www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Sa Iau Mai Intai? Chitara Ori Pedala?


Guest AlinMetallica
 Share

Recommended Posts

Guest AlinMetallica
Cel mai rentabil este sa gasesti un procesor de ex Boss ME30 care are preamp /distors analogic dar care se poate regla electronic si poti crea zeci de sounduri pe care la o simpla butonare le ai oricand pe scena. Plus compresor plus EQ.noise gate .simulator de boxa la nevoie .

Poti reaiza sound-ul dorit intr-o gama larga timbrala, dinamica.

 

Pe langa toate aspectele se uita ca statia si boxa face tonul final deci nu va raspunde la fel un anume distors din acesta "preset" pe fiecare statie+boxa.

daca la cineva nu suna bine o pedala nuinseamna ca ea nu suna bina la altul.

Ce suna la vedete pe scena este alta mancare de peste nu ne raportam la instalatii de zeci de mii de coco.

 

De chitara nu stiu ce sa zic , nu cumpara singur , nu cumpara noua ci una buna folosita dar intretinuta o ai mai ieftin si procesor sau ppedala la fel cauta una folosita .

Cum au scris colegii vei mai invata multe si vei ajunge la unele concluzii singur dupa ce stii ce vrei sa canti.

 

Nu cumpara nimic dupa povestile incepatorilor care vad numai DETERGENTUL CEL MAI DETERGENT si cred ca tot ce zboara se mananca.

 

Ai rabdare , exerseaza la chitara ( de oricare tip ) si mai invata despre ce si cum .Daca nu ai bani de aruncat nu te aventura , daca ai bani cumpara-ti din toate cate doua trei sa vezi ce si cum pe viu .

 

Dar cum a mai spus un coleg , prima data trebuie sa stii sa le utilizezi sa le reglezi sa intelegi ce s intampla , ce este OK ce nu este OK care-s limitele etc etc ..

 

+1

Momentan este cel folositor post de pana acum.

O sa tin cont de sfaturile tale. Bani nu am, deci raman la partea cu "mai invata despre ce si cum".

Multumesc de ajutor! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
@Alin: Io aveam impresia ca posezi deja cel putin o chitara, asa ca nu prea vad rostul primei intrebari.

 

Am si o acustica (clasica + corzi d'addario phosphor bronze) si o electrica. Intr-adevar pentru nivelul meu chitarele pe care le detin acum sunt perfecte, dar am un defect major. Cand dau de bani simt nevoia sa ii arunc pe ceva. Si atunci caut in capul meu sec si gol fite si probleme minuscule ca sa le dau drept motiv pentru a cumpara ceva. La magazin am incercat mai multe chestii (un bass, un set de tobe tama, o aria, ibanez-ul acesta, 2 takamine, un bass takamine electro-acustic... nu am incercat si un gemini ca sa nu fiu prea nesimtit). Si am observat ca pe acelasi amp, clean-ul ibanezului suna mult mai natural. De distors era bun si chitara avea sustain mai bun (mai ales ca era basswood, nu "hardwood" - whatever it means ca a mea), deci hai sa trec mai departe si sa avansez pe o chitara putin mai scumpa (m-am gandit ca are double locking, suna mai bine, doze mai bune - deci merita o sansa). Mai nou nu imi place la inregistrari overdrive-ul de la procesor (sa stiti ca nu e asa rau), este chiar bun. Insa nu imita destul de bine un amp adevarat si nu suna la fel de bine ca pe marshall. Si cu aceste "probleme" mi-a venit mie ideea sa mai arunc niste bani, ca nu am multi, dar vad ca nu ma simt bine cu ei - atunci hai sa-i arunc!

Si asa... :) La ideea de chitara e cam trasa de par, cred ca as putea sa cumpar un DP100 si sa-l pun la bridge. Insa o pedala de distors nu cred ca mi-ar strica.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Alin Metallica pana acum parca erai printre cei care dadeau sfaturi la toate lumea, acum pui nishte intrebari puerile. Acum sa fiu la subiect, cumpara ce chitara vrei tu si dupa cumperi si o pedala, incerci mai multe si vezi care se potriveste cel mai bine cu, chitara ta si cu ce vrei tu sa cantzi.

The Maoam vad ca abia te-ai intors si ai inceput iara cu prostiile tale, chiar nu te invetzi minte niciodata? pedala aia deshi nu e o super pedala, este o pedala destul de buna si daca sti ce sa faci cu ea, chiar potzi face o treaba buna ( legat de folosirea ei in concubinaj cu, chitara) am facut aceasta paranteza pentru ca stiu ca tu, the Moan te iei de chitzibusharii pentru ca altceva nu potzi.

