www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp Bun In Jur De 3 - 4 Mil


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

Guest alexmaniac

Hai sa schimb subiectul si sa vorbesc despe amp. Ce amp credeti ca ar trebui sa imi iau la banii aia putini. Ceva care sa aibe distorsiune bunicica. Nu ma intereseaza alte efecte momentan, vreau doar o distorsiune puternica la cel mai bun pret. Ce ziceti de death meltal de la fender pt. 2 mil? Ma straduiesc de mult timp sa gasesc niste solutii bune ca sa nu fac o gresala. Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Gasesti tot la muzica Digitech Heavy Metal Master Distorsion la3mil900.Are distorsiunea pe care o cauti.E cel mai bun distors la cei mai putini bani.

Link to comment
Share on other sites

Gasesti tot la muzica Digitech Heavy Metal Master Distorsion la3mil900.Are distorsiunea pe care o cauti.E cel mai bun distors la cei mai putini bani.

 

Bai esti criminal.. spune si tu pentru ce motiv pe lumea asta, ar da cineva 3.9 mil pe o pedala Digitech si nu ar da 4.4 mil pe un X-Vamp Behringer care are o gramada de simulari de amp si o pedala de expresie pe deasupra. Plus ca iti garantez ca Digitech-ul ala e la maaaare distanta de Boss Metal Zone care e cam la aceiasi bani.

 

"I use an American made Gibson Les Paul with ebony fretboards and an American Fender Strat. My main amp is a Matchless Chieftan but I also have a JCM 800 w/4X12 cab, Fender Tweed Deluxe and an old Ampeg B25. I use Monster cables.

 

I play professionally for audiences of up to 500 at a time. Tone and sound are VERY important to me.

 

Plugging this pedal in, I was amazed with how noisy it is. It's a white noise 'hiss' that is there even with the guitar volume on zero.

 

After a month, it started whistling! I moved the pedal and guitar far away from the amp thinking there was some kind of oscillation but this high pitched whistle noise was still there. It was coming from the pedal! I tried different guitar, cable and amp combinations but it was obviously the pedal. I changed the battery but the whistling was worse. I tried carbon, alkaline and lithium batteries but nothing helped.

 

My main metal pedals are an MXR Distortion plus and a Boss DS-2. They are much better than the Digitec offering."

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Pai el din amp a dat-o in pedale...dupa cum vezi.Vroia sa-si ia death metal ca pedala.Insa vrea distors k lumea la putini bani.Iar m-am referit strict la cea mai ieftina pedala de distors si chiar destul de buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu
Ce ziceti de death meltal de la fender pt.  2 mil?

Ti se pare ca e vorba de amp cu distors?....Acum vezi si tu care pe aratura?...Cred ca eu am inteles destul de bine.

Link to comment
Share on other sites

Ce amp credeti ca ar trebui sa imi iau la banii aia putini. Ceva care sa aibe distorsiune bunicica. Nu ma intereseaza alte efecte momentan, vreau doar o distorsiune puternica la cel mai bun pret.

mda.. io vad ce scrie aci.. e clar ca omu nu se pricepe si voi il bagati in balarii.. tu vezi cum se cheama topicul? sau poate numai eu vad " Amp Bun In Jur de 3-4 mil"????????

da-o draq de treaba.. io aci nu mai fac nici un post.. si m-am bagat in seama pt ca m-ar fi interesat si pe mine un amp cam tot la banii astia. dar vad ca nu da nimeni nici un raspuns clar.

have a nice day

Link to comment
Share on other sites

Un coforumist ne-a dat aici un pont :

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=233

De mentionat ca ampul asta de mai sus NU are nici un fel de distors.Va trebui sa conectati o pedala la el pentru a obtine distors.

 

In aceeasi bani mai exista si Roland Microcube dar pe la noi nu am vazut din pacate. Am citit numai lucruri bune despre acest Microcube si asta are incorporat distors. El in Germania costa cam 100-125Euro. Probabil ca la noi ajunge pe al 150 (asta daca il aduce cineva).

