www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Top 5 Electric Guitars


greengod
 Share

Recommended Posts

:) .........ma gandeam sa aflu niste pareri despre chitarele electrice,care sunt preferatele,ce va plac ce nu va plac le chitare.............etc.Dupa parerea mea topul celor 5 chitare electrice sta cam asa:

 

1.gibson,2.fender,3.epiphone(preferatele mele.....nu stiu de ce),4.esp,5.ibanez

 

vreau a aud pareri poate va fi interesant.................................si daca nu sunteti de acord cu mine in legatura cu chitarele, ceea nici nu trebuie,nu vreau sami dati in cap........................ :)

Link to comment
Share on other sites

Incercand sa raman in sfera normalului si sa nu ma bag la chitari de serie mica sau mai rau, topul ar arata cam asa:

 

1. Fender

2. Gibson

3. Gretsch (merge si un amarat de Duesenberg)

4. Paul Reed Smith

5. Martin

 

Dintre chitarile la bani mai putini m-au impresionat:

 

1. Blade

2. Vintage

3. Epiphone (mai ales modelele gen Sheraton sunt fantastice, seria Tribute buna, de seria Elitist nu mai vorbesc, Masterbilt la fel)

4. Squier (toata seria Classic Vibe este fabuloasa pentru pretul ei)

5. Tanglewood

Link to comment
Share on other sites

Guest blackmetalfever

topul meu..dupa cate am avut sau probat..mai mult probat dar..

1.Ibanez(JEM 10th,20th,777,DNA si JS Chromeboy,Js2prm,js2kplt,1600,1200)

2.Suhr (Reb Beach Signature Model)

3.PRS(Modern Eagleul gen akerfeldt)

4.Gibson(Les Paul si SG)

5.Fender(Eric Clapton sau Eric Johnson Signature)

Link to comment
Share on other sites

1. judecatile estetice

2. sunt subiective

3. si etalarea lor

4. in astfel de "topuri"

5. e puerila

 

:)

 

Corect...

 

In afara de faptul ca mai sus sunt topuri ale producatorilor de chitare electrice (asa cum se pot vedea ele in pozele de pe net si din reviste) si nu al unor instrumente individuale.

 

Adica Fender face cam 57 de tipuri acum (unele foarte diferite de altele), fara sa mai vorbim de cele istorice... cat despre Ibanez sau Gibson... ce samai spun?

Link to comment
Share on other sites

Acuma depinde de stiluri dar eu cum sunt pe blues si chestii gen pink floyd

1- Fender

2- Gretsch

3- Music Man(suna ca fenderele vechi)

4- Gibson

5- Squier(dar alea vechi inainte de 95)

 

 

(scz pt fanii ibanez dar parerea mea e ca numai doza e de ibanez)

Oricum topicul asta trebuie inchis n-are rost sa continue totusi depinde de gustul in muzica un blues man o sa prefere mereu o marca din topul meu decat ibanez sau jackson sau ltd.....deci close topic :))

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place sa fiu pueril. Ma mai uit uneori la desene animate desi voi implini in curand 28 de ani. Nu vad ce e rau sa mai fi cateodata copil. Etaland un top cu chitari pe care poate stii ca nu le vei avea te mai elibereaza, e o forma de refulare si cred ca face bine.

 

Bine, e doar parerea mea, poate gresesc.

 

 

 

Sa inteleg ca exista topul tau si Ibanez, restul topurilor sunt inutile si de aceea ar trebui inchis acest topic.

 

Foarte, foarte interesant.

 

Sper ca nu am inteles gresit. Te rog sa ma luminezi daca am inteles gresit.

 

Da chitarile, unde sunt chitarile...?

Link to comment
Share on other sites

1.Ibanez

2.Ibanez

3.Ibanez

4.Ibanez

5.Ibanez

 

Don't ask!

 

 

Acuma depinde de stiluri dar eu cum sunt pe blues si chestii gen pink floyd

1- Fender

2- Gretsch

3- Music Man(suna ca fenderele vechi)

4- Gibson

5- Squier(dar alea vechi inainte de 95)

 

 

(scz pt fanii ibanez dar parerea mea e ca numai doza e de ibanez)

Oricum topicul asta trebuie inchis n-are rost sa continue totusi depinde de gustul in muzica un blues man o sa prefere mereu o marca din topul meu decat ibanez sau jackson sau ltd.....deci close topic :) )

 

 

Dacã ar fii sã te iei dupã postul meu de mai sus ...you just broke my heart:(

Link to comment
Share on other sites

-- HAMER Chaparral / Californian

-- JACKSON Soloist / Charvel Model 6

-- ESP Mirage

-- KRAMER Nightswan

-- B.C. RICH Mockingbird

.(.... NU mai tinere de 20 de ani...)

 

... next time si restul ... cum care rest?.. zecile de marci/sutele de modele (ani specifici de fabricatie, dupa caz) de chitare care de asemeni imi plac!

Lol, tap faiv da chitare, ya kiddin'? muahaha :)

Link to comment
Share on other sites

1.Ibanez

2.Gibson

3.Vintage

5.Epiphone

5.Fender(nu fiindca nu sunt bune,ci pur si simplu nu se "pupa" cu ce cant)

 

Si daca tot vad ca se mentioneaza si acusticele:

 

1.Taylor

2.Martin

3.Godin

4.Gibson

5.Takamine

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Cele mai bune chitare sunt cele pe care te simti cel mai bine. Iar aceasta senzatie este conditionata de nivelul tehnic/artistic si gustul&perceptia pe care o ai la acel moment (asta in cazul unui instrumentist care inca nu si-a format o directie clara).

Bineiteles ca un muzician de studio va prefera zeci de chitare complet diferite, fara a le departaja intr-o ierarhie, fiecare dintre ele fiind exceptionale pentru ceva anume.

 

In alta ordine de idei, maimutele prefera bananele.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

hai bai cristi ca ne-ai stricat jucaria :) ...baga si tu acolo 5 marci preferate, lasa vrajeala.

si offtopic, cati ati atins macar o data marcile pe care le-ati mentionat? eu in afara de vigier le-am gustat pe toate.

 

l.e. bre dar noi chiar asa, bagam marcile preferate. ca daca e vb de chitarile preferate se schimba treaba...

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

Cele mai bune chitare sunt cele pe care te simti cel mai bine. Iar aceasta senzatie este conditionata de nivelul tehnic/artistic si gustul&perceptia pe care o ai la acel moment (asta in cazul unui instrumentist care inca nu si-a format o directie clara).

Bineiteles ca un muzician de studio va prefera zeci de chitare complet diferite, fara a le departaja intr-o ierarhie, fiecare dintre ele fiind exceptionale pentru ceva anume.

 

In alta ordine de idei, maimutele prefera bananele.

probabil ca initiatorul postului vroia sasi faca o idee despre cam ce chitari folosim sau am vrea sa avem etc. dar intradevar faza cu ierarhia e aiurea, eu leam pus in ordinea in care leas cumpara daca as avea bani sa le cumpar(evident facand exceptie epiphone-ul) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Coffee

Strict estetic, sunt urmatoarele

 

1. Fender Tele

2. Schecter Damien 6 / PT gloss black

3. Esp Horizon Custom

4. Gibson Lp

5. Vigier Excalibur Indus

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.