www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sunt Limitate Vocile Romanesti


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

Guest miriapod

ca de obicei, ma bag si eu unde nu imi fierbe oala, nu are nici o legatura in ce limba te exprimi(sa nu uitam ca am cantat floare de iris pana de ne ieseau ochii din cap, si ne simteam acolo) daca o faci prost, o faci prost si in engleza, chineza, urubambeza, etc..., daca este o melodie proasta sau o voce proasta poti sa o canti in engleza pana mori, tot proasta va fi..

p.s. am ascultat NEK(ultimul album) acum 2 zile, este beton si este in italiana, deci...

pai. nu :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ok nu vreau sa ma laud...dar eu in afar d chitara mai si cant, si NICI DRACU nu isi da seama dak sunt din Romania sau Usa, Anglia u name it...english speaking countries.Foarte rar am auzit oameni cantand klumea in engleza,pentru ca nu multi o vorbesc de la 5 ani sau sa fie de mici dati la cursuri...si in momentul cand te maturizei si nu devii obisnuit, nu poti sa asimilezi limbajul asa de bine(si nici nu mai te intereseaza)...si nu iti vei da seama unde falsezi ca ti se pare normal...si daca esti din romania nu inseamna ca nu poti vorbi engleza la nivel ridicat si cu accente de tot soiul...trebuie mult exercitiu si studiu nu asa ca te trezesti ca alti multi cantareti din timisoara ca ei canta in band in engleza dar aia nu e engleza ci e limbaj de balta pocit pe ,,romaneste" :)

 

dau un ex mai offtopic malmsteen da? el nu exersa cu metronomul si porcarii dealea, si totusi e al 3-lea shredder din lume....lumea exagereaza,unii pur si simplu pot si altii nu, dar la unii le este greu sa accepte asta, ori ca ei canta vocal sau la un instrument....

Link to comment
Share on other sites

Guest Andy Vasilescu

Am citit si io ce-ati scris voi p-ashilea ... si .. SUNT limitate vocile romanesti din cauza limbii materne (atata timp cat canta in romaneste). Sunetele sunt mult mai ascutite, si desi sunt o groaza de voci si feminine si masculine care suna genial (romanesti), ar suna mult mai bine daca ar avea pronuntie buna si ar canta in engleza. Am testat mai devreme putin pe o piesa de-a mea si varianta in RO si varianta in EN ... fking huge difference, engleza e mult mai soft, si ai mult mai mult control pe vocale, iti curg inflexiunile altfel si te chinui mult mai putin in "trouble spots". (nu e vorba doar de engleza, ci de orice limba cu vocale atenuate (de exemplu "i" pe care aproape oricum l-ai lua in engleza, spre exemplu, va fi intotdeauna atenuat la pronuntie sub forma "ai" sau "ei" si in anumite cazuri devina chiar vocala 'ghost', pe cand in ro, oricum ai lua-o, e ascutita)

 

My 2 (euro)cents

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

 

Deci suntem intr-un fel limitati si cred ca in felul asta se explica lipsa la noi a unor voci specifice de rock sau blues, ma refer la acele voci guturale gen Bon Scot, James Hatfield, Axl Roses s.a.

 

Talentul... te nasti cu el... vocea... la fel... parerea mea este ca nu are importanta in ce limba vorbesti si daca vorbesti pakistaneza sau uzbekistaneza, vocea se formeaza si prin exercitiu.

Link to comment
Share on other sites

Foarte rar am auzit oameni cantand klumea in engleza,pentru ca nu multi o vorbesc de la 5 ani sau sa fie de mici dati la cursuri...si in momentul cand te maturizei si nu devii obisnuit, nu poti sa asimilezi limbajul asa de bine(si nici nu mai te intereseaza)...si nu iti vei da seama unde falsezi ca ti se pare normal...si daca esti din romania nu inseamna ca nu poti vorbi engleza la nivel ridicat si cu accente de tot soiul...trebuie mult exercitiu si studiu nu asa ca te trezesti ca alti multi cantareti din timisoara ca ei canta in band in engleza dar aia nu e engleza ci e limbaj de balta pocit pe ,,romaneste" :)

 

Trebuie sa spun ca nu sunt de acord, cu toate ca ceea ce voi spune este un argument al punctului tau de vedere, cred ca nu pui bine problema:

 

e vorba mai degraba de intentionalitate, exista tot felul de cursuri, de tehnici prin care poti, cu o anumita doza de concentrare si studiu, sa vorbesti in orice dialect existent pe planeta, insa exista o diferenta intre a canta cu "accent" si vorbi cu "accent", exemplu: P.U.Y.A care sunt tot de sorginte latina canta cat se poate de bine in engleza, cand vorbesc, se vede/aude de la o posta ca nu sunt englezi sau americani(mai sunt si alte exemple, asta e primul care mi-a venit in minte), sau alta natie vb de limba engleza, e pur si simplu o educare a vocii, lucru care in romania nu este atat de pretuit.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa spun ca nu sunt de acord, cu toate ca ceea ce voi spune este un argument al punctului tau de vedere, cred ca nu pui bine problema:

 

e vorba mai degraba de intentionalitate, exista tot felul de cursuri, de tehnici prin care poti, cu o anumita doza de concentrare si studiu, sa vorbesti in orice dialect existent pe planeta, insa exista o diferenta intre a canta cu "accent" si vorbi cu "accent", exemplu: P.U.Y.A care sunt tot de sorginte latina canta cat se poate de bine in engleza, cand vorbesc, se vede/aude de la o posta ca nu sunt englezi sau americani(mai sunt si alte exemple, asta e primul care mi-a venit in minte), sau alta natie vb de limba engleza, e pur si simplu o educare a vocii, lucru care in romania nu este atat de pretuit.

CORECT! :) cunosc si eu exemple de vocali care sunt f bine antrenati pe cantat dar nu au la fel de bun accentul si cand vorbesc intr-o conversatie obisnuita...

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Talentul... te nasti cu el... vocea... la fel... parerea mea este ca nu are importanta in ce limba vorbesti si daca vorbesti pakistaneza sau uzbekistaneza, vocea se formeaza si prin exercitiu.

 

Deci asta era, nu vor cantaretii romani, ca daca ar vrea, cu cateva exercitii, ar canta toti ca Joe Cocker.

Totul se explica acum, m-am linistit.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.