www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Sa Iau Mai Intai? Chitara Ori Pedala?


Guest AlinMetallica
 Share

Recommended Posts

Cosu, iarta-l, te rog frumos, pe Moanica ! Asa cum spunea un coleg , mai sus, era darul nostru de Craciun :) . Doar nu crezi ca-l ia cineva in serios.

Ne mai descreteam fruntile putin.

PS. Am constatat ca-i lipseste ceva in rig si tocmai doream sa-i zic. E vorba de un metronom .... :)

 

:D eu zic sa-i faca aici un miniforum "Moan's corner".....intre"Cyfer's corner" si "Toni's corner" :) dar sa posteze numai el acolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
:) eu zic sa-i faca aici un miniforum "Moan's corner".....intre"Cyfer's corner" si "Toni's corner" :) dar sa posteze numai el acolo.

 

Da! Un fel de al doilea desert :)!

 

offtopic: ai o chitara clasica cu corzi de metal pe ea? daca e asa, nu e bine.

 

Daca te referi la indoirea neck-ului nu am intampiant aceasta problema si i-am schimbat corzile de aproape un an.

 

mie mi-e un pic neclar.... deci ai chitara, chiar 2 chitare. ai amp si ai un fel de proc... si atunci despre ce vorbim in topicul asta? simti tu ca ai scos tot ce se putea scoate din chestiile pe care le ai deja si ca singurul mod de a progresa e sa folosesti lemn verde afumat?

 

Am mai zis. Este o problema a mea, cand am bani simt nevoia sa ii arunc. Am mai zis si ca ce am acum este perfect pentru nivelul meu. De exemplu nu fac excelent nici chestiile cu tapping din melodia asta.

Track.gp5

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

Question: Intr-un Affinity Fat incape un DiMarzio DP100? Stiu ca suna prosteste, dar imi amintesc vag ceva si vreau sa fiu sigur ca am inteles gresit atuncea.

 

Another question: A incercat cineva Squier cu Hot Rails?

 

LE: Va rog propuneti-mi chitare sau combinatii chitara + doze pana in 13-14 milioane si procesoare/pedale ca sa stiu cand mai trec in Bucuresti si fac o vizita la Guitar Shop/Mc Music ce sa probez.

Multumesc anticipat :).

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Question: Intr-un Affinity Fat incape un DiMarzio DP100? Stiu ca suna prosteste, dar imi amintesc vag ceva si vreau sa fiu sigur ca am inteles gresit atuncea.

 

Another question: A incercat cineva Squier cu Hot Rails?

 

LE: Va rog propuneti-mi chitare sau combinatii chitara + doze pana in 13-14 milioane si procesoare/pedale ca sa stiu cand mai trec in Bucuresti si fac o vizita la Guitar Shop/Mc Music ce sa probez.

Multumesc anticipat :) .

 

Ca sa iti raspund la intrebarea ta cu DP100, incape sigur in pozitia bridge in locul celei din fabrica si la neck daca tai pickguardul sa ii faci loc, chitara fiind rutata din fabrica pentru configuratia HSH. Sfatul meu ar fi sa iti pui totusi un minihumbucker gen Hot Rails pentru ca daca mai incolo doresti sa revii la single coil o sa fie mai complicat.

 

Combinatii de chitari si doze se pot face o gramada, totul depinde de ce iti place tie si cum doresti sa suni. Eu mai mult decat o chitara cat mai buna si uo pedala de distors care sa sune a ce doresti tu nu prea iti recomand, cea mai importanta zic eu este chitara, restul se pot schimba usor.

Link to comment
Share on other sites

Am mai zis. Este o problema a mea, cand am bani simt nevoia sa ii arunc. Am mai zis si ca ce am acum este perfect pentru nivelul meu. De exemplu nu fac excelent nici chestiile cu tapping din melodia asta.

Banii nu compenseaza creierul dragule. La ce ai nevoie de tapping in melodia asta? De o repozitionare a notelor pe grif ce zici?

Track.gp5

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Banii nu compenseaza creierul dragule. La ce ai nevoie de tapping in melodia asta? De o repozitionare a notelor pe grif ce zici?

 

Am incercat si ce spui tu. Insa ma gandesc ca oricum tot trebuie sa mai invat. Si atunci il consider un exercitiu de tapping. Dar nu stiu pana unde ai ascultat. Este la un moment dat la soloul chitarii lead un riff de tapping unde repozitionarea nu mai este o solutie prea buna.