 

Acum am sa rog un admin daca se poate sa-l blocheze de tot pe the Moan pentru ca de cate ori a revenit pe forum, a reushit de fiecare data sa faca un circ ieftin si mereu sa spuna numai prostii. Multzumesc anticipat.

Bai Maoam tu inca n-ai invatat ca pe forumul asta au dreptul de a vorbi oamenii care stiu sa si cante la chitara cat de cat , nu tu care esti 0 barat . Iar referitor la sculele care le-ai probat stim noi unde cred ca ai dat multi pupi-n-cur ca sa te lase sa le probezi si sa aberezi pe acest forum .

 

Rog administratorii sa constate ca eu nu am spus nimic referitor la acest user si in mod nejustificat se tot ia aiurea cu tot felul de afirmatii , cand ar trebui sa stea in banca lui .

 

Referitor la excludere nu ma afecteaza , ba chiar e mai bine ca nu mai pierd timp pe aici .

Sunt in afara multe forumuri de chitaristi pe care pot intra plus de asta pot intra si pe asta al vostru fiindca am useri prieteni care ma lasa sa intru de pe contul lor .

 

Dar parerea mea inca o data subliniez , este ca libertatea opiniei conteaza cel mai mult indiferent ce spui , daca ai probat sau nu etc. Nerespectarea acestui principiu face acest forum use-less , un fel de dictatura unde unii isi dicteaza propriile pareri iar cine nu e de acord e exclus .

 

Treaba dvs. voi stiti cum va organizati bucataria .

 

Scuze de off-topic .

 

Iar acum on topic , si mie mi se pare cea mai utila parere cea exprimata de Karpi .

@Alin Metallica ia-te dupa ce spune omul ala fiindca stie ce vorbeste .

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Bai Maoam tu inca n-ai invatat ca pe forumul asta au dreptul de a vorbi oamenii care stiu sa si cante la chitara cat de cat , nu tu care esti 0 barat . Iar referitor la sculele care le-ai probat stim noi unde cred ca ai dat multi pupi-n-cur ca sa te lase sa le probezi si sa aberezi pe acest forum .

 

Rog administratorii sa constate ca eu nu am spus nimic referitor la acest user si in mod nejustificat se tot ia aiurea cu tot felul de afirmatii , cand ar trebui sa stea in banca lui .

 

Referitor la excludere nu ma afecteaza , ba chiar e mai bine ca nu mai pierd timp pe aici .

Sunt in afara multe forumuri de chitaristi pe care pot intra plus de asta pot intra si pe asta al vostru fiindca am useri prieteni care ma lasa sa intru de pe contul lor .

 

Dar parerea mea inca o data subliniez , este ca libertatea opiniei conteaza cel mai mult indiferent ce spui , daca ai probat sau nu etc. Nerespectarea acestui principiu face acest forum use-less , un fel de dictatura unde unii isi dicteaza propriile pareri iar cine nu e de acord e exclus .

 

Treaba dvs. voi stiti cum va organizati bucataria .

 

Scuze de off-topic .

 

Iar acum on topic , si mie mi se pare cea mai utila parere cea exprimata de Karpi .

@Alin Metallica ia-te dupa ce spune omul ala fiindca stie ce vorbeste .

 

Ce am facut ca sa probez la magazin? Ca nu ma prind... :)

AAA... stai ca nu e vorba de mine... :-j Scuze!

 

Dar acum pe bune, fratilor mai incetati cu off-ul ca daca topicul degenereaza intr-o cearta probabil o sa fie inchis din cauza unora indiferent daca m-am hotarat asupra unor anumite lucruri sau nu.

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Ca sa sustin ce a zis Karpi ca totul e marketing si nu exista pedala pentru x gen , va pot spune despre un interviu foarte fain cu Walter Trout pe care l-am citit in GT si spunea ca el foloseste ampul Mesa Boogie setat ca pentru Deth Metal .

 

Cel mai mult conteaza sa stii sa iti controlezi instrumentu iar pt asta cel mai util e sa iti iei un amp bunisor, si nu neaparat pe lampa . Pt ca il vei folosi acasa pt studiu iar cand inveti sa canti si o pui si de o trupa iaca il ai si la repetitie . De exemplu un Fender FM 65 il iei lejer cu 5-6 milioane second , suna tare , are reverb si distorsul mi se pare peste orice pedala low budget bagaa intr-un amp low budget .

Link to comment
Share on other sites

avem o non-problema aici.

 

Pedalele sunt 'efecte' deci poti canta foarte bine si fara deci, din punctul meu de vedere, pana nu ai o chitara de care sa fii multumit nu are rost sa te gandesti la altceva. Valabil si pt amp. Dupa ce ai rezolvat problemele astea, incepi sa te joci cu efecte n stuff.

