www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Homemade Guitar


hemmy
 Share

Recommended Posts

Am achizitionat de mai mult timp un grif si un corp de squier m 80 destul de banal ca aspect negru,si fiind fan al unor chestii mai vintage.m-am gandit ca as putea transforma totul intr-un teisco del rey,cei care nu stiu este o firma japoneza care fabrica chitare prin anii 60 destul de avansate ca design pt anii lor,folosite mult pe scena indie si surf sau grunge.Prima sarcina a fost sa dau jos vopseaua,sa tai si sa lipesc bucati din lemn pt partile mai alungite apoi cioplit slefuit cu pile pt lemn si glaspapir pt ajunge pe cat posibil la forma originala. revin cu poze pe parcusul lucrului merci. [ post-10272-1262513301_thumb.jpg post-10272-1262513394_thumb.jpg post-10272-1262513480_thumb.jpg post-10272-1262512513_thumb.jpg post-10272-1262512813_thumb.jpg post-10272-1262512964_thumb.jpg post-10272-1262513157_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am achizitionat de mai mult timp un grif si un corp de squier m 80 destul de banal ca aspect negru,si fiind fan al unor chestii mai vintage.m-am gandit ca as putea transforma totul intr-un teisco del rey,cei care nu stiu este o firma japoneza care fabrica chitare prin anii 60 destul de avansate ca design pt anii lor,folosite mult pe scena indie si surf sau grunge.Prima sarcina a fost sa dau jos vopseaua,sa tai si sa lipesc bucati din lemn pt partile mai alungite apoi cioplit slefuit cu pile pt lemn si glaspapir pt ajunge pe cat posibil la forma originala. revin cu poze pe parcusul lucrului merci. [ post-10272-1262513301_thumb.jpg post-10272-1262513394_thumb.jpg post-10272-1262513480_thumb.jpg post-10272-1262512513_thumb.jpg post-10272-1262512813_thumb.jpg post-10272-1262512964_thumb.jpg post-10272-1262513157_thumb.jpg

 

Bafta!Sa speram ca va iesi ceva :) .Poate ceva chiar dragut :) .

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca am citit undeva ca prima chitara electrica a lui Steve Vai a fost Teisco. Imi place enorm cum arata headstockul :) Mult noroc in continuare :)

 

 

2.Care a fost prima ta chitara electrica si la ce varsta ai pus mana pe ea?

Steve - Aveam 13 ani si era o chitara Teisco ieftina. Era foarte greu de cantat la ea si cand am avut urmatoarea chitara intr-adevar buna, am scos-o pe Teisco afara, pe strada, si am dat cu ea de pamant.

Sursa: Interviu Steve Vai

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

2.Care a fost prima ta chitara electrica si la ce varsta ai pus mana pe ea?

Steve - Aveam 13 ani si era o chitara Teisco ieftina. Era foarte greu de cantat la ea si cand am avut urmatoarea chitara intr-adevar buna, am scos-o pe Teisco afara, pe strada, si am dat cu ea de pamant.

Sursa: Interviu Steve Vai

 

Mi-ai luat-o inainte :) .

:)

Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc ce doze sa pun,eu nu am nici o chitara cu configuratie de strat sss, doar cu humbucher,doze ca acelea din poza nu gasesc si nici switchuri,maine ma duc la bucuresti si ma mai uit pe la magazine.inca o problema tremoloul, are cineva asa ceva?

 

dozele par a fi single coil...poti pune single-coiluri normale iar despre switchuri se gasesc in orice magazin de electronice,insa nu cred ca sunt prea bune...adica sunt cam greu de actionat in timp ce canti...poti incerca cu niste switchuri basculante( http://www.buzzshop.ro/media/catalog/produ.../i/file_2_9.jpg )

Bafta :) .

Link to comment
Share on other sites

poti sa te folosesti de niste doze shaller care se gaseau pe modelele mai vechi de la reghin,sant single coil dar au un sunet cald si merg binisor si pe distors,in plus sant nichelate si se apropie de ce vrei tu

 

offtopic houndog taylor canta pe o chitara teisco

Link to comment
Share on other sites

salut. zilele astea mi-am mai gasit putin timp sa lucrez la proiectul asta ma mai slefuit si modificat un pic conturul pt ca era un pic cam nefinisat apoi am observat ca se vad urme si zgarieturi de la smirghel si pille prin grund si am continuatsa slefuiesc cu hartie abraziva mai fina am gasit un tremolo tip jazzmaster la un reghin mai vechi modelul tele, si nu functioneaza deloc cum trebuie.dar am schimbat arcul inainte avea un arc mic si anemic si acum e ceva mai bine apoi trebuie dau gauri pt trem si electonice plus doze post-10272-1263042317_thumb.jpg post-10272-1263042378_thumb.jpg post-10272-1263042527_thumb.jpg post-10272-1263042460_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mercy,outsider am urmarit cu interes topicul tau cu chitara semiacustica si a iesit super si alexi am vazut frankenstratul, informatii interesante si pretioase despre vopsire, acum nu ma pot hotara asupra culorii albastru metalizat un fel de lake placid blue sau rosu metal candy aple red pickguardul va fi ca in poza cu originalul aluminiu

Link to comment
Share on other sites

la promuzica, la mosh a mai fost cineva? stiu ca acum cateva luni era inchis,acolo avea odata tot felul de chestii. piese care nu se gasesc la muzica sau guitarshop.

