www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplitube 2


Recommended Posts

Treaba sta cam asa: folosesc Amplitube 2 pentru tonurile de chitara si Acid 7 pentru tras. Faza e ca Acid-ul nu-mi citeste tonul cum trebuie, mai exact daca la un clean am si putin chorus sau delay, Acid-ul imi citeste tonul curat fara efecte. Nu stiu cum face de scoate toate "floricelele" din ton, dar asta se intampla. Am incercat si cu Soundforge, se intampla la fel. Sistemul de operare e Vista (din pacate), iar placa de sunet Toneport UX1. Asadar, ar idee cineva cu ce merge Aplitube 2 sau care ar fi problema? Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

?? cum adica nu citeste tonul

 

Daca pui efecte din toneport probabil trebuie sa gasesti setarea ca sa trimita semnalul procesat (soft) spre 'recording device' si nu cel 'dry/direct' adica ce intra in placa de sunet.. probabil vei avea ceva latenta ceva mai mare la inregistrare dupa ce faci treaba asta dar n-ai ce-i face.

 

Amplitube merge cu intrarea de sunet in varianta stand-alone sau cu ce track ii trimiti tu in varianta plugin.

 

Parerea mea e ca problema e de la driverul placii de sunet.. scoate amplitubeul din ecuatie pana reusesti sa te inregistrezi cu efecte cu tot in acid.. apoi revii.

Link to comment
Share on other sites

salut! problema deriva din faptul ca ambele programe in cauza "iau" semnalul pentru recording de la aceeasi intrare, respectiv semnal clean. acid 7 ala nu scoate nici o floricica din ton, ci pur si simplu il inregistreaza clean. :)

in mod normal, tu nu ai cum sa obtii ceea ce vrei fara o a doua placa de sunet si fara cablarea respectiva. astfel vei folosi o placa de sunet drept "procesor virtual" iar a doua va fi multitrack recording in timp real. eu am reusit astfel sa folosesc Guitar Rig si Cool Edit, respectiv Amplitube si Cool Edit.

in situatia ta, folosind Amplitube drept plugin, nu poti decat sa post-procesezi trackul ala inregistrat clean. macar ai avantajul ca auzi in timp real ce vrei sa sune cand canti. :)

Link to comment
Share on other sites

salut! problema deriva din faptul ca ambele programe in cauza "iau" semnalul pentru recording de la aceeasi intrare, respectiv semnal clean. acid 7 ala nu scoate nici o floricica din ton, ci pur si simplu il inregistreaza clean. :)

in mod normal, tu nu ai cum sa obtii ceea ce vrei fara o a doua placa de sunet si fara cablarea respectiva. astfel vei folosi o placa de sunet drept "procesor virtual" iar a doua va fi multitrack recording in timp real. eu am reusit astfel sa folosesc Guitar Rig si Cool Edit, respectiv Amplitube si Cool Edit.

in situatia ta, folosind Amplitube drept plugin, nu poti decat sa post-procesezi trackul ala inregistrat clean. macar ai avantajul ca auzi in timp real ce vrei sa sune cand canti. :)

 

Da, de fapt ai dreptate, inregistreaza semnalul clean. Probabil ca lipsa celei de-a doua placi de sunet este problema. Chestia e ca am combinat cele doua programe, Amplitube si cel similar cu care vine placa de sunet UX1 si am obtinut niste tonuri foarte misto. Cand sa le inregistrez, Acid-ul imi prelua numai setarile din tonul facut de UX1. Am sa vad cum rezolv. Multumesc mult pentru raspuns.

Link to comment
Share on other sites

?? cum adica nu citeste tonul

 

Daca pui efecte din toneport probabil trebuie sa gasesti setarea ca sa trimita semnalul procesat (soft) spre 'recording device' si nu cel 'dry/direct' adica ce intra in placa de sunet.. probabil vei avea ceva latenta ceva mai mare la inregistrare dupa ce faci treaba asta dar n-ai ce-i face.

 

Amplitube merge cu intrarea de sunet in varianta stand-alone sau cu ce track ii trimiti tu in varianta plugin.

 

Parerea mea e ca problema e de la driverul placii de sunet.. scoate amplitubeul din ecuatie pana reusesti sa te inregistrezi cu efecte cu tot in acid.. apoi revii.

Pai nu, ca tonurile facute cu softul placii de sunet le citeste si le inregistreaza ca atare. La cele facute cu Amplitube e problema.

Link to comment
Share on other sites

pai in trackul unde inregistrezi cu efectele placii de sunet adaugi amplitube ca efect.. vei inregistra fara amplitube dar la playback vei trece din nou prin el si se va auzi combinat.

 

ca sa ai un wav cu toate efectele trebuie sa exporti proiectul sau sa faci 'bounce to wav' respectivului track.. cum se face treaba asta in Acid nu stiu, trebuie sa ma uit.

 

Asa.. uite aici un clip, sper sa fie ce cauti. e 'render to new track' ... http://www.youtube.com/watch?v=h9sOKge6e_Q

Link to comment
Share on other sites

Ia Cubase. Amplitube merge ca vst. In situatia asta ai si optiunea de a asculta semnal direct neprocesat sau semnal procesat in timp real.

La inregistrare se ia trackul curat clean dar fiind inserat vst ul pe canal, soundul final va fi cu efect amplitube peste care poate fi modificat dupa. Daca vrei sa ramana trackul cu efect poti face export separat la track cu efectul aplicat.

Edited by DanJBS
Link to comment
Share on other sites

Amplitube merge ca vst = pe langa modul standalone poate fi folosit ca plugin VST, in orice host care suporta plugin-uri VST, nu doar Cubase. De fapt "wrapperul" din varianta standalone e tot un fel de VST host.

ai si optiunea de a asculta semnal direct neprocesat = monitorizare la inregistrare pre-FX

sau semnal procesat in timp real = monitorizare post-FX (efectul fiind in cazul de fata ampsim-ul)

Daca vrei sa ramana trackul cu efect poti face export separat la track cu efectul aplicat = "bounce" sau "render" s.a.m.d.

 

Din nou, chestiile astea sunt valabile in orice DAW, sunt facilitati elementare.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.