 

Sfatul meu: ia-ti cea mai buna chitara pe care ti-o poti permite apoi un amp adaptat situatiei tale (15w tranzistori pt apartament, recomand un vox sau un roland si vei avea un distors intern decent cat sa nu mai vrei pedale). Efecte mai incolo, daca mai ai nevoie. Altfel sunt bani aruncati pe geam.

Link to comment
Share on other sites

avem o non-problema aici.

 

Pedalele sunt 'efecte' deci poti canta foarte bine si fara deci, din punctul meu de vedere, pana nu ai o chitara de care sa fii multumit nu are rost sa te gandesti la altceva. Valabil si pt amp. Dupa ce ai rezolvat problemele astea, incepi sa te joci cu efecte n stuff.

 

Sfatul meu: ia-ti cea mai buna chitara pe care ti-o poti permite apoi un amp adaptat situatiei tale (15w tranzistori pt apartament, recomand un vox sau un roland si vei avea un distors intern decent cat sa nu mai vrei pedale). Efecte mai incolo, daca mai ai nevoie. Altfel sunt bani aruncati pe geam.

+1. gadjo a pus punctul pe i.

offtopic: ai o chitara clasica cu corzi de metal pe ea? daca e asa, nu e bine.

Link to comment
Share on other sites

Bai Maoam tu inca n-ai invatat ca pe forumul asta au dreptul de a vorbi oamenii care stiu sa si cante la chitara cat de cat , nu tu care esti 0 barat . Iar referitor la sculele care le-ai probat stim noi unde cred ca ai dat multi pupi-n-cur ca sa te lase sa le probezi si sa aberezi pe acest forum .

 

Rog administratorii sa constate ca eu nu am spus nimic referitor la acest user si in mod nejustificat se tot ia aiurea cu tot felul de afirmatii , cand ar trebui sa stea in banca lui .

 

Referitor la excludere nu ma afecteaza , ba chiar e mai bine ca nu mai pierd timp pe aici .

Sunt in afara multe forumuri de chitaristi pe care pot intra plus de asta pot intra si pe asta al vostru fiindca am useri prieteni care ma lasa sa intru de pe contul lor .

 

Dar parerea mea inca o data subliniez , este ca libertatea opiniei conteaza cel mai mult indiferent ce spui , daca ai probat sau nu etc. Nerespectarea acestui principiu face acest forum use-less , un fel de dictatura unde unii isi dicteaza propriile pareri iar cine nu e de acord e exclus .

 

Treaba dvs. voi stiti cum va organizati bucataria .

 

Scuze de off-topic .

 

Iar acum on topic , si mie mi se pare cea mai utila parere cea exprimata de Karpi .

@Alin Metallica ia-te dupa ce spune omul ala fiindca stie ce vorbeste .

 

Multumesc de ajutor, de fiecare data faci in asha fel incat sa-tzi aratzi adevarata valoare, cu ocazia celor declarate de tine in acest post incalci cateva reguli ale acestui forum si regulile elementare de bun simtz. Faza faina la tine este ca pana acuma comentai de colegul nostru Karpi si ii atacai parerile si sfaturile pertinente pe care de atata timp le da pe acest forum si acuma brusc il lauzi, exact cum ai facut si cu mai tanarul nostru coleg Razvan S care dupa ce ai aflat ca matusa lui este colega cu tine la primarie, ai incepul sa-l lauzi si sa te guduri pe langa el, deshi initial si cu el ai avut ceva polemici.

 

Am sa rog cu aceasta ocazie daca se poate colegi de forum sa spuna daca au avut ceva de invatat sau ai ajutat pe cineva pana acuma cu parerile tale si sfaturile date si daca meriti sa fi luat in serios aici pe forum sau mai mult faci un defavor invatzand numai prostii pe cei ce acuma se apuca de chitara. De cantat ne-ai lamurit cu acele demo ce le-ai postat la nu stiu ce pedala, chiar ai fost simpatic, am ras cu nishte prieteni copios pe acele inregistrari, de pupat in cur nu prea e genul meu asha ca ma indoiesc sa fi pupat pe cineva in cur sa ma lase sa incerc ceva scule, din contra.

PS pe alte forumuri de gen din strainatate admini nu vor fi atata de toleranti pe cat crezi tu.

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

As mai face un mic amendament:

 

Avand in vedere ca esti "cam" incepator, de ce nu te orientezi (cum defapt a zis si dl. Karpi intr-un post anterior) spre un procesor?

