www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Si Ponturi Pentru Tineri Trupeti


Guest stefan_kame
 Share

Recommended Posts

Guest stefan_kame

Salutari RGC,

 

Hop mi-am facut si eu cont aici ca sa ma aflu in vorba. Defapt am de gand sa va cer opinia...

 

Poveste

 

Un grup de elevi fara nimic in comun din liceu s-au gasit totusi sa-si faca o "trupa". Mai intai am fost doar 2 sarmani cu chitara in spate, dupa care ne-am gasit si tobosar si voce... ce sa mai tot tacamul. Asta s-a intamplat mai demult, si intre timp unii dintre noi s-au dus catre alte meleaguri (vreau sa zic facultati) iar tranzitia ne-a furat aproape o vara intreaga (bacul si admiterea, deh).

 

La inceput ne distram pe diverse coveruri - imi aduc aminte si acuma prima melodie pe care am incercat s-o cantam, ziua vrajitoarelor... doamne ce prost putea sa sune cantata de noi - dar intr-un final ( acum juma` de an cred ) ne-am luat inima in dinti sa ne compunem prima noastra melodie.

 

Acum sa nu credeti ca va cer altceva decat opinia, si nu numai asupra melodiei in sine (stiu ritmul este repetitiv, dar am incercat sa facem ceva simplu, pt ca asta prinde). Daca ar fi sa abordam stilul acesta, sa scoatem un album -de ce nu, intr-un final; ar fi piata la noi pentru asa ceva? Personal eu zic ca nu...

 

.

 

Nu stiu daca e cea mai fericita varianta pe care o avem inregistrata, dar infine; bafta!

 

LE - imi cer scuze, dar nu am vazut subforumul dedicat melodiilor inregistrate... daca poate cineva sa mute threadul... :)

Edited by stefan_kame
Link to comment
Share on other sites

Guest stefan_kame

Multam pentru impresii!

 

Stiu ca nu e chiar cea mai complexa melodie, e chiar din cale afara de simpla... Puteam la fel de bine sa cantam heavy sau alte genuri mai la moda, dar tinand cont ca suntem toti incepatori, fiecare la instrumentul lui... ne-ar fi iesit niste banalitati urate. Macar asa ne ies banalitati dragute.

 

Eu personal cant la chitara de aproape 2 ani si d-abea acum incep sa creez solistici mai lungi de 3 note care se repeta. Eu cu oamenii astia am invatat cum se canta in grup, cum se compune o linie melodica ( fie ea simpla si formata din 3 acorduri ), cum se inregistreaza... ce sa mai tot.

 

Suntem niste oameni cu experienta aproape 0. Nici cantat in fata unui public n-am avut ocazia, decat odata eu (impreuna cu tipa pe care o auziti in melodie) la un fel de "concert" folk... amarat de prin navodari (ca ne-am trezit pe langa navodari intr-o vara cu o chitara si am zis sa facem show :))

 

Oricum, va multumesc pentru acultare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Serios si mie imi place , daca ii place tovarasului din sighisoara :)) trebuie sa`i placa si tovarasului din valcea ( adica eu ) .Salut.Ne vedem la vara!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.