www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Sa Imi Iau ?


Guest m1ckey
 Share

Recommended Posts

Guest m1ckey

Salut, sunt intr`o mare nedumerire.Vreau sa imi iau o chitara electrica.Am inceput acum 1 an tot pe electrica insa pe o chitara ieftina, am luat`o intr`un pack care costa doar 300 RON  :) .Cred ca e timpul sa imi iau niste scule mai bune.Genul de muzica pe care il cant este metal,rock,punk dar si ceva mai soft, folk.Bugetul de care dispun este de 300-400 de Euro dar in acesti bani vreau sa imi iau si un amplificator micut 10-15 W.

 

 

 

Eu ma gandeam la Epiphone SG G-400.Astept parerile voastre.

 

 

 

Multumesc,m1ckey :)

 

L.E. : nu vreau oferte SH.

Edited by m1ckey
Link to comment
Share on other sites

 

In legatura cu amplificatorul acela. Il posed si eu. Este o bestie de 15W. Are un distors puternic, si pot lua o multime de tonuri cu el, chiar si un clean decent.E ampul meu de zi cu zi si nu da semne de oboseala nici dupa 1 an de uz intens. Il recomand cu caldura.

Link to comment
Share on other sites

Guest m1ckey
In legatura cu amplificatorul acela. Il posed si eu. Este o bestie de 15W. Are un distors puternic, si pot lua o multime de tonuri cu el, chiar si un clean decent.E ampul meu de zi cu zi si nu da semne de oboseala nici dupa 1 an de uz intens. Il recomand cu caldura.

 

Aha. Dar de un Line 6 Spider ce ziceti ?

 

 

Iar cu un Epiphone SG g-400 pot scoate acel sound metal ? adica se merita chitara ?

Edited by m1ckey
Link to comment
Share on other sites

Guest Sp1d3r
Aha. Dar de un Line 6 Spider ce ziceti ?

 

 

Iar cu un Epiphone SG g-400 pot scoate acel sound metal ? adica se merita chitara ?

 

De Line 6 Spider nu pot sa zic decat de bune.Nu m-a dezamagit.Este prietenul meu de...un an.Dar e un bun prieten in care poti avea incredere.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sp1d3r

Nu am cantat pe ea dar am ascultat-o de mai multe ori si mi se pare ok.Asteapta sfaturi de la cei care o au sau care au cantat pe asa ceva..Unde stiu...ma bag...G-400`le ma cam baga in ceata.Bafta

Link to comment
Share on other sites

Nu am cantat pe ea dar am ascultat-o de mai multe ori si mi se pare ok.Asteapta sfaturi de la cei care o au sau care au cantat pe asa ceva..Unde stiu...ma bag...G-400`le ma cam baga in ceata.Bafta

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1887 uite asta....

Daca tot zici ca vrei chitara de metale,o poti folosi linistit la asa ceva...mai ales ca are doze EMG designed.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Eu recomand asta: http://guitarshop.ro/produs.php?pid=681

sau daca vrei ceva din mahon: http://guitarshop.ro/produs.php?pid=754

 

Iar ca amp: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1643

 

Nu te gandi la un amp mic, am cantat pe dif-uri de 8" si iesea un adevarat dezastru la palm-mutting cu distorsie puternica. Daca nu te multumeste distorsia din amp, strange bani mai tarziu si indreapta o privire spre Digitech Metal Master. Nu iti recomand procesor, Metal Masterul e mai puternic decat orice altceva si e foarte versatil.

Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt intr`o mare nedumerire.Vreau sa imi iau o chitara electrica.Am inceput acum 1 an tot pe electrica insa pe o chitara ieftina, am luat`o intr`un pack care costa doar 300 RON :) .Cred ca e timpul sa imi iau niste scule mai bune.Genul de muzica pe care il cant este metal,rock,punk dar si ceva mai soft, folk.Bugetul de care dispun este de 300-400 de Euro dar in acesti bani vreau sa imi iau si un amplificator micut 10-15 W.

 

 

 

Eu ma gandeam la Epiphone SG G-400.Astept parerile voastre.

 

 

 

Multumesc,m1ckey :)

 

L.E. : nu vreau oferte SH.

 

Din cate vad tu vrei o chitara versatila. Ibanezurile sunt destul de ok pentru ceea ce vrei tu, dupa cum vezi ca ti-au recomandat colegii de mai sus.

Cat despre amplificare... Depinde foarte mult ce vrei sa faci. 10 W de lampa sunt deja mult pentru casa, mie mi se pare ca si cei 10 W ai mei pe tranzistori sunt mult :). O solutie mai ok ar fi un procesor si aici chiar te indemn sa te mai gandesti la mana a 2 a. La un an de cantat la chitara cred ca nu ai inca idee ce ton vrei sa ai, deci un procesor te poate ajuta sa te decizi. De altfel, nici o pedala nu ar fi rea. Daca ai o placa audio decenta, bagi pedala in mic in sau line in si, cu un soft, ai destule efecte.