 

Cand spun asta, o spun avand conceptia ca un chitarist trebuie sa aiba un "rig" cat mai complet, cat mai aproape de a fi utilizabil, si din cate spui tu, inteleg ca nu prea ai bani sa-ti construiesti un "rig" complet analogic, asta insemnand amplificator pe lampa, o serie de pedale destul de bune, etc.

 

Asadar probabil ar fi o posibilitate demna de avut in vedere sa iti iei un procesor mai "jucarie" asa (cum ar fi un Zoom G1 sau G2, le poti gasi foarte ieftin second hand si la Mica Publicitate), care sa faca de toate si de care sa fii multumit, pana iti dai seama ce iti trebuie defapt din el (dupa care, daca vei mai vrea, ai putea sa incepi sa-ti construiesti un pedalboard mai sanatos).

 

Astfel nu vei cheltui prea multi bani, vei avea ce iti doresti, si vei putea sa strangi mai multi bani pentru o chitara buna. (din cate am inteles, ai deja si o electrica)

Link to comment
Share on other sites

Sincer,lumea are dreptate,mai bine iti iei un procesor decent.

Recomandarea mea ar fi sa ti iei un Korg in loc de Zoom,eu am avut si zoom si digitech si korg,si pot sa ti spun ca de un Korg mai ieftin am fost mai multumit decat de Digitech Rp250(care costa aproape dublu fata de korg).Eu am renuntat la procesoare.

 

Korg ax3g,costa aproximativ 250 lei,poate si mai ieftin,si sa stii ca acest procesor are o distorsie destul de teapana,ma refer la distorsia de 'metal' la care se poate adauga si un cabsim destul de sanatos.

Efectele de modulatie sunt iarasi OK,delay-ul chiar mi a placut.

-Autowah-ul e si el okay,la fel si efectul de octava,pitch shift si simulatorul acustic asa si asa.

Daca vrei si pedala de expresie ai ca alternativa AX5G,care defapt este acelasi procesor doar ca are si pedala de expresie.

 

La o adica daca mai ai nevoie de vreo parere legata de acest procesor poti sa -mi dai PM.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Ca sa sustin ce a zis Karpi ca totul e marketing si nu exista pedala pentru x gen , va pot spune despre un interviu foarte fain cu Walter Trout pe care l-am citit in GT si spunea ca el foloseste ampul Mesa Boogie setat ca pentru Deth Metal .

 

Am, dar oricum nu ma inebunesc dupa death si black. Prefer thrash si heavy!

 

avem o non-problema aici.

 

Pedalele sunt 'efecte' deci poti canta foarte bine si fara deci, din punctul meu de vedere, pana nu ai o chitara de care sa fii multumit nu are rost sa te gandesti la altceva. Valabil si pt amp. Dupa ce ai rezolvat problemele astea, incepi sa te joci cu efecte n stuff.

 

Sfatul meu: ia-ti cea mai buna chitara pe care ti-o poti permite apoi un amp adaptat situatiei tale (15w tranzistori pt apartament, recomand un vox sau un roland si vei avea un distors intern decent cat sa nu mai vrei pedale). Efecte mai incolo, daca mai ai nevoie. Altfel sunt bani aruncati pe geam.

 

Pai bugetul nu este deifinit. Eu pot sa strang la infinit.

 

As mai face un mic amendament:

 

Avand in vedere ca esti "cam" incepator, de ce nu te orientezi (cum defapt a zis si dl. Karpi intr-un post anterior) spre un procesor?

 

Cand spun asta, o spun avand conceptia ca un chitarist trebuie sa aiba un "rig" cat mai complet, cat mai aproape de a fi utilizabil, si din cate spui tu, inteleg ca nu prea ai bani sa-ti construiesti un "rig" complet analogic, asta insemnand amplificator pe lampa, o serie de pedale destul de bune, etc.

 

Asadar probabil ar fi o posibilitate demna de avut in vedere sa iti iei un procesor mai "jucarie" asa (cum ar fi un Zoom G1 sau G2, le poti gasi foarte ieftin second hand si la Mica Publicitate), care sa faca de toate si de care sa fii multumit, pana iti dai seama ce iti trebuie defapt din el (dupa care, daca vei mai vrea, ai putea sa incepi sa-ti construiesti un pedalboard mai sanatos).

 

Astfel nu vei cheltui prea multi bani, vei avea ce iti doresti, si vei putea sa strangi mai multi bani pentru o chitara buna. (din cate am inteles, ai deja si o electrica)

 

Am un digitech rp50. Sunt multumit de el. Isi face treaba, are noisegate bun, distors acceptabil si efecte bune! :)

Link to comment
Share on other sites

in opinia mea cea mai buna solutie este asta: o chitara cat mai buna(as zice asta http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1653 sau http://guitarshop.ro/produs.php?pid=44 ) si daca vrei neaparat sa testezi mai multe efecte iti iei frumos guitar rig si vezi acolo ce iti suna bine la urechi.

