www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poate Un Copil De 15 Ani Sa Faca Soloul Asta Dupa 2 Ani De Chitara? - Da


Guest sepulcrum
 Share

Recommended Posts

la 15 ani e foarte usor sa te crezi cel mai tare si sa ajungi un ratat la 20 ani. asa ca cei care nu il ridica in slavi nu inseamna neaparat ca ii vor raul ...

abilitatea de a face solouri corecte si care suna bine nu te face un chitarist genial.

 

Absolut adevarat. In rest, multa bafta trupei si nu unui muzician in mod special din randul ei.

Link to comment
Share on other sites

Multa invidie s-a cuibarit in forumul asta ... ma rog ... de fapt e atitudinea predominanta in tara asta.

 

Da, exact invidia era problema in topicul asta. Vine unu sa-si promoveze trupa prin cel mai nesimtit mod posibil si invidia e problema. :)

"Hiii.. uitati ce poate sa faca asta la 15 ani dupa 2 ani de chitara" Extraordinar. Murim de invidie.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Da, exact invidia era problema in topicul asta. Vine unu sa-si promoveze trupa prin cel mai nesimtit mod posibil si invidia e problema. death.gif

"Hiii.. uitati ce poate sa faca asta la 15 ani dupa 2 ani de chitara" Extraordinar. Murim de invidie.

 

Eu am 3 ani de chitara si nu am invatat niciodata o melodie cap coada si nici nu am avut trupa.

Sincer da modul de prezentare a trupei a fost pueril dar nu e nici o problema sa sti ca modul si capacitatea unei persoane de a accepta mici defecte si greseli arata inteligenta emotionala a acelei persoane.

Pustilor tot ce pot sa zic e bafta ... nu ce a reusit chitaristul in 2 ani de zile ii imoirtant ci ce sunteti voi ca trupa :)

 

P.S. Nu baga in seama comentarii rautacioase ... 50 % din membrii acestui forum merita un ban pentru prostie, invidie, aroganta, snobism, dar na ...

P.S II. Nu ma refer la Coffee neaparat (nu de aia i-am citat postarea) cu toate ca nici el nu pricepe ca aveti 15 ani :-??

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

 

A intarziat e batran

 

Iata un baiat de 11 ani si mai sunt cativa pe site

 

baiatul canta nu face numa exercitii !!

 

Un bluesman ;a varsta de 8 ani .

Asta ca sa nu mai tot glumim

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea
Un bluesman ;a varsta de 8 ani .

Asta ca sa nu mai tot glumim

 

Pustiul e cel mai fain! T-Man... :) ...sa fie sanatos, sa cante!

E si modest pe deasupra.

Link to comment
Share on other sites

Guest sepulcrum
Un bluesman ;a varsta de 8 ani .

Asta ca sa nu mai tot glumim

 

acelasi copil:

 

da, il stiu, e un talent, dar daca urmariti video.ul vedeti k in loc sa fie sustinut, unii i pun piedeci ... de ce? :) ...

Link to comment
Share on other sites

Intrebare:

 

Stie sa cante un solo

 

SAU

 

Stie sa cante la chitara?

 

Cu o floare (un solo) nu se face primavara (un chitarist).

Iata baiatul de 11 ani care daca studiaza de doi ani avea 8-9 ani cand a inceput cu chitara .

E greu mai devreme cy mainile si degetele prea mici .

http://www.youtube.com/watch?v=Hgv91jTIc_s...feature=related

baiatul asta canta adevarat nu face numa exercitii !!sau un singur "solo" .

 

Baiatul nostru la 16 ani este ramas o fi talentat dar singura problema ar fi sa fie cine sa-l invete .

Talente sunt cu carul dar conditii sau ocazii sa te si formezi / inveti exact cea ce trebuie ca sa te dezvolti fara sa pierzi timp prin tatonari si cautari e mai greu.

Fara un profesor bun ! trebuie sa fie tanarul extrem de inteligent si constient/realist ca sa nu se lase dus de prieteni aiurea si sa fie autodidact la varsta asta .

 

E cam greu sau aproape impossibil

.Acei copi minune de pe youtube aproape toti au crescut cu chitara-n brate ,parintii fiind muzicanti sau melomani care l-au dat la studii din timp si au stat cu joarda dupa ei sa exerseze si sa invete.

