www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rip Béla Kamocsa


Guest costi iorga
 Share

Recommended Posts

Guest costi iorga

RIP Béla "Kamo" Kamocsa,

Nascut in Ajunul Craciunului la Oradea (24.12.1944), s-a stins astazi, 14.01.2010 in jurul orelor 13:30 rapus de cancer.

A fost unul din primii muzicieni rock, pop, blues si jazz ai Timisoarei si ai Romaniei.

Membru fondator al Phoenix, membru fondator al Bega Blues Band (BBB), membru al grupului Jazz-Rock Gramofon (impreuna cu Liviu Butoi).

A fost, de asemenea, unul din principalii initiatori ai Festivalului de Jazz de la Garâna.

S-a stins un mare om si un muzician deosebit! :)

 

Dumnezeu sa-l odihneasca in Pace.

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Viata este extrem de stupida uneori...

 

Ia de langa noi oamenii dragi si mai ales pe cei de valoare, exact cand e mai mare nevoie de ei...

 

Fara sa fim prieteni extrem de apropiati, am fost amic cu Bela, am avut placerea sa cant cu el si chiar sa fiu invitat intr-un show absolut unic pe care-l facea la TVR Timisoara, numit RHYTHM SHOW. o emisiune didactica superba in care preda la televizor lectii despre jazz si blues.

 

Reintalnirea cu el in cadrul acestei emisiuni, in urma cu cca. 6 ani, a fost un moment extrem de placut. e bine ca au ramas filmarile !

 

si muzica, ca o unica si irepetabila mostenire pt. generatiile ce vin.

 

CONDOLEANTE FAMILIEI si COLEGILOR DE TRUPA ! si celor multi care i-au fost in preajma !

 

Prietene, NU AI TRAIT DE POMANA ! Ai lasat o urma adanca in lumea asta !

 

NU POT SA SPUN DECAT ATAT - RESPECT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Nu stiu alaturi de cine canti acum, dar sper ca esti intr-o companie selecta !

 

O sa-mi lipsesti. Marcian

Link to comment
Share on other sites

nu mi-a venit sa cred :)

 

Nu demult am vorbit cu el ...sa se odihneasca in pace! Prima chitara calumea care am tinut-o in mana a fost Tele-ul sau albastru :) in pauze la un show facut la TVR aici in TM, cand era si Criso si Johnny Bota, aveam o luna de chitara doar :lol: , a fost super! :)

 

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

dragii mei, mentionam in mesajul meu de condoleante ca am avut placerea sa fiu invitat in show-ul de televiziune pe care Bela Kamocsa si colegii sai de la Bega Blues Band il realizau la TVR Timisoara.

 

se numea RITM SHOW si era poate unul dintre putinele show-uri de televiziune din Romania cu un profund caracter didactic.

 

iata emisiunea in care am fost invitat in 2006.

 

sper sa va faca placere si sa ne amintim cu drag de Bela.

 

vizionare placuta. Cu respect, Marcian

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Merci Marcian! Cred ca ne-ai facut tuturor o mare bucurie, chiar daca e amestecata cu multa melancolie... Kamo ar fi vrut probabil sa ni-l aducem aminte cantand pe scena...

Link to comment
Share on other sites

multumesc mult. din pacate nu am avut placerea niciodata sa cant in concert alaturi de Bela...

 

doar in aceasta emisiune !

 

Cei care mai au filmari bune sa le puna pe youtube.... sa stie lumea cine a fost si cum a cantat... ca a cantat bine sau prost, ca a fost original sau nu... ASTA NU E IMPORTANT !

 

daca publicul a fost multumit E CEL MAI IMPORTANT !!!!!

 

ca noi, muzicienii, slujim publicul !!! restul e mai putin important !

 

respecte !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.