www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Electrica] Grosmann Strat


abwehr
 Share

Recommended Posts

Pret: 450 RON (Nou)

 

Culoare: Sunburst

Forma: Fender Stratocaster

Body material: Frasin (Ash)

Grif: Paltin (Maple)

Chei: Closed

Cordar: Stratocaster standard

Doze: Standard

 

Griful acestei chitari este foarte comod, bine finisat si se simte excelent la mana. Tastele sunt bine alese, fiind jumbo. Sunt unele probleme minore la finisarea in detaliu, insa trec aproape neobservate.

 

Body-ul este bine finisat, este facut din 3 bucati iar pick-guard-ul este laminat din 3 straturi, (nu dintr-unul singur, ca la modelele ieftine ale marcilor consacrate).

In ceea ce priveste dozele, nu stiu specificatiile lor, insa, trecuta printr-un amp Fender Deluxe Reverb '65 si mai apoi printr-un Behringer Vintager AC 112, chitara suna intr-adevar foarte bine, atat pe clean cat si pe drive. Spun asta facand o comparatie cu un Fender Standard Stratocaster (Mexico), probat pe aceleasi statii, pe aceleasi setari, in acelasi timp. Sustainul chitarii Grosmann este NET superior Fender-ului, probabil din cauza folosirii ash-ului ca material. O alta chestie care mi-a atras atentia este ca are o rezistenta destul de mare la feedback.

 

Electronica se comporta bine, potentiometrele lucreaza precis, fara zgomote, la fel si switch-ul.

 

Avand in vedere, in primul rand pretul acestei chitari, apoi raportul pret / calitate, nu pot sa ii dau decat nota

10/10.

 

post-1084-1142600465_thumb.jpg

post-1084-1142600556_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Chitara Grosmann Strat (cu doze fender)

 

 

Pret 450 ron

 

Culoare Alb

Body Alder

Grif Maple

Fretboard Rosewood

 

Prima impresie..... Chitara a fost facuta pe baza de comanda, am achitat jumatate din valoarea ei si dupa o luna si un pic a fost gata. Chitara arata perfect, fara greseli de fabricatie, nu falsa, si finisajul era lucios.

 

Griful este foarte comod , tastele sunt medium ca dimensiune. La inceput agata un pic deoarece chitara era noua, dar dupa o luna de cantat griful isi da drumul foarte bine si capata multa viteza.(f multa) Chitara scoate armonicele foarte bine si mai cam oriunde.

 

Cheitele sunt in baie de ulei si sunt dumnezeiesti... tin chitara acordata foarte bine chiar si la stilul meu mai agresiv cu multe benduri si "wammy" :)

 

Dozele originale sunt dulci, foarte dulci(la ton desigur) au un sunet foarte pronuntat, mult atac si un ton excelent pentru blues si soft-rock.

 

Chitara cu dozele mele(fender usa bridge si 2 japoneze) este un pic mai intepata cu mai multe inalte si mai multi basi... efectiv suna a fender!

 

Pickguardul este din trei straturi.

 

Schibatorul cu 5 pozitii este FOARTE REZISTENT!! Cand cant schimb des dozele, si le schimb brutal lovind cu forta schimbatorul .... si inca tine si functioneaza ca-n prima zi.

 

Electronica este facuta perfect .... nu fasaie la schibari intre doze sau modificari de ton/volum

 

Vibrato-ul functioneaza perfect si e cu 6 suruburi, chitara a venit cu 3 arcuri.

 

Sustainul e motivul din care m-am indragostit de Grosmann(firma si produsele, nu lutierul :) ) cand am cumparat-o avea un sustain fain , cu mult peste medie la categoria asta de pret, dar dupa ce am mai "ros" griful chitarii cantand .. am avut o surpriza placuta, mai mult sustain...., deci lemnul e de calitate, si se simte si in tonul chitarii.

 

Parti rele : siner inca nu i-am gasit una .....

 

Nota 10/10

 

In concluzie recomand chitara aceasta tuturor chitaristilor care vor un ton dulce, maleabil, si mult sustain.

 

A da ... si P.S. stiti cum zice lumea ca o chitara de 5 milioane e o chitara de 5 milioane ..... sincer consider ca chitara este prea ieftina pentru cat de buna e.

 

 

post-1886-1148429710_thumb.jpgpost-1886-1148429746_thumb.jpgpost-1886-1148429760_thumb.jpg

post-1886-1148429778_thumb.jpgpost-1886-1148429797_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.