www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lampi De Putere


Guest
 Share

Recommended Posts

Am un head pe lampi care e destul de puternic,din cele 6 pozitii pentru lampile de putere numai 4 sunt folosite (6ps3-e) si scot o putere de cam 80W.Intrebarea mea este urmatoarea,este posibil sa pun 4 lampi de putere dar sa aiba o putere mai mica fiecare ca in total sa scot acolo un 50W ceva mai mic,fara sa folosesc atenuatoare ca nu-mi permite buzunaru din pacate.Si daca se poate ce lampi recomandati?M-am uitat pe site-uri la informatii legate de lampi de putere si am vazut ca un EL84 poate sa dezvolte o putere de 5W insa nu sunt tare sigur cum se comporta per total cu restul partilor din amp...nu sunt expert cu lampile daca am gresit va rog sa ma corectati! Multumesc!

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa pui EL84 in locul celor pe care le ai, au alt soclu si au nevoie de modificari si in circuit

In alta ordine de idei, ce vrei sa obtii cu micsorarea puterii? Daca vrei sa cinti in apartament cu el nu ai nici o sansa cu 50W, nici cu 25, si nici chiar cu 15. Sub 5 W discutam de volume de apartament.

Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa pui EL84 in locul celor pe care le ai, au alt soclu si au nevoie de modificari si in circuit

In alta ordine de idei, ce vrei sa obtii cu micsorarea puterii? Daca vrei sa cinti in apartament cu el nu ai nici o sansa cu 50W, nici cu 25, si nici chiar cu 15. Sub 5 W discutam de volume de apartament.

What? Daca e amp bun poate sa il dea si la 0.5 din 10 ca suna foarte bine la bloc, eu cant noaptea cu a meu d 50 w, n-am inteles d und scoateti chestiile astea pe bune. Ok sure, nu va suna ca si cand il forjeaza dar tot suna decent

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

The whole point al unui etaj final (poweramp) pe lampa e distorsiunea specifica si asta o scoti doar fortandu-l. Poti "trisa" cu atenuatoare si iso cab-uri in sensul ca folosesti finalul la putere mare dar reduci volumul sonor prin alte metode.

Cand canti cu master-ul "la 0.5 din 10" degeaba ai dat bani pe amplificator pe lampa, trebuia sa-ti iei doar preamp.

Link to comment
Share on other sites

Fiveseven, de fapt e si mai elementar. Daca ai amp de 50 W, precum colegul de mai sus, vei cinta la bloc la el intre 0,5 si 1/10. Daca ai amp de 5 W, ai sansa sa cinti intre 1 si 5 macar, cu toate nuantele dintre diversele nivele de volum.

N-a zis nimeni ca nu poti sa cinti acasa cu un amp de 50 w, dar care e sensul?

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce sa faci asta, tu vrei sa auzi sunetul ampului, nu sunetul care se aude din cutia aia...

Din pacate nu prea ai solutii, in afara de un atenuator. Cred ca va trebui sa accepti ca ai dat banii pe un amp care nu (mai) este potrivit pentru tine, si sa incerci sa gasesti ceva mai potrivit. Mai bine asa decit sa tot incerci modificari la asta, care in mod clar nu a fost proiectat pentru asa ceva. E pacat ca nu il poti vinde, asta e, se chinuie altii cu scule mai serioase si nu reusesc.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa fim totusi realisti.

Distorsiunea si tonul specific de Rectifier se trage in mare din preamp. Amplificatorul se poate modifica astfel incat sa folosesti preamplificatorul separat, cu ce putere sau cabsim vrei. Se poate face si finalul mai configurabil, astfel incat sa-l poti forta daca vrei si sa pastrezi un nivel de volum rezonabil. Si odata cu reconfigurarea devin mai accesibile si alte optiuni: un atenuator pentru 20W costa mult mai putin decat unul pt. 200w.

Link to comment
Share on other sites

Ii o solutie destul de buna zic eu. Costa ceva si asta, dar problema celui care a deschis topicul nu are cum sa se rezolve gratis, ca iso-cab costa sa-l faci, atenuatorul costa, daca vrei sa modifici ampul costa si aia(si in plus daca la un moment dat il vrei inapoi cum a fost initial mai costa inca o data atata), deci pe scurt nu poti sa faci din c@c@t bici...si yellow jackets astea is o solutie buna mai ales avand in vedere ca e vorba despre un amp high-gain, la care tonul este dat in cea mai mare masura de preamp, care ramane intact.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

ai grija cand scoti lampi de putere. Traful de iesire a fost bobinat pentru o configuratie de 6 lampi de putere inseamna ca are o anumita impedanta de intrare (de ex. 15K). Daca scoti, de ex 2 lampi, inseamna ca la intrarea trafului de iesire ai mai putin decat 15K (de ex. 10K) si nu se va impotriva cu impedanta de intrare a trafului de iesire. Se mai pune si problema de bias: biasul pentru 6 lampi e diferit pentru 4 lampi. Asa cum zice domnul dass101, nu prea ai solutii. Mai bine sa faci o modificare la etajul de final: schimbi traful de iesire, re-bias.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.