www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Resurse Utile Pentru Incepatori - Cumpararea Unei Chitare


Cosu
 Share

Recommended Posts

  1. Magazine
    Pe wikiul RGC puteti gasi o lista a magazinelor romanesti ONLINE. Majoritatea magazinelor au si puncte de prezentare/desfacere : http://wiki.rgc.ro/De_unde_cumpar_o_chitara
  2. Siteuri cu recenzii
    Harmony Central este cel mai mare site cu recenzii de instrumente muzicale din lume. Recenziile sunt catalogate in functie de tipul instrumentului si apoi in functie de producator. Folositi-l pentru a vedea statisticile legate de diverse instrumente.
    Exista si recenzii inselatoare sau prost facute. Cititi mai multe recenzii si abia apoi formati-va o parere initiala.
     

 

 

Inainte de a posta in Threadul oficial : ce chitara sa imi iau incercati sa va documentati folosind resursele postate. Multe din neclaritati si incertitudini vor disparea.

 

Va rog sa postati si alte resurse utile legate de cumpararea unei chitare.

Postarile offtopic vor fi sterse fara aversisment (dar se vor lasa cu unul)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Guest Adrian amatorul

Sfatul meu:

 

Duceti-va si jucati-va cu chitara inainte de a o cumpara. Stai in magazin si 30 minute - fara rusine.

 

Chiar va puteti duce sa va jucati cu aceeasi chitara de cite ori simtiti nevoia pentru a va edifica.

 

Nu luati o chitara dupa poze sau dupa filmuletzele de pe youtube.

 

A, si incercati mai multe chitari inainte. Sa va dati seama de diferente de design si de feeling (cum o simti la mina).

 

A, si daca nu ati mai avut o chitara electica inainte si ati avut doar una rece, incercati sa fiti deschisi la minte - diferentele sint destul de mari (nu neaparat in bine - parerea mea :)) )

Link to comment
Share on other sites

Guest vivaelzorro
Sfatul meu:

 

Duceti-va si jucati-va cu chitara inainte de a o cumpara. Stai in magazin si 30 minute - fara rusine.

 

Chiar va puteti duce sa va jucati cu aceeasi chitara de cite ori simtiti nevoia pentru a va edifica.

 

Nu luati o chitara dupa poze sau dupa filmuletzele de pe youtube.

 

A, si incercati mai multe chitari inainte. Sa va dati seama de diferente de design si de feeling (cum o simti la mina).

 

A, si daca nu ati mai avut o chitara electica inainte si ati avut doar una rece, incercati sa fiti deschisi la minte - diferentele sint destul de mari (nu neaparat in bine - parerea mea :) ) )

 

cu ce ar trbui sa incep: cu un pach sau cu o chitara, avand in vedere ca nu mai am nimic legat de chitare...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

cu ce ar trbui sa incep: cu un pach sau cu o chitara, avand in vedere ca nu mai am nimic legat de chitare...

 

 

 

 

Ar trebui sa convigeti un prieten care canta sa va ajute

Link to comment
Share on other sites

Guest Krypto Man

cu ce ar trbui sa incep: cu un pach sau cu o chitara, avand in vedere ca nu mai am nimic legat de chitare...

Ar trebui sa convigeti un prieten care canta sa va ajute

 

 

 

 

O idee foarte buna pentru incepatori... :) ... desi ar fi foarte bine sa incercati chitara singuri pentru a vedea daca vi se pare usoara/grea, daca va convine sau nu ceva la ea[fara rusine se face rubrica de + si - pentru orice chitara]...

Edited by Krypto Man
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Resurse utile ptr cumpararea unei chitara ( sau mai multe ) ar fi banii de la babacu .

.................CA$H...!!!!!!!!!!!!

 

Se pot si economisii bani dar probabil din cauza inflatiei nu ajungi sa ai toti banii .

 

Bun si Lei si $ si Euro .

 

Se promite acasa tot ce vor sa auda babacii ,bunica ( cel mai tare sponsor !! ) poate primesti o chitara de craciun !!