Link to comment
Share on other sites

Fara un profesor bun ! trebuie sa fie tanarul extrem de inteligent si constient/realist ca sa nu se lase dus de prieteni aiurea si sa fie autodidact la varsta asta .

 

E cam greu sau aproape impossibil

.Acei copi minune de pe youtube aproape toti au crescut cu chitara-n brate ,parintii fiind muzicanti sau melomani care l-au dat la studii din timp si au stat cu joarda dupa ei sa exerseze si sa invete.

 

Il am pe fii-miu (15 ani) in aceasta situatie. A inceput cu chitara acum 16 luni cu doi prieteni. Prietenii "autodidacti" se lupta cu bareuri, cu ritmul etc...ca un incepator normal dupa 1 an de chitara. Le-am propus saa treaca regulat pe la mine sa le arat o chestie doua, dar ba e prietena, ba un meci de fotbal, ba altceva ce-i impiedica sa lucreze chitara. Deci ramin baiti foarte simpatici, dar n-o s ajunga nicaieri din punct de vedere muzical. In ceea ce-l priveste pe fii-miu, in afara scolii nu exista (aproape) nimic altceva decit chitara, si nivelul pe care l-a atins dupa cele 16 luni este impresionant (vazut de departe) sau normal (vazind orele de lucru investite in fiecare zii). Cit joaca talentul e greu de zis.

 

Flaviu cinta bine, dar dupa 3 ani ("Sãtmãreanul cântã la chitarã solo de trei ani ºi a debutat la trupa Buzzkill.") nu e nimic deosebit pentru un tinar care si-a descoperit pasiunea si lucreaza serios cu un profesor competent care-l ghideaza din punct de vedere technic si muzical.

 

Cit despre felul de a face promotie nu vad nimic rau. Unde-i problema? Baiatul cinta si vrea sa fie auzit, normal. Un forum de chitaristi, pe linga Youtube etc., este platforma ideala si gratuita.

Link to comment
Share on other sites

Guest Something_Wild
Il am pe fii-miu (15 ani) in aceasta situatie. A inceput cu chitara acum 16 luni cu doi prieteni. Prietenii "autodidacti" se lupta cu bareuri, cu ritmul etc...ca un incepator normal dupa 1 an de chitara. Le-am propus saa treaca regulat pe la mine sa le arat o chestie doua, dar ba e prietena, ba un meci de fotbal, ba altceva ce-i impiedica sa lucreze chitara. Deci ramin baiti foarte simpatici, dar n-o s ajunga nicaieri din punct de vedere muzical. In ceea ce-l priveste pe fii-miu, in afara scolii nu exista (aproape) nimic altceva decit chitara, si nivelul pe care l-a atins dupa cele 16 luni este impresionant (vazut de departe) sau normal (vazind orele de lucru investite in fiecare zii). Cit joaca talentul e greu de zis.

 

Flaviu cinta bine, dar dupa 3 ani ("Sãtmãreanul cântã la chitarã solo de trei ani ºi a debutat la trupa Buzzkill.") nu e nimic deosebit pentru un tinar care si-a descoperit pasiunea si lucreaza serios cu un profesor competent care-l ghideaza din punct de vedere technic si muzical.

 

Cit despre felul de a face promotie nu vad nimic rau. Unde-i problema? Baiatul cinta si vrea sa fie auzit, normal. Un forum de chitaristi, pe linga Youtube etc., este platforma ideala si gratuita.

 

 

Corect! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Imi pare rau ca redeschid topicul, dar ,,copilul'' de care se vorbeste, canta de vreo 4 ani la chitara , zilnic cam 12-14 ore, si acum face No Boundaries aproape perfect, e un mare perfectionist , obsedat chiar, si devine tot mai tehnic. Nu prea am auzit varianta asa buna niciunde , pe youtube sau altundeva...

 

Doreste cineva o inregistrare? O pot posta.

