www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator 5 String Bass


Guest Cãtãlin himself
 Share

Recommended Posts

Guest Cãtãlin himself

planuiesc sa imi iau in viitoru apropiat un schecter damien 5 si am ales un marshall mb30 ca amplificator

dar am auzit ca trebuie sa fii atent ce alegi pt un bass cu 5 corzi ca s-ar putea sa nu sune asa de bine

Link to comment
Share on other sites

planuiesc sa imi iau in viitoru apropiat un schecter damien 5 si am ales un marshall mb30 ca amplificator

dar am auzit ca trebuie sa fii atent ce alegi pt un bass cu 5 corzi ca s-ar putea sa nu sune asa de bine

Ca sa se auda si coarda a 5-a ai nevoie de un difuzor bun , de preferat unul de 18" care are randment pe joase altfel nu vei avea sunet ca lumea .

Sau doua difuri de 15" care sa aiba si cursa mare .

daca nu ai difuzor ce reda coarda a 5-a nu are sens sa cumperi bass cu 5 corzi .

Singurul avantaj ar fi sa cobori inca o cvarta iar daca asta nu suna nu are sens.

 

Diful-boxa trebuie sa redea 30Hz aici deja intram in domeniul subbas ,difuri de sub cu randament suficient cu 15" diametru este destul de scump plus numai ptr subbas est bun mai trebuie un dif de bas normal cu 15" diametru .E destul de complicat .plus boxe adevcate .

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Nu stiu ce boxe ai tu in momentul de fata, dar subscriu lui @karpi la ideea ca iti trebuie un cabinet cu difuzor de diametru mare si cursa mare. In mod normal vei gasi mai greu cabinete cu difuri de 18 toli, mai degraba cu difuri de 15 toli. Tia-s sugera sa dai un ochi aici, poate este ceva ce ti-ar putea placea.

Ar mai fi de spus aici ca e bine sa te gandesti CAT DE MULT vei canta tu pe coarda a 5-a, daca se renteaza sa faci achizitia respectiva. De semnalat ca boxele astea de bass sunt al dracului de grele si ca va trebui sa platesti bine pe roadie-ul care sa o care :)

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Marshall... n-am incercat pe bass... asa ca nu pot nici sa-l laud nici sa il crititc dar ai putea sa incerci o firma gen hatke, warwick, ampeg etc care sunt ceva mai dedicate bass-ului.

 

O alta chestie care am observat-o este ca ai optat pt un amplificator de 30w. Cam puternic pentru repetat acasa si cam slab pentru repetetii sau cantari in general. Poate ne spui si noua la ce vrei sa il folosesti... si ne mai dam cu parerea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cãtãlin himself

cred ca la rumble raman thx blackthorn

e desul pt cluburi si case de cultura are si line out deci ii bun

 

nu o sa am probleme cu el la bass nu?

adica o sa mearga cu 5 stringu nu?

Edited by Cãtãlin himself
Link to comment
Share on other sites

cred ca la rumble raman thx blackthorn

e desul pt cluburi si case de cultura are si line out deci ii bun

 

nu o sa am probleme cu el la bass nu?

adica o sa mearga cu 5 stringu nu?

 

Eu l-am folosit cu 2 basi, un Ibanez EDB555 in 5 si cu cu Squier in 4 corzi si a sunat foarte bine cu ambele, ai suficient volum, dar si grasime si claritate. In plus e foarte usor de gasit un ton bun cu el, nu prea ai in ce sa te incurci.

Link to comment
Share on other sites

Eu l-am folosit cu 2 basi, un Ibanez EDB555 in 5 si cu cu Squier in 4 corzi si a sunat foarte bine cu ambele, ai suficient volum, dar si grasime si claritate. In plus e foarte usor de gasit un ton bun cu el, nu prea ai in ce sa te incurci.

 

Fender Rumble 100 115 si aici...

in functie de ce bass (activ/pasiv, putput...) ai are suficient volum pentru orice repetitie/cantare de club + lineout care inseamna ca il poti folosi pe post de monitor pentru eventualele cantari mai mari. Tonul este unul destul de sec (cum suna basul asa suna si combo-ul +- o palma) dar iti recomand ultima mea gaselnita, Behringer BDI21 (copie Sansamp BDI de la Tech 21) cu care ii poti slefui, ordona si "ingrasa" sunetul foare frumos...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu incerc sa-mi iau un Sweet de 250W...daca ai doua chitare distorsionate si un tobar mai impetuos nu faci fata la repetitie cu 100W. Acum am un head de 1000W tot de la Warwick, dar e prea mult la ce-mi trebuie :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am un marshall mb4410 acum 4 difuri de 10 . suna bine 5-arul pe el ...conteaza mai mult membrana difului decat marimea cateodata.

am avut si mb 30 ... nu-i rau dar se putea si mai bine insa daca ai de gand sa canti intr-o trupa cu el nici la repetitie n-o sa te auzi neamplificat.

am avut si un peavey max115 care are difu de 15. se aude si ala bine 60w bun de repetitii

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

....la rock nu ai ce cauta in sala cu combo sub 200W, ce sa mai zic de monitorizare in club sau in case de cultura :). Eu am redus de la 1000W la 500W (Ashdown ABM 500 RC EVO II Head) si ies pe un cabinet Yorkville de 300W pe 8 ohm cu diff de 15". Ca volum e OK, ies pe la 300W, daca vreau mai multa putere ii mai pun un cabinet de 8 ohm.

 

Iti recomand Warwick Sweet 15.3 macar, are 150W si difuzor de 15".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.