 

La Muzikia si la MCMusic am vazut ca este plin de chitare bune de toate felurile si tipurile .

Se pot incerca , inspecta , se pot face si comenzi .

 

Am vazut la MCMusic tineri, si foarte tineri , simpatici care vin si incerca chitarele ...bineinteles una cu forma interesanta si salbatica le place cel mai mult ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Resurse utile ptr cumpararea unei chitara ( sau mai multe ) ar fi banii de la babacu .

.................CA$H...!!!!!!!!!!!!

 

Se pot si economisii bani dar probabil din cauza inflatiei nu ajungi sa ai toti banii .

 

Bun si Lei si $ si Euro .

 

Se promite acasa tot ce vor sa auda babacii ,bunica ( cel mai tare sponsor !! ) poate primesti o chitara de craciun !!

 

La Muzikia si la MCMusic am vazut ca este plin de chitare bune de toate felurile si tipurile .

Se pot incerca , inspecta , se pot face si comenzi .

 

Am vazut la MCMusic tineri, si foarte tineri , simpatici care vin si incerca chitarele ...bineinteles una cu forma interesanta si salbatica le place cel mai mult ..

 

Mai nou,numai pentru Timisoreni deocamdata,ii si SoundCreation langa Fabrica de Bere,are chitari low-budget destul de bune pe la 350-600 lei din cauza ca are multe Staguri,Ephiphonuri si niste Hora...

 

In MC de exemplu nu prea sunt chitari ieftine bune,doar cele de la 600 lei in sus Ibanez,Takamine iar cele ieftine sunt de obicei Aria acustice si clasice,dar de exemplu SoundCreation nu are prea multe Ibanez si mai ales Takamine,care sunt foarte bune si la un pret rezonabil.

 

Ideea in mare e ca in MC nu gasesti ce gasesti in SC si vice-versa,cum de exemplu eu mi-am luat un takamine de la MC de care is foarte multumit.

 

P.S:Pana acuma m-am referit numai la chitarile acustice si clasice,din ce am vazut si incercat amandoua au electrice destul de bune(iarasi vorbesc in zona mai low-budget).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mai nou,numai pentru Timisoreni deocamdata,ii si SoundCreation langa Fabrica de Bere,are chitari low-budget destul de bune pe la 350-600 lei din cauza ca are multe Staguri,Ephiphonuri si niste Hora...

 

In MC de exemplu nu prea sunt chitari ieftine bune,doar cele de la 600 lei in sus Ibanez,Takamine iar cele ieftine sunt de obicei Aria acustice si clasice,dar de exemplu SoundCreation nu are prea multe Ibanez si mai ales Takamine,care sunt foarte bune si la un pret rezonabil.

 

Ideea in mare e ca in MC nu gasesti ce gasesti in SC si vice-versa,cum de exemplu eu mi-am luat un takamine de la MC de care is foarte multumit.

 

P.S:Pana acuma m-am referit numai la chitarile acustice si clasice,din ce am vazut si incercat amandoua au electrice destul de bune(iarasi vorbesc in zona mai low-budget).

Interesant trebuie sa trec sa vad si eu .FotoSport/muzica din Traian este defiinata de mult , acolo mai gaseam corzi Hora apoi au renuntat inainte de inchidera Muzica din centru ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1. Care sunt cele mai bune firme de chitari?

 

2. Ce chitari acustice pentru rock ( dar si pentru folk) intre 400- 500 de lei sau chiar putin peste imi recomandati? dar sa fie calitate buna.

Link to comment
Share on other sites

1. Care sunt cele mai bune firme de chitari?

 

2. Ce chitari acustice pentru rock ( dar si pentru folk) intre 400- 500 de lei sau chiar putin peste imi recomandati? dar sa fie calitate buna.

 

Ai mai facut topic cu aceeasi intrebare aici: http://forums.rgc.ro...itara-acustica/

 

Dar ca sa iti raspund mai concret: Cele facute neaparat din aur cat mai mult, pietre pretioase si culoare cat mai smechera.