 

moshu parca a murit si ramasese nevasta sa aia si mai nebuna ca el:))).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ieri am mai slefuit corpul si ma observat urme de la prima slefuire cand am dat jos prima vopsea neagra desi sperasem sa se acopere dupa cateva straturi de primer am ami slefuit dar nu prea dispar asa ca am dat cu un spaclu un strat de chit fin acrilic care acopera toate imperfectiunile apoi iar smirghel fin de 1500 1000 si iar primer intrebarea e daca sa dau cateva staturi de lac peste primer si apoi vopseaua si apoi iar lac am vazut asta pe you tube si de unde gasesc culoarea asta mi-ar conveni mai mult la spray mercypost-10272-1264329139_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ieri am mai slefuit corpul si ma observat urme de la prima slefuire cand am dat jos prima vopsea neagra desi sperasem sa se acopere dupa cateva straturi de primer am ami slefuit dar nu prea dispar asa ca am dat cu un spaclu un strat de chit fin acrilic care acopera toate imperfectiunile apoi iar smirghel fin de 1500 1000 si iar primer intrebarea e daca sa dau cateva staturi de lac peste primer si apoi vopseaua si apoi iar lac am vazut asta pe you tube si de unde gasesc culoarea asta mi-ar conveni mai mult la spray mercypost-10272-1264329139_thumb.jpg

 

tine-ne la curent :)

Link to comment
Share on other sites

in sfarsit am terminat de slefuit toate imperfectiunile cu hartie abraziva cu granulatie de la 600 la 1500, am degresat si inlaturat praful cu o carpa curata imbibata cu alcool si am inceput sa vopsesc am gasit albastru metalic la spray, vopsea acrilica duplicolor trebuiesc straturi subtiri la al patrulea strat inca sa fie vizibil grundul avantajul e ca se usuca repede vopseaua in 2 min se poate reveni cu alt strat eu am pulverizat cam 12 13 unul dea lungul corpului chitarei urmatorul dea latul maine pe lumina am sa vad daca mai e nevoie pe cutie scrie ca dupa 24 de ore se poate slefui cu pasta polish si apoi aplica lacul daca stie cineva mai bine tehnica sa-mi zica si mie...post-10272-1264784166_thumb.jpg post-10272-1264784243_thumb.jpg post-10272-1264784392_thumb.jpgpost-10272-1264784487_thumb.jpgpost-10272-1264784605_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

in sfarsit am terminat de slefuit toate imperfectiunile cu hartie abraziva cu granulatie de la 600 la 1500, am degresat si inlaturat praful cu o carpa curata imbibata cu alcool si am inceput sa vopsesc am gasit albastru metalic la spray, vopsea acrilica duplicolor trebuiesc straturi subtiri la al patrulea strat inca sa fie vizibil grundul avantajul e ca se usuca repede vopseaua in 2 min se poate reveni cu alt strat eu am pulverizat cam 12 13 unul dea lungul corpului chitarei urmatorul dea latul maine pe lumina am sa vad daca mai e nevoie pe cutie scrie ca dupa 24 de ore se poate slefui cu pasta polish si apoi aplica lacul daca stie cineva mai bine tehnica sa-mi zica si mie...post-10272-1264784166_thumb.jpg post-10272-1264784243_thumb.jpg post-10272-1264784392_thumb.jpgpost-10272-1264784487_thumb.jpgpost-10272-1264784605_thumb.jpg

 

Foarte frumoasa vopseaua, si cum e aplicata.

 

Totusi vad ca sunt cateva " gropi/santuri" in corpul chitari [nu ma refer unde e sapat pentru doze si bridge] ci pe corp, si ar trebui sa le astupi inainte sa continui de vopsit chitara, sa nu iti para rau mai tarziu :)

 

Oricum vad ca va iesi foarte frumosa chitara :)

Edited by DraculVaDomni
Link to comment
Share on other sites

Guest Alexi256

poti sa folosesti chit ca sa nivelezi gropile de la chitara...dar mie mi se pare ca ai vopsit ok.(oricum mult mai bine decat mine)

pickguardul parca are cam multa vopsea si aia se va crapa(mai bine puneai autocolanta)

in mare job well done.

Link to comment
Share on other sites

placa e dintr-un plastic destul de dur si gros dar elastic cam de 3 mm la doza de bridge am intrat cu dremelul cam mult, cu altceva nu am reusit sa decupez, dar cred ca rezista. nu l-am vopsit am aplicat slagmetal o imitatie de foita de argint o folosesc la pictura pe lemn,imperfectiuni in corpul chitarei sunt cateva dar se mai pot remedia oricum ma bate gandul la un finish worn ca se poarta, oricum o parte vine acoperita cu placa si mai de aplicat cateva straturi de lac si apoi slefuit si polish

Link to comment
Share on other sites

fretboardul nu avea puncte si nefiind foarte avansat si nemaiavand nici o chitara asa ,am facut niste inlayuri din niste nasturasi din plastic tare intai am masurat apoi am marcat pozitiile si apoi am dat niste gauri cu o bormasina cu turatie mare, gaurile mai mici ca adancime fata de plastic, apoi le-am pus in spatii si le-am fixat cu adeziv epoxi transparent maine le pot slefui la nivelul lemnului post-10272-1265483663_thumb.jpg post-10272-1265484094_thumb.jpg post-10272-1265483801_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.