daca, canti p un procesor, ceva cu gain mult, se leaga notele like a breeze, cu od-ish tone e mai nasol :) ca nu suntem toti Batio :)

Uite din cauza lu Marius m-am pus si eu azi pe trilogy ca n-am incercat-o d 2 ani, gotta love it!

Faza cu corzile E si B cu downstroke pe ambele stil sweep n-am reusit niciodata sa o fac :lol: dar fac cu hammer pe o coarda si stretch :lol: (cheating)

Prostia mea cu cromatica d p utube ultimul try este 300bpm, am pus metronom de curiozitate peste http://www.youtube.com/watch?v=STGk4ZrnD1k , si se poate si faster; asa ca alta data cand incepeti cu sport, ganditi-va ca Marius a stat si lucrat mult sa cante ce canta, sunt convins de asta :), pentru ca sunt la inceput de drum si stiu cum e, si te prinde lenea foarte repede....si cheful de practice dispare(vorbesc pt lenesul din mine ;) )

 

BRAVO OMULE! te :) enorm

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

asa ca alta data cand incepeti cu sport, ganditi-va ca Marius a stat si lucrat mult sa cante ce canta, sunt convins de asta :)

si eu sunt convins ca si in fotbal, baschet, cricket, etc. trebuie sa muncesti foarte mult pana sa ajungi la un nivel tehnic foarte bun :)

 

oricum, e de admirat chiar si numai ca performanta. nu toti avem rabdare si concentrare in halu asta :)

Link to comment
Share on other sites

Niiiiice, dar daca nu o sa cante PESTE 9000 BPM tot degeaba.

 

gtf out of my /cafenea :)

 

Mda, rapid, intr-adevar :)

Dar... eu sper ca nu s-a lasat de fusion :)

 

Nu s-a lasat, inca putina rabdare pentru album.

"Sportul" cu Trilogy-ul este o chestie menita sa atraga atentia pe YouTube pentru lectia de pe Guitarmasterclass.net pe care o pregateste.

Link to comment
Share on other sites

mai copii, nu lasati sa vorbeasca gura fara voi. cine il cunoaste pe Marius stie ca nu e vorba de nici un fel de "sport". e mult mult mai mult. clipurile de genul asta sunt un fel de zvacnire menite sa prezinte un pic si din latura asta. s-atat.

 

nu credeti? puneti de un mic jam cu el sa vedeti :)

Edited by moises
Link to comment
Share on other sites

N-am vrut in nici un caz sa-l zignesc, dar in muzica canti ce vrei tu sa tranzmiti...

Nu prea intelegi tu cum e cu cantatul la chitara .Asta e .

 

Nu intereseaza mai pe nimeni in afara de cativa copii sau incepatori cat de repede canta cineva si nici ce transmite cu o chitara.

Chitaristul este chitara ritm dintr-o trupa in care de obicei frontman-ul este vocalul .

 

Prin ani '60 Shadows si Ventures au avut hituri dar nu stiu daca conduceau detasat topurile .dar trebuie mentionat ca erau "noutate" curiozitate primele trupe de chitare. In orice caz auzeai muzica lor peste tot .

Actual daca te uiti la documentare sau pe canale sportive vei auzi rifuri cu sonoritetea la moda cantata de necunoscuti .Nu apare muzica vedetelor dar de fapt nici nu prea sunt multe piese cunoscute .Practic se foloseste .vinde doar o sonoritate .

 

Hendrix,Clapton,......Satriani ,Vai, Malmsteen sunt vedete consacrate si nu mai trebuie altul si acestia sunt deja prea multi e destul unul singur care sa cante din cand in cand ca sa nu se plictiseasca lumea,

 

Muzica intrumentala la chitara dupa cat stiu eu de cateva ori au condus in topurile muzicale ...

 

Albatros ...Peter Green

 

Europa ,Samba Pati ....Carlos Santana

 

In rest nu mai stiu daca au condus topurile piese solo chitara.

 

Publicul nu este interesat de ce face chitaristul , respectiv sunt la nivelul incepatorilor care nu pot sa observe numai "viteza" si alte chestii interesante ce dau bine pe scena.

Chestia cu transmisul este mai complicata .

Poate ne explici tu cum e cu transmisiunile .

 

Mario canta bine si este pe calea cea buna .