 

Rupe pe multi ca si tehnica :lol: va garantez asta, tineti-va mandibulele sa nu va cada pe jos

 

Cand ajung home o bag(sper totusi, sa o mai am, sa nu fi sters fisierul din invidie :lol: haha)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Phil X a spus-o cel mai bine: Nu conteaza ce varsta ai, nu conteaza de cat timp canti, conteaza cat canti.

Orice chitarist care are dorinta si inclinatie poate ajunge la performante, problema este ca daca incepi munca si acea munca nu este cantatul, timpul si energia pentru cantat se limiteaza drastic si nu mai progresezi. Vorbesc din experienta proprie si din a prietenilor care au inceput sa studieze chitara odata cu mine.

Cei care nu trebuie sa mergeti inca la munca, profitati cat se poate de timpul pe care il aveti!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Luati daci, fara bondari

 

Cica a fost tras la 3 noaptea cu proc,soft, whatever direct in PC. Sunt ceva greseli mai mici, dar in rest, mie personal mi se pare super.

(nu fac reclama, nu stiu individul personal, dar am fost impresionat)

Mi l-a dat basistul cu care canta atunci in trupa :lol: n-ar trebui sa postez dar zic ca merita:

 

Fara Bondari (test cover).mp3

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Haha am reluat azi piesa ca tot am vazut aici postul, m-am oprit rapid , prea complexa la un moment dat ,imi pierd rabdarea. Dragus si restu care comentati la tipu asta de a tras piesa, ascultati piesa , bendurile ,timpii vibrato si tot , daca asta nu are talent atunci lasa-o.

 

 

Totusi suna prea bine, Razvane trollezi si ai pus originalu redenumit?

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

On 12/07/2012 at 21:01, Jig said:

Haha am reluat azi piesa ca tot am vazut aici postul, m-am oprit rapid , prea complexa la un moment dat ,imi pierd rabdarea. Dragus si restu care comentati la tipu asta de a tras piesa, ascultati piesa , bendurile ,timpii vibrato si tot , daca asta nu are talent atunci lasa-o.

 

 

Totusi suna prea bine, Razvane trollezi si ai pus originalu redenumit?

 

Lol, bai...dude of little faith

 

Hiatus M - Blind Nights, e prima din lista aia, da la 2.45 si asculta

 

http://www.ageless.ro/concurs

 

Din cate stiu, vroiau sa traga din 4 unghiuri de camera no boundaries live, dar nu au apucat...daca se face ceva, daca aflu ceva, postez

Tin minte o chestie, ca Patranoiu i-a comentat ca ,,prea mult shred'' :lol:

Link to comment
Share on other sites

Lol, bai...dude of little faith

 

Hiatus M - Blind Nights, e prima din lista aia, da la 2.45 si asculta

 

http://www.ageless.ro/concurs

 

tipu e foarte bun, a exersat mult, pe mine nu ma surprinde deloc, eu fac din no boundaries, ce-i drept nu constant si legat tot, dar pe parti fac toate fazele,si eu nu prea am exersat, nu vad ce e asa imposibil in ce face el, dar apreciez mult :D doamne ajuta! decat fakeri cu melocore and other shits care sunt cel putin in orasul meu, ma bucur sa mai aud si PLAYERI dedicati, nu frectii de boraturi

 

Din cate stiu, vroiau sa traga din 4 unghiuri de camera no boundaries live, dar nu au apucat...daca se face ceva, daca aflu ceva, postez

Tin minte o chestie, ca Patranoiu i-a comentat ca ,,prea mult shred'' :lol:

 

La inceput are si tonuri lungi ....apoi si shred ...executate frumos curat si clar ...

 

Stil , forma, frazare proprie o sa vina cu timpul daca o sa compuna muzica , daca ramane doar interpret o sa cante frumos piesele compuse de altii.

In acest al doilea caz trebuie sa fii absolut iesit din comun altfel se piede intre miile de chitaristi ce canta si ei corect si frumos si poate cu "prea mult shred".

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

nush care e parerea voastra, vad ca unii nu se simt prea bine sa.l auda... incerc sa.l promovez pe ici pe colo, eu il vad cat munceste si evolueaza de pe.o zii pe alta ... nu are bani... nu are scule, canta pe un jackson cu floydul stricat, caruia i pot sarii corziile in orice moment, si a patit.o chiar si la inregistrari ... cel putin are un vis si incearca sa si.l indeplineasca ... altii se simt atacati si raspund cu invidie zbateriilor ...

