www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Pentru Electrica


istrategie
 Share

Recommended Posts

Ok, problema este in felul urmator: eu transpir la maini permanent cat timp cant la chitara. Am incercat diverse corzi, unele ok, altele mai praf, o sa le trec aici pe toate. Prima data am luat GHS (ton destul de bun, bune la bend-uri, dar se duc la prima atingere si dupa o saptamana pot deja sa le dau la fiare vechi), Dunlop (ton cam murdar, prea tari pentru bend, rezista destul de mult, nu s-a luat luciul dupa ele decat dupa vreo 3 saptamani) si acum folosesc Ernie Ball regular (cel mai bun ton din ce am incercat pana acum, undeva intre GHS si Dunlop la tensiune, numai bune, au inceput sa se duca incet incet dupa o saptamana).

 

Mi-a placut foarte mult Ernie Ball si vreau sa stiu daca Ernie Ball RPS sunt mai rezistente la umiditate decat cele regular. Am mai vazut unele cu titanium. Care sunt cele mai rezistente, care sa nu rugineasca dupa o saptamana?

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Ia-ti ce corzi vor muschii tai si mai adauga pe lista de cumparaturi un kit pentru curatarea lor. O sa mearga ca unse!

Link to comment
Share on other sites

Vorbeshte cu colegul nostru de forum gyzmo, el comercializeaza tot felul de corzi si itzi poate spune si face rost de tot ce-ti trebuie in domeniu, Elixir alea siliconate pot fi si ele o solutie, dar ia legatura cu gyzmo si iti spune el cam ce-ti trebuie, id-ul lui de messenger este: corzi.chitara

Link to comment
Share on other sites

ELIXIR.... costa nitzel mai mult dar tin foarte mult... eu de cand am folosit prima data elixir... nu-mi mai trebuie altceva.

Le mai skimb la 3-4 luni... dar din bun simt, nu ca ar oxida sau ceva :)

Pe o acustica am elixir din Septembrie (4 luni)... cantat la vreo 20 repetitii de cate 3-4 ore, multe concerte si intr-una acasa... si inca suna ca in prima zi...

Am mai auzit si eu oameni care spun ca nu le place tonul... dar mie imi place f.f. mult. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest StunnerSBand
ELIXIR.... costa nitzel mai mult dar tin foarte mult... eu de cand am folosit prima data elixir... nu-mi mai trebuie altceva.

Le mai skimb la 3-4 luni... dar din bun simt, nu ca ar oxida sau ceva :)

Pe o acustica am elixir din Septembrie (4 luni)... cantat la vreo 20 repetitii de cate 3-4 ore, multe concerte si intr-una acasa... si inca suna ca in prima zi...

Am mai auzit si eu oameni care spun ca nu le place tonul... dar mie imi place f.f. mult. :)

 

 

earnie ball super slinky si sterge cu o carpa uscata corzile dupa ce canti(dureaza max 30 sec.)

Link to comment
Share on other sites

eu la motocicleta vara, transpir f mult palme in contact cu partea unde tin ghidonul (partea din plastic) ..la drum lung devine suparator ...asa ca folosesc

nebunia aia de la AMWAY .. :) ..nu nu vreau sa vand... deo roll on ul anti perspirant ..am descoperit ca functioneaza ff f bine pe palme. pot sa zic ca acum f greu mai transpira ... cand conduc ..numai ca te dai acum si ..tre sa astepti 10 15 minute sa intre in palma...

 

POATE TE AJUTA :)

Edited by rocket1982
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.