 

Terapte hau! laugh.gif

 

Just kidding...in banii aia cum am mai zis si in topicul care l-ai deschis: Fender,Epiphone,Ibanez,Tenson,Stag,Framus si cam atata cred eu un banii aia,Aria sa nici nu pui mana pe ele,is lucrarea diavolului...adica nu sunt cele mai confortabile si cele mai bune chitari....proprie experienta.

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Mai nou,numai pentru Timisoreni deocamdata,ii si SoundCreation langa Fabrica de Bere,are chitari low-budget destul de bune pe la 350-600 lei din cauza ca are multe Staguri,Ephiphonuri si niste Hora...

 

In MC de exemplu nu prea sunt chitari ieftine bune,doar cele de la 600 lei in sus Ibanez,Takamine iar cele ieftine sunt de obicei Aria acustice si clasice,dar de exemplu SoundCreation nu are prea multe Ibanez si mai ales Takamine,care sunt foarte bune si la un pret rezonabil.

 

Ideea in mare e ca in MC nu gasesti ce gasesti in SC si vice-versa,cum de exemplu eu mi-am luat un takamine de la MC de care is foarte multumit.

 

P.S:Pana acuma m-am referit numai la chitarile acustice si clasice,din ce am vazut si incercat amandoua au electrice destul de bune(iarasi vorbesc in zona mai low-budget).

 

Eu sunt din Bucuresti si am dat comanda la SoundCreation pentru o chitara Hora acustica la 250 lei.

Chiar daca sunt din Timisoara... au venit in 24 de ore... chitara este foarte bune.

 

Dupa o saptamana am dat comanda de husa pentru aceeasi chitara... nici o problema, in 24 de ore a ajuns.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

salut

nu stiu daca am postat bine insa sunt foarte curios in legatura cu o chitara reghin de la magazinul rapsodia. este vorba despre:

"Chitară clasică cu şase corzi din nylon, mărime 4/4, scala 650mm, eclisa îngustă,corp din lemn masiv, faţa din molid, spatele şi eclisa din paltin, gâtul din paltin, limba din palisandru. Finisaj lucios.

Mărimea 4/4 se recomandă copiilor de peste 12 ani şi adulţilor."

Este o varianta hora pt. flamenco? cine a cantat pe vreo chitara din acestea?

ce-i cu ea?

40-SM4_n1.jpg

Edited by Iuliu
Link to comment
Share on other sites

sunt de acord cu George M. ca se poate canta flamenco cam pe orice chitara, insa pt. flamenco sunt chitari construite special cu top din cypres, cu eclisa ingusta, actiunea corzilor extrem de mica, sustain scurt. credeam ca a probat cineva aceasta chitara sa aud o parere despre "glasul"ei. merci pt raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

buna ziua!

ma puterti ajuta si pe mine cu un punct de vedere referitor la acusticele Fender CD-60 si Epiphone DR-220s? pana mai ieri eram convins ca vreau sa achizitionez fenderul, insa acum am aflat si de Epiphone... Fac precizarea ca ma refer la modelul DR-220s, iar nu AJ-220s... acesta din urma avand bratele mai mici si parand mai mult o chitara de fete, iar nu de barbati...

nu vreau sa imi spuneti chestii citite de pe internet... de genu ca... fenderul e laminat, iar epiphonul are topul solid... bla bla... ci chestii legate de sunet... pareri cu privire la cum se simt in mana unui chitarist cu oarece experienta aceste modele... dincolo de firme si afinitati pentru acestea...

multumesc mult de tot!

Edited by freetz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut

stiu un tutorial foarte bun care pe mine m-a ajutat mult

Este prezentat de marty friedman si e facut cred ca prin anii 90 (unele chestii nu sunt de actualitate in tutorial)

este foarte complet si prezinta lucruri de baza de la cum sa schimbi corzile, cum sa cumperi, ce face amplificatorul pana la pedale de efecte, ce sa canti la inceput in functie de stil, si cum sa mentii o trupa aflata la inceput. Se numeste "Marty Friedman's Electric Guitar Day One" si pe youtube se gaseste in mai multe parti

aici p.1 aici zice care-s chitarile cele mai des intalnite, partile chitarii, despre corzi, cum sa schimbi corzile(fixed brige cu tailpiece) cum si de ce sa folosesti un acordor si cum sa tii pana.

