www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Platim Pe Thomann?


Serban Andrei
 Share

Recommended Posts

Guest logos sau eros
Salut,

 

Vreau sa iau o chitara de pe thomann si nu am nici un card in Euro asa ca am zis sa cer niste pareri.

 

Ce card imi recomandati pentru asa ceva si de la ce banca? Daca ati stiti si ce taxe sau comisioane se aplica ar fi excelent.

 

Multumesc!

 

 

Eu pot sa-ti aduc cam orice de la Thomann, cu 15% din pretul produsului, dar sa nu fie prea mare, cu cat e mai mare obiectul cu atat e mai scump transportul. Daca vrei sa vorbim despre asta poti sa-mi trimiti un mesaj cu link la ce produs vrei sa-ti cumperi si iti spun cu cat pot sa-ti aduc. Eu sunt din Timisoara, transportul din TM pana la destinatie (la tine acasa) il platesti tu si pot sa-ti trimit cu Fan Curier sau Nemo Expres.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Cum s-a mai zis si mai sus, transportul pentru orice pachet (inclusiv chitara) este 30 EURO (in limita a 20KG).

Plata o faci cu orice card in lei dar care sa fie din tipurile acceptate (Visa, Mastercard, etc...) conform listei de pe site. Conversia in Euro se face la cursul bancii emitente la ora platii.

Comisioanele sunt minimale - (doar diferenta de curs fata de cel oficial, cativa banuti pe euro).

Adresa de destinatie este bine sa fie cea pe care este inregistrata cardul, altfel se mai complica putin lucrurile.

Link to comment
Share on other sites

Guest logos sau eros

Eu spun ca e cu cantec faza cu transportul, eu am comandat pentru un amic un contrabas electric, care nu avea mai mult de 10 kg, tot cu cutie, si mi-au cerut 400 euro, doar transport, asa ca mai ieftin mia iesit sa ma duc sa-l aduc eu de acolo. In germania este valabil faza cu 30 euro, pana in 20 kg. Dar incearca, poate doar eu am patit faza asta cu trasnportul. :-S

 

Incearca cu firme care aduc de la Thomann, poate sunt mai ok si au discounturi bune si isi perit sa-ti dea la pret de Thomann fara sa platesti trasport. :)

Link to comment
Share on other sites

eu am comandat acum 3 luni chitara, si a fost 30 eur. a venit in 7 zile

un prieten a comandat miercurea trecuta chitara, a fost 30 eur, a venit ieri dupamasa.

pe site scrie foarte clar ca transportul e 30eur, cand selectezi adresa in ro. oricum, cand faci plata, iti spune exact suma de plata incluzand transportul. deci... nu te trezesti dupa aia cu hidden costs.

Link to comment
Share on other sites

Am luat odata prin ceva magazin care nu mai e in tm(triola), un dilei :) si niste cabluri for in between pedalz, parca cereau 19% + 5%, se merita pt lucruri mici, am platit mai putin atunci pentru delay decat il vand altii pe forum second :), daca vroiai sa iei a huge amp tot atat era 24% deci...amp d 1500 d euro, plateai hmm...360 D EURO in plus???Ai grija cu cine iei si cum, si ce iei, in ce cantitate si cum se aplica ,,taxa" lor.

Unele chestii ar merge mai bine direct cu thomann, si nu uitati sa verificati si B stock zone pe el, am gasit preamp de mike zgariat doar returnat cu aproape 200 d euro mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Guest logos sau eros
eu am comandat acum 3 luni chitara, si a fost 30 eur. a venit in 7 zile

un prieten a comandat miercurea trecuta chitara, a fost 30 eur, a venit ieri dupamasa.

pe site scrie foarte clar ca transportul e 30eur, cand selectezi adresa in ro. oricum, cand faci plata, iti spune exact suma de plata incluzand transportul. deci... nu te trezesti dupa aia cu hidden costs.

 

 

Eu doar ti-am spus ce am patit eu, acuma poate a fost o eroare de calcul sau cine stie ce sa intamplat pe acolo ca mi-au cerut asa de mult. :)

Link to comment
Share on other sites

din punct de vedere strict al platii, da, e valabil si pentru ebay.

si in general, un card de debit asociat unui cont de RON este valabil oriunde in lume, daca nu este specificat pe el 'valid only in romania'. nu ai nevoie de conturi asociate in alte valute, conversia se face pe fluxul interbancar.

 

atentie ca sunt insa banci care nu permit folosirea cardului pentru plati online, decat in baza solicitarii exprese. stiu ca la cardul maestro de la reiffeisen trebuia sa ceri activarea optiunii de plati online, de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Guest logos sau eros
Probabil au ținut cont și de volumul coletului.