 

Personal consider timp pierdut invatarea pieselor unor vedete .Consider ca Mario si multi alti chitaristi talentati si dotati nu mai au nevoie sa tot demonstreze ca si ei poat ce poate vedeta.Trebuie sa se axeze pe ceva propriu sa se impuna cu ceva al lui altfel se pierde prin armata de imitatori.Si este pacat.Anii trec foarte repede si daca pierzi trenul greu mai prinzi altul.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

demential:)mandru ca-s roman :)

 

ce vroia sa zica cineva mai sus(cred eu)...nu e ca smiley face muzica nasoala...ci doar ca in live-uri canta cam nasol.l-am auzit de mai multe ori(si in concertele cu marius...si pe la emisiunile tv) cantand fals si fara incredere in vocea lui.

 

Sigur au observat si altii!!!

Link to comment
Share on other sites

Cu ultima fraza ai pus punctul pe i :)

Nu prea intelegi tu cum e cu cantatul la chitara .Asta e .

 

Nu intereseaza mai pe nimeni in afara de cativa copii sau incepatori cat de repede canta cineva si nici ce transmite cu o chitara.

Chitaristul este chitara ritm dintr-o trupa in care de obicei frontman-ul este vocalul .

 

Prin ani '60 Shadows si Ventures au avut hituri dar nu stiu daca conduceau detasat topurile .dar trebuie mentionat ca erau "noutate" curiozitate primele trupe de chitare. In orice caz auzeai muzica lor peste tot .

Actual daca te uiti la documentare sau pe canale sportive vei auzi rifuri cu sonoritetea la moda cantata de necunoscuti .Nu apare muzica vedetelor dar de fapt nici nu prea sunt multe piese cunoscute .Practic se foloseste .vinde doar o sonoritate .

 

Hendrix,Clapton,......Satriani ,Vai, Malmsteen sunt vedete consacrate si nu mai trebuie altul si acestia sunt deja prea multi e destul unul singur care sa cante din cand in cand ca sa nu se plictiseasca lumea,

 

Muzica intrumentala la chitara dupa cat stiu eu de cateva ori au condus in topurile muzicale ...

 

Albatros ...Peter Green

 

Europa ,Samba Pati ....Carlos Santana

 

In rest nu mai stiu daca au condus topurile piese solo chitara.

 

Publicul nu este interesat de ce face chitaristul , respectiv sunt la nivelul incepatorilor care nu pot sa observe numai "viteza" si alte chestii interesante ce dau bine pe scena.

Chestia cu transmisul este mai complicata .

Poate ne explici tu cum e cu transmisiunile .

 

Mario canta bine si este pe calea cea buna .

 

Personal consider timp pierdut invatarea pieselor unor vedete .Consider ca Mario si multi alti chitaristi talentati si dotati nu mai au nevoie sa tot demonstreze ca si ei poat ce poate vedeta.Trebuie sa se axeze pe ceva propriu sa se impuna cu ceva al lui altfel se pierde prin armata de imitatori.Si este pacat.Anii trec foarte repede si daca pierzi trenul greu mai prinzi altul.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa mai fac o precizare ca incepatorii sa nu intelega gresit caci am vazut si incepatori care spun ca ei nu invata nimic caci vor sa fie originali .

 

Trebuie studiat orice si cat mai mult dar nu intotdeauna trebuie sa adancesti studiul pana la copierea exacta .

Studiezi preiei ce-ti place sau ce-ti convine ca sa-ti imbogatesti limbajul -posibilitatile de exprimare .

 

Mai toti am ajuns cunoscuti sau recunoscuti dupa demonstratii reusite sau mai putin reusite cu imitarea /copierea sau interpretarea unor piese devenite "teste" in restransa societate de muzicanti .

Dar interpretarea unor piese cunoscute si recunoscute ca si "test" serios de tehnica instrumentala poate sa te ajute ca sa te impui si in fata publicului meloman.

Aici este pericolul ca publicul sa nu te catalogheze ca si un bun interpret de muzica al compozitorului-interpretului "XYZ" caci greu mai scapi de aceasta.Ramai toata cariera instrumentistul care imita cel mai bine pe XYZ.

Nu este usor sa te impui cu ceva propriu , greu este sa si creezi ceva nou /propriu dar asta ar fi calea unui artist si in muzica .Sa caute mereu ceva nou sa contribuie cu cate ceva la dezvoltarea sau "(re)-formarea" muzici .Aceasta contributie poate fi atat muzicala componistica , de conceptie dar si aspectul tehnic de interpretare chiar si de sonoritate este important .Totul poate duce la cate un pas "inainte".

 

Mai pe scurt....invatati tot ce se poate . Va va ajuta sa faceti muzica proprie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.