 

Prin amp de 3-4 mil eu inteleg un anamblu de amplificator + difuzor = combo.

Alexmaniac a intrebat de un fender de 2 mil. Nu stiu daca vorbeste despre Fender frontman 15 sau despre altceva. Oricum la 2 mil eu nu am vazut vre-un amp.

La amplificatoarele astea ieftine efectul incorporat lasa mult de dorit. Mai bine iti alegi unul care sa aiba putere si canal curat decent si folosesti o pedala single/multi efect. Bine asta e la nivel strict amatoricesc. Va dati seama ca nu se poate canta decent pe asemenea scule :)

Link to comment
Share on other sites

Ampul la care a dat link cosu este de bass/ Dupa parerea mea nu e o varianta pentru chitara. Cea mai ieftina varianta de amp de chitara este Behringer GM108, dar si la asta iti trebe distorsiune si efecte externe. Amp cu canal de gain bun nu o sa gasesti sub 500$ nici in state. La bani putini raspunsul este multi-efect + amp de genul celui de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
Amp cu canal de gain bun nu o sa gasesti sub 500$ nici in state.

 

eu te pot contrazice aici, prin simplul fapt ca mi-am luat Ampul de la Overdrive, cu 400E (doar head-ul, cabul a mai fost inca 300E) si canalul, de fapt canalele de drive, scuzati expresia, suna de te caci pe tine. Iar cei 200W ai ampului nu sunt de ici de colo.

Dar in fine, scuzati off-topicul.

Link to comment
Share on other sites

Cum ti-am zis si in alt topic... tu faci exceptie. Daca stai sa cauti amplificatoare de chitara pe net vei vedea ca nicaieri nu gasesti ampuri bune la asemenea pret. Daca ampul tau facut de overdrive este asa de bun te felicit si le recomand celor care sunt in cautare sa apeleze la el. Chiar imi pare bine ca exista cineva in tara asta care face amplificatoare de chitara bune la pret mic. Eu spun doar din ce am vazut si auzit...

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

omule stiu ca pe net nu gasesti ampuri bune la asemenea pretz

oricum omului ii recomand sa vb cu Overdrive si sa se intereseze cam ce ii poate face in banii aia.

plus de asta oricine e interesat sa auda cum suna ampul e binevenit pe la mine sa il auda, bineinteles si cu o bere, ca altfel nu merge bine cantarea :)

Pt alexmaniac, daca vrei sa vb cu overdrive da-mi un pm

Link to comment
Share on other sites

Alexmaniac, orice ai face amplificarea+"efectul" or sa te coste mai mult decat chitara. La inceput pare ciudat dar o sa vezi cat de mult conteaza un amplificator bun, E o vorba care o s-o gasesti in mai multe locuri: Un amp bun poate sa faca o chitara proasta sa sune acceptabil, dar o chitara excelenta nu poate sa faca un amp prost sa sune bine...

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

Frate, inainte sa te arunci, eu zic sa vb cu Overdrive, ca nu strica, si daca iti iei un amp de la el, eu zic ca o sa fi multumit, pt ca iti zic din experienta.

Eventual, daca nu esti convins, dai o tura pe la mine cu chitara, si o bagam pe amp sa vezi de ce e in stare omul.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
Vtone + Xvamp ~= 10mil ~=300euroi. In 300euro crede-ma ca iei ceva calitativ superior de la overdrive :)

In vara sper sa ajung si eu posesor amp made by overdrive :)

 

Clar iti iei ceva superior :)

Cosu, oricum in vara, nu stiu daca ai aflat, Overdrive, s-ar putea sa se mute in buc :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Sunt de-acord cu benson.Am fost la el acasa si intr-adevar ampul lui suna criminal.Si va mai spun ca si ca design e facut super misto.Zici ca e cumparat direct din magazin.Deci omul care le face lucreaza super profesionist.In aprilie o sa apelez si eu la el. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Stai sa strang bani ca acum sunt pe 0 dupa jacksonul ala... 10 x pt sfaturi cand am banii necesri vb cu overdrive

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.