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest Deep Blue
The Moan este CADOUL nostru de Craciun, al RGC-istilor, de la MOSHU'.. Moshu' s-a autosesizat ca lipseste distractia de pe forum, ca activitatea a cam scazut si s-a gandit sa ne aduca un cadou!

 

MULTUMESC MOSH CRACIUN!

 

Pacat ca l-ati scos pe "The Moan" . Era singurul tip care mai si gandea in comparatie cu multi altii de pe forum care o ardeau aiurea doar sa iasa cearta .

Tipul oricum nu cred ca e prea afectat ca l-ati scos din contra pare genul de om care il cam doare la banana de voi . :)

 

Iar acum sa fiu on topic , @Alin Metallica daca le vrei asa de mult , respectivele scule , iti sugerez sa le iei pe amandoua fiindca la 13 ani cat ai tu mai ai multe de invatat si sunt convins ca vei schimba multe scule , deci daca iti plac ia-le pe amandoua si ai terminat .

Numai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Pacat ca l-ati scos pe "The Moan" . Era singurul tip care mai si gandea in comparatie cu multi altii de pe forum care o ardeau aiurea doar sa iasa cearta .

Tipul oricum nu cred ca e prea afectat ca l-ati scos din contra pare genul de om care il cam doare la banana de voi . :)

 

Iar acum sa fiu on topic , @Alin Metallica daca le vrei asa de mult , respectivele scule , iti sugerez sa le iei pe amandoua fiindca la 13 ani cat ai tu mai ai multe de invatat si sunt convins ca vei schimba multe scule , deci daca iti plac ia-le pe amandoua si ai terminat .

Numai bine :)

 

 

Amandoua ce? Am adus in vorba 5 chitare (3 propuse de mine 2 de alt user), 3 pedale (death metal, grunge, ubermetal) si o doza (probabil am scapat ceva). Si nu ma intelege gresit, dar nu am bani de aruncat. Imi vine sa ii cheltui, dar macar s-o fac cu folos :).

*Cred ca te referi la gruge si death nu?

Link to comment
Share on other sites

Amandoua ce? Am adus in vorba 5 chitare (3 propuse de mine 2 de alt user), 3 pedale (death metal, grunge, ubermetal) si o doza (probabil am scapat ceva). Si nu ma intelege gresit, dar nu am bani de aruncat. Imi vine sa ii cheltui, dar macar s-o fac cu folos :) .

*Cred ca te referi la gruge si death nu?

 

Cred ca nu vei afla niciodata.....sau cine stie..... :)

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Guest alexcostache91

daca ma intrebi p mn , foarte multi vb prostii si mai fac si pe desteptii.

 

in locul tau as strange 10 mil cel putin si p urma as pune intrebari d genu ce sa-mi iau. ca asa eram si eu la inceput : aaaa..o sa-mi iau un fender nush de care la 20 mil si eu aveam 1 mil ..si-a luat tata mare fenderu...ca nici acum dupa 3 ani nu-l am:P , dar m-am lasat d tot.

 

du-te la guitar shop,la muzica si testeaza toate chitarele pe care le vezi(evident care se vor incadra si in bugetul propus) ,incearca sa combini si dozele , tonul , volumul chitarei, adica al dozelor ..si incearca chitara cu diferite ampuri ..ca sa iti faci o parere si cu ce amp suna bine ,ca sa il adaugi si p ala p viitoarea ta lista de cumparaturi 

 

sfatul meu: poti sa iti iei o chitara cu corpul de arin(alder) si fretboardul de paltin sau abanos ca sa iti alunece mainile mai usor pe grif si as lua si o doza emg 81 sau dimarzio super dist si gata. 

 

sunetul pe care il doresti nu il vei obtine niciodata , mereu iti vei dori sa schimbi ceva , dar ce ti-am scris eu mai sus e o chitara ff buna ptr metal.

 

si in legatura cu boss ml 2 ...e 100% digitala ..nu iti lua o distorsie digitala ,asa cum am facut eu cand nu stiam nimic , nici macar nu stiam d site-ul asta . opteaza ptr un rocktron metal planet, boss mt-2 (astea 2 au miduri parametrice - am invatat si eu d curand d astea si schimba ff mult sunetul) sau mai poti incerca ehx metal muff ( preferata mea ) 

 

hai,salut

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.