www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Distortion Pentru Covers ?!


Batu
 Share

Recommended Posts

Salut.

 

Acum cateva zile, tocmai mi'am achizitionat o chitara electrica ibanez grg121 si un amp behringer gm 108 (15w).

 

Sunt foarte multumit, imi plac la nebunie amandoua si chiar nu imi pare rau pentru banii care i'am dat. Am inceput sa invat diferite tabs de pe google la anumite melodii si se comporta destul de bine, doar ca..

Am descoperit o problema, destul de majora. M'am uitat pe la niste covers pe youtube, sa dau un exemplu

 

Problema de care ma lovesc, este urmatoarea.. cand ajung la 1st chorus, adica la partea cu distortion, dau drumul la 'distortionul' de pe amp, dar se aude un sunet de tot rahatul. Adica nu se aude cum ar trebui, pur si simplu, de parca chitara nu ar fi acordata si parca nu asi canta notele care trebuie. Ideea este ca nu prea ma pricep cum se seteaza acest amplificator, dar nu cred ca asta este problema.

 

Nu am idee ce ar putea fi.

Ori sunt eu de vina ori ceva este de la amplificator ??..

Cred ca ar mai fi o idee, cum ca nu dau corect din mana dreapta ?

Edited by Batu
Link to comment
Share on other sites

acela nu are Distors in el, ci Overdrive

 

Acel amplificator are preamplificatorul V-tone in el, care e copie nesimtita dupa Sansamp GT2. Deci poate in principiu sa faca ce face si Sansamp-ul, care e foarte flexibil. Din pacate ca orice combo mic are difuzor si incinta mica si se va auzi ca atare.

 

Daca vrei sa il folosesti pentru cover-uri e OK amplificatorul pentru ca e versatil dar ar fi si mai bun printr-un cab macar 2X12. Acum ce descrii tu e 100% tehnica incorecta. Evident ca distorsionat va suna cu totul altfel, iar tu trebuie sa iti adaptezi modul de a canta.

 

PS: DraculVaDomni, de asta ce zici?

:) Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Acel amplificator are preamplificatorul V-tone in el, care e copie nesimtita dupa Sansamp GT2. Deci poate in principiu sa faca ce face si Sansamp-ul, care e foarte flexibil. Din pacate ca orice combo mic are difuzor si incinta mica si se va auzi ca atare.

 

Daca vrei sa il folosesti pentru cover-uri e OK amplificatorul pentru ca e versatil dar ar fi si mai bun printr-un cab macar 2X12. Acum ce descrii tu e 100% tehnica incorecta. Evident ca distorsionat va suna cu totul altfel, iar tu trebuie sa iti adaptezi modul de a canta.

 

PS: DraculVaDomni, de asta ce zici?

:)

 

My bad, am crezut ca are numa overdrive si de aceea nu ii suna lui bine :)

 

P.s. suna bine ampul.

Link to comment
Share on other sites

Aha am inteles...deci ar trebui sa imi iau un procesor ? sau sa incerc sa bag chitara in placa de baza de la PC ?

Nu-ti cumpara nimic acea statie suna bine cum au intuit colegi nu ai tehnica necesara , nu stii sa setezi soundul,si probabil nici nu esti acordat caz in care poverchord suna groaznic .

 

Pana nu stii sa canti ca lumea nu-ti cumpara nimic "mai bun" ca nu are absolut nici un rost.

 

Nu o sa suni ca cei de pe piesele originale din multe motive , unul in plus ar fi ca nu stii sa inregistrezi apoi sa procesezi sunetul .

 

Ultimul sfat ar fi sa nu cauti sa suni ca si originalul ca nu o sa iasa niciodata .

 

Nici originalilor nu le iese numai odata in studio apoi ""never again"""!.

 

La tupele care trebuie sa sune exact ca si pe disc pe scena urca chiar trei trupe ( de ex Pink Floyd ) ca sa faca fiecare la randul sau cate o parte importanta ca si sonoritate .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.