www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sugestii Microfon


Doctor X
 Share

Recommended Posts

Caut un microfon fara mari pretentii si nu foarte scump, de tras vocea direct in computer, acasa, dar nu stiu ce sa cumpar :) . In Muzica am vazut un Shure SM 58 la Zapada, la 450 RON, si niste Audio Tecnica la parter. La Divertas Yamaha am vazut microfoane AKG nu-mai-stiu-ce-serie, cu mufe jack la iesire, la 160 - 170 RON. Eu as prefera sa coste pana in 250 RON.

Daca m-ati ajuta cu ceva sugestii v-as fi tare recunoscator! (bere, tarii, suc and stuff :) ). Multumiri anticipate!

Link to comment
Share on other sites

In general microfoanele de "scena" sint dinamice, nu condenser. Cele de studio sint condenser. Aici vorbim despre cele de voce.

Majoritatea microfoanelor dinamice sint cardioid sau hipercardioid. Cele hipercardioid au directionalitatea mai mare decit cele cardioid. Nu iti fa probleme prea mari din pct asta de vedere.

Oricum ai grija ca daca il bagi direct in placa de sunet n-o sa iasa mare lucru.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

OK. Am inteles: am nevoie si de un preamplificator :) Se complica treaba...

In ceea ce priveste Sennheiser, am gasit acu' doua microfoane care s-ar incadra in limitele mele de pret: e-815s si e-825s. Ambele dinamice, ambele de tip cardioid, impedanta 350 ohmi, frecvente 80-15000 Hz.

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

eu mi-am luat un SHURE PG58 si e super bun. are o super sensibilitate la sunetele emise si de la 5 m distanta (asta daca nu canta nimeni in fata lui)

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

da ... ELECTROVOX. cred ca s-au mutat in alta parte ... who knows.

 

eu zic sa iti iei PG58. Il au la Muzica ... la etaj ... 3.500.000. BAFTA !

Link to comment
Share on other sites

Gata, m-am intors de la Muzica. Am probat un Sennheiser e-835 si preferatul lui mateivl, Shure PG58. Diferenta de pret e minima: Sennheiser 326 RON, Shure 350 RON, cu observatia ca primul vine fara cablu. Diferenta de sunet: perceptibila, datorita raspunsului in frecventa. La Sennheiser 40 - 16.000 Hz, la Shure 60 - 15.000 Hz. Asta cred ca a fost argumentul hotarator. Sennheiser se potriveste mai bine cu vocea mea, care e mai grava. Doar atat am putut sa observ, avand in vedere ca n-am experienta la cantat in microfon, decat eventual la karaoke :) . Mie imi e de ajuns si, desi depaseste binisor bugetul planificat, cred ca o sa iau Sennheiser-ul. Numai daca nu ma opreste cineva sa fac o prostie cat mine de mare :) .

Oricum, cei trei forumisti care m-au ajutat sa iau decizia sunt rugati sa dea un PM cu modalitatile de contact pentru decernarea berilor castigate. Multumiri!

Link to comment
Share on other sites

Gata, m-am intors de la Muzica. Am probat un Sennheiser e-835 si preferatul lui mateivl, Shure PG58. Diferenta de pret e minima: Sennheiser 326 RON, Shure 350 RON, cu observatia ca primul vine fara cablu. Diferenta de sunet: perceptibila, datorita raspunsului in frecventa. La Sennheiser 40 - 16.000 Hz, la Shure 60 - 15.000 Hz. Asta cred ca a fost argumentul hotarator. Sennheiser se potriveste mai bine cu vocea mea, care e mai grava. Doar atat am putut sa observ, avand in vedere ca n-am experienta la cantat in microfon, decat eventual la karaoke :) . Mie imi e de ajuns si, desi depaseste binisor bugetul planificat, cred ca o sa iau Sennheiser-ul. Numai daca nu ma opreste cineva sa fac o prostie cat mine de mare :) .

Oricum, cei trei forumisti care m-au ajutat sa iau decizia sunt rugati sa dea un PM cu modalitatile de contact pentru decernarea berilor castigate. Multumiri!