aici p.2 aici zice ce e strapul, cum sa tii chitara in picioare si ce e straplockul si la ce e bun.

aici p.3 aici zice ce e amplificatoru, ce-i cu butoanele de pe el, despre cablu, cum sa tii cablul cum trebuie, ce-i cu butoanele si switchul de pe chitara, mentenanta chitarii si amplificatorului.

aici p.4 aici vorbeste despre efecte: distorsion pedal,wah wah,delay,chorus, amp emulator, cum sa combini efectele si incepe sa vorbeasca cam ce sa canti prima data.

aici p.5 aici te invata cum sa faci tot felul de acorduri, chiar si bareuri, cum sa le canti in arpegiu, cum sa faci palm muting, drop tuning, arata tehnici de rock and roll si tehnici de alternative.

aici p.6 aici te invata cum sa canti un solou, hammer on si pull off, lickuri comune, benduri si vibrato, triluri.

aici p.7 aici te invata scara blues, cum sa improvizezi ceva in scara, scara blues "2", scara a minor, alte exercitii si lickuri simple, alternate picking.

aici p.8 aici te invata cum sa improvizezi ceva dupa ureche ascultand o melodie,cum,cat sa repeti acasa, ce e important sa repeti si ce sa nu, cum sa te imbunatatesti (+sfaturi personale), cum sa intrii intr-o trupa si de ce, cum ja jamuiesti, cum sa te descurci intr-o trupa, si cum sa faci rost de showuri live.

 

Tutorialul e bine explicat si e regizat mai profesionist spre deosebire de alte tutoriale. singurul dezavantaj e ca unele lucruri nu sunt de actualitate, fiind de mai de demult tutorialul.

Edited by andrei.francisco17
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 10 months later...
  • 5 months later...

Salut :)

Va rog sa ma ajutati daca puteti : as dori sa invat sa cant la ghitara, dar nu am inca instrument. Doresc sa invat doar pentru mine insumi, am gandit ca pentru inceput nu voi lua o chitara foarte buna- daca nu voi avea talent sau nu voi reusi sa invat...ma gandeam la un instrument mai ieftin cam pana la 250-300 de lei. Nu prea stiu ce as putea sa iau de inceput. Am auzit despre mai multe feluri de ghitara, as dori una acustica. Ce m-ati recomanda? 

Edited by gandacel
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

In primul rand sa fie 'chitara' nu 'ghitara' :) In al 2-lea, incearca sa parcurgi topicul asta de la coada la cap spicuind ce te intereseaza. Sunt 192 de pagini, ia-o inapoi, sunt multe intrebari/raspunsuri legate de problema asta: https://forums.rgc.ro/topic/2811-threadul-oficial-ce-chitara-sa-imi-iau/?p=922078

 

S-a discutat subiectul asta de prea multe ori, oricat ar vrea lumea sa-i ajute pe cei mai nou veniti e frustrant sa repeti acelasi lucru de fiecare data cand cineva intreba ce chitara sa-si ia de o anumita suma.

 

Iar sfatul meu este sa alegi mai bine un instrument second si mai bun decat unul nou si prost. Un instrument prost poate genera frustrari si chiar abandon. Bafta!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Eu nu sunt de acor cu ce e scris mai sus...

 

Parerea mea ... la incepator in banii aia iti poti lua o Yamaha Clasica - griful lat ajuta mult la inceput.

 

Un instrument nou creste odata cu tine ... Constructia chitarei e importanta poti merge si pe o acustica... dar zic eu ca nu se merita cel putin in primele luni de invatat.

 

Daca nu esti hotarat poti merge pe o electrica ieftina in banii aia ...actionul jos ajuta mult si se poate canta la rece.

 

Cel mai mult alegerea depinde de tine si modiul in care esti construit maini mici.... chitara electrica sau acustica , maini mai maricele - degete cremvusti --- neaparat pe clasica

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.