 

Imi place :D Foarte tari melodiile si tonul. Pacat ca juma din oamenii de pe forum sunt impotriva "reclamei" tale :)) Si eu am 16 ani, si stau cu un floyd de ii cad corzile, si 30.000 views pe youtube :-" Si sunt obisnuit cu trolli care nu iau actiune, nu fac nimic, nu canta nimic, nu stiu sa mixeze, nu scot un ban, dar de comentat in defavoarea altuia stau la coada.

 

Umm..parerea mea, continua sa promovezi trupa, si nu doar pe myspace. Fa o pagina de facebook si promoveaz-o in vreo 50 de grupuri date pe metal, dureaza vreo 15 minute, dar ai fani in plus asigurati :)) Youtube, soundcloud(aici poti uploada muzica), google+, twitter, posturi pe reddit.com si toata bucataria. Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ok, tehnic vorbind, e avansat, fara indoiala, DAR, cu riscul de a repeta ce au spus si altii pe aici, sa canti melodia altuia poate aproape orcine (in mai mult sau mai putin timp), asa sa invetii cantece grele de dragu de a te lauda sau sa iti "demonstrzi tie" ca poti e bn dar nu iti dezvolti o personalitate muzicala, a cantat Batio melodia aia de a innebunit, de ce sa o mai cante atata si alti, mie mi se pare inutil in dezvoltarea muzicala, dupa 4 ani nimeni nu se poate lauda ca a ajuns la o maturitate muzicala suficienta (nici odata nu e suficient dar in fine), Mie mi se pare MULT mai important sa compui, mai ales in perioada de dezvoltare, cand iti dezvolti un stil propriu...dar na, sa te uiti pe tab e mai usor decat sa te uiti la grif si sa asculti ce iti canta mintea...

Complet de acord cu Patranoiu (idol, prieten...) prea mult shred, e bun si ala da mai usor ca te ia radaru, si iti pierzi si o mare parte din expresivitate...plus ca poti sa canti orice melodie cat de bine, faimosi ajung cei care le canta pe ale lor (in majoritatea cazurilor).

Acum o sa vina d-aia "Taci ma gelosule, ce comentezi tu, oricum nu faci nimic" sau "Urla gelozia in tine, ai vrea tu sa canti asa" tehnic, probabil, daca si la compozitii sta atat de bine il felicit si ii urez succes, dar sa stai sa studiezi melodia altuia mie mi se pare obicei de incepatori.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

N-am sa comentez despre evolutie rapida si tehnica sau cat studiaza, ce studiaza, daca studiaza, nu ma intereseaza daca exista vreo logica sau nu din punct de vedere tehnic... astea-s clisee in care 99% din chitaristi se avanta...

 

Parerea mea... si ceea ce fac eu e sa-mi vad de viata mea si de metodele mele de studiu... cum or fi ele asa-s... mai aplec o ureche la ce mai e si imi creez modalitatea mea... punct.

 

Ideea e sa faci ceva care sa-ti placa tie si sa le mai placa si la altii... bine, oarecum optional ultima chestie da ma rog... Muzical... tre sa admitem si sa ne bucuram ca toti suntem diferiti... si ideea asta trebuie respectata (nu mai behaiti la capitolul asta...)... Daca cineva canta doar pasaje fara o melodie propriu-zisa si e multumit... asta e... :fuckoff:

Si chestia e ca pentru a avea o "personalitate" la capitolu asta tre sa o luam usor... sa lasam sa vina cat de cat natural si sa nu grabim in disperare... si nici ca sa dovedesti... Muzica fie ea cum o fi, tre sa fie a fiecaruia si s-o cante cu feeling astfel incat toata lumea sa fie fericita...

 

Deci nu e relevant faptul ca unu canta de la 9 luni iar altu canta la 50 de ani... chestia e sa cantam cu toti si sa nu ne cantonam in disperare, invidie... ura?

 

Si pentru oricine care-mi contesta ideile si modul meu de a canta... mesajul e doar in ultimele 5 secunde...

 

... acu care are sa-mi dea o tigara... ? <_<

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.