 

 

Dupa cum am spus era un bas electric, un stick, sau cum sa-i spun... in fine, nu mai conteaza, explicatii n-am cerut si poate era ok sa le cer si se adeverea ca era o eroare de calcul, dar atunci nu m-am gandit la asta. :)

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am spus era un bas electric, un stick, sau cum sa-i spun... in fine, nu mai conteaza, explicatii n-am cerut si poate era ok sa le cer si se adeverea ca era o eroare de calcul, dar atunci nu m-am gandit la asta. :)

astea-s gainarii cu plus nush cat %

Este un magazin in Oradea care se numeste Elite music si aduce la pretul de pe thomann punct, fara nush cat la suta in plus. Magazinele serioase care fac rulaj la thomann primesc discount, stai linistit ca nu cumpara la preturile la care cumparam noi. Astia aveau si in Buc., dar au inchis din cate stiu. Cauta-i pe net, poate merge o comanda online.

Link to comment
Share on other sites

http://www.echipamente-muzicale.ro/

 

Aceasta e una dintre firmele ce aduce la pretul de pe Thomann si platesti doar curierul rapid . Am cumparat de la ei si a fost ok de fiecare data .

 

Mi-ai luat-o inainte :)

Tocmai am comandat la ei si astept zilele astea prima comanda de la ei.

Se plateste doar curierul pe langa pretul de la Thomann.

Link to comment
Share on other sites

Mi-ai luat-o inainte :)

Tocmai am comandat la ei si astept zilele astea prima comanda de la ei.

Se plateste doar curierul pe langa pretul de la Thomann.

subscriu pt echipamente-muzicale.ro . foarte ok

Link to comment
Share on other sites

avem si site-uri-magazine care aduc de pe thomann, poate rezolvi ceva cu vreun magazin d-asta . cauta si tu

 

30 euro in limita a 31 de kg pe thomann :)

 

iar daca comanzi de pe http://www.musik-schmidt.de/ e 19euro pentru 30kg :)

De aici am cumparat un amp de bass 28kg ( 19euro transport)si a venit cu UPS-ul la mine acasa.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

si eu am comandat prin ei(echipamente-muzicale.ro).. si mai am cativa amici care au facut la fel.. si suntem multumiti.. iar pe langa toate astea nici macar nu-ti cer avans.. platesti integral atunci cand iti vine coletul

 

Firma e din Bucuresti cumva? Ca sa imi fac o idee cam cat va costa curierul, oricum dupa sarbatori o sa ii caut.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am facut singur o groaza de comenzi de pe thomann si partea nasoala vine din partea Postei Romane din cauza careia odata coletul a intraziat vreo 2 luni :)). Va recomand www.musicstore.de, au cam aceleasi preturi ca thomann, dar transportul e un picut mai scump pt ca trimit in curier!

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am facut singur o groaza de comenzi de pe thomann si partea nasoala vine din partea Postei Romane din cauza careia odata coletul a intraziat vreo 2 luni :)). Va recomand www.musicstore.de, au cam aceleasi preturi ca thomann, dar transportul e un picut mai scump pt ca trimit in curier!

 

thomann a trimis prin ups la mine.. si la inca un prieten.. ambele in ultimele luni. deci destul de probîbil sa isi fi schimbat postasul :)

 

in ambele cazuri coletul a facut 7 zile ceas. iar ultimul a ajuns pe 22 decembrie, deci perioada de sarbatori si aglomeraie la coletarie.

Link to comment
Share on other sites

oameni buni, nu inteleg o treaba: ce tot o suciti in dreapta si in stanga. incercati sa gasiti o suta de solutii la o treaba foarte simpla. mai sus, cativa forumisti au amintit de "instrumente-muzicale...". nu ai nici o obligatie fata de ei, nu platesti transport exagerat, totul in mana, si doar atunci banul jos. pretul este cel afisat pe site.

 

mai simplu de atat nu se poate. chestia cu 30 de euro mi se pare ridicola in conditiile in care exista asemenea firme ca isi permit sa iti aduca la pret de thomann.

 

am cumparat prin ei de mai multe si a fost mai mult decat ok. coletul a sosit in aprox 7 zile

Link to comment
Share on other sites

oameni buni, nu inteleg o treaba: ce tot o suciti in dreapta si in stanga. incercati sa gasiti o suta de solutii la o treaba foarte simpla. mai sus, cativa forumisti au amintit de "instrumente-muzicale...". nu ai nici o obligatie fata de ei, nu platesti transport exagerat, totul in mana, si doar atunci banul jos. pretul este cel afisat pe site.

 

mai simplu de atat nu se poate. chestia cu 30 de euro mi se pare ridicola in conditiile in care exista asemenea firme ca isi permit sa iti aduca la pret de thomann.