 

Nu te sfatuiesc sa iti iei un amp bun din acelasi motiv pentru care nu mi-am luat si eu: esti mult prea indecis! Mai asteapta cativa ani pana sa te decizi la ce vrei si pana sti sigur ce ton cauti. Mergi in magazin, probeaza, pentru ca pana la urma nimeni nu poate spune ce iti place tie :D

Link to comment
Share on other sites

Sunt cam sceptic cu Ibanez-urile deoarece au corpul din tei si pur si simplu nu prea imi place lemnul ala.

Cat despre amp, Riccardo are dreptate: mie mi-a trebuit ceva timp sa imi dau seama ce amp se potriveste cel mai bine cu tonul pe care vreau sa-l obtin: combo de bass cu dif de 15" (stiu, ciudate gusturi pentru un chitarist).

Link to comment
Share on other sites

ce dragut ca toate topicurile de recomandari devin rapid topicuri de etalari de ce poseda fiecare :)

 

on topic, iti recomand un vox ad15vt ca amp, pentru ca

- este foarte versatil dpdv al tonurilor obtinute, de indata ce te familiarizezi putin cu reglajele

- poti pastra respectivele tonuri si la un volum mic, ceea ce pentru apartament este un atuu important

- la sectiunea metal, cu tot diful lui mic, se aude suficient de agresiv, pentru studiu.

- e foarte rezistent, comparativ cu alte modele similare ca pret. si ma refer in special la lipituri, ca se pare ca cedeaza in ritm alert dupa o anumita uzura :)

 

ca si chitara, cred ca epiphone-ul acela te va multumi pentru moment. nu sunt diferente considerabile de sunet intre sg, lp, what-so-ever la nivelul acesta de pret. chestiunile mai importante sunt sa te simti bine cu chitara respectiva si sa fie cat de cat reglata ca actiune si intonatie.

Link to comment
Share on other sites

Guest m1ckey

Aha, ca amplificator o sa imi iau acel ibanez

 

vad ca ibanez imi recomandati si la chitara.

 

 

niste modele bune de ibanez ? :)

Link to comment
Share on other sites

Intre cele doua Ibanez-uri diferenta e 150ron. Dar cel de 30W, are multe avantaje. Cat despre chitari, sunt multi care folosesc Ibanez si au o parere foarte buna. Mie nu-mi plac, dar gusturile difera. Ia ceva cu care sa te simti bine si sa-ti placa.

 

Uita-te la asta, are acelasi lemn ca si Ibanezul, dar doze mult mai bune, un sound mai agresiv si, bineinteles, aspectul:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1131

Link to comment
Share on other sites

cu Ibanezul de 30W poti sa canti lejer pe multe scene din cele mai diverse,

aici cantam exact pe un amp ibanez de 30W prin mixer. eu sunt ala care face solo-urile. inregistrarea nu e de cea mai buna calitate dar arata ca poti canta lejer asa pe scena, deci iti recomand ala de 30W.

 

cat despre chitara, Ibanez RG321 sau RGR321 merg foarte bine. nu ti-as recomanda una cu tremolo floyd rose pentru ca se stie ca se dezacordeaza floydurile la pretul asta..

 

Epiphone SG am si eu, si nu e extraordinara pentru metale, printr-un amp bun se aude f bine intr-adevar dar dozele ar mai avea nevoie de niste C.O.I. de-asta ti-as recomanda RGR321, care desi e destul de scumpa acum, are cam tot ce iti trebuie si nimic din ce nu iti trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Guest m1ckey
Verbul a merita nu e reflexiv!!! NU exista "a se merita!!!

 

RG370dx e o chitara cu punte tip floyd rose si RG321 e cu punte fixa. Ai nevoie de tremolo ?

 

 

Acum nu prea.Dar poate in viitor o sa imi foloseasca.Daca nu se dezacordeaza chitara cand il folosesc atunci e ok.

Edited by m1ckey
Link to comment
Share on other sites

cumpara-ti modelul cu bridge fix, din cate stiu ai mai mult sustain si apoi e problema dezacordarii...si mai si elimini o parte din bataile de cap pe care le ai cu setupul la un bridge mobil(tensiunea arcurilor bla bla bla)

keep it simple

iar cand crezi ca o sa ai nevoie de tremolo iti iei chitara cu tremolo

sau poti sa nu faci cum am sugerat eu :)

bafta

Link to comment
Share on other sites

epi, vox de 15, si o doza gen jb, custom etc (ceva mai hot) de la seymour duncan, sa o inlocuiesti pe cea originala, din bridge, ne capacita. atat.

si nu te feri de second, nici la chitara, ca nu musca. dar sa o vezi inainte si sa o iei eventual de pe forum de la un membru care e de incredere si a mai vandut cu succes pe aici.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.