www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Pro Reverb Tube Amp


alex060592
 Share

Recommended Posts

Salutare! Am si eu o mica dilema. Am gasit de curand sa cumpar de la cineva un Fender tube amp de 50W cu 250 de roni. Acum problema e ca ampul asta nu are difuzor, si nici nu am gasit pe undeva sa cumpar. Intrebarea mea e urmatoarea: merita sa-l cumpar fara difuzor, in perspectiva ca o sa cumpar si difuzor (15'', 8 ohmi) imediat ce gasesc?

Ampul este ca acesta: fender. Lampile pe el sunt noi, arata doar un pic mai prost din cauza ca s-a luat culoarea de pe el intr-un colt.

Edited by alex060592
Link to comment
Share on other sites

te salut ! aproape ca sunt invidios pe tine ! mare bafta ai sa gasesti asemenea amp...

 

ce sfat imi permit sa-ti dau... poti sa-l accepti sau nu...

 

Pretul amplifului este absolut fantastic !

 

un difuzor bun, Celestion(facut in U.K.), un Eminence(facut in USA) sau un JENSEN sau WEBER de calitate poti gasi, mai ales ca daca iei ampliful ieftin, ar fi pacat sa nu dai bani pe un difuzor bun... cred ca merita sa dai si 200 Euro pe un dif de calitate !

 

am vazut ca vrei sa pui difuzor de 15"... ampliful avea un asemenea difuzor in el ? ca poate fi o mare problema sa bagi un dif de 15" intr-un combo care a avut in original un dif de 12" !

 

DIN PROPRIE EXPERIENTA - NU CUMPARA DIFUZOARE MADE IN CHINA !!! chiar daca sunt de la firme gen CELESTION sau EMINENCE ! cauta doar made in USA sau UK ! alea merita toti baniii ! ce gen de muzica canti ?

 

iti recomand sa vizitezi aceste site-uri pentru optiuni de difuzoare:

- http://www.tedweber.com/ - WEBER - ai zeci de optiuni ! sunt fabricate in USA si sunt foarte bune. ampul meu are din astea !

- http://jensentone.com - JENSEN - aici ai si sound sample-uri !!!

- eventual si aici - http://www.mojotone.com

 

 

ce vreau insa sa-ti sugerez... Testeaza ampliful pe un cabinet bun, cu difuzoare bune, eventual fa rost de undeva de un dif bun si monteaza-l de proba in carcasa acestui amplif si fa teste cu el...

 

urmareste sunetul... asculta ce zgomote se aud din amplificator cand nu canti... examineaza cu atentie daca nu apare vreun miros suspect de incins... sa nu ai surprize ca sunt probleme cu transformatorul, cu lampile... verifica daca potentiometrele functioneaza bine, ca daca sunt uzate rau, o sa te coste unele de calitate ! la fel si lampile... mai ales la un asemenea model care vad ca are multe lampi in preamp !!

CEL MAI IMPORTANT !!! daca te decizi sa-l cumperi, NEAPARAT sa faci un act de vanzare cumparare cu respectivul vanzator, in care sa scrie negru pe alb ca in cazul in care ampliful are vreun defect ascuns poti sa-l duci inapoi si sa ti se returneze banii, sau vanzatorul sa suporte reparatiile la un service profesional...

 

in orice caz iti recomand sa mergi la un service de calitate cu electronisti specializati in amplifuri pe lampi si sa-l dai la verificat temeinic, in special pe partea de condensatori, rezistente, lipituri, tensiuni de alimentare, etc....

 

daca nu ai deja un loc unde sa mergi, iti recomand sa te duci la Dan Panaitescu(DOMINANCE) - 0724 198 970 - eu am lucrat cu el cu rezultate exceptionale ! Service-ul se face cu factura si garantie la el ! si dureaza foarte putin !

 

cam astea sunt sfaturile mele...

 

bafta multa ! Marcian

Link to comment
Share on other sites

Revin cu o precizare, cu un detaliu...

 

M-am interesat direct la EMINENCE si mi-au spus ca toate difuzoarele lor sunt fabricate in USA !!!

 

asa ca ar fi o idee buna sa cauti Eminence... in special seria LEGEND !!!

 

sau, eventual ELECTRO VOICE !

 

Bafta, Marcian

Link to comment
Share on other sites

Wow, nu ma asteptam la asa de multe raspunsuri.