 

am cumparat prin ei de mai multe si a fost mai mult decat ok. coletul a sosit in aprox 7 zile

 

cred ca te-ai referit la www.instrumente-muzicale.ro

Parerea mea,atata timp cat nu au un site(am intrat acum sa vad diferenta de preturi)ma scuzi,dar mie nu imi prezinta siguranta. Sunt eu mai paranoic :)

E ridicol ca o comanda de la un magazin din tara sa iti ajunga in 7 zile avand in vedere ca din Germania ajunge tot in atat timp.Sa inteleg ca nu au stoc si comanda de pe thomann si apoi trimit cu un serviciu de curierat rapid? Oricum nu e avantajos nici asa: 30kg cu un serviciu rapid+ramburs la bani, cat costa,oare nu iesi mai ieftin cu thomann-ul? :) Poate e convenabil daca vrei un set de corzi sau o curea de chitara.

 

De pe thomann de ceva timp vine numai cu UPS-ul inainte era DHL-ul si pe teritoriul Romaniei venea cu Posta Romana.

Coletele au intarziere in momentul cand alegi un produs care nu se afla pe stoc (vezi chestiile alea verzi gen semafor). Intarzierile apareau si de la Posta Romana,dar mai mult de 2saptamani nu a intarziat nici un colet.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Am comandat o chitara Ibanez, 2 seturi de corzi, si alte chestii marunte de la Thomann. Am platit pe net cu un card VISA in lei. Chitara nu era pe stoc, dar in 10 zile a venit, mi-au tras banii, mi-au trimis coletul. Totul bine ambalat, fara probleme. Chitara am primit-o azi, pare in regula, deocamdata tot o incerc. Sper sa nu existe probleme. Mie mi s-au parut f. seriosi. 2 chestii neplacute: 1) Eu am comandat pe site-ul englezesc. Initial mi-au trimis o factura, apoi alta finala cu preturile din Germania. Mai mari. Am trimis un mail cu nelamuriri si mi-au raspuns prompt ca TVA-ul nostru e ca la ei nu ca la englezi. Problema a fost insa ca au retras banii pentru a doua factura, dupa 10 zile, si au uitat sa deblocheze suma retinuta pentru prima factura. Retinerea a fost pentru 30 zile, nu i-au tras dar a fost ca o rezervare, astfel ca nu am mai putut folosi cardul toata luna decembrie ( lipsa de fonduri ). Probabil ca daca le semnalam problema aparuta se rezolva, dar cardul asta il tin pentru diverse plati de facturi si pe net, nu e cardul de salariu. 2) Cand au trimis documentele de transport, au scris adresa toata, mai putin apartamentul. UPS -ul nu vine in Rm.Valcea si subcontracteaza la FanCourier. Care a venit pana la bloc si cum pe interfon nu am apucat sa modific numele ( m-am mutat de curand ) desi eram si in baza lor de date si daca ar fi sunat la cineva de pe scara ar fi aflat unde stau, ei au dat retur la pachet. Thomann-ul afiseaza urmarirea coletului si eu am vazut ca scria "delay in Bucharest" dar eu am pus-o pe seama ninsorilor, a faptului ca le spusesem ca pachetul sa vina in preajma Craciunului etc., astfel ca Mosul nu a fost asa de darnic!! :) Nu stiu daca sa ma supar pe mine, pe FanCourier sau pe Thomann, dar atentie pentru cei ce comanda sa nu pateasca la fel. Eu am luat codul coletului, am intrat pe UPS Romania, am dat track si abia atunci am vazut problema. Le-am scris eu si la UPS si la Thomann, mi-au raspuns amabil dar pachetul tot a intarziat.

Sper sa va foloseasca informatiile. Eu deja i-am iertat pe toti cand mi-am vazut visul: IBANEZ si mai ales cand ...l-am cantat... :)

Link to comment
Share on other sites

de retinut!

La Senia daca comanzi ceva care costa mai mult de 300lei transportul e gratuit :)

Super treaba asta,m-a ajutat mult cand am comandat 2 boxe active (peste 14kg bucata)

(nu sunt fan thomann urmaresc doar sa fie convenabil pentru mine,nu e vorba de zgarcenie dar cu criza asta... :) )

 

Idee pentru magazinele de muzica(stiu ca mai intra oameni/angajati/patroni/etc pe aici)

Daca se poate comanda la pretul de pe thomann si faceti si o oferta ca la Senia la transport eu zic ca iesiti din criza :)

(sunt constient ca trebuie sa negociati niste discount-uri bunicele sa scoateti si transportul dar ganditi constructiv...nu castigi 100euro la o chitara,castigi doar 40euro...dar ii castigi nu stai cu chitara in raft pana se vinde peste un an doi-e un exemplu fara nici o documentare,doar un exemplu-)

 

 

P.S.Acum am realizat ca sunt off-topic,titlul zice altceva. Ar trebuii sa se schimbe titlul topicului in ceva de genul "De unde si cum e mai convenabil sa cumperi"

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.