www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pink Floyd


Zack Fair
 Share

Recommended Posts

Buna tuturor am zis sa pun pe rgc un documentar despre the making of The Dark Side of The Moon cel mai bun album din istoria rock-ului care a clasificat muzica deja in 2 categorii pana in The Dark Side si dupa The Dark Side. As mai dori sa stiu si eu daca sunt fani pe rgc David Gilmour sau Richard Wright sau Roger Waters sau chiar Manson.... Sper sa fie un documentar interesant mai ales pt tinerii chitaristi care nu stiu cu ce se mananca muzica rock cea adevarata,din pacate in zilele noastre nu se mai scot melodii de genul Dark Side sau The Wall sau High Hopes.....uitati-va cu ce se mananca rock-ul si cum se face un album adevarat!

 

http://www.youtube.com/user/Razvanpinkfloyd Uita-ti video-ul part 1 restul dati mai departe!

Edited by Zack Fair
Link to comment
Share on other sites

May the flame war begin.

Normal ca sunt fani, cine dracu nu a ascultat Pink Floyd? Personal albumul favorit este Atom Heart mother.

 

Dar what about The Beatles? The doors? King Crimson? Nu mai aruncati bombe din astea :) .

 

In topicul asta vroiam mai mult sa le arat celor noi ca pt a face muzica buna e de munca si ca sa asculte formatii vechi si bune....sincer metallica nu a excelat decat ca trupa nu ca ce au facut ,ac/dc-ul trebuie mentionat ca n-au schimbat tonul si canta pe acel gibson angus care multi se feresc ca trebuie sa fii f bun ca sa canti la el....oricum momentan vroiam sa aud comentarii despre video oricum 10x :)

Edited by Zack Fair
Link to comment
Share on other sites

Huge fan :).preferatul meu este Division Bell pt cantecele "calde".Am vazut video-urile,putini sunt insa care inteleg,apreciaza muzica adevarata si au o cultura muzicala serioasa..."It's a sin that somehow/light is changing to shadow"

 

 

Si pentru voi,fanii Pink Floyd,incercati primele 2 albume ale trupei Journey.S-ar putea sa va placa :) (75' "Journey" si 76' "Look into the future")

 

http://www.youtube.com/watch?v=xhRranNK4lE...feature=related

 

Give it a shot :)

Link to comment
Share on other sites

mda. trebuie sa stiti ca cel mai mare fan pink floyd de pe forum sunt eu. n aveti nico sansa sa ma faceti :))

am vazut toate, videourile, clipurile .. tot

 

preferatele clipuri sunt "shine" si "div bell"

albumele preferate dark ul si animals

 

chiar acum port intamplator un tricou cu pf

Edited by canstantzin
Link to comment
Share on other sites

In afara valorii si meritelor evidente mi s-au parut un pic pretiosi si un pic supra-apreciati, la fel ca si Led Zep dar nu stiu daca impresia asta mi-o dau formatiile si muzica lor sau mai degraba fanii infocati.. Oricum, macar de-ar fi avut altii 1/10 din talentul si creativitatea acestor oameni, ne-am fi bucurat acum de si mai multa muzica buna.

Link to comment
Share on other sites

salut si ma bucur sa vad oameni pasionati de pink floyd, deoarece mie imi plac doar trei formatii: pink floyd, pink floyd si pink floyd!

 

albumul meu preferat este, indubitabil, ultimul lor album "the final cut"...stiu ca multi o sa strambe din nas din doua motive: unii pentru ca "the final cut" este considerat un album slab al lor (o fi, dar mi se pare extraordinar de emotionant), altii deoarece am spus ultimul (din punctul meu de vedere roger waters era peste 90% din pink floyd...daca "a momentary lapse of reason" este ascultabil, in schimb "the divison bell" mi se pare un album slab, plictisitor...nu intleg cum a rasarit prin el capodopera "high hopes"...ca sa fiu malitios cred ca in melodia respectiva s-a concentrat toata puterea compozitionala a lui gilmour din ultimii 20 de ani :) !)

 

am ascultat cam tot ce se putea/poate asculta cu ei (ma refer aici la o gramada de bootleg-uri superbe), inclusiv toate albumele solo...cele mai bune mi se par a fi, desigur, cele ale lui roger waters, si apoi cele ale lui richard wright...albumul lui nick mason este prea sters, iar cele ale lui gilmour mi se par lipsite de forta si cam trase de par (totusi, un album de nota 10 al lui este acel superb live din 2001, "meltdown concert").

