www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Nelamurire Cu Raza Vocala


Guest Michael.Jhoan
 Share

Recommended Posts

Guest Michael.Jhoan

Am facut o verificare, sa-mi calculez raza vocala. Am o clapa Yamaha PSR-6000 la care am optiunea sa scad toate clapele cu o octava mai jos. Ating cea mai joasa nota si urc toata clapa de 5 octave fara probleme( adica fara chitzait, pe cea mai inalta tin un vibrato frumos si egal, si o tin vreo 3 secunde), iar vocea abea ca mi-e lucrata un pic. Nu imi prea vine sa cred ca am 5 octave, e cumva un mod special de a calcula octavele? In piept urc aproape 3.5... freddie mercury avea 3.5 in piept... Sau probabil cobor mai jos decat el? Nu prea inteleg:) Ma ajutati cumva?

Edited by Michael.Jhoan
Link to comment
Share on other sites

Guest Synapsis

Uhm, pai, ambitusul(intervalul de note pe care poti sa le canti) se calculeaza in functie de ambele registre: de piept si de cap (falset).

 

Notele grave le iei pe piept, evident, iar cele acute pe falset.

 

Astfel, poti sa te orientezi dupa un astfel de grafic : http://en.wikipedia.org/wiki/Vocal_range (in josul paginii)

 

Link to comment
Share on other sites

Am facut o verificare, sa-mi calculez raza vocala. Am o clapa Yamaha PSR-6000 la care am optiunea sa scad toate clapele cu o octava mai jos. Ating cea mai joasa nota si urc toata clapa de 5 octave fara probleme( adica fara chitzait, pe cea mai inalta tin un vibrato frumos si egal, si o tin vreo 3 secunde), iar vocea abea ca mi-e lucrata un pic. Nu imi prea vine sa cred ca am 5 octave, e cumva un mod special de a calcula octavele? In piept urc aproape 3.5... freddie mercury avea 3.5 in piept... Sau probabil cobor mai jos decat el? Nu prea inteleg:) Ma ajutati cumva?

:)

Pentru a traduce în termeni tehnici ce ai spus tu mai sus, presupunem cã poți cânta C2. Asta este una dintre cele mai joase note pe care o cântã un bas bine antrenat.

http://www.youtube.com/watch?v=ZzafJqw0xHw

De la C2, cinci octave mai sus înseamnã C7. (C3,C4,C5,C6,C7).

C7 este la câteva semitonuri mai sus celebrele note Eb6-Ab6 cântate de soprane:

http://www.youtube.com/watch?v=9N-wtq15sE0

Remarcã te rog cã am folosit cuvântul „cântã”, ceea ce nu este același lucru cu „atinge” folosit de tine.

 

Este posibil sã ai anumite capacitãți native, dar fãrã sã-ți educi vocea, e imposibil sã cânți corect pe un asemenea range. Te sfãtuiesc sã mergi la un profesor de canto.

Lumea e plinã de vocaliști cu probleme din cauza cântatului incorect. Robert Plant, Ian Gillan, Rod Stewart și chiar Pavarotti sunt doar câteva exemple de vocaliști care au fost nevoiți sã facã operații pentru înlãturarea nodulilor de pe corzile vocale. Freddie Mercury a avut și el, dar a refuzat sã se opereze.

 

Am fost și eu în spital pentru recuperare vocalã o sãptãmâna, dar din fericire n-am avut noduli de operat. Nu e de glumã cu chestiile astea. Nu încerca sã te forțezi aiurea pentru a demonstra un range extraordinar. Linia melodicã pentru majoritatea cântecelor pop rock nu depãșește o octavã și jumãtate. Sunt alte capacitãți la un vocal, mult mai importante decât range-ul.

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Cyfeeeeeer : Pavarotti nu s-a operat. I-au aparut noduli in tinerete mai mult datorita stresului dupa un spectacol facut relativ praf. A hotarat sa se lase de cantat si datorita eliberarii de stres se pare ca i-ar fi disparut de la sine nodulii si brusc tot studiul s-a cimentat si a inceput sa cante divin :)) :

 

"The first six years of study resulted in only a few recitals, all in small towns and without pay. When a nodule developed on his vocal cords, causing a "disastrous" concert in Ferrara, he decided to give up singing. Pavarotti attributed his immediate improvement to the psychological release connected with this decision. Whatever the reason, the nodule not only disappeared but, as he related in his autobiography, "Everything I had learned came together with my natural voice to make the sound I had been struggling so hard to achieve"."

Link to comment
Share on other sites

Guest Michael.Jhoan

Inregistrare nu am sa pun, pt ca nu vreau sa dovedesc nimanui nimic. Si pt MIKI daca ai fi citit mai atent postul meu ti-ai fi dat seama ca ambitusul meu e mai jos, intelegi?

 

Multumesc cyfer pt explicatie. Si da ai dreptate. Eu le ating, nu le cant inca, dupa cum am spus in post.

 

Si sincer mai nou mi-e groaza sa scriu ceva pe RGC. pt ca se gasesc destepti care sa faca misto si sa rada. Doar 1-2 pot da niste raspunsuri clare fara sa faCA CAterinca (am accentuat cacofonia, sa nu se gaseasca alt destept sa ziCA CA's analfabet)... ma gandesc ca nu aveti ocupatie toata ziua, asteptati sa gasiti un post asa mai ciudat, pe care sa nu-l credeti si sa faceti caterinca si misto. Tot asa fratilor, asa s-a construit Romania, pe o caterinca super misto.