 

EDIT vad ca ai deja proc, deci e de inteles ca vrei pedale.. ti-as recomanda pedala marshall jackhammer, isi face treaba bine si iese metalu numa' bine. ai si pot special, "contour", cu cat il dai la nivel mai mare cu atat suna mai a Hetfield :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Pai bugetul nu este deifinit. Eu pot sa strang la infinit.

 

important e sa ai ceva pe care sa canti cat mai repede, apoi pt ceva cu adevarat de calitate poti strange cat vrei..

 

atata timp cat suporti tonul si nu are defecte tehnice merge orice. eu repet cel mai des pe roytekul pe care am dat 2 mil desi am chitare mai scumpe.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Multumesc de ajutor, de fiecare data faci in asha fel incat sa-tzi aratzi adevarata valoare, cu ocazia celor declarate de tine in acest post incalci cateva reguli ale acestui forum si regulile elementare de bun simtz. Faza faina la tine este ca pana acuma comentai de colegul nostru Karpi si ii atacai parerile si sfaturile pertinente pe care de atata timp le da pe acest forum si acuma brusc il lauzi, exact cum ai facut si cu mai tanarul nostru coleg Razvan S care dupa ce ai aflat ca matusa lui este colega cu tine la primarie, ai incepul sa-l lauzi si sa te guduri pe langa el, deshi initial si cu el ai avut ceva polemici.

 

Am sa rog cu aceasta ocazie daca se poate colegi de forum sa spuna daca au avut ceva de invatat sau ai ajutat pe cineva pana acuma cu parerile tale si sfaturile date si daca meriti sa fi luat in serios aici pe forum sau mai mult faci un defavor invatzand numai prostii pe cei ce acuma se apuca de chitara. De cantat ne-ai lamurit cu acele demo ce le-ai postat la nu stiu ce pedala, chiar ai fost simpatic, am ras cu nishte prieteni copios pe acele inregistrari, de pupat in cur nu prea e genul meu asha ca ma indoiesc sa fi pupat pe cineva in cur sa ma lase sa incerc ceva scule, din contra.

PS pe alte forumuri de gen din strainatate admini nu vor fi atata de toleranti pe cat crezi tu.

 

Nici nu cred ca mai are rost sa raspund fiindca cine te cunoaste stie ca esti un habarnist la cantat .

Iar referitor la "rasul copios" cred ca ai ras dar nu era rasul tau :) fiindca era un rasu-plansu mai degraba , si ma indoiesc ca ai ras cu prieteni mai degraba ai ras de unul singur care iar nu e prea bine pentru tine .

Pana sa canti ca mine mai ai de invatat si de incercat multe scule , lumea care te stie din TM , stie ca esti un 0 barat in materie de cantat .

Te rog nu mai baga la inaintare persoane ca si Karpi si Razvan S. fiindca tipii aia is mult superiori fata de tine in materie de cantat si de alte chestii .

Mai degraba te dai tu pe langa ei decat mine ,care nu am chiar nici un interes , cum te-ai dat si curatat de scame si pe langa persoana la care probezi sculele , persoana care din respect nu o sa-i pronunt numele pe forum .

Stai in banca ta si nu mai te lua aiurea de oameni fiindca chiar nu esti in masura sa faci acest lucru , n-ai destule calitati . Daca iti vine sa crezi eu nu am nimic personal cu tine dar ma enerveaza ca ma deranjezi si incerci sa te bagi in seama cu mine ca si cum ne-am trage de sireturi sau am fi ceva cunostinte desi nu suntem . Las-o balta , tu chiar n-ai altceva de lucru decat sa te iei de unul si de altul cand tu nici nu sti sa canti . Las-o balta man , ca-i penibila toata faza asta serios .

 

Scuze pentru off topic insa user-ul de mai sus m-a provocat :)

Link to comment
Share on other sites

Alin, eu iti recomand sa mai astepti un pic si sa-ti iei, in primul rand, o chitara buna :D n-are rost sa-ti pierzi banii si timpu' cu ciurucuri d-astea "de firma"...

cat despre pedala, eu cred ca poti merge linistit pe DigiTech Hot Head...mi se pare cea mai versatila :)

 

acum, referitor la discutiile anterioare...ma intreb daca userul The Moan o fi ceva doctor in gramatica si intr-ale tonului :)

iti pot demonstra la orice ora ca pot canta blues pe Digi Death Metal :) chiar am reusit sa scot un sunet foarte apropiat de woman tone-ul lui Clapton, folosind pedala aia de rahat :D

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Cel mai bine stringi bani pina la vara, fara sa-ti iei nimic. Atunci te orientezi asupra unei perechi

chitara/pedala pe masura bugetului (care este posibil sa ajunga mai mare decit il anticipezi acum).