 

Yes ! Sennheiser ! :):P:P

Link to comment
Share on other sites

Microfon

 

ce placa de sunet ai ?

microfon foarte bun este microfonul de PC , este un microfon "electret" asemenator cu microfoanele

condensator , caliatate foarte buna .Cea ce baga zgomot ) destul de mic ) este placa de sunet , care la amplificare mare mai baga un fasait.

 

Microfoanele electret au o banda de frecvente foarte uniforma si larga , mult mai larga decat cele electrodinamice.

 

Sunt microfoane electret cu tot cu preamplificator in ele , in capsula microfonului , un preamplif adaptor de impedanta cu zgomot mic , sunt exceptionale.

 

Microfoanele electret sunt foarte bune pentru inregitrat acasa , doar trebe sa ai unul cu preamplif in el sau sa ai faci un preamplif cu FET ( field effect tranzistor ) si cateva piese aferente , de obicei ai "phanthom power" la jackul de la PC , dar daca vrei sa il folosesti in Line In sau prin alt mixer cu o baterie de 9 V , sau una de 1,5 V ( depinde de schema ..cu sau fara trenzistor ) va functiona luni de zile.

 

dai in GOOGLE ...electret mic preamp si vei gasi o sumendenie de scheme , si vei vedea ca se confectioneaza microfoane de "masura" adica de testat instalatii audio, caci au o banda de frecvente mare si "flat"

 

http://www.etfacoustic.com/micpreamp.html

asta este chiar un aparat de testat audio...citesti partea cu mic electret

 

un link ...dar gasesti multe

 

http://www.geocities.com/ferocious_1999/md/micpreamp2.html

 

http://www.commlinx.com.au/preamp.htm

 

si te costa la maxim 300000 lei vechi chiar daca ai faci stereo ce ar fi bine...ssau doua separate .

 

oricum ati trebe preamplif la orice microfon.

Cel din PC nu este cel mai bun deci e mai bine sa folosesti unul exterior si intri pe LINE IN

 

de bani poti sa cumperi altceva mai important .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Multam si tie, karpi. Problema e ca n-am nici un amic electronist, nici macar pasionat, care sa ma ajute sa "confectionez" un preamplificator. Asa ca prefer o solutie mai la indemana si mai putin consumatoare de timp si nervi.

- Placa de sunet e un Audigy 2 ZS.

- Chiar orice microfon de PC e bun (toate sunt electret??)? Banuiesc ca si astea au banda de frecvente diferita, de la un tip la altul, chiar daca o fi larga. Zic si eu, nu ma pricep. Am avut unul si era groaznic de zgomotos.

- Stiu ca imi tre' si preamp, dar prefer unul de cumparat, nu de facut, din motivele de mai sus.

Concluzia: daca stii de unde as putea CUMPARA un microfon electret cu preamp sau un preamp decent si mai ieftinut ti-as fi recunoscator.

P.S. Si banii nu prea conteaza, ca oricum ii dau pe bautura si tigari. Mai tai si eu din portia zilnica de viciu! :)

Link to comment
Share on other sites

Multam si tie, karpi. Problema e ca n-am nici un amic electronist, nici macar pasionat, care sa ma ajute sa "confectionez" un preamplificator. Asa ca prefer o solutie mai la indemana si mai putin consumatoare de timp si nervi.

- Placa de sunet e un Audigy 2 ZS.

- Chiar orice microfon de PC e bun (toate sunt electret??)? Banuiesc ca si astea au banda de frecvente diferita, de la un tip la altul, chiar daca o fi larga. Zic si eu, nu ma pricep. Am avut unul si era groaznic de zgomotos.

- Stiu ca imi tre' si preamp, dar prefer unul de cumparat, nu de facut, din motivele de mai sus.

Concluzia: daca stii de unde as putea CUMPARA un microfon electret cu preamp sau un preamp decent si mai ieftinut ti-as fi recunoscator.

