www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Placate Pentru Chitara Clasica


Guest Darkwish
 Share

Recommended Posts

Guest Darkwish

Am si eu o intrebare. Eu cant la chitara de vreo 4 luni.Am o chitara clasica Aria AK-30 si pana acuma am invatat sa cant singur dupa tabulaturi,dar vreau sa incep sa iau lectii de chitara,si am citit pe un site despre niste corzi pentru chitara clasica placate,care "cica" ar mari calitatea sunetului emis.

Si acum vine intrebarea: Care este diferenta dintre corzile standard(3 metalice si 3 de naylon in cazul chitarii clasice) si cele placate?

P.S.: Mai am o intrebare care nu are legatura cu corzile.Ce sfaturi imi dati?Sa raman pe clasica pana cand invat sa cant ceva mai bine?sau sa incep sa strang bani pentru a-mi lua o chitara acustica?

Edited by Darkwish
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare. Eu cant la chitara de vreo 4 luni.Am o chitara clasica Aria AK-30 si pana acuma am invatat sa cant singur dupa tabulaturi,dar vreau sa incep sa iau lectii de chitara,si am citit pe un site despre niste corzi pentru chitara clasica placate,care "cica" ar mari calitatea sunetului emis.

Si acum vine intrebarea: Care este diferenta dintre corzile standard(3 metalice si 3 de naylon in cazul chitarii clasice) si cele placate?

P.S.: Mai am o intrebare care nu are legatura cu corzile.Ce sfaturi imi dati?Sa raman pe clasica pana cand invat sa cant ceva mai bine?sau sa incep sa strang bani pentru a-mi lua o chitara acustica?

 

Scuza-ma daca pricep mai greu,dar cand spui corzi placate,te referi la corzi normale de acustica?Daca da,intradevar suna mai puternic si mai plin,insa nu prea sunt recomandate pentru o chitara clasica,pentru ca nu suporta gatul...un alt dezavantaj ar fi si ca fiind clasica se presupune ca distanta corzi-griff e destul de mare,iar cand vei pune corzi de acustica iti va fi destul de greu sa le apesi.

Sfatul meu ar fi sa tii chitara care o ai,sa inveti calumea si mai tarziu,daca o sa iti placa,o sa stii binisor chitara si o sa vrei sa contiunui sa treci pe ceva mai bun;).

 

Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Depinde doar de stilul pe care vrei sa-l abordezi.. daca iti place clasica ramai pe clasica pt ca sunt multe compozitii frumoase si dificile in domeniu. Daca vrei sa treci spre fingerstyle/folk/etc cauta o acustica. Else electrica. Te obisnuiesti rapid cu trecerea dar nu va fi nici mai usor nici mai greu decat pe clasica, doar un pic diferit datorita formei gatului. Cu ceva adaptari poti canta orice melodie pe orice instrument, important e sa-ti placa tie rezultatul.

 

Problema corzilor placate: am impresia ca toate corzile metalice au un strat protector foarte fin facut din diferite materiale; acest strat se roade/se oxideaza in timp si corzile isi pierd tonul. Sfatul meu in materie de corzi de clasica : D'Addario Pro Arte.. sunt bune si rezistente.

Link to comment
Share on other sites

Guest Darkwish
Scuza-ma daca pricep mai greu,dar cand spui corzi placate,te referi la corzi normale de acustica?Daca da,intradevar suna mai puternic si mai plin,insa nu prea sunt recomandate pentru o chitara clasica,pentru ca nu suporta gatul...un alt dezavantaj ar fi si ca fiind clasica se presupune ca distanta corzi-griff e destul de mare,iar cand vei pune corzi de acustica iti va fi destul de greu sa le apesi.

Sfatul meu ar fi sa tii chitara care o ai,sa inveti calumea si mai tarziu,daca o sa iti placa,o sa stii binisor chitara si o sa vrei sa contiunui sa treci pe ceva mai bun;).

 

Bafta! :)

 

 

Neah....nu ma refeream la corzi de acustica,stiam ca nu suporta gatul.Acum vreo 2 luni am avut idea stralucita sa ii pun corzi de acustica dar m-am interesat si mai bine am lasat-o asa. Uite la cefel de corzi ma refer :)http://magazinuldemuzica.ro/DADDARIO-EXP46-_-7796.html .Scuze pt link nu stiu sigur daca am voie sa il pun,nu am gasit altul

 

Mie imi place foarte mult rock-ul,dar mai am momente in care imi place si muzica clasica(de exemplu azi am inceput sa invat Fur Elize)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.