 

Da. Si oricum e mai bine cu un buget definit pentru ca odata specificat. Lumea stie cat de cat ce sa imi recomande in pretul acela.

 

In legatura cu cearta vad ca nu va potoliti. Si sa stiti, nu numai The Moan e de vina, toti care intretineti cearta ar trebui sa fiti avertizati.

 

Cu gramatica, nu inteleg de ce tocmai acum va apucat. Adica scriu de mult pe forumul acesta. La inceput nu foloseam semne de punctuatie, nici liniute de cratima, in schimb eram adeptul prescurtarilor din 5 in 5 cuvinte gen "k", "vb" si multe altele. Cand am zis hai sa incep sa ma mai normalizez cat de cat, va apucat pe voi. Recunosc ca nu scriu foarte corect, dar sincer nu era nevoie sa imi confirmati si voi asta.

 

Multumesc oricum pentru pareri!

Link to comment
Share on other sites

esti cool man, chiar ma distrezi, nu-tzi voi raspunde deloc la provocari, ai nuraul meu si id-ul de mess pe forum, cauta-ma in orash cand ai drum sa vezi si cat de bine cant sau nu la chitara, cat de pompalau sunt, poate te iau si intr-o misiune de descamoshat persoanele la care merg sa incerc scule. Legat de informatiile tale despre mine :) esti super funny, doar ca nu faci altceva decat sa plagiezi cea ce am spus eu despre tine in alt post , informatii care le poate verifica oricine care intreaba pe cineva din Sanicolau Mare despre tine, la fel cum se poate verifica si in Timisoara totul despre mine. Incearca macar sa fii original daca legat de muzica si scule esti asha cum esti. Eu itzi doresc Sarbatori Fericite, un An Nou plin de bucurii si de impliniri, deshi ma indoiesc ca visul tau de a te trezi dimineatza in pielea lui Yngwie Malmsteen, cu sigurantza nu se va implinii, dar sperantza moare ultima :) , sper ca in anul ce vine sa apari cu dume noi de calitate si sa ma distrezi la fel cum ai facut si anul asta.

 

Pentru Alin Metallica: pai nu e chiar asha, nu intretzine nimeni polemicile, singura schema este ca, colegul nostru de forum the moan, mereu intra in discutzi si fara sa sa fii probat sau sa stie despre ce este vorba da numai sfaturi proaste si induce incepatorii in eroare, una este sa incerci o pedala si sa spui, pe set up-ul meu si la ce cant eu chitara respectiva nu mi s-a parut potrivita si alta este sa spui la orice ca este un rahat , ca e proasta sau ca nu se poate canta ceva anume pe ea, asta este problema cu acest distins coleg. Cam pe orice pedala se poate canta cam orice, aprox. Digitech nu fac pedale boutique de 250$ sau 400$, dar fac niste pedale cu care se poate canta decent si cred ca totzi useri de pe acest forum au avut sau au pedale Digitech si sunt cam la fel de bunicele ca si Boss, unele mai bunicele, altele mai slabutze depinde de fiecare in parte. Sfatul meu a fost de la inceput sa iei o chitara care-tzi place tzie si dupa aia sa incerci in functzie de ce chitara ai ales sa-tzi faci un set up de pedale sau sa alegi ce pedale vei avea nevoie, sau cum a zis toata lumea sa mergi pe ideea de procesor, care din pacate nu este agreata de toata lumea, deshi daca unii le folosesc la nivel profesional cu succes pe scena, cred ca si restu le pot folosii la fel de bine. Deci am fost la subiect la primul post, dar am continuat sa nu fiu la subiect la aberatziile postate aici de catre ilustrul nostru coleg de forum care mereu in loc sa spuna ce trebuie daca trebuie, mai mult baga oamenii in ceatza cu marea lui experientza legata de TON, Scule, maiestrie de interpretare la chitara cu care chiar a avut bunavointza sa ne delecteze pe un alt post legat de nu mai stiu ce pedala nou achizitzionata de el. Scuze daca crezi ca ti-am deranjat postul si chiar promit sa nu mai intervin deloc, poate este mai bine ca lumea sa invetze lovindu-se cu capul de perete si golindu-shi buzunarele pentru ca sa se poata nashte un nou GURU in ale chitarii, celebrul deja, coleg de forum the moan. Tzin cu aceasta ocazie sa urez la totzi colegii de forum UN AN NOU FERICIT SI CAT MAI MULTE IMPLINIRI, SANATATE VOUA SI CELOR DRAGI VOUA. :)

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
in opinia mea cea mai buna solutie este asta: o chitara cat mai buna(as zice asta http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1653 sau http://guitarshop.ro/produs.php?pid=44 ) si daca vrei neaparat sa testezi mai multe efecte iti iei frumos guitar rig si vezi acolo ce iti suna bine la urechi.