P.S. Si banii nu prea conteaza, ca oricum ii dau pe bautura si tigari. Mai tai si eu din portia zilnica de viciu! :)

toate sunt electret , problema cu banda de frecventa vine de la " cutia " de microfon in care este capsula , aceasta fiind "acordata" pe medii ptr voce stil "telefon" sa vorbesti pe Messenger.Nu chiar telefon dar ceva medii mai accentuate.

Cele care au " capac" doar un bulb de burete functioneaza pe banda larga . idea este ca sa nu fie "tub" sau

"camera de rezonanta" facuta din corpul microfonului. Cel mai bine este mic la capatul unui fir si un burete protector , care la baza asigura si lipiturile.

 

Se gaseau cu burete la 60000 lei. Si ca amator functioneaza bine si pe intrarea de mic al PC.

La bost +20dB va fasai un pic la maxim dar reduci ca nu ai nevoie de maxim cand canti.

Nu ai casca multimedia cu mic ? este acelasi mic.

 

cere de la cineva sa testezi .

Eu am microfoane pro si de multe ori mie lene si nu mai instalez , trag cu electrel cu preamp instalat intr-o cutie cu o baterie de 9 V si de acolo in LINE IN , si suna bine.

 

Bine ar fi sa ai doua mic identice ,legate la un mixer simplu si mixate ( mono) , pozitionate fata in fata , la anumite distante , coaxial sau putin mai deplasate poti "filtra' bine zgomotul camerei . Caci acasa nu ai studio cu camera "surda" .

Cele doua mic puse fata in fata pe acelasi axa de simetrie vor produce semnal la fel si in antifaza , acestea se insumeaza in mixer si se vor atenua , prin pozitionare experimentala poti gasi pozitia unde sa sune cel mai bine vocea sau chitara acustica fara sa se auda zgomotul si reflexiile camerei.

 

Cu mic electret ieftine ( si totusi bune) poti face asemenea incercari , si poti face inregistrari mai bune decat cu un mic de scena scump .Am incercat si am inregistrat chitara linga PC cu doua puse in "antifaza" nu se auzea ventilatorul si nici ecoul camerei , numai chitara acustica care era aproape de ce;le doua mic in centrul distantei dintre ele in fata lor. Cu reglatul distantei dintre microfoanele puse fata in fata poti sa experimentezi si timbrul convenabil.

 

Bineinteles ca cu doaua mic scumpe si un mixer poti face acelasi luceru dar ajungi la 10000000 lei vechi

 

Inca ceva , PC-ul sa fie inpamantat !! si din motive de protectia minci dar si ptr redus din zgomot.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Bine ar fi sa ai doua mic identice ,legate la un mixer simplu si mixate ( mono) , pozitionate fata in fata , la anumite distante , coaxial sau putin mai deplasate poti "filtra' bine zgomotul camerei . Caci acasa nu ai studio cu camera "surda"

Hai ca incerc si asta. Doar cu unul, ca mixer n-am. Si in pofida faptului ca am avut microfon de PC si casti cu microfon si nu prea m-au satisfacut in ceea ce priveste zgomotul si banda de frecvente. Oricum, n-am nimic de pierdut.

Thanks again karpi!

Legat de protectia muncii si cam offtopic, o sa cumpar niste pamant de flori si o sa ingrop pana-n gat computerul, sa n-am probleme. :)

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau, dar n-o sa ma convingi niciodata ca un microfon de calculator se poate compara cu unul "serios". Am experimentat si eu la viata mea cu ele. Nu au dinamica, au zgomot de fond si o gama de frecvente extrem de limitata, mai ales inspre frecventele joase. Nici pt o inregistrare demo pt amicii mei nu as folosi un microfon de calculator.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau, dar n-o sa ma convingi niciodata ca un microfon de calculator se poate compara cu unul "serios". Am experimentat si eu la viata mea cu ele. Nu au dinamica, au zgomot de fond si o gama de frecvente extrem de limitata, mai ales inspre frecventele joase. Nici pt o inregistrare demo pt amicii mei nu as folosi un microfon de calculator.