 

ca idee, sa stiti ca mai exista si in prezent trupe bune care canta in maniera pink floyd (nu ma refer aici la miile de trupe care fac doar cover-uri):

 

1. mostly autumn: chitaristul lor este supranumit "fiul spiritual al lui david gilmour"...ascultati solo-ul din melodia "goodbye alone" (

) si o sa intelegeti de ce

:) ...oricum, mai au o gramada de melodii superbe ("heroes never die", "we come and we go")

 

2. porcupine tree: cred ca albumul "the sky moves sideways" poate fi considerat un al doilea "wish you were here" lejer...despre "time flies" de pe ultimul album ce sa mai zic...multe alte piese ale lor sunt absolut divine, chiar daca nu-s floyd-iene ("shesmovedon", de exemplu)

 

3. riverside: primul lor album, "out of myself", este absolut genial

 

4. land's end, atempo: cateva piese bunicele, unele cam prea lungite, dar suna interesant

 

5. rpwl: cam remixeaza piese pink floyd/beatles, dar mai au si momente originale

 

in rest, spor la ascultat si numai bine!

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

mda. trebuie sa stiti ca cel mai mare fan pink floyd de pe forum sunt eu. n aveti nico sansa sa ma faceti :) )

am vazut toate, videourile, clipurile .. tot

 

preferatele clipuri sunt "shine" si "div bell"

albumele preferate dark ul si animals

 

chiar acum port intamplator un tricou cu pf

De la cati ani sculti? pe mine tata mi-a pus banda cu the wall de la 3-4 ani de atuncia numai pink floyd ascult .....daca vrei poate ne intalnim desi am toate albumele , dark side pe vinil cu postere tricouri pe toate banda magnetica cu the wall am pus mana pe un fender david gilmour sign NOS in germania si nu vroiam sa-l dau jos din mana....si de video si astea seen it all mai ales alea rare ....si cand fugeau prin londra:)) ca niste scolarei

Chiar as vrea sa pot discuta mai multe de 2 ore cu cineva despre Gilmour...auzi daca mai face un concert prin Europa vii???

Eu sincer ador totul de la ei.....dar in special imi place ce a facut Gilmour si Richard Wright in Gdansk.

Edited by Zack Fair
Link to comment
Share on other sites

[offtopic]

 

Hai mah n-o dati in "eu ascult de la 3 ani". Cu siguranta atunci intelegeai absolut fiecare melodie. Mai ales engleza. Romana ai invatat-o pe urma.

 

Un lucru minunat pe care l-am observat la mai cam toate melodiile Pink Floyd e ca odata la 6 luni, un an, give or take, semnificatiile pe care le ofer melodiilor se schimba, de aici si multitudinea de intelesuri pe care le poate avea muzica lor. Evident, stand umar la urma cu experientele persoanele. Pink Floyd nu o sa moara niciodata tocmai datorita acestui aspect.

 

Cam in aceiasi liga as incadra The Doors, Anathema, Pain of salvation.

 

[/offtopic]

 

gigimarga: niste recomandari superbe, care merg direct la tinta, poate mai putin rpwl.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place foarte mult Pink Floyd dar sa imparti lumea muzicala, asa cum ai facut-o tu, e o jignire imensa asupra muzicii si denota o lipsa de cultura muzicala si nu numai :).

Link to comment
Share on other sites

:)) Ggigi te rog frumos sa nu te iei de DG ... cum poti domle sa spui asta despre el... auzi tu..."s-a concentrat tot talentu' lui din ultimii 20 de ani" :)) :)) (tre sa recunosc ca a fost buna asta), acum redevenind seriosi.... division bell este un album slab si da tre sa fiu de acord cu tine: The Final Cut este un album emotionant, mai ales privind contextul in care a fost realizat.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: Cine merge la 10 Years After?

Link to comment
Share on other sites

2. porcupine tree: cred ca albumul "the sky moves sideways" poate fi considerat un al doilea "wish you were here" lejer...despre "time flies" de pe ultimul album ce sa mai zic...multe alte piese ale lor sunt absolut divine, chiar daca nu-s floyd-iene ("shesmovedon", de exemplu)

 

3. riverside: primul lor album, "out of myself", este absolut genial

 

4. land's end, atempo: cateva piese bunicele, unele cam prea lungite, dar suna interesant

 

5. rpwl: cam remixeaza piese pink floyd/beatles, dar mai au si momente originale

 

in rest, spor la ascultat si numai bine!