Edited by Michael.Jhoan
Link to comment
Share on other sites

Inregistrare nu am sa pun, pt ca nu vreau sa dovedesc nimanui nimic. Si pt MIKI daca ai fi citit mai atent postul meu ti-ai fi dat seama ca ambitusul meu e mai jos, intelegi?

 

Multumesc cyfer pt explicatie. Si da ai dreptate. Eu le ating, nu le cant inca, dupa cum am spus in post.

 

Si sincer mai nou mi-e groaza sa scriu ceva pe RGC. pt ca se gasesc destepti care sa faca misto si sa rada. Doar 1-2 pot da niste raspunsuri clare fara sa faCA CAterinca (am accentuat cacofonia, sa nu se gaseasca alt destept sa ziCA CA's analfabet)... ma gandesc ca nu aveti ocupatie toata ziua, asteptati sa gasiti un post asa mai ciudat, pe care sa nu-l credeti si sa faceti caterinca si misto. Tot asa fratilor, asa s-a construit Romania, pe o caterinca super misto.

 

Nu aprob caterinca, mi se pare de prost gust, dar... Macar daca tot pui o intrebare, pune si inregistrarea ca sa te auzim. E ca si cum te-as intreba eu:

Eu:"Poti sa imi spui cum sa ajung acolo?"

Tu:"Unde acolo?"

Eu:"Acolo!"

 

Deci, inainte sa te superi ca s-au lasat baietii mari de tine, macar ajuta-ne si pe noi cu o inregistrare ca sa te ajutam si noi cu un sfat :)

Link to comment
Share on other sites

Inregistrare nu am sa pun, pt ca nu vreau sa dovedesc nimanui nimic. Si pt MIKI daca ai fi citit mai atent postul meu ti-ai fi dat seama ca ambitusul meu e mai jos, intelegi?

 

Multumesc cyfer pt explicatie. Si da ai dreptate. Eu le ating, nu le cant inca, dupa cum am spus in post.

 

Si sincer mai nou mi-e groaza sa scriu ceva pe RGC. pt ca se gasesc destepti care sa faca misto si sa rada. Doar 1-2 pot da niste raspunsuri clare fara sa faCA CAterinca (am accentuat cacofonia, sa nu se gaseasca alt destept sa ziCA CA's analfabet)... ma gandesc ca nu aveti ocupatie toata ziua, asteptati sa gasiti un post asa mai ciudat, pe care sa nu-l credeti si sa faceti caterinca si misto. Tot asa fratilor, asa s-a construit Romania, pe o caterinca super misto.

Nu intreba asa ceva pe un site de chitare .Pe cine intrebi tu despre cantat vocal ?.Aici se intreaba cum se tine pana si daca se poate ridica doza mai aproape de corzi..si alte chesti deshtepte.

 

Din cati cunosc de pe site @HIX studiaza de cativa ani parte si sper ca nu neglijeaza chitara ca si majoritatea celor care ajung sa cante vocal.

Cand am vazut prima data postul tau n- am vrut sa scriu despre @Hix caci tu trebuiia sa citesti si sa cauti in tot site-ul persoana cu care sa discuti aceasta problema.

Link to comment
Share on other sites

Guest Michael.Jhoan
Nu intreba asa ceva pe un site de chitare .Pe cine intrebi tu despre cantat vocal ?.Aici se intreaba cum se tine pana si daca se poate ridica doza mai aproape de corzi..si alte chesti deshtepte.

 

Din cati cunosc de pe site @HIX studiaza de cativa ani parte si sper ca nu neglijeaza chitara ca si majoritatea celor care ajung sa cante vocal.

Cand am vazut prima data postul tau n- am vrut sa scriu despre @Hix caci tu trebuiia sa citesti si sa cauti in tot site-ul persoana cu care sa discuti aceasta problema.

 

site de chitare? serios?:)

atunci de ce are sectiunea "voce"?

Link to comment
Share on other sites

Guest Michael.Jhoan

Daca ai sti sa citesti si sa judeci ai putea vedea ca NU pun inregistrare. Oricum m-am lamurit cu ajutorul profei de canto, si da, am 5 octave. Mersi mult celor care au dat raspuns calumea:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Michael.Jhoan
Gata, le-am auzit. Nu pe toate cinci, da' mã declar satisfãcut.

 

Lua?i de asculta?i ?i voi:

 

http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseacti...anity=471907109

 

frate aia e veche raaaau:)) de vreo 2 ani cam asa:P pe atunci incepusem sa cant.

L-am dat jos... weekendul viitor inregistrez o piesa cu trupa si daca sunteti curiosi de cum v-a iesi o sa o postez. Nu va fi mare lucru:)

Edited by Michael.Jhoan
Link to comment
Share on other sites

Guest Michael.Jhoan

Ma rog, n-am cu cine vbii aici:-j

E totusi ciudat... ma rog, pastrez vorbele pt mine:) eu stiu mai multe:P

mna, noroc s-aveti.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.