 

Microfon "de studio" nu am acasa ... dar am avut ocazia sa incerc si cateva "serioase".

Microfoanele de calculator si mie imi par zgomotoase si "plate". Banda de frecventa pt unu de calc. e aceeasi ca si la telefon (~45 - 3000 Hz) . Eu la calc folosesc mic'ul de la un sennheiser pc 130 (casti) si tot "telefonic" e.

Pe site'ul www.sennheiser.com , la fiecare produs are un buton "detalii tehnice", unde iti arata (pt microfoane) banda de frecvente si (edit: scheme cu raspunsul in frecventa si directional, impedantele relevante, dimensiuni, greutate, banda de frecventa) ... ma rog, mai bine te uiti singur ... sper ca stii germana.

Btw , eu as alege 840, 840 anniversary sau 845 din simplul motiv ca raspund (un pic) mai bine la frecvente inalte.

A , si zic Sennheiser pentru ca mie mi se pare ca au cel mai bun raport calitate/pret din ce am vazut accesibil pe la noi.

 

Daca te mai intereseaza alte "oferte" , aveau la Yamaha mic'uri AKG, dar despre astea nu pot sa iti spun nimic pentru ca nu le'am incercat

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

ma rog, mai bine te uiti singur ... sper ca stii germana.

Ma, stiu un pic de germana, dar mi-a fost mai usor sa dau un click pe un Union Jack (stegulet britanic, pentru necunoscatori) din coltul din stanga jos al homepage-ului Sennheiser si hop pagina in engleza :) .

In alta ordine de idei: L-AM LUAT! Sennheiser e 835s. Diseara ii fac o proba si acasa, sa vedem ce iese, ca acu' sunt la scarbici :)

Link to comment
Share on other sites

Ma, stiu un pic de germana, dar mi-a fost mai usor sa dau un click pe un Union Jack (stegulet britanic, pentru necunoscatori) din coltul din stanga jos al homepage-ului Sennheiser si hop pagina in engleza :) .

In alta ordine de idei: L-AM LUAT! Sennheiser e 835s. Diseara ii fac o proba si acasa, sa vedem ce iese, ca acu' sunt la scarbici :)

 

 

Nu am observat Ionelu Unirii ... e bine de stiut in schimb :)

In alta ordine de idei : sper sa iti placa (nu vreau sa ma spal de bulion daca nu :()

BTW, de unde lai luat ? Ca am trecut azi prin muzica si am vazut in 3 locuri mic'uri sennheiser ... si au si la senia.

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Nu am observat Ionelu Unirii ... e bine de stiut in schimb :)

In alta ordine de idei : sper sa iti placa (nu vreau sa ma spal de bulion daca nu :( )

BTW, de unde lai luat ? Ca am trecut azi prin muzica si am vazut in 3 locuri mic'uri sennheiser ... si au si la senia.

Sus la etaj, langa Zapada(de fapt, inghesuit cu Zapada :) ). De placut iti spun maine seara, ca abia acu' am scapat de la beri. Si n-am ajuns acasa. :)

Apropo de beri, cand dam cateva pe gat? E valabil si pt. dass.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest ProFAV

Recomand microfoanele RODE. Au 10 ani garantie orice s-ar intampla (adica daca il scapi in apa este reparat gratuit, 10 ani). Preturile incep de la 790 RON.

 

www.rodemic.com

 

review-uri la http://www.soundonsound.com/index.php?sect...eyword=rode+mic

 

scrieti-mi la alexer@gmail.com pentru detalii

 

Alex

 

RodeMICPret.pdfRecomand microfoanele RODE. Au 10 ani garantie orice s-ar intampla (adica daca il scapi in apa este reparat gratuit, 10 ani). Preturile incep de la 790 RON.

 

www.rodemic.com

 

review-uri la http://www.soundonsound.com/index.php?sect...eyword=rode+mic

 

scrieti-mi la alexer@gmail.com pentru detalii

 

Alex

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.