 

 

Ma bucur sa constat ca avem aceleasi gusturi si pareri despre Porcupine Tree si Riverside (apropo, astia sunt polonezi din cate stiu). Pe celelalte inca nu le-am ascultat. Si... la naiba, cui nu-i place Pink Floyd?! Nu pot sa concep ca poate exista cineva care sa aiba cat de cat habar de muzica si sa nu-i placa...

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur sa constat ca avem aceleasi gusturi si pareri despre Porcupine Tree si Riverside (apropo, astia sunt polonezi din cate stiu). Pe celelalte inca nu le-am ascultat. Si... la naiba, cui nu-i place Pink Floyd?! Nu pot sa concep ca poate exista cineva care sa aiba cat de cat habar de muzica si sa nu-i placa...

 

Eh, uite ca eu cunosc oameni care se considera muzicieni si carora nu le plac PF. Si in plus considera ca Beatles e muzica de gradinita.

 

On topic: Huge fan here, too, mie cel mai mult imi plac albumele in care Gilmour si Waters se completeaza cel mai bine, adica perioada Dark Side - Animals.

Prima melodie pe care am invatat-o la chitara a fost Mother. Dupa care cam 90% din Wall. Stateam cu sora mea in fiecare seara si cintam, eu la chitara, ea la voce, tot albumul aproape de la cap la coada. Ce vremuri :)

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur sa constat ca avem aceleasi gusturi si pareri despre Porcupine Tree si Riverside (apropo, astia sunt polonezi din cate stiu). Pe celelalte inca nu le-am ascultat. Si... la naiba, cui nu-i place Pink Floyd?! Nu pot sa concep ca poate exista cineva care sa aiba cat de cat habar de muzica si sa nu-i placa...

 

Da, Riverside sunt polonezi :)

Cum zicea si nenea dass101, am pomenit si eu destui oameni care aveau habar de muzica, dar nu le placea Pink Floyd...chestie de gust, nu-i nimic condamnabil aici.

 

Mie imi place foarte mult Pink Floyd dar sa imparti lumea muzicala, asa cum ai facut-o tu, e o jignire imensa asupra muzicii si denota o lipsa de cultura muzicala si nu numai :lol: .

 

+10000! :)

 

Dupa mine, muzica poate fi impartita doar in doua categorii: care-ti place si care nu-ti place!

...si exista un singur top corect: al tau!

 

Restul discutiilor sunt pierdere de vreme si genereaza tensiuni/discutii inutile.

 

:) Gigi te rog frumos sa nu te iei de DG ... cum poti domle sa spui asta despre el... auzi tu..."s-a concentrat tot talentu' lui din ultimii 20 de ani" :lol: ) :lol: ) (tre sa recunosc ca a fost buna asta), acum redevenind seriosi.... division bell este un album slab si da tre sa fiu de acord cu tine: The Final Cut este un album emotionant, mai ales privind contextul in care a fost realizat.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: Cine merge la 10 Years After?

 

nene gabi, stii foarte bine ca nenea gilmour este, pentru mine, cel mai emotionant chitarist...iar solo-urile lui sunt divine...din pacate, compozitiile lui trec fulgerator pe langa mine, fara a lasa urme (mai putin "high hopes"...cand am auzit-o prima oara am zis ca nu-i din albumul respectiv pe care ma chinuiam, din respect, sa-l ascult cap-coada )...in schimb cele ale lui nenea waters ma lovesc iremediabil in moalele capului.

 

in alta ordine de idei, m-am dezumflat (metaforic vorbind, ca practic tot umflat sunt) aproape complet cand am vazut ca nu mai este alvin lee cu ei...deci, pas!

Link to comment
Share on other sites

[offtopic]

 

Hai mah n-o dati in "eu ascult de la 3 ani". Cu siguranta atunci intelegeai absolut fiecare melodie. Mai ales engleza. Romana ai invatat-o pe urma.

 

Un lucru minunat pe care l-am observat la mai cam toate melodiile Pink Floyd e ca odata la 6 luni, un an, give or take, semnificatiile pe care le ofer melodiilor se schimba, de aici si multitudinea de intelesuri pe care le poate avea muzica lor. Evident, stand umar la urma cu experientele persoanele. Pink Floyd nu o sa moara niciodata tocmai datorita acestui aspect.

 

Cam in aceiasi liga as incadra The Doors, Anathema, Pain of salvation.