 

EDIT vad ca ai deja proc, deci e de inteles ca vrei pedale.. ti-as recomanda pedala marshall jackhammer, isi face treaba bine si iese metalu numa' bine. ai si pot special, "contour", cu cat il dai la nivel mai mare cu atat suna mai a Hetfield :)

 

Nici una dintre alea doua nu are double locking. Ba mai rau, Ibanezul are bridge fix. Despre mahon din ce am citit este un lemn bun - alder la fel. O sa tin cont si de parerea ta!

Contour are amplificatoru' meu, ca atunci cand trec cu volumul de la overdrive de un sfert prind un contour exagerat de imi iese creierul ala minuscul din cap si se arunca in gol. Sincer nu prea imi place. Prefer sa il tin la jumatate sau la o treime.

Multumesc si tie pentru sfat!

Link to comment
Share on other sites

nu am citit ca vrei cu floyd.. ai 2 optiuni in cazu asta:

-chitara mai slaba la care ii schimbi floydu cu unu original de care tragi cat vrei - vezi Aria si Stagg in juru a 700-1000 lei

-chitara ok cu floyd licentiat ok cu care tre sa fii mai tandru.. vezi Ibanez si Jackson in juru a 1500-1900 lei

 

cat despre lemn, prea multi oameni cred ca lemnul iti face "tonul" la metal, sa nu asculti ce zic Hammett sau Satriani despre ton, ei de foarte mult timp au uitat cum e sa fii incepator si cam ce iti trebuie cand de-abia esti la inceput. in realitate importanta cand e vorba de ton(cel putin la metal) e cam asa:

-lemn 15%

-doze+cablu 25%

-efecte 30%

-amp 40%

-o pereche de maini competente 999%

 

cu cat canti pe mai mult gain, cu atat proportia lemnului conteaza din ce in ce mai putin.

 

succes :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
-chitara ok cu floyd licentiat ok cu care tre sa fii mai tandru.. vezi Ibanez si Jackson in juru a 1500-1900 lei

 

licentiat? nu prea cred...

 

Double locking la pretul asta e asa numai ca sa ai la ce face "locking" dupa cateva luni cand se duce naibii sandramaua de floyd. Si asta in cazul fericit in care nu nimeresti de la inceput unul prost care te dezacordeaza de bine ce l-ai luat.

 

Aria la pretul care spusese crusedone se dezacordeaza de la inceput, la magazin mi s-a intamplat. De ibanezul de care am zis ala mi-a zis ca nu este chiar asa prost.

Acum ltd m-100 fm avea floyd licentiat, dar pentru licentiat e cam ieftina.

@Crusedone: Am vazut la 2nd hand un jackson dx10d cu 10 milioane, dar pana strang bani il pierd sigur!

 

cat despre lemn, prea multi oameni cred ca lemnul iti face "tonul" la metal, sa nu asculti ce zic Hammett sau Satriani despre ton, ei de foarte mult timp au uitat cum e sa fii incepator si cam ce iti trebuie cand de-abia esti la inceput. in realitate importanta cand e vorba de ton(cel putin la metal) e cam asa:

-lemn 15%

-doze+cablu 25%

-efecte 30%

-amp 40%

-o pereche de maini competente 999%

 

cu cat canti pe mai mult gain, cu atat proportia lemnului conteaza din ce in ce mai putin.

 

succes :)

 

Mersi de sfat. Insa alea impreuna fac 1109% :).

 

LE: Sincer nici nu prea m-am uitat la ce spun Satriani si Hammett. Nu ma omor dupa "tonul Metallica" de acum. Prefer "tonul Metallica" pe care il aud cu placere in fiecare melodie de pe Ride the Lightning, Master of Puppets si la unele melodii de pe And Justice for All... si The Black Album :).

Si prin 84-86 nici nu avea atatea chitare si bani sa arunce. Si canta cu ce avea si nu avea prea multe fite. Isi folosea degetele la cantat si lucra la gasirea tonului potrivit. Si acum canta bine, iar Death Magnetic pare sa fie pe drumul cel bun, dar prefer atat compozitia cat si sunetul instrumentelor si a vocii lui Hetfield din anii `84-92.

