www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Este?


Guest aTr
 Share

Recommended Posts

Salut.

 

Mi-am cumparat demult o chitara electrica, dar ca n-am avut timp sa exersez.

Acuma am decis ca e timpul sa incep sa cant pe chitara.

 

Nu stiu ce model ii, imitatie poate, nu stiu. As vreau sa personalizez chitara mea. Sa iau placa jos de pe chitara. Sau s-o vopsesc. Nu stiu. Si sa revopsesc chitara. Si nu cred ca corzile sunt bune. Ar fi bine daca cumpar corzi mai subtiri.

 

Aici sunt pozele cu chitara:

http://img205.imageshack.us/g/pict0006bq.jpg/

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu sa-tzi spun ce chitara este, dar sfatul meu este sa o lashi asha cum este ca macar este originala si in stare destul de buna, schimba doar corzile pe ea si gata, altceva nu merita ca bagi mai multzi bani in ea si mi vei obtzine nici cine stie ce performantze cu ea, macar asha o tzi sau o dai ca si chitara veche pentru cine colectzioneaza asha ceva.

Corzi potzi pune de care vrei ca la ce butuc de grif are, clar nu va deranja cu nimic, vezi ca este chiar aici pe forum un coleg care se ocupa cu vanzarea de corzi, gyzmo este id-ul lui aici pe forum.

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

Colegul @robetimis are dreptate, mai mult de un set de corzi nu se merita sa investesti, sunetul nu sta in vopseaua de pe chitara. Corzile alea arata de parca ar fi supravietuit gulagului sovietic, probabil ca si sunt de chitara acustica. Ia un set de corzi de electrica si vezi cum poti polisha oleaca fret-urile, fara sa zgarii fretboardul. Pozele sunt cam neclare, mi se pare mie sau nut-ul e un fel de handmade, distanta intre corzi nu e egala deloc, bridge-ul reglabil inlocuit cu o bucata de ceva drept bridge (adio intonatie) dar poate ma insel eu. Arata ca una din chitarele de pe www.cheesyguitars.com.

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se pare ca bridge-ul si nut-ul is facute handmade. Asa era cand l-am cumparat. O sa schimb corzile cat de curand, ca in orasul meu nu gasesti nici un magazin de instrumente. Poate intr-o vreme o sa-mi vind chitara la un colectionist. Mersi pentru informatii. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.