 

[/offtopic]

 

gigimarga: niste recomandari superbe, care merg direct la tinta, poate mai putin rpwl.

 

:)

 

Da normal ca nu intelegeam mi-a spus tata doar ce inseamna refrenul, dar imi placea ca melodie nu ca versuri.

 

Mie imi place foarte mult Pink Floyd dar sa imparti lumea muzicala, asa cum ai facut-o tu, e o jignire imensa asupra muzicii si denota o lipsa de cultura muzicala si nu numai :) .

 

Daca ai venit pe topic sa-mi arati mie ca ma insel n-ai decat ,studiaza evolutia rock-ului si vezi efectele pe care le foloseau pe parcurs plus topicul e facut doar de dat cu parerea nu aduce jignire asupra altora....Ok? mersi tchau si sper ca ti-au placut filmuletele de pe link :)

Edited by Zack Fair
Link to comment
Share on other sites

deci v-a placut video-ul?

 

Nah cã ți-am fãcut trafic la canal. :) Pune și tu ceva ce nu existã pe zeci de site-uri. Sau ceva fãcut de tine. :)

Link to comment
Share on other sites

 Salutare!

 

            Pink Floyd ... pacat ca au urmat "exemplul" marilor trupe si pana la urma au luat-o fiecare in alta parte .. mai puteam savura vreo 2-3 albume de la ei , dar cum n-a fost sa fie ...  

 

Acum .. muzica lor e de-a dreptul geniala , in categoria asta nu putem include mai mult de .. 4-5 trupe . In legatura cu albumul preferat , Wish you were here si The Wall ( capodopera lui Waters ) sunt in top . Ca melodii , Hey you , Another Brick in the wall , Confortably numb , Echoes ,The Dogs of war sunt preferatele mele . Si melodia Money .. cum sa zic , declanseaza ceva , un sentiment de furie la mine :)) . Si ca sa vedem ca sunt cu adevarat o trupa mare , presupun ca ati urmarit toti concertul LIVE 8 .. ce show , dupa ... 30 de ani , cantau la fel . Acum ramane doar sa reascultam melodiile .... i wish they were here .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Nah cã ți-am fãcut trafic la canal. :) Pune și tu ceva ce nu existã pe zeci de site-uri. Sau ceva fãcut de tine. :)

 

N-am cum asta e ce am gasit si eu serios si le-am adunat la mine ca erau imprastiate si nu erau in ordine oricum ms.topicul e facut pt parere despre formatia pink floyd si eram curios cati fani adevarati sunt pe rgc....se pare ca putini

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Nihilistul

Daca voi inca va mai chinuiti sa despartiti fanii adevarati de cei falsi, sa impartiti lumea in mai multe categorii si va certati in legatura cu care-i "cel mai mare fan" inseamna ca n-ati inteles nimic din mesajul Floyd.

 

Daca tot ati ascultat "Final Cut", don't you think we should be closer?

Edited by Nihilistul
Link to comment
Share on other sites

Daca voi inca va mai chinuiti sa despartiti fanii adevarati de cei falsi, sa impartiti lumea in mai multe categorii si va certati in legatura cu care-i "cel mai mare fan" inseamna ca n-ati inteles nimic din mesajul Floyd.

 

Daca tot ati ascultat "Final Cut", don't you think we should be closer?

 

De acord bine spus Nihilistule

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 10 months later...
The surviving members of Pink Floyd reunited onstage tonight at London's 02 Arena during a stop on Roger Waters' Wall tour - marking only the second time that Nick Mason, David Gilmour and Waters had played together in the last 30 years. Waters and Gilmour performed "Comfortably Numb" as the crowd at the arena went absolutely insane, and during the finale of "Outside the Wall," Gilmour returned to the stage alongside Mason, who played a tambourine.

 

As he did on the original 1980/81 tour, Gilmour played his epic solo on the top of the Wall. Last July, Waters promised that Gilmour would play the song during one show on the tour, but drummer Nick Mason's involvement was kept a secret. They last performed together at Live 8 in 2005. Original keyboardist Richard Wright died in 2008.

 

Confirmation of Gilmour's appearance hit the web hours before the reunion on Gilmour's official fan blog. "I should also remind you that tonight is most definitely a one-off," the blog notes. "David is not repeating his special guest performance at a later occasion, I’m sorry to disappoint those of you with fingers crossed and tickets for later shows."

 

http://www.rollingstone.com/music/news/pink-floyd-reunite-at-roger-waters-show-in-london-20110512

 

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.