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

licentiat? nu prea cred...

 

LE: Sincer nici nu prea m-am uitat la ce spun Satriani si Hammett. Nu ma omor dupa "tonul Metallica" de acum. Prefer "tonul Metallica" pe care il aud cu placere in fiecare melodie de pe Ride the Lightning, Master of Puppets si la unele melodii de pe And Justice for All... si The Black Album :).

Si prin 84-86 nici nu avea atatea chitare si bani sa arunce. Si canta cu ce avea si nu avea prea multe fite. Isi folosea degetele la cantat si lucra la gasirea tonului potrivit. Si acum canta bine, iar Death Magnetic pare sa fie pe drumul cel bun, dar prefer atat compozitia cat si sunetul instrumentelor si a vocii lui Hetfield din anii `84-92.

da.. licentiat e.. la fel ca si floydu de la modelele ieftine Aria, Stagg, Ibanez, etc.. scrie "licensed floyd rose" pe el, nu e original de la Schaller, deci e licentiat..

 

adevaru asta e.. si Alexi inainte canta cu degetele, acuma isi face oja la degete :) el e la "st. anger" acum, nu e in faza "death magnetic" inca..

Link to comment
Share on other sites

In lgatura cu Zoom G2 , acestea au procesor pe 96Khz /32 bit , nu stiu cum suna eu am efectele din G2 in Zoom H4 . asta m-a pus pe ganduri in primul rand ptr octaver/pitch are o latenza extrem de mica si intermodulatie insesizabila fata de toate multi-procesoarele de chitara ce am auzit pana acum.

Numai ca eu folosesc Zoom H4 la inregistrat si deci nu pot folosi efectele cand cant . Cateva , mai ales sunetele distors de metal sunt grozave , cele de Marshall si Fender,VOX nu m-au convins ( asta din probele de inregistrare acasa cu Line/In al placi de sunet) live ibca nu am incercat deoarece am alte distorsuri.

A avut cheltuieli cu altele si sa iau o jucarie doar ca sa o am era prea de tot dar ptr acel pitch si "simulator de acustica" ma tenteaza.

 

 

Ar mai fi o alegere un VOX amplug sunt vre-o trei tipuri eu am incercat una de metal si mi-a placut si am auzit una Vox AC30 la fel suna foarte bine.Daca gasesti l amana a doua esti scos dar si noua costa 150 Ron.

 

A mai dat cineva un sfat bun mai sus , sa folosesti ceva placa de sunet cu efecte sau soft cu efecte si experimentezi cam ce doresti.

Chiar si dupa inregistrare "clean" cu postprocesare mai citind mai invatand din "retete" de la prieteni si de pe net i-ti faci o idee ce si cum va suna si cam ce-ti trebuie.

Multe convingeri mi-am schimbat experimentand postrecording apoi am incercat pe statie cu pedale analogice sau cu procesor si suna bine .

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti o chitara care sa-ti placa tie cum o simti la mana, si sa fie bine facuta.

 

Pana nu-ti faci trupa si nu ai repetitii si concerte, nu prea vad de ce nu te-ai multumi cu un guitar rig sau amplitube pe pc. Cu o placa de sunet decenta ai acces la o infinitate de tonuri si sunete, iti modifici semnalul cum vrea muschii tai.

 

Si ca sa fiu mai filozof decat trebuie: mai bine te concentrezi sa gasesti niste oameni cu care sa canti, tinand cont de faptul ca ai deja niste scule decente si experienta de bedroom-playing. O sa fii mult mai satisfacut dupa un jam session de 2 ore, decat dupa 2 ore de dat de butoane si modificat parametrii la pedale si procesoare. 

 

(off-topic: papa het in perioada master of puppets-black album, din cate stiu eu, inregistra zeci de trackuri de chitara, fiecare cu setari de amp diferite si pozitionare diferita a microfoanelor in fata amp-ului, pe care le suprapunea ca sa obtina tonul "perfect".)

 

     

Link to comment
Share on other sites

In speranta ca lucurile se vor calma pe topicul asta (si pe forum in general) fac urmatorul anunt:

 

The Moan e banat definitiv pentru atac la persoana (recidiva), postare de aberatii (recidiva), flamebait (recidiva) , trollism (recidiva) si aflare in treaba (recidiva)

 

Cosu, iarta-l, te rog frumos, pe Moanica ! Asa cum spunea un coleg , mai sus, era darul nostru de Craciun :) . Doar nu crezi ca-l ia cineva in serios.

Ne mai descreteam fruntile putin.

 

PS. Am constatat ca-i lipseste ceva in rig si tocmai doream sa-i zic. E vorba de un metronom .... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.