@domnul marcianpetrescu Am inceput deja sa caut un difuzor de calitate pentru el. Am pus in garda toti cantaretii din zona mea, si cred ca pana la urma gasesc ceva care sa sune. Amplificatorul este bun, l-am testat cu difuzor si nu are nici un fel de problema. Tuburile se comporta bine si nu are nici un fel de zgomot de fundal. Am specificat difuzorul de 15'' pentru ca incinta amplificatorului este de 15''. M-am uitat si un pic mai bine la el si se pare ca nu e exact modelul acela, omul a cam scrantit-o cand mi-a spus modelul. Cu toate astea, este un amp Fender Bassman diferit clar de celalalt model, in primul rand prin faptul ca are doar 2 seturi de controale, nu 3.Va rog sa nu ma certati prea tare pentru greaseala. Am avut o saptamana destul de incarcata cu multre repetitii si probe de sunet si am ramas in urma cu somnul. Cant cam orice de la soft rock la reggae ocazional si cateva bluesuri. Nu sunt cine stie ce cantaret, dar ma distrez si asta conteaza.Va multumesc mult pentru sfaturi.Acum urmeaza sa-l duc la un electronist pentru teste.Cat despre contract, trebuie sa vb cu omul sper sa fie de acord.

 

@dl SLOW MIGRATION & THE HUBA HUBA'S Este amplificator de bass. De aceea am creat si acest topic.Stiu ca ampurile de bass pe lampi sunt destul de rare si aveam nevoie de o opinie in legatura cu amplificatorul.

Link to comment
Share on other sites

te salut ! merci si eu... vreau sa ajut cu sfaturi din experienta mea pe oricine cauta sau are deja scule de calitate pe lampi, raritati.

 

FOARTE IMPORTANT !!! legat de contract...

 

e bine sa faci un contract, ca sa ai cumva un fel de asigurare pt. cazul in care ampliful are vreun defect ascuns.... daca omul nu are nimic de ascuns, atunci nu o sa fie o problema... Acuma, daca el nu vrea(pur si simplu...) dar tu iti doresti neaparat ampliful, atunci poti sa lasi de la tine... pe undeva , la pretul asta e o mare pomana...

pana la urma e decizia ta... eu asa am lucrat mereu...

 

din ce imi spui este BASSMAN... si mai rar acest amplificator....!! incearca sa vezi exact ce model este, si daca ai cum fa si niste poze....

 

are butoane albe sau negre ?????

 

din ce imi spui, diful e de 15" si mai ales este de BASS si nu de chitara.... deja discutam de altceva.... iti recomand daca vrei sa cumperi direct din strainatate, din USA, sa ma contactezi direct sa-ti dau niste idei sa aduci marfa in Romania rapid, sigur si fara sa platesti vama !!!!

 

Iti recomand, doar daca stii bine limba engleza, sa scrii direct firmelor de care ti-am zis ! iti vor raspunde sigur ! e interesul lor. nu intr-o zi, dar de obiicei in 2-3 zile primesti un raspuns. cu cat le dai mai multe detalii pot sa te ajute mai bine !

 

acum, nu vreau sa intru in polemici interminabile, dar prin ce iti spun acuma vreau sa-i raspund si lui COSU...

 

NU CUMPARA nimic facut in CHINA ! Eu am avut un amplif pe lampi, de la o firma extrem de cunoscuta, care s-a dovedit un dezastru ca sunet, in comparatie cu acelasi model facut in USA(cu 20 de ani in urma !) !!! diful era chinezesc si suna oribil, piesele erau in proportie de 80% chinezesti, ieftine si asta ducea la un sunet strident...

 

pana nu l-a pus la punct Dan Panaitescu nu m-am putut folosi de el asa cum trebuie... de aia l-am si vandut....

 

asa ca vorbesc din experienta !!! sculele facute in China, chiar si de firma celebre, NU SUNA la fel cu cele facute 100% in tarile de origine ! mai bine cumpara o scula second hand, in stare buna, pe care sa o treci printr-un service temeinic de verificare/reglare... si iti garantez ca va functiona perfect...

 

Eu am avut 2 MESA BOOGIE, luate second hand de pe ebay si dupa ce au fost verificate si reglate de Panaitescu au functionat PERFECT !

 

le-am vandut pt. ca mi-am luat alt amplif.... dar ciine le-a cumparat a fost foarte multumit...

 

astept sa ma contactezi... de preferat telefonic - 0751 511 846

 

bafta multa . Marcian

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.